Nejlepší malířské válečky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší válečky na malování
- Co si při výběru malířského válečku všímat?
- Šířka malířského válečku
- Malířský váleček na hladké povrchy
- Malířský váleček na hrubé povrchy
- Válečky s vysokým vlasem a nízkým vlasem
- Materiál vláken
- Typ madla malířského válečku
- Cena malířského válečku
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Váleček na malování, součást povinné výbavy každého mistra, který má v plánu vymalovat obývák, kuchyň, koupelnu, chodbu či dětský pokoj. Pozor! Není váleček jako váleček a při jeho výběru musíte zvážit několik podstatných faktorů. Na trhu existuje několik velikostí či dokonce typů válečků. Jaký váleček na malování zvolit? Jaký je nejlepší váleček na malování? Poradíme vám.
Pokud se chystáte vymalovat dům nebo byt, váleček bude s velkou pravděpodobností vaším nejlepším pomocníkem. Přestože věříme, že ne každý má s malováním právě nejlepší zkušenosti. Barva stéká, váleček kape, velká spotřeba barvy, nerovnoměrný záběr, jednoduše, malířský váleček se pro mnohé stane spíše nepřítelem než pomocníkem. Vše je však otázka volby a je třeba znát jisté zásady, které vám při výběru malířského válečku mohou výrazně pomoci.
Nejlepší válečky na malování
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Paint Roller ART 0432 ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Vorel Sada malířská ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Orange 25 cm ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Wagner Easy Roller ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Fieldmann FDMV 1501 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Kubala Hrubý nivelační váleček ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Co si při výběru malířského válečku všímat?
Správná volba v případě malířského válečku dokáže výrazně zefektivnit práci, ušetřit čas i peníze. Možná byste nevěřili, kolik parametrů musíte při výběru válečku na malování zvážit. V našem průvodci, jak si vybrat nejlepší standardní váleček, se to dovíte. Předtím, než si vyberete nejlepší váleček na malování stěn, byste si měli všímat následující:
- Velikost malířského válečku (šířka válečku)
- Typ natíraného podkladu (hladké povrchy, hrubé a drsné povrchy)
- Výška vlasů válečku
- Materiál vláken povrchu válečku
- Typ madla
- Cena válečku
Šířka malířského válečku
Proč je velikost válečku vlastně důležitá? Jednoduchá odpověď by byla, že jde především o objem práce, kterou můžete malým, středním či velkým válečkem dosáhnout. Důvodů, proč se na velikost válečku dívat, je však ještě více.
Malířské válečky na stěnu můžeme rozdělit do tří kategorií. Malé malířské válečky, střední (midi) malířské válečky a velké malířské válečky. Podstatné je, že každá velikost válečku má odlišné nebo unikátní využití.
Malé malířské válečky (tzv. MINI) mají šířku válečku od 3 do 15 cm. Malé válečky využijete především v případě, že potřebujete malovat menší výklenky, kouty, méně dostupná místa či realizovat pouze malé opravy barevných tónů. Další kategorii, která se prolíná s malými válečky, jsou střední malířské válečky (tzv. MIDI). Ty mají šířku válečku od 10 do 18 cm. Taková velikost je vhodná pro běžné interiérové stěny.
Velké malířské válečky (tzv. MAXI) mají šířku od 18 po 45 cm. Práce s nimi je, přirozeně, rychlejší. Provedou za kratší čas větší objem práce. Vhodné jsou pro interiérové stěny, ale například i fasády. Při výběru tedy zohledněte v jakém prostoru budete s válečkem pracovat. S větším válečkem se hůře malují detaily. Rovněž mají vyšší hmotnost.
Malířský váleček na hladké povrchy
Je třeba si uvědomit, že ne každý váleček je vhodný na všechny druhy povrchů. Jinak by se povrchy válečků nemuseli vůbec lišit. Vězte však, že univerzální váleček neexistuje. Ani ten v teleshoppingu to není. Povrch při natírání hraje velmi důležitou roli.
V případě hladkých povrchů (sádrokarton, štěrková omítka, dveře, hladký kov) je třeba, aby vlákna válečku byly z mikrovlákna nebo polyamidu. Používat by měly válečky s kratším vlasem od 4 do 13 mm. Na hladkém povrchu barva začne stékat snadněji, proto není nutné používat válečky s hustým a vysokým vlasem. Právě polyamidové vlákna velmi dobře udržují i předávají barvu. O samotných materiálech si více řekneme v části článku – Materiál vláken povrchu válečku.
Malířský váleček na hrubé povrchy
Hrubozrnné omítky – stěny, fasády, spárové betonové omítky, nehoblované dřevo. Příklady hrubých a drsných povrchů vyžadují malířské válečky s delším vláknem – vysokým vlasem alespoň 18 až 22 mm. Do samotných vláken se vsákne více barvy, větší objem je nutný pro vyplnění pórů podkladu.
Stěna tak dokáže přijímat větší objem barvy. Potřebné je však rovněž dbát na to, aby šlo o kvalitní materiál. Ideální volbou je opětovně polyamidový malířský váleček, případně polyakrylový, který má podobné vlastnosti jako polyamid. Chybou není ani přírodní materiál jako vlna, ale tyto válečky jsou dražší a horší je to s jejich životností a údržbou.
Válečky s vysokým vlasem a nízkým vlasem
Mezi vlastnosti malířského válečku určitě patří i délka vlasů. Nejlepší váleček na malování neexistuje a jiný váleček použijete na malování sádrokartonu a jiný na malování fasády. Výše jsme si řekli, jaká výška vlasů povrchu válečku je vhodná pro jaký povrch. Válečky s vysokým vlasem jsou od 18 po 22 mm. Ty jsou určeny pro hrubé, pórovité, drsné povrchy, fasády. Přirozeně obsáhnou více barvy a vyplní tak větší plochu. Spotřeba barvy je větší.
Malířské válečky určené na hladké povrchy, lité, sádrové, štěrkové omítky či sádrokartony mají výšku vlasů nižší okolo 4 až 13 mm. Struktura nátěru je jemnější v menším objemu, méně fŕkají, ale přirozeně vydatnost je nižší. Tím pádem zatřete menší plochu.
Materiál vláken
Této kategorii se povenujeme trochu detailněji, protože trh s válečky se rozrůstá a používané jsou různé materiály a vlákna povrchu válečku. V zásadě je ideální si samotné typy materiálů spárovat s barvami, které lze s těmito válečky nanášet. Rozhodně však danému segmentu dominují syntetická vlákna. Přírodní vlna jde do pozadí především z hlediska životnosti a údržby. Co je však při materiálech válečků nejdůležitější, je jeho kvalita a podmínka, aby nepouštěl vlasy.
Polyamidové vlákno
V rámci materiálů je dnes polyamid nejoblíbenějším a rovněž nejkvalitnějším vláknem. Jde o syntetické vlákno, které velmi dobře absorbuje barvu. Váleček tedy nekape. Rovněž však barvu velmi dobře předává. Ideální je na hladké i hrubé podklady v závislosti na délce vlasu. Výhodou je i snadná údržba a delší životnost vláken. Vhodný je na disperzní či latexové barvy, ale i na mořidla či antikorozní barvy na kov.
Polyakrylový malířský váleček
Velmi podobný polyamidu, rovněž velmi dobře absorbuje barvu a ta z něj nekape. Předávání barvy je také dobré, někdy je třeba vyvinout trochu vyšší tlak. Vlákna mají různou délku, ale strukturou jsou vhodné i do rohů a na místa, kde je třeba zatírat menší detaily. Kromě disperzních a latexových barev je polyakrylový malířský váleček na stěny vhodný i pro nátěry lepidel. Potřebné je však použít vyšší vlas alespoň 18 mm.
Přírodní materiál
V tomto případě je řeč o vlně, která se na malířské válečky v minulosti používala velmi často. Nevýhodou i výhodou však je vyšší absorbce barvy, což může způsobovat stékání nebo kapání barvy. Na druhé straně je vlnový malířský váleček vhodný pro hrubé podklady, kde je potřebná vyšší vydatnost barvy pro vyplnění pórů v podkladu. Horší je však jeho údržba a životnost.
Polystyrénový malířský váleček
Takový druh válečku je ideální pro hladké povrchy jako sádrokarton nebo hladké štěrkové omítky. Má menší schopnost barvu absorbovat i odevzdávat. Vlas je náchylnější na drsnější části podkladu a má horší životnost. Takové válečky se používají v případě velkoplošných nátěrů. Výhodou je rovnoměrný nátěr a široký rozptyl využití v závislosti na délce vlasu. Nižší vlas je vhodný pro hustší barvy a lepidla, naopak, vyšší polystyrénový vlas je vhodný na antikorozní či akrylátové barvy.
Pěnový malířský váleček
Vhodné i pro nátěry fasád, často se vyskytují i strukturální válečky na stěnu. Mají nižší absorpční schopnost, a proto se spíše využívají pro nanášení pryskyřičných a voděodolných barev. Povrch těchto válečků je hladký a rychleji se opotřebovává.
Mikrovlákno
Jde o velmi rozšířený materiál při výrobě malířských válečků. Umělé vlákno je trvanlivé, snadno se udržuje. Velmi podobný polyamidového vláknu, ale odolnost vlasů je nižší. Jde však o velmi dobrý poměr ceny a kvality a rovněž je výhodou měkčí plyš, kterým se lépe dostanete i do rohů či výklenků.
Typ madla malířského válečku
Věřte, že tento zdánlivě nenápadný detail může při malování interiérů či exteriérů hrát velmi důležitou roli. Existují totiž dva typy válečků a tomu je třeba přizpůsobit i výběr ručky. Ty, které jsou bez ložiska a mají jádro duté, jsou většinou levnější, pohyb a manipulace však nejsou tak plynulé. Naopak, válečky s ložiskem mají výhodou v tom, že díky jádru, kde je malá dírka na ručku je práce s takovým válečkem pohodlnější a i samotný váleček se pohybuje po povrchu lépe a plynuleji.
Cena malířského válečku
Malířský váleček není položkou, která by vaši peněženku nebo vaše konto enormně zatížila. Ceny válečků se začínají na hranici od 30 Kč. V tomto případě jde spíše o MINI válečky a většinou jde pouze o samostatný váleček bez držadla.
Následně se dostáváme do cenové hladiny od 120 až do 350 Kč. V této kategorii již většina zákazníků najde potřebný druh válečku (velikost, materiál) z polyamidového nebo polyakrylové vlákna či mikrovlákna. Rovněž jsou zde i modely s rukojetí.
Od částky 500 Kč výše už zakoupíte i různé malířské sady i se štětci. No rovněž za více než 750 kč koupíte profesionální malířské válečky i s teleskopickou rukojetí, například značky Wagner.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Malovat stěny v domě či bytě je vhodné jednou za pár let. Kvalitní nářadí by proto mělo být samozřejmostí. Váleček na malování není drahou záležitostí, přesto není vhodné si vybrat první produkt, na který v obchodě narazíte. Odpovědi na časté otázky spotřebitelů vám budou při výběru nápomocné.
Je váleček na malování se zásobníkem na barvu dobrá volba?
Není lepší používat malířský štětec?
Existují malířské válečky se vzorem?
Jaké jsou to disperzní barvy?
Jaké jsou to latexové barvy?
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek