Nejlepší kuchyňské váhy 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší kuchyňské váhy
- Kuchyňské váhy – recenze
- Sencor SKS 4001
- ETA Dori 6778
- ECG KV 117
- ETA Grami 3777
- Typy kuchyňských vah
- Jak vybrat nejlepší kuchyňskou váhu – důležité parametry
- Tipy na prodejce, populární značky + orientační ceny
- Jak pečovat a jak pracovat s kuchyňskou váhou
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Vaříte a pečete "od oka"? Věřte, že kuchyňská váha se minimálně z času na čas sejde i vám. Tyto spotřebiče patří k neodmyslitelné výbavě každé hospodyňky, kuchaře, vinaře, milovníka zavařování a jiných kulinářských aktivit.
Pokud ještě nemáte tu svou, poradíme vám, jak ji vybrat.
Nejlepší kuchyňské váhy
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Beurer KS 34 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Sencor SKS 7077CH ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Ruhhy WK3465 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
ETA Dori 6778 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Soehnle Page Profi 200 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Beurer DS61 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Kuchyňské váhy – recenze
Přesnost, jednoduché ovládání a praktické funkce. To jsou vlastnosti, kterými by měla disponovat každá kvalitní váha. Vaše rozhodování se vám však pokusíme usnadnit nejen obecným návodem, ale také recenzemi kuchyňských vah, které zaujaly nás, ale i samotné spotřebitelé.
Typy kuchyňských vah
Začneme prvním důležitým parametrem, a to typem váhy. Na výběr máte digitální, mechanické, nástěnné a také retro modely se závažím. Asi není třeba vysvětlovat, že právě digitální váhy dnes patří, a je třeba podotknout, že právem, k těm nejvyužívanějším. Samozřejmě, proti gustu žádný dišputát, takže není vyloučeno, že vám bude vyhovovat něco jiného.
Digitální kuchyňské váhy
Už skutečně levná digitální váha zastane v kuchyni kopec roboty. Můžete na ní vážit v gramech, mililitrech, librách či uncích, nemusíte ji kalibrovat a nastavovat ani nic jiného, je maličká, lehká a většinou disponuje i mnoha praktickými funkcemi, jako např. dovažování či počítání kalorií.
Nevýhodou digitálních vah je nutnost výměny a dokupování baterií, což samozřejmě neplatí o modelech, které můžete zapojit do zásuvky. Některé digitální váhy mohou mít problémy s přesností a také omezenou nosností. To je však spíše výjimkou.
Nástěnné kuchyňské váhy
Nástěnné kuchyňské váhy jsou většinou také digitální. Od klasických digitálních vah se liší pouze tím, že je připevníte fixně na stěnu. Toto řešení je na jedné straně velmi výhodné, protože je máte neustále po ruce. Počítejte však s tím, že takový kousek, přece jen, zabere nějaké to místo navíc. Pokud tedy bydlíte v malinkém bytě s ještě menší kuchyňkou, nemusí jít o nejlepší volbu.
Mechanické kuchyňské váhy
Známe 2 typy mechanických kuchyňských vah, a to:
- Pružinové váhy: Většinou mají hranatý tvar, kulatou číselnou stupnici s ručičkou, podstavček na horní straně, na který položíte misku na vážení. Tyto kousky fungují na principu stlačené pružiny, která pohne ručičkou a zváží danou surovinu.
- Mechanické váhy se závažím: Tyto váhy znáte určitě z kuchyní vašich babiček. Jsou nízké, mají obdélníkový tvar a při vážení je třeba na číselné stupnici pomocí malé západky "vyvážit" závaží, které se nacházejí v jejich nitru.
Výhodou mechanických vah je zejména snadné používání a nulové provozní náklady, protože nepotřebují žádný zdroj energie. V tomto směru jsou spolehlivější mechanické váhy se závažím. Ty budou vážit přesně i po 100 letech. Kousky s pružinou však mají omezenou životnost. Ve chvíli, kdy se pružina opotřebuje, váha přestane vážit přesně. Nevýhodou je méně přesné vážení.
Retro kuchyňské váhy se závažím
Pověstné 2 misky vah, na jednu položíte to, co chcete odvážit a na druhou závaží. Retro kuchyňské váhy se dají ve zkratce popsat asi nějak takto. Výhodou je nepochybně vysoká nosnost a design. Pokud si rádi ulítáváte na stylovém vybavení domácnosti, retro váha je to pravé ořechové pro vás. Musíte však počítat s velkými rozměry, vyšší hmotností a také s celkem nepřesným a komplikovaným vážením.
Jak vybrat nejlepší kuchyňskou váhu – důležité parametry
Váha musí vážit přesně, musí mít nosnost, která bude vyhovovat vašim potřebám, měla by disponovat alespoň základními funkcemi a v neposlední řadě by měla být kompaktní. Vybrat nejlepší kuchyňskou váhu ze stovek produktů nemusí být jednoduché. Proto se podíváme na jednotlivé parametry, funkce a také doplňky, které byste při koupi vašeho nového kuchyňského pomocníka neměli přehlédnout.
Nosnost
Na váze můžete vážit jen tolik, kolik unese. Maximální přípustná nosnost je proto velmi důležitým parametrem. Základní digitální modely mají v drtivé většině nosnost do 5 kg. Celkem běžnými jsou však i kuchyňské váhy do 15 kg. Výjimečně natrefíte na modely s nosností do 2 nebo 3 kg, ale i na takové, na kterých můžete vážit pouze 500 g. Mechanické kuchyňské váhy se závažím toho většinou zvládnou víc. Běžně mají nosnost do 10 až 20 kg. Ty s pružinou jsou přesným opakem, většinou na nich můžete vážit jen do 500 g. To samozřejmě neplatí o velkých kovových kouscích.
Jak si vybrat vhodnou váhu podle nosnosti? Měli byste vědět, co přesně budete vážit nejčastěji. Pokud ji potřebujete jen na pečení koláčů a běžné vaření, 5 kg je pro vás víc než dost. Modely s vysokou nosností ocení zejména ti, kteří zavařují velké množství ovoce či zeleniny, nebo dělají domácí zabíječky.
Přesnost a nastavení jednotek
S nosností souvisí i přesnost vážení. Váhu, která odváží 20 kilogramů, ale přípustná odchylka představuje až 20 g, nevyužijete při činnostech, kde je přesnost na prvním místě. V tomto směru potřebujete vědět pouze jedno, čím menší je přípustná odchylka, tím lépe pro vás. Přesnější údaje získáte nepochybně z vah digitálních, kde je vážení přesné na 1, max. 2 gramy. Ty mechanické v tomto směru dost zaostávají, protože odchylka může představovat až něco okolo 10 – 20 g.
Další důležitý parametr je nejnižší možná hmotnost, kterou je váha schopná zobrazit. Tento údaj je důležitý zejména při prplavých činnostech, jako je například výroba menšího množství vína. V takovém případě totiž potřebujete odvážit např. 3 g kvasnic a 2 g živné soli. Opět platí, že čím méně je váha schopna odvážit, tím lépe.
Při výběru váhy si všimněte i možnosti nastavení měrných jednotek. Základem jsou gramy a kilogramy, pokud však pracujete i s tekutými surovinami, sejde se vám měření objemu v mililitrech. Mnohé váhy můžete přepnout i do liber, uncí a tzv. fl.oz, tedy tekutých uncí, což využijete zejména tehdy, když vaříte podle anglických receptů. Taková možnost však může být pro někoho spíše nepotřebná a zároveň rušivá.
Rozměry, hmotnost, materiál a design
Digitální váhy bývají velmi kompaktní a neváží skoro nic. Mechanické váhy, hlavně ty vyrobené z kovu, jsou o něco těžší i rozměrnější. Z hlediska rozměrů myslete zejména na místo ve vaší kuchyni a také na poličkách. Velikost vah však nesouvisí jen s tím, jestli se vám pohodlně vejdou na kuchyňskou linku nebo do skříně. Na větší ploše můžete totiž vážit i větší suroviny (nenaporciované maso, větší pečivo či více ovoce). Pokud tedy víte, že budete pracovat zejména s takovými potravinami, poohlédněte se po větší váze.
Mechanické váhy jsou většinou plastové nebo kovové. Výhodou plastu je jednoduchá údržba, nevýhodou krátká životnost a náchylnost k poškození. Kov je zas těžký, může zrezivět, ale je téměř nezničitelný. Digitální váhy se vyrábějí převážně z plastu, na kterém se může nacházet vrchní vrstva z nerezové oceli nebo tvrzeného skla. Nerezová ocel je ideální z hlediska snadné údržby, odolnosti vůči poškození i dlouhé životnosti. Tvrzené sklo má podobné vlastnosti, může však docela jednoduše prasknout.
Co se designu týče, tak většina digitálních vah vypadá velmi podobně. Obzvláště populární jsou například extra slim modely či váhy s vyklápěcím displejem, barevným potiskem a dřevěnými prvky. Mechanické kousky, to už je něco jiného. Mezi nimi natrefíte i na skutečné vychytávky se speciálně zaoblenými tvary či jinými retro detaily.
Displej a ovládání
Na každé digitální váze musí být displej (nejčastěji LCD). Všimněte si jeho rozměry, velikost samotných číslic a také zobrazování desetinných čísel. Velmi praktickou funkcí je podsvícení, díky kterému jsou číslice na displeji viditelnější. Digitální váhy mohou mít klasické tlačítka nebo být dotykové. To, která možnost je lepší, je velmi subjektivní. Dá se však říci, že při dotykových vahách je mnohem jednodušší omylem přepnout gramy na mililitry nebo během vážení váhu zcela vypnout.
Napájení a praktické kontrolky
Mechanické váhy napájení nepotřebují, ty proto dáme stranou. Drtivá většina těch digitálních funguje na baterie. Výjimečně však natrefíte i na kousky, které je možné prostřednictvím adaptéru zapojit do klasické 230 V zásuvky. Většinou jde o váhy vhodné pro komerční použití (jídelny, restaurace, obchody), které stojí cca nad 2 500 Kč. Pokud však vážíte opravdu často, mohou být pro vás velmi dobrou volbou.
Každá kvalitní kuchyňská váha by měla disponovat také kontrolkou vybité baterie a přetížení. Bohužel, mnoho výrobců sice uvádí, že ten či onen model má indikátor slabé baterie. Ve skutečnosti však jde jen o upozornění na zcela vybitou, a tedy i nepoužitelnou baterii. No a taková kontrolka není až taková praktická.
Funkce kuchyňských vah
- Funkce automatického vypnutí: Nachází se na drtivé většině digitálních kuchyňských vah. Všimněte si, zda můžete daný model vypnout i manuálně. Celkem často totiž natrefíte na kousky, které se umí vypnout pouze samy, což je docela neekonomické.
- Funkce TARA: TARA označuje takzvané dovažování. Funguje to tak, že na vypnutou váhu položíte prázdnou misku a po jejím zapnutí na displeji svítí 0. Následně však můžete odvážit první surovinu, váhu opětovně vynulovat a v jedné misce vážit další suroviny. Tato funkce je spíše nezbytností jako dobrou volbou, proto se na ni při nákupu určitě soustřeďte.
- Časovač: Nemá nic společného se samotným vážením, tyto váhy však slouží i jako kuchyňské budíky.
- Smart kuchyňské váhy: Možnost propojení s Bluetooth, a tedy i aplikací využijí zejména fitness maniaci nebo ti, kteří hubnou. Navážené hodnoty si umíte velmi jednoduše zaznamenávat přímo v aplikaci a mít dokonalý přehled o vašem stravování.
- Zabudovaná paměť: Slouží k uchovávání navážených hodnot.
- Nutriční kalkulačka: Výpočet nutričních hodnot prostřednictvím zadaných kódů najdete i na poměrně levných vahách (cca od 400 Kč). Pokud zatoužíte po takovém kousku, všimněte si zejména to, co všechno dokáže vypočítat. Základem je množství uhlohydrátů, proteinů, tuků, cukrů, vlákniny a sodíku
Doplňky ke kuchyňským váhám
Nejběžnějším doplňkem k váze je miska na vážení. Pokud se při váze nachází, všímejte si zejména rozměry a také materiál, ze kterého je vyrobena. Plast je jednoduchý na údržbu, může však prasknout, za lepší volbu proto považujeme určitě nerezové, popřípadě bambusové a dřevěné misky.
Výjimečně natrefíte i na váhy, jejichž součástí je malé dřevěné prkénko. To můžete využít k odložení surovin, které právě vážíte nebo jste právě dovážili. Určitě však nemluvíme o nezbytnosti.
Tipy na prodejce, populární značky + orientační ceny
Kuchyňské váhy najdete v nabídce každého supermarketu, každého obchodu s kuchyňskými spotřebiči, nacházejí se i na pultech malých vesnických prodejen. Parametry jsou nejednou uváděny velmi nejasně nebo polovičatě. Proto jsme pro vás vybrali několik výrobců, kteří nabízejí kuchyňské váhy ve velmi dobré kvalitě.
Kuchyňské váhy LIDL
Prodejce LIDL si srdce zákazníků získal zejména cenami a přiměřenou kvalitou, která sice není vždy stoprocentně špičková, avšak určitě víc než dostačující. V tomto směru nepřekvapují ani LIDL váhy značky SILVERCREST. Všechny zde koupíte od ceny kolem 200 Kč, na výběr máte klasické digitální váhy, ale i speciální kousky, které můžete poskládat do opravdu miniaturních rozměrů. Kuchyňské váhy z LIDL si "palec nahoru" zaslouží i za design a funkce.
Kuchyňské váhy ETA
Řekněme si upřímně, kdo nevlastní alespoň jeden spotřebič této značky? Tím se vám snažíme říci, že kuchyňské váhy ETA patří do kategorie kvalitních a spolehlivých. Za mínus se dají označit jen trošku vyšší ceny, které začínají na cca 370 Kč. ETA je v našem výběru ověřených značek navíc jediným výrobcem kuchyňských vah, který má v nabídce i nutriční váhu propojitelnou s mobilní aplikací.
Kuchyňské váhy Sencor
Pokud si chcete koupit kvalitní kuchyňskou váhu za rozumnou cenu, Sencor je tím pravým prodejcem pro vás. V jeho nabídce najdete velmi levné, ale i dražší digitální kousky. Všechny jsou příznačné vskutku originálním a velmi pěkným designem. Zákazníci je, až na pár výjimek, hodnotí vysloveně kladně. Na výběr máte modely se základními funkcemi, ale také ty s nutriční kalkulačkou nebo kuchyňské váhy na stěnu.
Kuchyňské váhy Tescoma
Tescoma je dalším výrobcem, který svým zákazníkům nabízí velmi kvalitní a spolehlivé produkty, což platí io kuchyňských vahách. Při této značce nás zaujala nabídka digitálních i mechanických modelů, musíme vás však upozornit, že většinu z nich nekoupíte pod 370 Kč. Hodnocení klientů naše doporučení jen potvrzují.
Jak pečovat a jak pracovat s kuchyňskou váhou
Ať už se rozhodnete pro váhu digitální nebo mechanickou, údržba je vcelku podobná. První pravidlo zní, že ani vodotěsné modely není dobré ponořovat do vody úplně. Pokud se voda dostane do baterie, displeje, závaží, číselné stupnice zda pružiny, je špatně. Nejlepší řešení je vlhký hadr nebo vlhčené kuchyňské utěrky. Samozřejmě, misky můžete mýt zcela klasicky.
Z hlediska užívání platí několik nepsaných pravidel, a to zejména při vahách digitálních. Pokud je však budete dodržovat i při těch mechanických, nemáte co zkazit.
- Váha musí být umístěna na rovném a pevném podkladu bez náznaku vibrací
- Předtím, než začnete vážit danou surovinu, musí být čísla na displeji vynulovány – jestliže "poskakují" a blikají, váha pravděpodobně nestojí na rovném podkladu
- Na váhu buďte něžní – žádné bouchání a tryskání, jemný mechanismus to s jistotou nepřežije
- Baterie by měla být neustále plně nabitá, pokud je totiž slabá, navážené hodnoty nemusí být přesné
- Pokud se vám nezamlouvá výsledek nebo pokud čísla na displeji skáčou i na dokonale rovné podložce, zkontrolujte, zda se v blízkosti váhy nenachází jiný elektrospotřebič (např. mikrovlnka, rádio) – displej může být ovlivněn elektromagnetickými vlnami nebo teplem
- Na váhu "nakládejte" pouze tolik, kolik je povoleno – při pravidelném přetěžování dojde k poruše kalibrace a váha přestane vážit tak, jak má
- Digitální váhy pracují nejpřesnější při pokojové teplotě, mrazy ani extrémně horka jim neprospívají – váhu můžete poškodit natrvalo i tím, že ji odložíte na půdu či do sklepa a ona takříkajíc přejde mrazem
- Váhy citlivé na dotyk nemusí fungovat správně při přílišném stisknutí tlačítek
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Předtím, než se pustíte do prohlížení e-shopů s kuchyňskými váhami nebo vyběhnete do prvního elektra, si ještě přečtěte odpovědi na časté otázky, které souvisejí s těmito kuchyňskými spotřebiči. Uvidíte, že se sejdou i vám.
Jak zkontrolovat, zda kuchyňská váha váží přesně?
Existují vodotěsné digitální kuchyňské váhy?
Jaká je životnost kuchyňské váhy?
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek