Nejlepší LNB konvertory 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší LNB konvertory
- LNB konvertory – recenze
- Inverto Black Ultra Quad
- Opticum Robust Quad
- Silver Sky Monoblok Twin
- Co je LNB konvertor
- Jaký LNB konvertor koupit
- Základní dělení LNB konvertorů
- Typy digitálních LNB konvertorů
- Rozdělení LNB konvertorů podle přijímaných pásem
- Šumové číslo (nebo proč zainvestovat do kvalitního LNB konvertoru)
- Fázový šum LNB konvertoru
- Další důležité parametry při výběru LNB konvertoru
- Jak nainstalovat a nastavit LNB konvertor
- Kde koupit nejlepší LNB konvertoru + přehled značek a cen
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Máte televizor? V tom případě budete potřebovat i vhodný a kvalitní LNB konvertor. Tato malá součástka, kterou si laik na satelitu ani nevšimne, stojí za polovinou úspěchu, přesněji za kvalitou přijímaného signálu.
V našem článku vám poradíme, jak vybrat ten nejlepší LNB konvertor pro vaši domácnost či podnik.
Nejlepší LNB konvertory
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
GoSAT GSC-104 Quad ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Mascom LNB-MCM4S01HD ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
LNB Quatro Goobay ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Tesla Excelent Monoblok Single ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Zircon Monoblock Twin M-243 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Opticum Robust Twin 0,1dB ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt |
LNB konvertory – recenze
Na první pohled se může zdát, že většina novějších LNB konvertorů disponuje téměř totožnými vlastnostmi. Ano, pokud budete hledat ve "vodách" kvalitních značek, skutečně stačí, abyste se zaměřili zejména na vhodný typ LNB-čka. Jak však takovou kvalitní značku "odhalit" a jak zjistit, který z dobrých modelů patří k těm nejlepším? Věříme, že vám v tom pomohou i naše recenze, ve kterých jsme za vás otestovali několik populárních modelů LNB konvertorů.
Co je LNB konvertor
LNB, Low-noise block, nízkošumový zesilovač nebo satelitní konvertor se umisťuje do ohniska parabolické antény. Parabolická anténa, slangově "talíř", odráží přijímaný signál do vlastního ohniska, ve kterém se může nacházet jen samostatná anténa nebo přijímač složený z antény a venkovní jednotky s LNB konvertorem.
LNB konvertor slouží k tomu, aby přijatý signál z parabolické družice zesílil, zároveň převedl na nižší frekvenci a následně ho přes koaxiální kabel převedl do satelitního přijímače, ve kterém je ještě demodulován a zpracován. Tento proces konverze je nezbytný z jednoduchého důvodu. Při nekonvertovaném signálu byste museli použít dražší kabel. Signál konvertován může být přiveden i přes obyčejný a zejména levnější koaxiální kabel.
Jaký LNB konvertor koupit
Nákup LNB konvertorů se točí zejména kolem výběru vhodného modelu (typu), který je kompatibilní s druhem a počtem přijímačů, které využíváte. Kromě toho je třeba pohlížet i na několik důležitých technických parametrů, jako je šumové číslo, fázový šum, druh přijímaného pásma či odolnost daného LNB-čka.
Základní dělení LNB konvertorů
Tento parametr si ověřte úplně na začátku vašeho výběru, protože pokud sáhnete po špatném typu LNB, s největší pravděpodobností si sledování vašeho oblíbeného filmu neužijete. K tomu se dostaneme o chvilku, nejprve se podíváme na základní dělení LNB konvertorů:
- Analogové
- Digitální
- Univerzální
V minulosti, v dobách analogového příjmu, se do ohniska antény umisťovali analogové LNB konvertory. Dnes se neobejdete bez digitálního, resp. bez univerzálního LNB-čka, protože drtivá většina domácností (a nejen domácností) využívá příjem digitální. V posledních cca 3 letech "na pultech" najdete převážně univerzální, popřípadě digitální LNB, není však ani náhodou vyloučeno, že natrefíte i na starší analogový model (analogové komplety se zvyknou objevit zejména v nespecializovaných obchodních domech).
Při výběru LNB tedy v první řadě vždy důkladně zkontrolujte jeho štítek. To, co hledáte, je univerzální LNB konvertor, který lze použít jak pro digitální, tak i pro analogový příjem. Samozřejmě, pokud je pro vás analogový příjem pasé, můžete sáhnout i po čistě digitálním LNB, univerzální vám však poskytne více možností.
Typy digitálních LNB konvertorů
Našli jste správný, tedy univerzální/digitální konvertor, takže můžete přistoupit k dalšímu kroku, kterým je výběr vhodného typu LNB. V této chvíli váš výběr závisí na počtu přijímačů, které využíváte (budete využívat). Na základě počtu výstupů LNB konvertory dělíme na single, twin, quad, octo a quatro.
LNB konvertory single
LNB konvertory s označením single mají pouze 1 výstup, proto jsou určeny pouze pro 1 přijímač. Tato alternativa je vhodná především tehdy, když budete signál z 1 satelitu přijímat 1 přijímačem. Samozřejmě, LNB single konvertory můžete použít i při přijímání signálu z 1 satelitu několika přijímači, toto řešení však není praktické. Každou parabolu budete totiž muset samostatně nastavit, navíc, každá z nich bude potřebovat alespoň nějaké místo (spolu zaberou více místa).
LNB konvertory twin
LNB twin konvertory mají 2 výstupy, jsou tedy určeny pro 2 přijímače. Jejich výhodou je (to platí i pro všechny další zmíněné typy LNB konvertorů), že pro přijímač se každý z výstupů chová jako samostatný LNB konvertor. V praxi to znamená, že na každém z přijímačů lze nastavit jakoukoliv kombinaci frekvence, polarizace a pásma.
LNB konvertory quad a octo
LNB quad konvertory mají 4 výstupy a slouží pro max. 4 přijímače, octo LNB jsou určeny pro 8 přijímačů. Platí pro ně totéž, co pro výše zmíněné twin LNB. Výhodou této alternativy je také to, že pokud chcete na všech nebo na některých přijímačích zachycovat signál z 2 – 3 satelitů, přes multifeed si můžete nainstalovat další LNB konvertor a výstupy propojit přes DiSEqC přepínač (stejně jako v případě single LNB).
Multifeed
Jde o speciální přídavný držák na LNB konvertory (představte si ho jako menší tyč, na které se nachází několik "utahovacích" kroužků). Při použití více LNB je jeho použití nezbytné. Multifeed jsou dostupné v různých provedeních, a to buď v závislosti na počtu použitých LNB konvertorů (např. pro 2, 3, či 4 a více LNB), nebo v závislosti na použitém materiálu (nejčastěji natrefíte na kovové a plastové modely).
DiSEqC přepínač
Jde o zařízení, které vysílá obousměrné signály přes koaxiální kabely a ovládá jednotlivé LNB konvertory. Příjem signálu je stejný jako při standardním připojení paraboly k přijímači. Díky DiSEqC přepínači můžete tedy s přijímačem propojit několik LNB konvertorů. V závislosti na konkrétním modelu DiSEqC můžete s přijímačem propojit zpravidla 2 až 8 LNB konvertorů. Zjednodušeně, při použití DiSEqC přepínače stačí k přijímači "natáhnout" jen 1, max. 2 koaxiální kabely, a to i při použití více LNB konvertorů.
LNB konvertory quatro
Quatro jsou speciální kategorií LNB konvertorů. Mají 4 výstupy, avšak 2 z nich slouží pro horizontální a 2 pro vertikální polarizaci (jinak řečeno, pro horní pásmo/H polarizace, horní pásmo/V polarizace, dolní pásmo/H polarizace, dolní pásmo/V polarizace).
Quatro LNB konvertory jsou proto určeny pouze pro propojení s multipřepínačem – nejsou vhodné pro přímé připojení přijímačů. Z tohoto důvodu se využívají především v rozsáhlých instalacích s větším počtem přijímačů (klidně více než 20 – v panelácích, pro potřeby kabelového operátora atd.).
Multipřepínač
Jde o zařízení určené k distribuci satelitních a pozemních signálů, které jsou prostřednictvím oddělených obvodů distribuované rovnou do koncového multipřepínače. V něm jsou signály kombinovány a následně přenášeny přes 1 kabel až k cílové vývodce. Toto zařízení v praxi tedy pomocí aktivního/pasivního satelitního nebo aktivního pozemního obvodu nezávisle zpracovává 2 samostatné (odlišné) typy signálů. Pozor, při výběru multipřepínače musíte znát počet satelitů, uživatelů a LNB konvertorů, při kterých chcete daný model použít.
LNB monoblok
LNB monoblok je řešení, které ocení všichni ti, kteří chtějí přijímat signál z více satelitů, avšak bez použití multifeedů či toroidní paraboly. LNB monoblok dokáže přijímat signál ze 2 družic současně. Součástí každého z nich je i DiSEqC přepínač A/B, díky čemuž v přijímači nastavíte 2 LNB s dvojvstupovým DiSEqC přepínačem. Monobloky jsou dostupné jako single pro 1, twin pro 2 nebo quad pro 4 přijímače/tunery.
V našich zeměpisných šířkách se využívá monoblok 4,3 – v podstatě mluvíme o 2 LNB, které jsou spojeny do 1 "těla" – s odstupem 4,3°. Tato alternativa je určena pro družice Astra 19,2° E (nebo Astra 1) a Astra 23,5° E (nebo Astra 3). Pro zajímavost, Astra 19,2 ° využívá např. společnost UPC Direct a kanály jako Eurosport či MTV.
Rozdělení LNB konvertorů podle přijímaných pásem
Na základě přijímaných pásem se LNB konvertory dělí na:
- LNB s příjmem v Ku band – frekvenční rozsah od 10,7 do 12,5 GHz (nejrozšířenější frekvenční rozsah v našich končinách/Evropě)
- LNB s příjmem v S band – frekvenční rozsah kolem 2,5 GHz
- LNB s příjmem v C band – frekvenční rozsah kolem 4 GHz
V Evropě jsou využívány převážně LNB konvertory, které přijímají signál v pásmu Ku band (cca 10,7 GHz až 12,75 GHz) a konvertují jej do pásma s frekvencí 950 MHz – 2 150 MHz (tento rozsah je rozdělen na 2 pásma – dolní 10,7 GHz – 11,7 GHz a horní 11,7 GHz – 12,75 GHz).
Abyste mohli využívat obě pásma, přijímač musí prostřednictvím 22 kHz signálu, který je vysílán přes koaxiální kabel, mezi těmito pásmy "přepínat". Důležité je také to, aby mohl satelit využít co nejvíce transpondérů, tedy frekvencí, které se mezi sebou nesmí rušit – vysílání proto musí probíhat v 2 polarizacích (horizontální/vertikální). Toto přepínání ovládá stejnosměrné napětí (LNB konvertor je napájen přímo ze satelitního přijímače).
Vertikální polarizaci nareguluje stejnosměrné napětí v rozsahu 12,5 až 14,5 V, tu horizontální napětí od 15,5 do 18 V. Proč vás vlastně zatěžujeme těmito informacemi? Protože, nutnost "průchodu" ovládacích signálů pásma a polarizace neumožňuje na 1 výstup LNB konvertoru připojit několik satelitních přijímačů. Někteří z vás si teď možná říkají, že takový pokus udělali a byl úspěšný. Ano, i při takovém způsobu zapojení LNB konvertoru budete moci sledovat vaši TV, avšak jen ty programy, které jsou ze stejného satelitu a mají totožné pásmo i polaritu.
Šumové číslo (nebo proč zainvestovat do kvalitního LNB konvertoru)
"Kontrola" šumového čísla, která je uváděno v dB (decibelech), byla důležitá zejména v minulosti. Dnes, tedy na novějších a kvalitních LNB konvertorech, se hodnoty šumu ustálily na hranici 0,1 až 0,3 dB (rozdíl mezi 0,1 a 0,3 dB nerozliší ani technik s měřicím zařízením v ruce, tento parametr proto skutečně nemusíte řešit).
Nicméně, pokud byste náhodou natrefili na starší nebo méně kvalitní LNB-čko, popřípadě, pokud byste nějaké zapomenuté našli na půdě, je dobré, abyste problematiku šumového čísla pochopili alespoň v jakési základní rovině. Šumové číslo vyjadřuje poměr signálu a šumu, proto musí být co nejnižší. Pokud sledujete stanice "vysílány" přes družice, jak Astra či Hotbird, teoreticky si vystačíte i s LNB s šumovým číslem 0,5 dB.
Jiné je to v případě stanic, které využívají některé z frekvencí na obtížněji dostupných satelitech, např. na Niles (7° západně). Zde už se vyšší šumové číslo projeví na kvalitě signálu v celkem vysoké míře (podle dostupných zdrojů se rozdíl mezi 0,5 a 0,3 dB LNB projeví na přibližně 10% kvality signálu).
Fázový šum LNB konvertoru
I údaj o fázovém šumu LNB je udáván v dB. Jde o indikaci úrovně šumu, který je do přijatého signálu "zavedený" v různých frekvenčních vzdálenostech. Fázový šum je běžně udáván při vzdálenostech (od středové frekvence) 100 Hz/1,0 kHz/10 kHz/100 kHz/1,0 MHz. Při výběru se orientujte především podle toho, že čím je úroveň fázového šumu vyšší, tím méně kvalitní bude přijímaný signál.
Další důležité parametry při výběru LNB konvertoru
- Rozměry krku/hrdla: Všimněte si údaj o průměru a délce hrdla. Univerzální LNB-čka zvyknou mít průměr 40 a délku 35 mm. Od těchto rozměrů se odvíjí např. to, zda budete moci na konvertor namontovat Multispeed nebo to, zda bude kompatibilní s vaší parabolou.
- Odolnost vůči UV záření: LNB konvertor je "na střeše" neustále vystavován vnějším vlivům, ochrana proti UV záření je proto velkým plusem.
- Odolnost vůči přijímacím podmínkám: Ve zkratce, jde o to, že konvertor dokáže přijímat/přenášet kvalitní signál i při silném dešti či větru. Logicky, určitě byste se měli poohlédnout po takovém kousku.
Jak nainstalovat a nastavit LNB konvertor
LNB konvertor se klasicky montuje do objímky, kterou najdete uprostřed satelitní antény. Objímku je třeba důkladně utáhnout okolo "krku" LNB, aby náhodou nedošlo k jeho uvolnění a posunu. Většina LNB má na horní straně tzv. SKEW stupnici, která slouží k jeho správnému pootočení/nastavení. Platí nepsané pravidlo, že LNB konvertor by měl být nasměrován "nulkou" směrem nahoru (nemusí to však platit vždy).
Při jeho instalaci nezapomeňte ani na pootočení směrem k a od paraboly – je nutné najít ohniště, kde se sbíhají odrazy paprsků. Bohužel, jak přesně nastavit LNB konvertor, vám neprozradíme. Jeho "vyladění" je totiž individuální, proto se připravte, že se s novým LNB trošku "pohrajete".
Kde koupit nejlepší LNB konvertoru + přehled značek a cen
V našem pomyslném testu LNB konvertorů nás zaujaly:
- LNB konvertory na Heureka.cz, kde jsme narazili na značky Ineos, Inverto, Silver Sky, Tesla, Opticum, Zircon, Mascom atd., ceny LNB konvertorů v tomto případě pohybují v rozmezí od cca 100 do 1 700 Kč
- LNB konvertory na Alza.cz, která má v nabídce značky Mascom, Zircon, Tesla, Inverto, Televés či Maximum (single LNB zde koupíte už od necelých 120, ty programovatelné za více než 1 000 Kč)
Ještě nám zbývá vyřešit "problém", kolik byste měli zaplatit za kvalitní LNB konvertor. Ceny se liší v závislosti od značky, prodejce a zejména od počtu výstupů (single LNB jsou levnější, twin dražší atd.) Obecně se však dá říci, že kvalitní univerzální LNB konvertor stojí okolo 400 – 1 000 Kč.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Pokud jste v našem návodu na výběr LNB konvertoru nenašli to, co jste hledali, věříme, že se tak stane v následujících řádcích. V nich vám odpovíme na několik často kladených otázek, které souvisí s LNB.
Může se LNB konvertor pokazit + jak to zjistit?
Jaký konvertor pro Skylink, DigiTV...?
Jaký LNB konvertor na satelit pro 4K, Full HD... příjem?
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek