Nejlepší kulmy a kulmofény 2024 – recenze, test, srovnání

V našem žebříčku najdete nejlepší kulmy a kulmofény, které jsou momentálně na trhu k dispozici. Sesbírali jsme výsledky testů, hodnocení a recenze, vše jsme spojili a takový je výsledek.

Klíšťová kulma na vlasy

Nejprve si ale řekněme, jaký je rozdíl mezi kulmou a kulmofénem a jak si správnou kulmu či kulmofén vybrat. Pak si řekneme, jak dopadl test a které kulmy jsou pro tento rok nejlepší.

Nejlepší kulmy

Názov Hodnotenie Detail
Concept KK1180   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
BaByliss PRO BAB2269TTE   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
ETA Fenité 7327 90010   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Rowenta CF 3460   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Philips BHB876/00   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Remington Ci95   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Nejlepší kulmofény

Názov Hodnotenie Detail
Rowenta CF9540F0   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Revlon RVDR5222A   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
BaByliss AS960E   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dyson Airwrap   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Remington AS8810   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
ProfiCare HAS 3011   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Kulmy a kulmofény – recenze

Kulma na vlasy je součástí výbavy mnoha žen. Dělat si malé či velké vlny mohou díky tomu v pohodlí domova vždy, když na to mají chuť. Vzhledem k velkému výběru kulem a kulmofénů může být náročné si mezi tolika modely vybrat ten nejvhodnější. Kulma Remington, Rowenta, Philips či BaByliss? Abychom vám při výběru pomohli co nejvíce, připravili jsme recenze oblíbených modelů. Doufáme, že se z nich dozvíte to, co potřebujete. O své osobní zkušenosti s uvedenými či dalšími modely se můžete v komentářích pod článkem.

Jak si vybrat kulmu/kulmofén

S kulmou má určitě zkušenosti každá žena, která někdy potřebovala slavnostní účes. Kulma z vlasů během několika minut dokáže vykouzlit vlnitý účes vhodný na jakoukoliv příležitost. Nádherné vlny či okouzlující kadeře však nemusí být pouze věcí slavnostních příležitostí. Kulma nebo kulmofén mohou být vaším každodenním pomocníkem při tvorbě účesu.

Při výběru však, jak koneckonců při všem, třeba dbát na základní parametry. Patří k nim průměr kulmy, materiál hlavice a funkce, například regulace teploty. Odpovědět si třeba i na pár základních otázek. Co od kulmy/kulmofénu očekáváte, víte, s jakou frekvencí ji budete používat, nebo to, kolik času chcete věnovat úpravě svých vlasů.

Materiál

Povrch kulmy, tedy materiál, ze kterého je vyroben, rozhoduje o výsledku. Ke klasickým povrchům patří keramika, turmalín a titan, často se dané mateirály i kombinují. Keramika je velmi populární kvůli své schopnosti rovnoměrně rozkládat teplo, ale i kvůli tomu, že se prameny vlasů po ní rovnoměrně kloužou. Tento materiál se rychle zahřeje na požadovanou teplotu a je vhodný pro jakýkoli typ vlasů.

Kulma na vlasy

Ženy s jemnými vlasy by měly poohlédnout po turmalínové kulmě, s níž dosáhnou požadované výsledky i při nízkých teplotách. Tento typ funguje na principu dlouhovlnového infračerveného záření. Z turmalínového vlákna se během kulmování uvolňují záporné ionty, následkem čehož jsou vlasy krásně lesklé.

Kulmy s titanovým povrchem jsou vhodné pro velmi silné vlasy. Materiál se ohřívá rychle a rovnoměrně, práce s vlasy je proto poměrně snadná. Titan je lehký a trvanlivý. 

Kromě těchto tří najdete na trhu i kulmy s teflonovým, kovovým či nerezovým povrchem, jejichž čas zahřátí je také velmi krátký. Vzezřením se podobají na kulmy, které si jistě pamatujete ze svých dětských let.

Průměr

Od průměru kulmy se odvíjí finální vzhled vašich vlasů. Čím větší vlny chcete, tím větší kulmu si vyberte.  Pro malé prstienkové kadeře a krátké vlasy se hodí kulma s rozměrem do 19 mm. Pro delší vlasy a měkké, přirozené vlny budete potřebovat kulmu s průměrem nad 19 mm. Extra velké vlny dosáhnete s kulmou s průměrem 38 mm. Pokud hledáte zlatý střed, pak sáhněte po kulmě s průměrem 25 mm.

Teplota

Kulma s regulátorem teploty bude pro vás vhodnou volbou v případě, že své vlasy máte opravdu rady. Kulmu si můžete nahřát dle potřeby na teplotu, která vám vyhovuje. Tak se nebudete muset bát, že si vlasy spálíte.

Kulmou upravený vlasy

Teplota do 150 stupňů je vhodná na velmi křehké, slabé a poškozené vlasy, do 170 stupňů pro jemné a řídké vlasy a teplota do 240 stupňů je doporučená pro normální vlasy. Pokud máte skutečně silné, odolné nebo nepoddajné vlasy, můžete si vlasy kulmovat při teplotě do 265 stupňů.

Co si ještě třeba všímat?

Při výběru byste neměli podceňovat délku kabelu, raději si zvolte o něco delší kabel kvůli snadnější manipulaci. Aby vám kulma nevyklouzla z ruky, vyberte si model s pogumovanou rukojetí. Rychlost zahřátí je důležitá v případě, že se ráno vždy spěcháte a chcete být upraveny. V tom případě vám přijde vhod i funkce automatického vypnutí.

Pokud uvažujete nad kulmovou ne klešťového typu, oceníte tepelně izolovanou špičku. Při kónické kulmě budete potřebovat ochrannou rukavici. V případě, že hodně cestujete, vyberte si kulmu s cestovním pouzdrem a ochrannou tepelnou podložkou.

Rozdíl mezi kulmou a kulmofénem

Nevíte, zda potřebujete raději kulmu nebo kulmofén? Pak vám jistě pomohou jednotlivé popisy k těmto stylingovým nástrojům.

Kulma

Natáčí vlasy způsobem topného tělesa a  jednoduchým způsobem se vlasy upravují natočením pramínku na kulaté těleso nástavce. Tloušťka a tvar může být různý a od toho závisí, zda se vytvoří jemné kadeře nebo mohutné lokny. Při kulmách jsou rozdíly v  povrchu tělesa, na které se vlasy natáčejí. Kulma je ideální pro rychlý styling vlasů.

Kulmofén

Upravuje vlasy do účesu  horkovzdušnou technologií a je vhodný i pro vlhké vlasy. Kromě proudění teplého vzduchu zároveň nástavcem s různými kartáči vytváří účes. I při kulmofénech se můžete setkat s různou tloušťkou, materiálem povrchu, kde znovu vede keramika.

Kulmofén

Plusem je nastavitelnost více úrovní teploty, plus chladný vzduch na dokončení úpravy a různé nástavce ve výbavě. Některé kulmofény obsahují ionizér a rotační kartáč. Kulmofén je víceméně kombinace fénu a kulmy a právě kvůli užitkovosti 2 v 1 jsou velmi oblíbené.

Typy kulmy

K nejznámějším patří klasická klíšťová kulma, se kterou je práce s prameny vlasů díky úchytu jednodušší. Rovnoměrný průměr po celé délce kulmy je zárukou pravidelných vln. To je však zároveň i nevýhodou klíšťové kulmy, neboť pravidelné kadeře působí nepřirozeně.

V nabídce je například i parní kulma, s níž jsou vlasy hydratované, čili se méně lámou. Eliptická kulma má stejný poloměr po celé své délce, nemá však úchyt na vlasy. Přirozený vzhled loken dosáhnete s kónickou kulmou, jejíž průměr se po délce zužuje. Protože ani tento typ nemá úchyt, je kulma šetrná ke konečkům vlasů.

Úprava vlasů bude bezstarostná a rychlá s automatickou loknovací kulmou. V případě, že se vám líbí účesy jako z 30. let minulého století, potřebujete trojkulmu.

Jakou kulmu na krátké vlasy?

Ženy s krátkými vlasy nemají na výběr tolik možností, než ty s dlouhými vlasy. I pro ně se však dají najít vhodné modely, díky kterým budou mít vlasy nadýchané a zvlněné. Vhodnou volbou jsou kulmy s šířkou do 19 mm. Umožní vám dělat malé, ale i spirálovité kudrlinky. Pokud máte vlasy nad ramena, můžete uvažovat i nad univerzální velikostí 25 mm nebo nad kulmou se šířkou 30 mm, která je vhodná pro vytvoření objemu.

Jak vybrat kulmu na krátké vlasy

Jakou kulmu na dlouhé vlasy?

Univerzální velikostí je kulma s šířkou 25 mm, je totiž vhodná pro všechny délky vlasů a umožňuje jakékoliv zvlnění. Dámy s delšími vlasy si mohou vybírat i z velikostí 30, 32 – 33 a 38 – 40 mm. Pomocí kulmy s velikostí 30 mm si můžete vytvořit přirozené, jemné vlny, ale také cyklické kadeře, kulma se šířkou 32 – 33 mm výborně poslouží na zvětšení objemu vlasů, vytvoření velkých vln, s nimiž vlasy působí přirozeně. Kulma s šířkou 38 – 40 mm je určena pro ženy s dlouhými rovnými vlasy, které chtějí svým vlasům dodat objem.

Samonatáčecí kulma

Automatická, samonavíjecí či samonatáčecí, všechny názvy označují jeden a tentýž produkt – kulmu, která je nejvhodnější pro natočení pravidelných loken. Vlasy si navíjí pomocí rotačního válce, takže vám nehrozí popálení. Jejich nespornou výhodou je možnost nastavení teploty, směru natáčení a také velikosti loken. Pro křehké a poškozené vlasy je doporučená teplota do 150 °C, pro řídké a jemné je to 170 °C, pro normální vlasy je ideální teplota 200 °C. Pro nepoddajné a odolné vlasy můžete nastavit teplotu 240 °C.

Kulmování dlouhých vlasů

Horkovzdušný kartáč na vlasy – foukací kulma

Horkovzdušný kartáč na vlasy je spojením fénu a kulatého kartáče, proces vysoušení a tvarování vlasů je proto jednodušší. Dosáhnete díky němu nadýchaný účes plný objemu. Kulmofén se dá použít také na suché a polosuché vlasy, disponuje vyměnitelnými kartáči určenými na krátké či dlouhé vlasy. Při výběru je důležité dbát na funkce kulmofénu, ale všímat si třeba i množství nástavců, materiál (oblíbené jsou keramika a turmalín), možnost regulace teploty či rychlost foukání vzduchu.

Rotační kartáč na vlasy

Na základě pohybu kartáče se kulmofény dělí na rotační a statické. Rotační kartáče na vlasy fungují pomocí otáčení kartáče (vpravo i vlevo), statické, protože kartáč se neotáčí, pracují s vlasy jen pomocí horkého vzduchu. Rotační kulmofény umožňují větší regulaci teploty i intenzity foukání. Pracují v podstatě automaticky, protože se nástavec sám otáčí, vlasy si namotá a zajistí vytvoření nadýchaného účesu.

Horkovzdušný kartáč na vlasy

Kónická kulma na vlasy

Tento typ kulmy se od klasické liší postupně se zužujícím tvarem. Vytváří přirozený tvar kadeří, u kořínků dělá široké vlny, které dodávají vlasům objem a ke konečkům se zužují. Její plusem je, že vlny vydrží delší dobu. Nabízí, stejně jako klasické kulmy, možnost regulace teploty, rychlé nahřátí, teplotní zámek proti nechtěnému přepnutí, i automatické vypnutí. Nejčastěji se vyrábí z titanu, turmalínu a keramiky. Její mínusem je vyšší riziko popálení prstů, součástí balení proto často bývá ochranná rukavice. Práce s kónickou kulmou vyžaduje cvik, když se s ní však naučíte zacházet, budete si umět vytvořit účes během chvilky.

Remington, Rowenta, Philips, BaByliss

Jde o nejoblíbenější značky kulem, a to podle hodnocení zákazníků i prodejnosti. Společnost BaByliss první kulmu představila již v roce 1961, čili má dlouhou tradici a svými produkty zákazníky pravidelně přesvědčuje, že jejím posláním je vytvářet produkty na krásu pro celou rodinu. Značka Remington se výrobou produktů osobní péče věnuje více než 80 let. Tyto zkušenosti se odrážejí na kvalitě jejích produktů a přízni zákazníků. Oblíbená je např. kulma CI95 Pearl či So Curls CF3710F0. Značky Rowenta a Philips nabízejí nejen kvalitní kulmy a kulmofény, ale také vysoušeče vlasů. Ani jednou z těchto značek neuděláte chybu. Kulmy a kulmofény z jejich produkce vám pomohou dosáhnout účes, po jakém toužíte.

Značky kulem na vlasy

Jak správně používat kulmu

Pomocí kulmy na vlasy si můžete vytvořit velké, nadýchané kadeře, malé kudrlinky jako po trvalé i tenké spirály. Abyste si mohli vlasy upravit podle svých představ, měli byste vědět, jak kulmu správně používat. Základem správného kulmování je kvalitní kulma s regulací teploty a ochranný přípravek, který ochrání vaše vlasy před nepříznivými důsledky vlivu vysokých teplot.

Můžete postupovat 2 způsoby. Predeľte si vlasy na 2, resp. 3 části, podle jejich hustoty. Kulmu držte vertikálně, otočenou svorkou dopředu, a natáčejte na ni 5 cm prameny vlasů, nejlépe směrem ven, tedy pryč od obličeje, ke kořínkům. Každý pramen kulmujte 7 – 12 sekund, podle typu vašich vlasů.

Druhou možností, která je vhodná pro ženy s hrubými vlasy, je prameny vlasů uchytit do kulmy asi v polovině jejich délky, otočit ji směrem od obličeje a vlasy zatočit až ke kořínkům. Vydržte 7 sekund, svorku uvolněte a posuňte kulmu ke konečkům vlasů. Vlasy opět zakruťte až ke kořínkům a držte dalších 7 sekund.

Pro efekt přirozených plážových vln nedotáčejte konečky pramenů. Zadní část vlasů můžete točit směrem dovnitř. Boční partie vlasů naopak směřujte směrem od obličeje, aby krásně vynikla. Po kulmování nechte vlasy vychladnout pár minut a můžete je tvarovat.

Při kulmování postupujte od spodních vlasů směrem nahoru a jednotlivé vrstvy si stříkejte lakem na vlasy. Vlasy po skončení přehoďte dopředu a zpět a pročešte si je prsty, abyste se zbavili prstenců od kulmy.

Nejčastější otázky a odpovědi – FAQ

O kulmy kulmofény chcete vědět opravdu všechno. Do redakce jsme dostali několik otázek týkajících se tohoto tématu, které jsme se rozhodli podrobně zodpovědět. Chcete-li se ještě něco zeptat, napište nám do komentářů a my vám odpovíme co nejdříve.

Kulma s nástavci. Je to nutné?

Není, pokud neplánujete experimentovat a zkoušet různé velikosti kadeří a účesů. Pokud si zvolíte kulmu s více nástavci, získáte škálu nástrojů, která vám umožní být každý den jinou ženou, tedy dopřát si vždy jiný účes. Takové soupravy obvykle obsahují jednu zásuvnou rukojeť a různé typy a velikosti nástavců.

Parní kulma je dražší. Vyplatí se investovat?

Kombinace tepla a páry dodává vlasům hebkost a lesk. Tím pádem vypadají zdravěji. Od klasických kulem se parní liší malým zásobníkem na vodu, který se obvykle umísťuje na špičku kulmy. Zásobníky mohou být i dva, jeden slouží na vodu a druhý na arganový olej. Jeho mikroskopické kapičky se po zahřátí kulmy dostávají do vlasů. Pokud máte pocit, že vaše vlasy nevypadají po použití kulmy zdravě, určitě se vám do tohoto typu vyplatí investovat.

Co na velké vlny? Kulmu nebo kulmofén?

S oběma dosáhnete krásné vlny, rozdíl je v tom, jak dlouho vám vydrží. Kulma je vhodná pro tvarování vln na suchých vlasech. Pracuje s vyšší teplotou, vlny vydrží déle. Kulmofén je zařízení 2 v 1. Vlasy vám vysuší a díky různým nástavcům si můžete vlasy vytvarovat podle přání. Kulmofén je vhodnou volbou pro jemné vlasy. Vlny jsou jemnější a nevydrží tak dlouho.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Elektrické natáčky Remington H9096 - Recenze a zkušenosti

Elektrické natáčky Remington H9096 - Recenze a zkušenosti

Sada stylových natáček do vlasů, model Remington H9096, u mě zabodovala jednoznačně kvalitou a elegantním balením. Jaké jsou tyto natáčky od ověřeného výrobce Remington? Balení je opravdu velmi stylové a elegantní, to mě příjemně překvapilo a doufala jsem, že obsah bude kvalitou... Přečíst článek

Elektrické natáčky Remington KF40E - Recenze a zkušenosti

Elektrické natáčky Remington KF40E - Recenze a zkušenosti

Sada těchto natáček do vlasů s elektrickým nahříváním mě příjemně překvapila. Kvalitní výrobce Remington má na trhu několik modelů, a právě model Remington KF40E je jedním z nejprodávanějších. Čím si získal takovou oblibu mezi uživatelkami? Samozřejmě, že cena byla první, co jsem... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(90.4%)
Datum publikování: 22.10.2016
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek