Nejlepší lyže na sjezdové lyžování 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Výběr vhodných lyží je vždy náročným procesem a musíte při něm zohlednit řadu proměnných.

Vyběr lyží

Tipů a rad, jak vybrat, je mnoho, ale i přesto si stále mnoho lyžařů kupuje nevyhovující lyže. Proč je to tak? Při koupi lyží třeba zohlednit množství faktorů – typ lyží, typ lyžařské dráhy, úroveň lyžování, požadavky, fyzické parametry atd. Proto může snadno dojít ke kroku vedle. V následujících bodech přehledně shrneme, co byste si měli při výběru všímat.

Nejlepší pánské lyže

Názov Hodnotenie Detail
Völkl Racetiger SC   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Atomic Redster rti   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Völkl Deacon 84   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Wedze Cross 550+   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Elan Amphibio 12 C PS   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Rossignol Forza   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší dámské lyže

Názov Hodnotenie Detail
Völkl Racetiger   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Völkl Flair SC Carbon   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Head E.Absolut Joy   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Wedze Cross 150+   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Atomic Cloud Q11   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dynafit Radical 88   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Schopnosti a očekávání

Před tím, než začnete studovat konkrétní modely, byste si měli odpovědět na několik základních otázek. V první řadě byste měli vědět odhadnout své schopnosti – jak vám to na lyžích jde, kolik máte najeto, jaká je vaše kondice a jaký máte vztah k lyžování? Jste úplný začátečník, lyžujete rekreačně nebo sportovně?

Z vašich potřeb a očekávání se postupně vyprofiloval vlastnosti, které by vám lyže měly nabídnout. Je třeba vědět, jaké jsou vaše lyžařské cíle, jak často se chcete lyžovat a jaké jsou vaše časové a finanční podmínky.

Výška, váha a pohlaví

Nemluvíme o výšce a váze lyží, ale o výšce a váze lyžaře. Rychlý a lehký jezdec vyvine na lyže větší sílu než těžší a pomalejší lyžař – řekněme začátečník. Lyže samotná nedokáže detekovat váhu ani výšku lyžaře, reaguje pouze na fyzikální podněty, které na ni působí. Na základě vaší hmotnosti a výšky se určují další parametry, jako například tvrdost lyže.

Lyže a lyžařky

Lehcí lyžaři průměrných zdatnosti obvykle vyvíjejí na lyže menší sílu, proto jim stačí spíše měkčí modely dlouhé do 150 centimetrů. U žen může být toto číslo o něco větší.

Těžší lyžaři zas vyprodukují větší sílu než lehčí lyžaři při stejné rychlosti. Pokud máte silnější a robustnější postavu, měli byste hledat spíše delší lyže, případně tvrdší. V takových případech jsou ideální sportovní lyže se sendvičovou konstrukcí – jsou výkonnější a mají delší životnost.

V nabídce najdete "unisex" modely, rady určeny pro muže a ženy, ale i lyže určené výhradně pro ženy. Některé vlastnosti lyží, například váhu, výrobci přizpůsobují právě něžnějšímu pohlaví.

Šířka lyží

Šířka klasických sjezdových lyží určených na upravené, tedy často tvrdé povrchy, začíná přibližně od 66 mm uprostřed a neměla by přesáhnout více než 75 mm. Šířka v tomto intervalu by měla být ideální pro většinu začátečníků, ale také pokročilé lyžaře.

Širší lyže používají pokročilejší jezdci, kteří kromě upravené tratě nepohrdnou vyjetou sjezdovkou či volným terénem. Klidně se tak můžete setkat s lyžaři, kteří používají na sjezdovkách lyže širší než 90 mm.

Délka lyží

V nabídce v současnosti najdete extrémně široké spektrum lyží různých velikostí Obecně platí, že správnou délku lyže si vyberete s odchylkou 10 cm, blíže určit správný rozměr by chtělo hodiny a hodiny zkoušení přímo na svahu. V minulosti lyže nebyly, resp. nemohly být delší než lyžař. Dnes to už neplatí.

Lyžařská výbava

Co však stále platí, je, že pro začátečníka je ideální délka 140 až 160 cm. Mezi pravidelně projíždějícími lyžaři jsou nejpoužívanější rozměry okolo 160 cm. Ženy preferují lyže s délkou kolem 155 až 160 cm, u mužů je to přibližně 160 až 175 cm.

Roli při výběru samozřejmě hraje i výška postavy. Parametry výběru jsou však nastaveny na základě průměrných hodnot (výška 150 – 200 cm, váha 40 – 100 kg).

Značka a cena lyží

Pokud patříte k běžným lyžařům, je pro vás zbytečné si vybrat jednu značku a trvat na ní. Výrazně tím zúžíte možnosti a vybraný výrobce vám nakonec vůbec nemusí vyhovovat. K prémiovým značkám patří Mercedes a BMW. K známým výrobcům patří například i Rocker, Blizzard či Atomic. Nabídka je však velmi široká a výrobců lyží je tolik, že určitě natrefíte na nějakého, který vám bude vyhovovat.

Váš výběr pravděpodobně nejvíce zmenšuje právě vaše peněženka. K výběru byste však stále měli přistupovat individuálně a racionálně. Myslete na to, že i v tomto případě platí jednoduché pravidlo – levná lyže bude zřejmě méně kvalitní než ta dražší. I levné lyže však mají své stálé příznivce. Cena nezaručuje například životnost samotných lyží.

Typy lyží

Lyže lze dělit podle schopností lyžaře, ale například i podle účelu. Toto rozdělení je vhodnější, neboť výběr podle terénu, na jakém budete jezdit, vám výrazně hledání zjednoduší. Není přece jedno, jestli se chcete věnovat rekreačnímu lyžování, běžeckému lyžování nebo se chcete soustředit na freeride, případně akrobatické lyžování.

Lyže

Podle terénu se lyže dělí na:

  • Sjezdové – určené jsou na lyžování na zpevněném povrchu.
  • Allmountain – vhodné jsou na upravenou trať, případně na mírně členitý terén. Pokud jsou tyto lyže širší, poradí si nejen s klasickou tratí, ale i neupraveným terénem. Hodí se na všechny typy sněhu – tvrdý, měkký i prašan.
  • Freeride – vhodné jsou především pro jízdu v terénu. Na jízdu mimo sjezdovky na prašném sněhu jsou ideální.
  • Jiné typy – potřebovat je budete na běžecké lyžování, skialpinismus či akrobatické lyžování.

Sjezdové lyže

Sjezdové lyže jsou považovány za univerzální, proto jsou nejčastější volbou lyžaře v našich končinách. Vhodné jsou pro začátečníky i pro pokročilé lyžaře.

Pokud se řadíte k začátečníkům, sjezdové lyže jsou pro vás nejlepší volbou. Zatím nemusíte do lyží investovat hodně, důležité je, abyste se naučili základy a nejezdili stylem svah-zem, tzv. pluh. Pokud patříte k pokročilejším lyžařům, pravděpodobně se již orientujete v nabídce výrobců a víte, že existují i sportovnější modely sjezdových lyží. Zkušenější lyžaři by měli dát ruce pryč od měkkých lyží a vsadit na delší, tvrdší a méně vykrojené kousky. Dosáhnete díky nim lepší akční rádius a vaše pohyblivost se značně zlepší.

Slalomky

Jde o kratší a vykrojenější typ lyží, jejich délka je kolem 165 až 170 cm. Vhodné jsou na jízdu v krátkých i širokých obloucích, protože vykrojení a délka umožňují kratší rádius. Pohyb na svahu je následně velmi plynulý.

Sjezdové lyže

Slalomky jsou mezi lyžaři velmi oblíbené, každý lyžař je však individualita – někomu sednou spíše delší sjezdové lyže jako samotné slalomky. Pokročilejší lyžaři považují slalomky za vhodné na sportovnější lyžování.

Opakem slalomek jsou tzv. obřačky – sportovní typ lyží vhodný na upravené tratě.

Allmountain – na tratě i „volnou jízdu“

Jsou to lyže, které využijete jak na svahu, tak i v zhoršeném terénu. Tento druh lyží "na celou horu" je určen převážně na celodenní lyžování, neboť odpoledne jsou tratě často vyjeté a neupravené. Pokud vás láká volný terén, tak je můžete klidně využít v přilehlých částech sjezdovky, avšak kvůli tomu, že jsou relativně úzké, byste měli být opatrní. 
Allmountain lyže se dělí na dva druhy – jedny jsou určeny spíše na trať, ale terén není překážkou, a druhé zvládnou trať i terén úplně stejně. Pokud si chcete užít trochu freeride lyžování, allmontain jsou ideální volbou.

K použití v terénu je předurčuje i šířka lyží, která se pohybuje v rozmezí 74 až 85 mm. Pokud chcete jezdit po měkčím sněhu, logickou volbou jsou allmountain s šířkou lyže přes 90 mm. Vyzkoušet se vyplatí i extrémně krátké lyže s délkou okolo 100 cm. Jejich využití je sice trochu omezené, ale jejich délka (na úkor stability) umožňuje snadnou intuitivní ovladatelnost.

Vaše hodnocení:
(87.8%)
Datum publikování: 16.01.2020
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek