Nejlepší digitální dětské kojenecké váhy – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší kojenecké váhy
- Kojenecké váhy – recenze
- Chicco Digitální dětská váha
- Laica PS3001
- Rossmax WE300
- Účel kojeneckých vah
- Proč u dítěte sledovat novorozeneckou hmotnost
- Typy kojeneckých vah
- Jaké parametry zvážit při výběru novorozenecké váhy
- Test dětských vah – tipy na oblíbené značky
- Kojenecká váha – návod k použití
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Beurer JBY 80
- Topcom WG-2495
Digitální dětské váhy jsou skvělou pomůckou pro všechny maminky, které díky nim dokážou přesně kontrolovat váhu své malé ratolesti a sledovat tak, zda je vývoj dítěte správný.
Na trhu najdete množství rozličných modelů kojeneckých vah, a proto jsme si připravili seznam pěti vah, které se těší velké oblibě u zákazníků a dobré výsledky dosahují iv testech.
Nejlepší kojenecké váhy
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Laica PS3001 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Mericare B-36 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Esperanza EBS019 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
TrueLife BabyScale B5 BT ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Chicco Dětská digitální váha ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Beurer BY 80 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Kojenecké váhy – recenze
Dětské kojenecké váhy jsou podle některých maminek potřebnou záležitostí, podle jiných zas nejsou vůbec potřeba. Pokud však chcete mít o vývoji svého prcka přehled a chcete pravidelně kontrolovat, zda přibírá jak má, bez nich se neobejdete. S jejich výběrem vám chceme pomoci co nejvíce, proto jsme se rozhodli se podívat na některé z oblíbených modelů kojeneckých vah. Doufáme, že vám naše recenze budou při výběru nápomocné.
Účel kojeneckých vah
Někteří tvrdí, že kojenecké váhy nepatří do základní výbavy maminek – z části můžeme souhlasit. Pokud se však na to podíváme z té druhé strany, tak kontrolování váhy dítěte, zejména v jeho prvních týdnech života, je velmi důležitá činnost. Mnohé maminky podle těchto vah zjišťují, zda je dítě dostatečně najedené nebo pravidelně kontrolují jejich váhu a sledují tak jejich vývin.
Proč u dítěte sledovat novorozeneckou hmotnost
Během prvních 4 měsíců přibere miminko až 700 g za měsíc. V dalším čtvrtletí je to trochu méně, asi 500 až 600 g měsíčně, a poslední 4 měsíce před dovršením 1 roku přibere každý měsíc o 300 až 400 g. Právě hmotnost dítěte hovoří o jeho zdravotním, ale i psychickém stavu, proto není na škodu, pokud o ní budete mít průběžný přehled. Vážení vám navíc prozradí i to, jakou část potravy skutečně "zužitkuje" tělíčko vašeho miminka.
Při vážení mějte na mysli jedno, ne každé dítě spadá do tabulkové novorozenecké hmotnosti. Odchylky, náhlý, ale pouze malý úbytek na hmotnosti nebo pomalejší přibírání nejsou nevyvratitelným důkazem, že je to s vaším dítětem vážně. Kojenecká váha by měla sloužit právě na kontrolu a včasnou diagnostiku případných problémů. Takže žádná panika, ale rozumné vážení.
Typy kojeneckých vah
Kojeneckou váhu si asi většina maminek představí jako mělkou vaničku položenou na stojanu. Přesně takto vypadá jakýsi základní model, výběr je však bohatší. Bohužel, na českém trhu není nabídka novorozeneckých vah příliš široká. Dostupné jsou pouze ty digitální a mechanické. Pokud byste však zatoužili po něčem pokrokovějším, vždy můžete využít nákup přes zahraniční e-shopy.
Digitální kojenecká váha
Digitální kojenecké váhy jsou mezi maminkami nejpoužívanější. Patří k cenově dostupným, jejich obsluha je jednoduchá, mají praktické rozměry, nízkou hmotnost a celé vážení trvá pouze několik sekund. Váha děťátka je rozložena rovnoměrně na celé ploše vaničky, zachycena více senzory, digitální zpracována a následně zobrazena na LCD displeji. Největším mínusem je náročnější vážení dětiček, které neobstojí na jednom místě ani minutu. To neplatí o vahách s funkcí "HOLD".
Mechanická kojenecká váha
Mechanické kojenecké váhy využívají převážně pediatři, jejich dostupnost pro osobní účely je však u nás omezená. Výhodou jsou podstatně přesnější údaje o hmotnosti miminka, jednodušší vážení neposedných jedinců, nižší provozní náklady a menší poruchovost. Mezi nevýhody patří vyšší cena, náročnější obsluha a větší rozměry.
Závěsná kojenecká váha
Závěsné váhy zmiňujeme spíše pro zajímavost, neboť takové vážení miminka nepatří k jednoduchým, ale hlavně ani k bezpečným způsobem. Jde o klasický závěsný systém s háčkem, na který připevníte například kapsu z plenky. Do ní vložíte miminko a vážíte. Závěsné váhy jsou dostupné i u nás, nejde však o originální novorozenecké pomůcky. Za jedinou výhodu bychom mohli označit nízkou cenu.
Váha pro maminku a miminko (Baby & Mommy scale)
Baby & Mommy scales nebo víceúčelové váhy jsou velmi praktickou záležitostí. Jde o normální digitální váhu, na kterou se postavíte s dítětem v náručí, ona sama odečte vaši hmotnost a následně zobrazí jen hmotnost miminka. Druhou verzí Baby & Mommy modelů je speciální násadka (vanička), kterou připevníte na váhu. Obrovskou výhodou je, že takovou pomůcku nemusíte prodat nebo vyhodit po několika letech, protože se na ní mohou vážit miminka, větší děti i dospělí.
Hlavní nevýhodou je nedostupnost na českém trhu. Pokud vás však takové řešení zaujalo, máme pro vás 2 tipy na alternativy. První je kojenecká váha LAICA 2 v 1 s nosností do 20 kg, ze které můžete odebrat vaničku a vestoje vážit i větší děti. Druhou alternativou je kojenecká váha Baby Ono 2 v 1, která funguje na stejném principu, její nosnost je však až 50 kg.
Vanička s novorozeneckou váhou (Aquascale)
Vanička, která během koupání odváží vaše miminko? Ano, takové ScienceFiction skutečně existuje, bohužel, ani v tomto případě není u nás v České republice. Dobrou zprávou je, že Aquascales dostanete například na AliExpresse, a to už od 500 Kč. Výhodou takového vážení je šetření času, ale i jednodušší uklidnění miminka. Teplá voda a doteky maminky jsou přece jen příjemnější než studená plastová vanička, na které vás někdo z nepochopitelných důvodů nutí ležet bez pohnutí.
Jaké parametry zvážit při výběru novorozenecké váhy
Všechny váhy mají svou nosnost, funkce a rozměry. Ty pro novorozence by měly být navíc bezpečné a praktické, protože odvážit neustále vrtící se dítě, není na skle malované. V následujících řádcích se podíváme na všechny důležité parametry, které byste měli zvážit před konečným rozhodnutím.
Technické parametry
- Nosnost: Na drtivé většině novorozeneckých vah lze vážit dětičky s váhou do 20, výjimečně až do 25 kg. To odpovídá průměrné váze 5-letého dítěte.
- Hmotnost: I váha má svou váhu, která se běžně pohybuje okolo 2 až 3 kg. Na oko zanedbatelný parametr, myslete však na to, že pokud ji budete chtít přenášet, je lepší vlastnit takovou, kterou bez problémů unesete. Na druhé straně, těžší váhy lépe "stojí" na místě.
- Rozměry: V závislosti na rozměrech váhy se vám do ní vaše miminko vejde pohodlně nebo méně pohodlně. Klasická délka je 50 – 60 cm a šířka 30 – 40 cm. Výška se liší u vah, které jsou položeny přímo na podložce a při těch, které mají pod sebou stojan. Tento údaj však pro vás není až tak podstatný.
- Přenosnost a skladnost: Tento parametr souvisí také s rozměry. Přenosnost vás nemusí velmi zajímat. Je jen málo pravděpodobné, že váhu budete pravidelně nosit na dovolenou. Skladnost, to už je jiné. Myslete na to, že jde o zcela velkou pomůcku, kterou při vážení potřebujete umístit na pevný a stabilní podklad a po něm někde skladovat.
- Napájení: Je to sice neobvyklé, ale sem-tam narazíte i na váhy, které je potřeba pomocí kabelu zapojit do elektrické zásuvky. Častějším řešením je napájení baterií nebo bateriemi (většinou 1 až 3 AA nebo AAA baterie). Naše rada zní: "určitě si pořiďte váhu s baterií". Uklidnit prcka vám dá zabrat i bez toho, abyste museli neustále kontrolovat kabel.
- Přesnost měření: Maximálně přípustná odchylka u novorozenců je 5 g.
Design, bezpečnostní prvky a údržba
Při novorozeneckých vahách je design úzce spojený s bezpečností, způsobem údržby i praktickou stránkou věci. Proto mu věnujte pozornost i přesto, že si nepotrpíte na stylovou dětskou výbavičku.
- Protiskluzová úprava: Pokud natrefíte na váhu, která není ze spodní strany protiskluzová, nekupujte ji. Dítě pravděpodobně nebudete vážit na zemi, ale na vyvýšeném místě. No a "létající" váha opravdu není bezpečná.
- Tvar vaničky: Na vahách se většinou nenacházejí žádné bezpečnostní popruhy, takže jedinou zábranou je právě vanička. Proto by měla mít vyvýšené a správně tvarované okraje. Dítě do ní musí, a to doslova, zapadnout.
- Materiál – povrchová úprava vaničky: Na výrobu vaniček se používají různé druhy plastu. Plast však není při kontaktu s holým tělíčkem příjemný. Pokud nechcete vaše dítě stresovat chladem a nepohodlným ležením, poohlédněte se po vaničce s čalouněním z měkké pěny.
- Údržba: Souvisí zejména s provedením vaničky. Ať už čalounění má nebo ne, její povrch musí být snadno omyvatelný. Bavlna nebo jiné savé materiály nejsou vhodné.
- Displej: LCD displej se nachází na většině vah, zároveň jde o jedno z nejlepších řešení. Při výběru si všimněte zejména jeho velikost. Výsledek byste měli vidět, aniž byste se museli k displeji naklánět.
- Zobrazení výsledku: Důležitá je také forma, v jaké dokáže daný displej zobrazit zvážený výsledek. Abyste dosáhli co nejpřesněji měření, minimem jsou 3 desetinná místa.
Funkce vah pro novorozence
Váha musí vážit, a to co nejpřesněji, kromě toho však může disponovat i několika velmi praktickými funkcemi. Ty následující můžete najít zejména na vahách digitálních. Tím ostatním se nebudeme věnovat, protože s největší pravděpodobností sáhnete i vy právě po tomto řešení.
- Funkce TARA: Znáte ji z klasických kuchyňských vah, na kterých nemůžete odvážit mouku bez použití misky. Funguje to úplně stejně. Nejprve odvážíte dětskou plenku nebo oblečení, které bude mít na sobě během vážení. Následně všechny pakšamenty "připevníte" na dítě, přičemž váha sama vypočítá tento rozdíl a zobrazí reálný výsledek, tedy váhu vašeho prcka.
- Funkce HOLD: Tlačítko HOLD, STOP BUTTON nebo WEIGHT LOCK je skutečně nezbytnou funkcí. Naštěstí, nachází se na většině novorozeneckých vah. Po jeho stisknutí nebudou čísla na displeji blikat jako divé tehdy, když se vaše dítě bude převalovat ze strany na stranu. Váha vystihne ten správný moment a miminko odváží až tehdy, když se "stopne".
Další nápomocné doplňky a funkce
- Způsob vážení: Na většině vah můžete dítě vážit vleže, na některých však i ve stoje nebo vsedě. Čím více možností máte, tím lépe.
- Váha s metrem: Na vahách se může nacházet i metr, na kterém lze miminko při vážení rovnou změřit. Najdete ho na vyvýšeném okraji, některé modely mají samostatné rameno.
- Zabudovaná paměť: Umožňuje uchovávat výsledky vážení, díky čemuž budete mít lepší přehled o zdravotním stavu vašeho miminka. Všimněte si hlavně počet paměťových míst. Tradičně je jich alespoň 10.
- Propojení s aplikací: Některé váhy disponují možností propojení s Wi-Fi, a tedy i aplikací. Ta většinou slouží k uchovávání výsledků, které si můžete vkládat do přehledných tabulek či grafů.
- Nastavení jednotky: My Češi jsme zvyklí na kilogramy, na některých vahách si však měrnou jednotku lze přepnout i do liber nebo uncí.
- Kontrolky: Na váze se může nacházet indikace vybité baterie nebo přetížení.
- Automatické vypnutí: Velmi nápomocná funkce, díky které nemusíte baterie vyměňovat každý týden.
- Interaktivní váhy: Sem-tam narazíte na váhy, které dokážou přehrávat uklidňující melodie. Pokud má vaše miminko rádo hudbu, tato funkce vám může pomoci s jeho zklidněním při vážení.
- Automatická kalibrace: Určitě sáhněte po váze s touto funkcí. Manuální kalibrace vám celý proces vážení podstatně zkomplikuje.
Test dětských vah – tipy na oblíbené značky
Abychom vám výběr usnadnili ještě o něco více, zalovili jsme mezi recenzemi kojeneckých vah a vybrali ty, které zákazníci považují za spolehlivé, kvalitní a zároveň i cenově dostupné. Jako první stojí za zmínku kojenecké váhy Beuer. Jde o digitální nízké váhy, které disponují funkcemi TARA i HOLD, mají nosnost do 20 kg a jejich cena je velmi přívětivá. Koupíte je za 1 000 až 2 200 Kč. Dalšími populárními produkty jsou kojenecké váhy Baby Ono a LAICA. Cenově jsou na tom podobně jako předcházející značka, což platí i o hodnocení zákazníků.
Jako spotřebitelky přívětivá se ukazuje také kojenecká váha Zelmer, která stojí pouze necelých 750 Kč. Má velmi zajímavý design a přehrává melodie. Zákazníci ji hodnotí těsně nad 90%. Nejde o žádného váhového predátora, z hlediska poměru ceny a kvality je však dobrou volbou.
Kojenecká váha – návod k použití
Samotné vážení byste měli zvládnout levou zadní i tehdy, když s ním nemáte žádné zkušenosti. Váhu položte na rovnou a stabilní podložku, zapněte ji a ujistěte se, že je vynulována. Z miminka byste měli "sundat" všechno, co na něm nemusí být. Nejlepší je vážení na holo, maximálně s plenkou. Pokud máte váhu s funkcí TARA, tento detail nemusíte řešit. Dítě uložte na záda a čekejte, dokud se přestane hýbat. Vždy ho přidržujte rukou! Jak jsme si řekli, váhy nemají žádné bezpečnostní pásy.
A ještě jeden tip na závěr. Na internetu natrefíte na desítky rad o tom, kdy a jak často vážit miminko. Přesné intervaly a počty neexistují, můžeme vám však zodpovědně říci, že každodenní vážení nebo ještě hůře, vážení před a po každém jídle, je jistá vstupenka na psychiatrii. Jedno až dvě vážení za týden, to můžeme pokládat za jakýsi zdravý průměr.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na závěr jsme si pro vás připravili několik odpovědí na často kladené otázky související s kojeneckými váhami, konkrétně s jejich kalibrací a cenou.
Je rozumné ušetřit koupí použité kojenecké váhy?
Jak zkontrolovat kalibraci kojenecké váhy?
Kolik stojí digitální kojenecké váhy?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek