Nejlepší kombinované sporáky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší kombinované sporáky
- Kombinované sporáky – recenze
- Mora K 140 AW
- Beko FSM 62330 DXT
- Proč právě kombinovaný sporák?
- Hlavní nevýhody
- Plynová varná deska
- Energetická třída
- Rozměry sporáku
- Další vlastnosti a funkce
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Amica SHM 576TA Xx
- Electrolux EKK54950OW PlusSteam
- Electrolux EKK54950OX PlusSteam
- Gorenje K52CLI
Sporák je, bezpochyby, tím nejdůležitějším kuchyňským spotřebičem. Navíc kombinuje vaření i pečení, což jsou tedy dvě nejdůležitější činnosti, které v kuchyni provádíme. Tentokrát se zaměříme na kombinovaný sporák a poradíme vám s jeho výběrem.
V zásadě máte vždy možnost volby. Vybírat můžete ze tří základních druhů sporáků. Z minulého století můžete sáhnout po plynových sporácích, jejichž palivem je zemní plyn. Pak jsou tu sporáky elektrické. Ty jsou poháněny čistě elektrickou energií. No a další druh, který si představíme dnes, jsou kombinované sporáky. Ty v sobě spojují výhody plynové varné desky a elektrické trouby.
Nejlepší kombinované sporáky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Beko FSM 52321 DXDS ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Candy CG3E966CMB/E ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Amica SPR 58 TOW ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Amica SPFS 28TLDZP X ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Mora K 5250 AW ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Electrolux LKK560000W ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt |
Kombinované sporáky – recenze
Jak vybrat nejlepší kombinovaný sporák? Je lepší kombinovaný sporák Mora, Amica, Gorenje, Beko nebo Zanussi? Vybrali jsme pro vás několik oblíbených modelů a připravili recenze, abychom vám výběr co nejvíce usnadnili.
Proč právě kombinovaný sporák?
Ne nadarmo patří kombinované sporáky mezi nejprodávanější a nejoblíbenější. Plynová varná deska je přesně to, co chybí elektrickému sporáku. Okamžitá odezva na změnu teploty, rychlý ohřev a jednoduché ovládání. No a pak je tu elektrická trouba, která chybí plynovému sporáku. Rovnoměrné pečení, rychlejší ohřívání a více funkcí. Pro ty, co rádi vaří a pečou, je kombinovaný sporák ideální volba.
Kombinovaný sporák je v podstatě hybridem. Jeho vrchní část je tvořena plynovou varnou deskou. Plynové hořáky jsou nejoblíbenějším druhem ohřevu u množství domácností či profesionálních kuchařů. Indukční ani sklokeramické elektrické desky je nahradit nikdy úplně nedokážou.
Druhá část je tvořena elektrickou troubou. Na rozdíl od plynové trouby mezi nimi máte modely s ventilátorem, osvětlením, rychlejším ohřevem, grilem či funkcí samočištění. Spojují výhody plynového a elektrického sporáku. Co je nevýhodou? Snad jedinou je, že se nevyhnete přípojce na zemní plyn a také potřebujete i napojení do elektrické sítě.
Hlavní výhody
- Rychlá a jednoduchá regulace plynové desky
- Rovnoměrné pečení v el. troubě
- Více funkcí
- Cenově výhodné
Hlavní nevýhody
- Potřeba duálního připojení plyn/el. energie
Plynová varná deska
Je nejefektivnější varnou deskou ze všech na trhu. Plynovým hořákům se nevyrovná ani indukční či sklokeramická deska. Plynová varná deska vyžaduje napojení k přípojce zemního plynu. Za pomoci otočných regulátorů regulujete otevřený oheň. Regulace je velmi jednoduchá a odezva okamžitá.
Zapalování plynové varné desky u většiny kombinovaných sporáků probíhá za pomoci automatického integrovaného zapalování. Z hlediska bezpečnosti jsou dnes všechny plynové varné desky vybavené plynovou pojistkou v případě nadměrného nebo skrytého unikání plynu.
Energetická třída
Parametr, který se týká spotřeby elektrické energie sporáku. V zásadě ho téměř vždy výrobce udává v kWh, ale řídit se můžete i příkonem. Platí, že čím je příkon vyšší, tím je vyšší i spotřeba. Na druhé straně spotřebu ovlivňují i programy pečení, či má trouba osvětlení, displej a podobně. Většina kombinovaných sporáků se však nachází v energetické třídě A. Veškeré údaje o spotřebě naleznete na energetickém štítku, který musí mít podle nařízení Evropské unie každý elektrický spotřebič.
Rozměry sporáku
Velikost sporáku je parametrem, který je důležitý z hlediska dispozice kuchyně, resp. prostoru, ve kterém se sporák bude nacházet. Rovněž velikost sporáku informuje zákazníka i o objemu trouby či místě na varné desce. Standardní rozměry šířky jsou 50 až 60 cm. Najdou se však i širší sporáky, která mají kolem 90 cm. V takovém případě může jít až o šest hořáků a samozřejmě i větší objem trouby.
Další vlastnosti a funkce
- Časovač – digitální nebo mechanický. Upozorní vás na konec vaření, případně můžete nastavit, kolik chcete, aby se jídlo připravovalo. Buď to nastavíte časovač na displeji, nebo jednoduchým otočením mechanického časovače.
- Tlumené dovírání dvířek – jde o tlumené/tiché zavírání dvířek elektrické trouby. Zabráníte tak případnému poškození skla.
- Chladné sklo – sklo trouby může být třídílné nebo dvoudílné. Každé izoluje teplotu horkého vzduchu odlišně. Třídílné až na teplotu 35 °C a dvoudílné na 55 °C.
- 3D pečení – jde o rovnoměrné pečení. Teplo je rozváděno za pomoci ventilátoru a činnosti kruhového topného tělesa.
- Funkce PlusSteam – jde o program parního pečení, které využívá vodní páru pro dokonalý výsledek připravovaných pokrmů nebo sušení ovoce či zeleniny. Lze ho využít i jako funkci na čištění vnitřku trouby.
- Teleskopické vysouvání plechů – trouba není vybavena klasickými prolisy ale ocelovou či slitinovou konstrukcí, po níž se plech či rošt pohybuje plynule.
- Příslušenství – vyplatí se sáhnout po sporáku, ke kterému výrobce dodává alespoň základní příslušenství, jakým je rošt, plechy či pekáče na pečení.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Kombinovaný sporák je, pokud máte doma plynovou přípojku, skvělou volbou. Vaření na plynu má množství plusů, stejně jako pečení v elektrické troubě. Při výběru však nerozhodují jen parametry, ale i praktické využití spotřebiče. Na nejčastější otázky ohledně výběru kombinovaného sporáku jsme se rozhodli odpovědět:
Které značky kombinovaných sporáků jsou nejoblíbenější?
V jaké cenové relaci se pohybují kombinované sporáky?
Jak si kombinovaný sporák nainstaluji?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek