Nejlepší kultivátory 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Kypření půdy je tradičním procesem, který zahrádkáři realizují právě v období před výsadbou plodin a rostlin, ale i po sklizni. Pokud chcete mít i vy bohatou úrodu, starat se o půdu je nezbytnost a i proto se vám stroj, jakým je kultivátor, v zahradě určitě sejde. Už na úvod si ujasníme, že synonymem slova kultivátor je i slovo rotavátor, jehož účel vám na základě pojmenování možná bude jasnější.

Jak vybrat kultivátor?

Jak tedy vybrat kultivátor do vaší zahrady? Jaký kultivátor koupit?

Nejlepší kultivátory

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FZK 2004-E   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Fieldmann FZK 2002-E   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
VeGA 36-60   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Riwall PRO RPT 8556 R   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Fieldmann FZK 6015-B   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Pubert Roto 404 HD   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Kultivátory – recenze

Benzínový, elektrický nebo kultivátor za traktor? Pokud se i vy ptáte, jaký kultivátor koupit, měli byste sledovat nejen parametry, ale také recenze a zkušenosti s jednotlivými stroji. Vyzkoušeli jsme několik oblíbených modelů. Doufáme, že vám budou naše recenze při rozhodování nápomocné.

Kultivátor vs. rotavátor

Ještě dříve, než přejdeme k samotnému výběru kultivátoru, ujasníme si, zda tedy existuje nějaký zásadní rozdíl mezi kultivátorem a rotavátorem. Z hlediska praktického, ne. Jde pouze o odlišný název, který začaly využívat někteří výrobci, aby jím pojmenovali výkonnější, multifunkčnější a často i dražší stroje. Klidně by však stále mohlo jít o lépe vybavené rotavátory.

Rotavátory jsou ty menší a levnější. Prodejci tímto dělením v mnohém pouze způsobily zmatek. Pokud bychom tedy chtěli určit zásadní rozdíl mezi kultivátorem a rotavátorem, první jmenovaný je určen pro větší zahrady a pro hlubší orbu. Princip kypření půdy je však u obou stejný.

Benzinový kultivátor

Při samotném výběru třeba zohlednit několik faktorů, které hrají nemalou roli. Individuálním faktorem, který často rozhoduje, je např. rozměr parcely, na níž plánujete kultivátor využívat. Následně je třeba si vybrat mezi druhem pohonu – benzinový nebo elektrický. Pokud máte menší plochu – zahradu, kterou potřebujete obrábět, nemusíte kupovat profesionální kultivátor, pohodlně si vystačíte i s menším rotavátorem.

Dále rozhodují technické parametry, jako výkon kultivátoru, pracovní záběr či průměr nožů, a tedy hloubka záběru. Podstatná je i konstrukce samotného zařízení a další funkce a vlastnosti, které lze při koupi zohlednit.

Proč kultivátor používat?

Pokud vás zajímá, proč by kultivátor ve vaší zahradě neměl chybět, čtěte pozorně. Kultivátor je zařízení nezbytné pro výsadbu semen do půdy. Realizovat výsadbu do ztuhlé a neprokypřené půdy znamená, že plodiny či rostliny nebudou správně růst, resp. vůbec nesejdou. Kultivátor půdu provzdušní a umožní půdě pracovat se živinami či hnojivem, které před kultivací do zahrady rozhodíte.

Princip je ten, že rotavátor za pomoci rotujících čepelí půdu jakoby promíchává a jde až do hlubší vrstvy. Perfektně si poradí i s plevelem. Práce s kultivátorem je náročnější, ale zároveň je jeho používání velmi praktické a stále více oblíbené, protože traktor není do každé zahrady vhodný a rytí je velmi namáhavé, zvlášť pokud obrábíte celé hektary půdy. Především majitelé větších zahrad si práci s takovým zařízením budou pochvalovat, protože jim ušetří množství času a energie.

Jaký kultivátor potřebuji?

Kromě typu pohonu lze dělit samotné kultivátor podle velikosti na malé rotavátory a těžké a velké kultivátory. Jinými slovy lze rozdělit kultivátory na našem trhu do dvou kategorií. Hobby kultivátory nebo profesionální kultivátory. Při výběru tedy už podle jednotlivých kategorií můžete zohlednit, jakou zahradu hodláte za pomoci kultivátoru – rotavátoru obdělávat a tím pádem můžete přibližně určit, která z následujících kategorií je určena pro vás.

Malý rotavátor/kultivátor

Malé – hobby kultivátory

Majitelé menších zahrad, záhonů či skleníků – fóliovníků mohou sáhnout právě po této kategorii kultivátorů. Resp. spíše lze hovořit o rotavátoru, které jsou menší a méně výkonné. Jsou tím pádem i skladnější a lehčí, takže nepotřebujete přívěsný vozík, abyste je mohli převážet z místa na místa, ale pohodlně je složíte i do kufru menšího auta. Snadno se s nimi manévruje a práci s nim zvládnou bez problémů i ženy-zahradnice.

Obsah motoru málokdy překročí 50 cm3. Nejčastěji jde o 2-taktní benzínové motory. Případně jde o elektrický kultivátor s elektromotorem o výkonu přibližně 1 000 – 1 500 W, který pro právě menší rozměry zahrady či záhonu pohodlně postačí. Konstrukčně se samozřejmě mohou lišit počtem nožů a také šířkou záběru. Obvykle je však pracovní záběr okolo 30 až 40 cm. Někdy i méně. Kypřit půdu dokáží do hloubky 15 až 25 cm.

Střední kultivátory

Pravděpodobně nejčastější volba běžného zahrádkáře, který už potřebuje vyšší výkon zařízení. Pořádný 4-taktní motor a kvalitní konstrukci, která vydrží nějakou tu zátěž. V této kategorii již elektrické kultivátory nehledejte. Objem motoru je nad 50 cm3 a rovněž jde o poměrně robustnější zařízení se záběrem od 50 do 70 cm. Kypřit půdu dokáží až do hloubky kolem 25 až 30 cm. Co je již ve své podstatě hloubka rýče.

Příslušenství benzínového kultivátoru

Velké profesionální kultivátory

Těžké kultivátory mají své opodstatnění pro práci v zahradě, záhonech či sklenících větších rozměrů, ale také mohou mít takové stroje i multifunkční využití při pracích kolem domu. Výkonné 4-taktní benzínové motory a robustní konstrukce poslouží nejen při kypření půdy, ale také můžete najít benzínový kultivátor s pluhem na sníh nebo kultivátor s vlečkou.

4-taktní motory jsou samy o sobě těžší, vysoký výkon i kolem 170 a dokonce více než 200 cm3 a vyšší hmotnost, i více než 60 kg, jsou zárukou hlubokého a širokého záběru. Šířka záběru mnohokrát přesahuje 90 cm a hloubka je nejméně 35 cm. Samozřejmě, vyšší je i spotřeba paliva, horší je ovladatelnost a skladnost takového zařízení. Počítejte s tím, že pro menší záhony nebo parcely je takový stroj ne právě praktickým pomocníkem. Pokud však máte velkou zahradu a půdu kypříte jako před výsadbou, tak i po sklizni, co je správné, určitě je profesionální kultivátor nejlepší možnost.

Elektrické kultivátory

Účel elektrických rotavátorů jsme již výše zmiňovali. Aby však bylo zřejmé, mají své opodstatnění a dnes jsou stále více vyhledávané. A to především v menších zahradách, záhonech či fóliovnících. Jejich nespornou výhodou je tichý chod, nízká hmotnost, skladnost, manipulace a ovladatelnost. Přirozeně, tyto výhody jejich diskvalifikují na práci v těžké a tvrdé půdě, protože jejich limituje už samotný výkon elektromotoru.

Elektrický kultivátor do menší zahrady

Elektromotory nemají v tomto případě dostatečný výkon a záběr, aby dokázali obdělávat půdu do takové hloubky jako benzínové kultivátory. Menší je i pracovní záběr. Na druhé straně, na údržbu máte minimální nároky a chováte se ekologicky. Snad největší nevýhodou je však přívodní kabel, který může uživatele značně omezovat a otravovat. Rozhodujte se tedy podle velikosti obdělávané půdy a frekvence využívání. A také podle toho, jak daleko máte k nejbližší elektrické zásuvce.

Benzínové kultivátory

Spalovací motory, ačkoli nejsou na dnešní dobu právě ekologickým řešením, elektrický pohon je nedokáže adekvátně nahradit. Disponují vyšším výkonem, větší hmotností a neomezuje vás ani žádný přívodní kabel. Je však třeba dodat, že benzínové motory vyžadují větší údržbu na rozdíl od elektrické konkurence. Pro profesionální použití a velké zahrady jsou benzínové kultivátory jedinou možností. Zároveň ne všude musí být dostupná elektrická energie, abyste mohli využít výkonnější elektrickou alternativu.

4-taktní motory pracují stabilněji a jsou i trvanlivější. Samozřejmě, při přiměřené údržbě. Regulovat můžete hloubku záběru a výhodou je i širší záběr, čili kultivátor obrábí větší výměru zahrady.

Výkon kultivátoru

Výkon se liší model od modelu a samozřejmě roli hraje samotný motor. Nejslabší jsou elektrické kultivátory, jejichž příkon se pohybuje na úrovni 1 000 – 1 500 W, a tedy unikátní výkony v zahradě od nich nečekejte. V kategorii malých kultivátorů najdete i benzínový pohon. Obvykle jde o 2-taktní motory (snadněji), kde je třeba benzín ředit olejem. Jsou však výkonnější než elektrické a výkon je kolem 3-4 HP.

Obrábění zahrady pomocí benzinového kultivátoru

Zlatou střední cestou jsou středně velké kultivátory s dostatečným záběrem a adekvátním výkonem nad 50 cm3, což značí výkon kolem 5 HP. Profesionální kultivátory dosahují mnohem vyšší výkon, jsou těžší a náročnější i na údržbu a doplňování provozních kapalin. Výkon se pohybuje nad úrovní 6,5 HP, zdvihový objem motoru může být i více než 200 cm3, a to už postačuje na pořádnou zahradu. Čím je vyšší výkon, tím je zpravidla větší i pracovní záběr nožů, co to do šířky i do hloubky.

Pracovní záběr – průměr nožů

Pracovní záběr v mnohém závisí na počtu nožů. Právě počet čepelí je základním parametrem, který určuje šířku pracovního záběru konkrétního kultivátoru. Pro upřesnění, pracovní záběr znamená, šířku záběru (šířku půdy), kterou dokáže kultivátor obdělávat najednou. Následně, hloubka záběru závisí na průměru samotných čepelí, které pronikají do země.

Kultivátor disponuje nejméně dvěma radlicemi s čepelemi, tehdy je pracovní záběr okolo 30 až 40 cm. Doporučujeme však rotavátor, který bude disponovat alespoň dvěma páry čepelí, kde je již pracovní záběr okolo 70 cm. Ještě lépe uděláte, pokud si pořídíte kultivátor se šesti noži a tehdy průměr dosáhne i 90 cm. Pokud plánujete dát stroji pořádně zabrat, osm čepelí vám umožní pracovat najednou až v záběru nad 110 cm.

Konstrukce kultivátoru

Samotné provedení kultivátoru není pouze věcí použitých materiálů. Rozhodně však plastové či kovové části často napoví, jaké kvalitní materiály byly při výrobě použity. Nejednou totiž může nekvalitní plast či kov způsobit, že k poškození zařízení přijde, aniž jste při jeho zacházení udělali chybu. Materiály by za všech okolností měly být pevné a stabilní. Dále je tu však několik aspektů konstrukce, které je třeba si všímat.

Střední benzínový kultivátor – práce v zahradě

  • Převodovka – tato součástka může mít různé řešení. Malé kultivátory s menším objemem motoru mají tradičně závitovou převodovku. Spojka může být řešena i klínovými řemeny, no a v případě velkých kultivátorů s výkonem 200 cm3 a více jde o odstředivou spojku. Ta je totiž nejodolnější. Dražší víceúčelové kultivátory mohou být vybaveny i zpátečkou.
  • Kola – jejich kvalitu nelze podceňovat, protože vám práci mohou poměrně usnadnit. Zvlášť pokud jde o velké a profesionální kultivátory. Při menších kultivátory s nižší hmotností nehrají kola až takovou roli, ale v případě stroje okolo 50 kg už dokáží být velmi nápomocné. Zaměřte se nejen na samotnou kvalitu kol a tvar dezénu, ale také na jejich montáž a demontáž. Přece jen, nechcete se při nahazování kol a naopak příliš zdržovat. Vítaným doplňkem jsou i ocelová kola s lopatkami pro vytvoření hlubšího záběru do hloubky půdy.
  • Nože – řeč nebude o jejich průměru, ale o jejich kvalitě. Nože kultivátoru by měly být z kvalitní kalené oceli. Podle výkonu stroje by měly být tlusté a dostatečně ostré. Nože se zarývají do půdy a častým používáním se obrušují a otupievajú. Vězte, že o kvalitě použitých materiálů vám často napoví i cena.
  • Ostruha – jde o ocelový trn, který je doménou výkonnějších kultivátorů. Ostrohu však má většina benzínových rotavátorů i s menším 2-taktním motorem. V zásadě slouží ostruha jako brzda například při otáčení se a manévrování mezi záhony. Uchycení musí být pevné a kvalitní, protože ocelový trn nejednou brzdí silný motor stroje a rovněž se často zarývá do půdy. Chtě či nechtěně.
  • Řídítka – měly by být ergonomické a dobře by měli sedět v ruce. Určitě by měly být výškově nastavitelné, zároveň však uchycení musí být pořádně tuhé. Během používání se o ně opírá váha vašeho těla a také se do nich neustále přenášejí vibrace.

Další funkce a vlastnosti

Kultivátor nemusí být nutně jen zařízením určeným na kypření půdy. Menší i větší kultivátory mohou být víceúčelové – multifunkční. Malé hobby kultivátory kromě kultivování půdy v zahradě se mohou proměnit i na kultivátor na trávník. Za pomoci rychloupínacích kolíků můžete půdu vertikulovat (provzdušňovat půdu). Praktickou funkcí je elektrický startér, nemusíte tak startovat táhlem.

Kultivátor za traktor

Výkonnější kultivátory již mají portfolio své činnosti širší. Samozřejmě, očekávat můžete i vyšší pořizovací cenu. Zároveň, takové zařízení potřebuje i větší množství příslušenství. Kultivátor může být v zásadě i transportérem – traktorem, který poslouží při pracích kolem domu. Nejčastěji se využívá například jako vlečné zařízení, kdy se k němu připojí vlečka. Přes zimu lze připojit pluh, pokud si zakoupíte radlici, můžete dokonce zaorávat nebo můžete využít kombinátor a upravovat půdu najednou několika způsoby. Takovým rotavátorům nechybí zpátečka a zmíněné různé nástavce včetně vlečky.

Cena kultivátoru

Už na začátek upozorníme, že kupovat kultivátor doporučujeme u ověřených prodejců. Ačkoliv by se kultivátor z druhé ruky mohl vyplatit, jdete do příliš velkého rizika. Co se ceny týče, záleží na tom, jaké máte požadavky. Hobby modely či elektrické kultivátory víte koupit již za cenu okolo 5 000 až 6 500 Kč. Cenově nejdostupnější jsou elektrické kultivátory, které koupíte kolem částky 2 000 až 3 700 Kč.

Rozdíl v ceně však dělá především renomé daného výrobce. Vyplatí se tedy investovat do značky, která má na trhu jistou tradici, případně nemáte problém zařízení servisovat a máte garantovanou i určitou záruku. Rozsah cen je široký, odhadem si dovolíme tvrdit, že kvalitní kultivátor pro velkou zahradu zakoupíte okolo hranice 10 000 Kč a výše. Samozřejmě, cena profesionálních modelů se může vyšplhat i na částku v rozmezí 25 000 až 50 000 Kč. Vyplatí se nakupovat u ověřených prodejců, jakými jsou například Mountfield, Obi nebo jiné prodejní sítě, kde můžete stroj přímo vidět.

Ověřené značky

Výrobců není až tolik, jak by se mohlo zdát. Rozhodně jsou však na trhu značky, které se dlouhá léta prezentují kvalitou a spolehlivostí, což ocenilo už množství zákazníků. V rámci zahradní techniky je spolehlivým výrobcem český Hecht nebo Vega. Mezi skutečnou kvalitu ještě lze řadit i kultivátory značky Güde, ale i méně známý Riwall, který patří mezi cenově velmi dostupné alternativy.

Kultivace půdy pomocí benzinového kultivátoru

Bezpečnost při práci

Práce s takovým výkonným strojem, jakým je kultivátor, s sebou přináší bezpečnostní riziko. Silný motor, ostré nože a vysoká hmotnost. Z hlediska bezpečnosti nejsou podstatné pouze ochranné kryty, kterými by mělo být zařízení vybaveno, ale i samotná schopnost uživatele stroj ovládat. Chránit vaše zdraví nemá jen stroj, ale i vy sami.

Před samotným začátkem kultivace zkontrolujte upevnění řídítek, nožů, krytů, lanek a přesvědčte se, že jsou doplněny provozní kapaliny a nádržky uzavřené. U elektrického kultivátoru je třeba dávat extrémní pozor na přívodní šňůru, kterou je nutné držet daleko od čepelí nožů a využít zachytávač elektrického kabelu, kterým je většina elektrických kultivátorů vybavená.

Zadruhé zkontrolujte stav půdy a případné překážky. Půda by neměla být rozmáčená, protože snižuje účinnost nožů a dokonce může způsobit zapadnutí kultivátoru. Při mokré půdě se mohou tvořit velké hroudy, které nože nerozbijí a účinnost kypření půdy je tak značně omezena. Několik dní před kultivací je však dobré půdu zvlhčit. Pro práci vždy zvolte vhodný oděv, včetně pevné obuvi. Doporučujeme rovněž používat ochranné – pracovní rukavice.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

O výběru kultivátoru už víte všechno, nebo alespoň téměř všechno. Několik důležitých informací naleznete i v odpovědích na nejčastější otázky ohledně kultivátorů.

Jak si nastavím hloubku kultivace?

Hloubka frézování se obvykle nastavuje na kypřicí ostrohu, která se nachází na zadní části stroje. Správná hloubka se nastavuje podle kvality půdy a půdní vlhkosti.

Kola mého kultivátoru nefungují. Jaký je důvod?

Nejprve zkontrolujte řemen, zda není poškozen/prodřen. Zkontrolujte také správné napnutí aktivačního lanka, upínací kolík kola a to, zda pomocná páka řízení napnutí řemene a kladka fungují správně. Pokud se vám chybu nepodařilo odstranit, kontaktujte autorizovaného servisního prodejce a dohodněte se na opravě.

Motor kultivátoru nepracuje na plné otáčky. V čem je problém?

Důvodů, proč motor nepracuje naplno, může být několik. Zkontrolujte, zda se lanko plynu pohybuje v plném rozsahu, zda je připojeno k mechanizmu karburátoru a zkontrolujte i zapalovací svíčku a palivo.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.8%)
Datum publikování: 29.06.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek