Nejlepší kettlebelly 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší kettlebelly
- Kettlebell – recenze
- Lifefit Kettlebell Steel 28 kg
- inSPORTline Vin-Bell 10 kg
- inSPORTline Vin-Bell 6 kg
- Co je kettlebell
- Vin-bell vs. kettlebell
- Jak vybrat kettlebell
- Proč se vyplatí mít kettlebell doma
- Benefity cvičení s kettlebellem
- Tipy na cviky s kettlebellem
- Cena a oblíbení výrobci
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Kettlebell je cvičební pomůcka, se kterou si procvičíte celé tělo. Popularitu nabírá zejména posledních pár let. Pokud si však myslíte, že jde o novinku, jste na omylu. Historie kettlebellu sahá do carského Ruska, kde se používal už v 18. století. Čím je kettlebell takový výjimečný a proč zažívá opětovný rozmach?
Pokud jste o kettlebellech již slyšeli a hledáte ten, který by byl pro vás vhodný, poradíme vám s výběrem. Připravili jsme pro vás podrobný článek, ve kterém se dozvíte, jaké kettlebelly existují, které parametry sledovat před koupí či jak s ním správně cvičit. Nezapomněli jsme ani na vybrané produkty a odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů.
Nejlepší kettlebelly
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
GymBeam 4,5–18 kg ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Lifefit Kettlebell Steel 32 kg ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
HMS KNV 4 kg ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Sharp Shape Kettlebell 40 kg ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Domyos Kettlebell 12 kg ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
inSPORTline Vin-Bell 8 kg ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Kettlebell – recenze
Kettlebell je skvělé zařízení k procvičování celého těla. Díky němu můžete redukovat svoji hmotnost či vybudovat si svaly a zlepšit si celkovou kondici. Přestože na první pohled jde o jednoduché cvičební nářadí, výběr nemusí být až takový jednoduchý. Proto jsme pro vás připravili pár tipů na vhodný kettlebell. Do výběru jsme zařadili kromě klasických litinových kettlebellů i plastové vin-belly, které zaujmou zejména svou nižší pořizovací cenou.
Co je kettlebell
Kettlebell vypadá podobně jako zvon, je to kovová koule s držadlem ve tvaru trojúhelníku a slouží k posilování takzvanými volnými váhami. V mnoha případech může nahradit klasické činky. Jde o funkční a univerzální nástroj, který uživatelům poskytne vysoký rozsah pohybu, čímž přispívá ke zlepšení koordinace těla. Při cvičení s kettlebellem se do procesu zapojuje několik svalů a lze jím rozvíjet statickou i výbušnou sílu. Dynamické cviky s tímto cvičebním nářadím navíc posilují kardiovaskulární systém.
Jak jsme naznačili v úvodu, historie kettlebellu sahá do 18. století, kdy se v carském Rusku toto zařízení používalo jako protiváha při prodeji a vážení zboží. Později ho začali využívat vojáci a cirkusoví atleti pro rozvoj tělesné síly a kondice. Rusové tento nástroj nazývali giryja, avšak do celosvětového povědomí se dostal mnohem později a pod označením kettlebell.
Vin-bell vs. kettlebell
Kettlebelly se nejčastěji vyrábějí ze dvou materiálů, a to z kovu nebo z plastu. Ty plastové se nazývají i vin-belly. Jak správně tušíte, jejich název je odvozen z použitého plastového materiálu – vinylu. Která varianta kettlebellu je lepší?
Kovový kettlebell
Kovový kettlebell je klasikou a sahají po něm profesionální sportovci nebo ti, kteří to s cvičením myslí alespoň trochu vážně. Levnější kovové kettlebelly jsou vyrobeny z oceli, naopak ty dražší z litiny. Celokovové (litinové) provedení je jasnou volbou v případě, pokud hledáte odolný cvičební nástroj, který má praktickou velikost a dlouhou životnost. K výhodám kovových kettlebellů patří lepší držení i pohodlnější manipulace. Navíc jim nepřekáží ani hrubší zacházení během intenzivního tréninku.
Při kovových kettlebellech však musíte dávat pozor na podlahu, a proto se doporučuje dokoupit si vhodnou podložku. Minimálně byste měli mít na místě, kde cvičíte, koberec, aby při pokládání kettlebellu nedošlo k poškození podlahy. Vhodnou podložku ocení i vaši sousedé, protože bez ní může být pokládání těžkého kettlebellu hlučné. Kovové kettlebelly jsou díky své vyšší váze skladnější, protože nenarůstá jejich objem. K jejich nevýhodám patří vyšší pořizovací cena.
Plastové vin-belly
Plastové kettlebelly se často označují jako vin-belly. Mají stejný tvar jako klasický kovový kettlebell, avšak jejich obal tvoří plast a vnitřek je vyplněn cementem. Po takovém řešení sahají hlavně začátečníci, kteří chtějí cvičit kondičně a s menšími váhami, případně ženy, mladiství nebo senioři. K výhodám vin-bellu patří nízká pořizovací cena a také to, že při pokládání nepotřebujete speciální podložku, protože vin-bell podlahu nepoškodí. Mnoho plastových modelů má pevné ergonomické držadlo a na spodní straně gumové podložky, které sníží hluk při pokládání na podlahu.
Vin-belly mají i několik nevýhod. Některé především levnější modely nemají přesnou hmotnost, nejsou dobře vyváženy a držadlo se může v rukou klouzat (závisí na typu). K velkým mínusům vin-bellů patří menší odolnost, protože po čase mají tendenci praskat. K prasknutí může dojít i při neopatrném zacházení a prudším pokládání na zem. Oproti kovovým kettlebellům jsou vin-belly rozměrnější a při vysokých vahách rostou do obrovských rozměrů, čímž se ztrácí jejich kompaktnost a praktičnost. Zkušení sportovci vyčítají plastovým vin-bellům například nemožnost pořádného točení.
Jak vybrat kettlebell
Ačkoliv kettlebell vypadá jako velmi jednoduché cvičební zařízení, i při něm třeba sledovat určité parametry. V první řadě je to materiál (viz. kapitola výše), pak kvalita zpracování, hmotnost, tvar a také držadlo. Před výběrem správného kettlebellu si nezapomeňte ujasnit, jaké cviky s ním chcete provádět a jaké výsledky chcete jeho používáním dosáhnout. V následujících řádcích se blíže podíváme na jednotlivé parametry.
Materiál
Jak jsme naznačili, k nejčastěji používaným materiálem při výrobě kettlebellů patří kov a plast. Pokud jste zvážili výhody a nevýhody obou typů a máte jasno v tom, po kterém materiálu sáhnout, můžete se zaměřit na další podstatné parametry.
Alespoň v krátkosti zmíníme, že existují i další alternativy, k nim patří takzvané quabelly a bag-belly. Quabell je naplněn vodou a skvěle ho využijete na cestách, protože je extrémně skladný. Bag-bell má pískovou výplň, je příjemný na dotek a koupíte ho za přijatelnou pořizovací cenu. Bag-belly jsou oblíbené u dětí, protože si s nimi neublíží a mohou cvičit společně se svými rodiči. Obě alternativy se vyrábějí s menšími váhami a pro dlouhodobé a seriózní cvičení nejsou vhodné.
Tvar
Aby bylo cvičení pohodlné a efektivní, tvar kettlebellu musí být symetrický a rozložení hmotnosti dokonale vyvážené. Především u levných plastových modelů se můžete setkat s nedostatečným rozložením hmotnosti, které pak způsobuje problémy při náročnějších cvicích.
Hmotnost
Výběr hmotnosti kettlebellu je individuální záležitostí, ale hmotnost by měla odpovídat vaší fyzické kondici a síle. Řiďte se také podle vašich dosavadních zkušeností s cvičením. Pokud jste začátečník, sáhněte po nižší váze, kterou můžete později navýšit. V úvahu připadá i to, že před koupí zavítáte do fitness centra, kde si cvičení s kettlebellem vyzkoušíte nebo vám poradí přímo trenér.
Kettlebelly se vyrábějí ve velkém hmotnostním rozpětí, ty nejtěžší mohou mít až 40 kilogramů. Lehké plastové vin-belly začínají na hmotnosti 1 kilogramu. Mezi uživateli se oblibě těší hlavně nižší střední váhy. Většina sahá po hmotnostech 8, 12 nebo 16 kg.
Mnoho mužů, kteří s cvičením začínají, přeceňuje své síly, což se odrazí na výběru nesprávné hmotnosti kettlebellu. Příliš těžká činka pak zůstává v koutě a sedá na ni prach. Mužům začátečníkům se obecně doporučuje kettlebell s hmotností od 12 do 14 kg. Po delším cvičení s těmito váhami, pokud už cítíte, že jsou nedostatečné, můžete přejít na kettlebell 16 kg, případně 20 kg. V případě žen se setkáváme s opačným jevem, ty zas sahají po příliš nízkých vahách, s nimiž pak nedosahují požadované výsledky. Lehký kettlebell totiž neumožňuje důkladné procvičování tělesných partií. Ženám začátečnicím se doporučuje kettlebell s hmotností od 4 do 6 kg. Později mohou sáhnout po kettlebellu s váhou 8 kg, případně silnější ženy i po 10 kg.
Hmotnost kettlebellu nebo vin-bellu byste měli vybírat i podle toho, jaké cviky s ním chcete provádět. Na některé cviky je vhodnější nižší váha, na jiné zas vyšší hmotnost. Pokud si nevíte vybrat, zkuste se poradit se zkušeným trenérem ve fitness centru, případně se zeptejte prodejce ve sportovním obchodě.
Základna
Při mnoha pokročilých cvicích je důležité, aby měl kettlebell požadovanou stabilitu a pevně stál při položení na zem. Stabilitu kovových kettlebellů výrobci řeší seříznutím spodní strany. Základna kovového kettlebellu by měla být rovná a hladká, aby nepoškodila podlahu. Plastové vin-belly jsou často opatřeny pryžovými podložkami, čímž je zajištěna stabilita i ochrana podlahy před poškozením.
Držadlo (madlo)
Držadlo je velmi důležitým prvkem kettlebellu, protože s ním při cvičení přicházíte do těsného kontaktu. Proto při výběru sledujte kvalitu zpracování, přičemž je podstatné, aby bylo držadlo souměrné. Držadlo by nemělo být nakřivo přivařené, nesmějí být na něm žádné hrboly ani výčnělky.
Dalším zásadním kritériím při držadle je jeho tloušťka. Příliš hrubé madlo se špatně drží a hrozí při něm riziko podklouznutí a následného zranění, případně poškození podlahy. Úchop s průměrem v rozmezí od 2,8 do 3,8 cm by měl být vhodný pro většinu cvičenců. Průměr držadla se liší i podle hmotnosti kettlebellu. Menší a střední váhy mají nejčastěji průměr 3,3 až 3,5 cm. U velmi těžkých vah se setkáte s držadlem o průměru 3,8 až 4,0 cm. Pokud zvolíte kettlebell s menším průměrem, při některých cvicích vás tato skutečnost může omezovat.
Před koupí sledujte také povrch držadla. Jelikož za madlo kettlebell držíte a provádíte s ním cviky, je důležité, aby se vám pohodlně drželo a aby vám nevyklouzlo z ruky. Příliš hladký nebo naopak povrch s přemírou vroubků není vhodný. Při hladkém povrchu hrozí vyklouznutí, při povrchu s vroubky zas nepříjemné zadírání do kůže (hlavně při švihových cvicích a protáčení kettlebellu). Vhodnou volbou jsou proto jemně strukturované držadla.
- Plastové držadla – obecně platí, že tyto držadla jsou kluzké. Proto se vám mohou snadno vyklouznout z ruky.
- Chromové držadla – lesklé chromové madlo působí pěkně, ale povrchová úprava bývá většinou kluzká. Pokud budete mít zpocené ruce a provádět například točivý pohyb, hrozí vyklouznutí kettlebellu.
- Madla s vroubky – při úchopu budete mít díky vroubkům větší jistotu, avšak při některých cvicích, kde kettlebell otáčíte v ruce, může docházet k odřeninám na kůži.
Barva
Barva kettlebellu je čistě subjektivní záležitostí. Litinové kettlebelly se zpravidla vyrábějí v nevýrazné černé barvě. Při plastových vin-bellech se můžete setkat s rozmanitou paletou barev. Barevné kettlebelly sice působí estetičtěji, ale myslete na to, že při pravidelném cvičení dochází k odlupování barvy. Pokud je navíc obarvené i držadlo cvičebního nářadí, po čase vám mohou vadit místa bez laku.
Proč se vyplatí mít kettlebell doma
Kettlebelly jsou alternativou ke klasickým jednoručním a do jisté míry i dvouručním činkám. Oproti nim jsou mnohem praktičtější, univerzálnější a skladnější. Kettlebell můžete používat jednotlivě nebo v páru. Díky tomu, že jsou na trhu dostupné v širokém váhovém rozpětí (od 1 do 40 kg), jsou vhodné pro muže i ženy, začátečníky i pokročilé. Umí se perfektně přizpůsobit individuálním potřebám každého cvičence.
K benefitům kettlebellů patří i masivní konstrukce, čímž je zajištěna téměř neomezená životnost (závisí na konkrétním modelu a kvalitě zpracování). Plusem je také skvělá dostupnost různých modelů, poměrně nízká pořizovací cena a množství bezplatných návodů na cvičení, které najdete na internetu.
Kettlebell můžete využívat v posilovně i doma. Navíc v domácím prostředí vám nahradí fitness centrum, protože s ním dokážete procvičit téměř všechny partie. Vy si tak můžete zacvičit tehdy, když máte na to čas a chuť a nemusíte se omezovat na otevírací hodiny center. K tomu si ještě ušetříte cestu do posilovny a tento ušetřený čas můžete věnovat samotnému cvičení.
Na rozdíl od klasického vzpírání činkami, kettlebell umožňuje procvičovat každou stranu těla samostatně, a proto se stává perfektním prostředkem pro kompenzaci jednostranné zátěže nebo různých svalových nerovností.
Trénink s kettlebellem se doporučuje i starším lidem, samozřejmě, ti by si měli zvolit nižší váhy a namísto kovového kettlebellu sáhnout raději po plastovém vin-bellu. Senioři často trpí ztrátou svalové hmoty, která souvisí s přirozeným procesem stárnutí. Právě nedostatek svalové hmoty je příčinou mnoha zranění nebo pádů a klesající výkonnosti starších lidí. Jednoduché cviky s kettlebellem nebo vin-bellem mohou tomuto procesu úbytku svalové hmoty zabránit nebo alespoň částečně eliminovat.
Výhody kettlebellu:
- poměrně nízká pořizovací cena
- univerzální a všestranné použití
- vhodnost pro muže i ženy
- nenáročnost na prostor při cvičení
- široký výběr modelů a hmotností
- možnost využití seniory nebo při rehabilitaci
- skladnost – ani vyšší váhy nezaberou mnoho místa
- rozvoj síly a vytrvalosti, budování svalů, hubnutí
- pozitivní vliv na kardiovaskulární systém
- přizpůsobení individuálním potřebám cvičence
- masivní konstrukce a téměř neomezená životnost
- nahradí posilovnu v domácím prostředí
- procvičování každé strany těla samostatně
Benefity cvičení s kettlebellem
S kettlebellem si vybudujete svalovou hmotu nebo i sílu, zacvičíte si na kondici či spálíte přebytečný tuk a nastartujete proces hubnutí. Kettlebelly s nižšími váhami jsou dokonce vhodné i při rehablitácii. Sahají po nich ti, kteří již nechtějí cvičit s vlastní váhou, ale přejí si přidat závaží navíc, které zefektivní cestu k vysněné postavě.
Cvičení s kettlebellem může být izometrické, ale i velmi dynamické. Umožňuje totiž provádění statických cviků, ale také cviků tahem či švihem. Univerzálnost je předurčuje k tomu, abyste s nimi prováděli prakticky všechny běžné i náročnější cviky.
- Budování svalové hmoty – kettlebelly jsou vhodným nářadím pro objemový trénink. V tomto případě se při cvičení používají větší váhy. Cvičení by mělo být velmi intenzivní a každé opakování cviku by se mělo provádět až do úplného vyčerpání sil. Ze začátku je vhodné cvičit pod dohledem zkušeného trenéra.
- Budování síly – jde o ještě intenzivnější trénink než ve výše zmíněném případě. Používají se nejvyšší zátěže, avšak menší počet opakování a větší množství sérií. Opět je vhodné v začátcích využívat služeb profesionálního trenéra.
- Kondiční cvičení – rozvíjí se svalová vytrvalost, částečně i síla a svalová hmota. V tomto případě jde o všestranný trénink, který je vhodný pro začátečníky. Při cvicích se využívají kettlebelly s nižšími váhami. Dělá se větší počet opakování a méně sérií.
- Hubnutí – kettlebell vám skvěle poslouží i v případě, že chcete zredukovat svoji hmotnost. Při shazování kil, které jsou navíc, totiž platí, že čím více svalů máte, tím více tuku spálíte. Proto byste kromě kardio cvičení a úpravy stravy měli sáhnout i po kettlebellech.
- Rehabilitace – kettlebelly nebo vin-belly jsou stejně skvělou pomůckou i při rehabilitačních cvicích. V tomto případě se volí nižší váhy a je nutné, aby se cvičilo pod vedením. Předejdete se tak nechtěným úrazům a zraněním a rehabilitační sestra navíc dohlédne na správnost prováděných cviků.
S pomocí kettlebellu si zlepšíte pružnost svého těla a zároveň podpoříte kardiovaskulárním systém, čímž se zlepší vaše celková kondice. Toto zlepšení si po čase uvědomíte při běžných denních aktivitách. Cvičení s kettlebellem tedy není jen nástroj k dosažení dokonalé postavy, ale účinně působí i proti obezitě, kardiovaskulárním chorobám, artritidě či osteoporóze.
Každý správný trénink vyžaduje vaši koncentraci, pravidelné dýchání a správný postoj (držení těla). Účinek tréninku se dostaví tehdy, pokud cvičíte pravidelně a jednotlivým cvikům věnujete náležitou pozornost. Každý cvik třeba provádět důkladně a ne ho v důsledku nedostatku času "odfláknout". Na cvičení si proto vždy vyhraďte dostatek času.
Tipy na cviky s kettlebellem
Cvičení s kettlebellem je rozmanité a my vám přinášíme alespoň pár tipů na základní a nejznámější cviky, které se s tímto zařízením dají praktikovat. Ještě předtím, než se pustíte do samotného cvičení, nezapomeňte na rozcvičku. Během ní své tělo zahřejete a tím připravíte na vyšší zátěž při cvičení s nářadím. Předejdete tak zároveň případnému zranění. Rozcvičte si celé tělo a důraz klaďte na tu část těla, kterou chcete procvičovat s kettlebellem. Stejně důležitý je i strečink (natahování) po cvičení. Postupně si s námi projděte základní a známé cviky, kettlebell workout může začít.
Swing
K standardním cvikům s kettlebellem nebo vin-bellem patří swing (švih). Tento cvik procvičí svaly celého těla, navíc se zlepší vnitrosvalová koordinace. K jeho plusům patří i zvýšení síly a při vyšším tempu se zapojí i váš kardiovaskulární systém.
Postavte se před kettlebell a uchopte ho oběma rukama na zemi mezi nohama. Tělo mějte v předklonu, ale zároveň dbejte na to, aby byl váš hřbet pevný a rovný. Krátkým pohybem pohoďte kettlebell mezi nohy za sebe a následně se jím silným a intenzivním pohybem zažeňte směrem dopředu do úrovně hrudníku. Nezapomeňte na to, že ruce jsou stále natažené. Pohyb končí vztažením se v pase, kolenou a kotnících. Vraťte se do původní polohy a cvik opakujte.
Pokud zvládnete tento cvik bez problémů, můžete přejít na jednoruční swing, případně s kettlebellem cvičit podél vnější strany stehna. Tyto varianty jsou o něco těžší, proto dbejte na správnou techniku, aby bylo cvičení efektivní a bezpečné.
Jednoruční swing
S tímto cvikem si procvičíte záda, stehna a ramena. Výchozí pozice je stejná jako při klasickém obouručním swingu, avšak tentokrát uchopíte kettlebell jen jednou rukou. Následně při krátkém podhocení kettlebellu mezi nohy budete vytáčet palec směrem dozadu, abyste kettlebell táhly vpřed, když vás stáhne do podřepu. Z tohoto podřepu pak vystřelíte nahoru tím, že se natáhnete v oblasti pasu, v kolenou i kotnících. Nezapomínejte, že stále třeba myslet na rovná záda. Kettlebell nechte vyletět do úrovně očí a pak mu dovolte stáhnout vás opět do podřepu, čili do výchozí pozice, ze které budete cvik opakovat.
Goblet squat
Tento cvik může zlepšit vaši mobilitu při dřepech. Je to variace klasického dřepu, která však díky specifickému umístění zátěže před hrudníkem usnadňuje držení trupu ve vzpřímenější pozici. Cvik je vhodný i pro lidi, kteří mají problémy v oblasti ramen, kyčlí nebo páteře v hrudní části.
Zaujměte postoj dřepu, kettlebell uchopte oběma rukama z boku a zvedněte před úroveň hrudníku. V horní pozici se nadechněte a klesejte do dřepu. Bedra jsou pod úrovní kolen a výdechem se postavte nahoru. Opakujte podle vámi zvoleného počtu opakování.
Clean & press
Jde o kombinaci dvou cviků, čímž se zapojí několik svaly a klouby. Tento cvik by měly provádět středně pokročilí cvičenci. Pomáhá budovat masivní ramena, přičemž neobejde ani nohy a jádro těla.
Vrch těla se snažte držet v rovné pozici, přičemž se trochu předkloňte v pase a přikrčte kolena. Energicky zvedněte kettlebell vyrovnáním těla v pase, kolenou a kotnících tak, jako byste chtěli vyskočit. Kettlebell si následně opřete z vnější strany o biceps. Lokty držte vystrčené a ramena mějte nad kettlebellem. Cvičební nářadí držte blízko těla a když máte kettlebell položený v pomyslném trojúhelníku ramene, lokte a pěsti, končí fáze clean a nastupuje press. Z této pozice kettlebell potlačte nad hlavu a myslete na to, aby se vám v zápěstí ruka nespustila dozadu. Zápěstí musí být vždy vyrovnané. Kettlebell potom pomalu spouštějte znovu do "trojúhelníku" a z této pozice pohoďte kettlebell před sebe, aby vás stáhl do opětovného podřepu. V této fázi jste připraveni na další opakování cviku.
Snatch
Tento cvik se nazývá i trh a jde o vzpěračskou klasiku. Provedení jednou rukou umožňuje rovnoměrně zatěžovat každou stranu těla a odstraňuje problémy s dominantnějším zapojením preferované končetiny. Cvik je ideální pro pokročilé cvičence a patří mezi královský z dynamických cviků.
První fáze je identická jako u jednoručního swingu, rozdíl je v tom, že pohyb nekončí ve výši očí, ale kettlebell je nutné z podřepu vystřelit větší rychlostí a ve výšce očí ho necháte předběhnout ručku, aby kettlebell dopadl na předloktí a pokračujete v pohybu tak, abyste na konci pohybu stáli s kettlebellem nad hlavou. Následně kettlebell zpod hlavy hodíte dopředu, aby se vám znovu vrátil z předloktí pod dlaň. Ručka se vám přitom přetočí v dlani, čímž vás kettlebell stáhne do podřepu, ze kterého vystřelíte do dalšího opakování.
Nezapomeňte, aby mělo cvičení účinek a viděli jste výsledky, měli byste cvičit pravidelně a jednotlivé cviky opakovat v sériích. Na začátek je dobré cvičit pod dohledem trenéra. V případně, že cvičíte doma, cviky provádějte před zrcadlem. Díky tomu vidíte, zda je váš postoj správný a zda cvičíte podle doporučení. Jednotlivé cviky si neusnadňujte nesprávným držením těla či chybným a nepřesným prováděním cviku. Takový způsob cvičení by mohl mít za následek nechtěný úraz a hlavně byste neviděli na své postavě žádoucí efekt.
Windmill
Tento cvik je skvělý na prsní svaly, záda a ramena. Ruku, ve které držíte kettlebell, si zcela natáhněte nad hlavu a svěšenou rukou se pomalu začněte shýbat bokem v pase, jako byste chtěli dosáhnout druhý kettlebell. Pokud máte jen jeden kettlebell, není to problém, protože tento cvik můžete provádět i s jedním. V tomto případě se snažte prázdnou rukou dotknout země. Zatímco jeden kettlebell držíte nad hlavou a druhý v svěšené ruce, opakovaně se vracejte do pozice, ve které jste druhý kettlebell ze země zvedaly. Tento úkon opakujte, dokud nedosáhnete plánovaný počet opakování a pak vyměňte ruce a pokračujte v cviku na druhou stranu. Díky tomuto cviku si zvýšíte sílu, koordinaci i balanc.
Cena a oblíbení výrobci
Cena kettlebellů je různá a závisí na použitých materiálech, kvalitě zpracování i hmotnosti zařízení. Nejlevnější jsou vin-belly, což jsou v podstatě plastové verze kettlebellů. Nejlevnější vin-bell získáte už od 60 Kč, avšak s velmi nízkou hmotností (1 kg – 2 kg), která je vhodná pro začátečníky, útlé ženy nebo seniory.
Cena nejlevnějšího kovového kettlebelly, který je vyroben z oceli, se pohybuje okolo 250 Kč. Se stoupající cenou zároveň stoupá i hmotnost a použité materiály. Plast a ocel nahrazuje litina, která se vyznačuje vysokou odolností a velmi dlouhou životností. Nejtěžší kettlebell má hmotnost 40 kg a využijí ho hlavně zdatní muži.
Cena nejdražších kettlebellů se může vyšplhat až na 2500 Kč a více. Ještě dražší jsou sady více kusů cvičebního nářadí, případně kettlebelly s možností variabilního nastavení hmotnosti.
K oblíbeným kettlebell značkám patří Spartan, Sedco, Master, Lifefit, inSPORTline, HMS, Spokey nebo Svetlus. Kettlebell si koupíte v každém dobrém sportovním obchodě, můžete se poohlédnout například v prodejnách Decathlon. Často je toto cvičební nářadí na funkční trénink dostupné i v nabídkách obchodních řetězců, stačí sledovat jejich akční letáky.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Pokud jste v našem rozsáhlém článku nenašli odpovědi na to, co vás zajímalo, zkuste si přečíst odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Ve zkratce se dozvíte, jaké části těla lze procvičovat s kettlebellem, zda je toto cvičební nářadí vhodné i pro seniory a děti, jakou hmotnost si vybrat nebo co koupit v případě, pokud chcete více kettlebellů s rozdílnými váhami.
Jaké části těla mohu procvičovat pomocí kettlebellu?
Je kettlebell vhodný i pro seniory?
Mohou s kettlebellem cvičit děti?
Jakou hmotnost kettlebellu si mám vybrat?
Co když chci několik kettlebellů s rozdílnou váhou?
Jsou na trhu kettlebelly s chromovým držadlem?
Mohu kettlebellem nahradit klasickou činku?
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek