Nejlepší kancelářská křesla a židle 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Proč sedět správně? Sezení je pro člověka ta najneprirodzenejšia poloha. Dávno, pradávno jsme chodili, běhali a ležely. Sezení bylo pro nás skutečně výjimečné. Hold, evoluce je evoluce, no a ta naše s sebou přinesla množství sezení. Mnozí z nás sedět prostě musí, jinak by zemřeli hlady nebo by přišli o střechu nad hlavou.

Jak vybrat kancelářské křeslo?

Pokud do této kategorie patříte i vy, určitě vás bude zajímat, jak vybrat tu nejlepší kancelářskou židli.

Nejlepší kancelářská křesla a židle

Názov Hodnotenie Detail
Neoseat Grandini   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Mosh Elite F   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Antares Tennessee   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Superkancl Comfortable   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Alba Game   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Liftor Active   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Kancelářská křesla – recenze

Jak uvidíte sami, výběr kancelářské židle nebo křesla dá člověku zabrat. Abychom vám rozhodování trochu usnadnili, připravili jsme si pro vás recenze několika produktů, které vám celou "problematiku" přiblíží o něco lépe.

Co způsobuje nesprávné sezení

Sezení, na pohled nevinná činnost, se po jistém čase mění na život ohrožující aktivitu. Jako první začínají trpět vaše svaly, později ploténky a páteř, no a na konci můžete skončit i na chirurgickém stole, o bolestech a nepříjemných stavech ani nemluvě. Podívejte se, co všechno a jak ve vašem těle trpí při dlouhém a nesprávném sezení.

Svalstvo

Všechny svaly v našem těle jsou uspořádány ve dvojicích, které pracují protichůdně. Když sedíte nesprávné, sval číslo 1 dostává zabrat a je neustále stažen, sval číslo 2 nemá co na práci, proto je v nadměrně uvolněné poloze. To má za následek přetížení jednoho a ochabnutí druhého. Zajímavostí je, že v životě provádíme skutečně málo aktivit, při kterých naše svaly zatěžujeme takovýmto nepřirozeným způsobem.

Kosterní aparát a páteř samotná

Pokud sedíte nesprávně dlouhodobě, můžete si poškodit i samotnou páteř, kosti a klouby. Na místech, kde nesprávná poloha svalů vytváří nadměrný tlak, časem dochází k deformaci a degeneraci kostí, na kterých se mohou objevit bolestivé výrůstky.

Jak správně sedět na kancelářské židli

V mnohem větším ohrožení jsou však naše ploténky. Destičky se nacházejí mezi obratli. Představte si je jako měkké gelové polštářky obklopené silným vazivem, které se hýbou kontra s tělem – když máte hlavu předkloněnou vpředu, posouvají se dozadu a naopak. Pokud se tak děje často, dochází také k jejich deformaci, která končí poškozením okolního vaziva a následným "vyskočením" ploténky. Ano, takový úraz si můžete skutečně způsobit i "nevinným" sezením.

POZOR: Ani ta nejzdravější židle vaše tělo před problémy neuchrání dokonale a nenahradí pohyb. V tomto směru platí jednoduchá matematika. 50 minut sezení, rovná se 50 minut pohybu. Pro mnohé z nás však něco takového není reálné, tak se snažte hýbat alespoň tolik, kolik můžete.

Jak správně sedět nebo pravidlo 90 °

Hlava musí tvořit přímku s páteří, no a ta musí se stehny tvořit 90 ° úhel. Stehna s lýtky tvoří také 90 ° úhel a ruce musíte mít uložené... překvapení, v úhlu 90 °. Jinak řečeno, žádné oblé křivky, ale ostré úhly všude tam, kde je to možné.

Nyní, když už víte, jak správně sedět u stolu, si budete umět vybrat i vhodnou židli. Kromě správné polohy byste se však měli dívat i na další parametry. Některé souvisejí se zdravím, některé výlučně s pohodlím a rozmazlováním, jiné zas s údržbou a životností kancelářských židlí.

Kdy věnovat výběru kancelářské židle pozornost

Stále, pokud však na židli trávíte hodinku denně, prožijete to tak či onak. Pozornost byste měli výběru věnovat zejména tehdy, když sedíte nepřetržitě více než 5 až 6 hodin. Prvním případem je práce, druhým zas home office nebo časté hraní počítačových her či hodiny strávené na sociálních sítích. Pokud máte problémy s páteří nebo jinými částmi těla, výběr židle je důležitý vždy a za každých okolností.

Kancelářské křeslo do home office

Typy kancelářských křesel a židlí

Nejprve je třeba vyřešit problém, jaký je vlastně mezi kancelářskými židlemi a křesly rozdíl. Problémem je, že ani samotní prodejci tyto dva typy nábytku nějak extrémně nerozlišují. Při výběru se proto orientujte raději podle konkrétních parametrů. Pokud byste si chtěli přece jen, mermomocí, vybírat mezi křeslem a stoličkou, rozdíly by měly vypadat nějak takto, není to však neměnným pravidlem.

Kancelářské křeslo

  • Hmotnost: nad 25 kg
  • Vzhled: robustnější (připomínají křeslo)
  • Nosnost: 150 – 180 kg
  • Područky: pevně spojené se sedadlem a opěrkou – nenastavitelné
  • Opěrka hlavy: opěradlo je většinou vyšší, proto není nutná
  • Materiál: kůže, ekokůže, koženka, látka
  • Druh mechaniky: nejčastěji houpací
  • Max. doba sezení: 4 – 10 hod.

TIP: Malá pomůcka, jakýmsi prototypem tohoto druhu kancelářského nábytku je kancelářské křeslo Orson.

Kancelářská židle

  • Hmotnost: 10 – 20 kg
  • Vzhled: jsou útlejší, vyšší
  • Nosnost: nejčastěji od 100 do 150 kg (výjimečně i více)
  • Područky: spojené pouze se sedadlem – možnost nastavení výšky nebo úhlu
  • Opěrka hlavy: může, ale nemusí být součástí židle
  • Materiál: síťovina, látka, koženka
  • Druh mechaniky: všechny možné typy
  • Max. doba sezení: 5 – 24 hod.

Zdravotní kancelářské židle

Pokud vsedě pracujete déle než cca 8 hodin denně nebo trpíte problémy s páteří či klouby, měli byste určitě uvažovat nad zdravotní kancelářskou židlí. Tyto modely jsou nesrovnatelně dražší, přítomnost a dokonalé nastavení všech možných opěrek, výšek a úhlů je samozřejmostí. Mechanika je propracovanější, každá část takové židle musí být ergonomicky tvarovaná. Někdy natrefíte i na kousky se samostatnými zónami, podobně jako při zdravotních matracích. V podstatě mluvíme spíše o zdravotnické pomůcce.

Zdravotní kancelářská židle při problémech se zády

Herní židle (kancelářské křeslo racing)

Herní židle a křesla patří také do dražší kategorie "kancelářského" vybavení. Pro lepší představu, nejlevnější kousky stojí cca 1 500 Kč, ty skutečně kvalitní, pokrokovější nebo značkové i více než 12 000. Jak napovídá už jejich samotný název, jde o modely určené pro hráče počítačových her, kteří v sedě nejednou stráví i více než 15 hodin non-stop.

Většinou jsou vyrobeny z měkkého materiálu a jsou robustní, zároveň mají ergonomické tvarování, všechny možné nastavení a opěrky. Nejednou na nich najdete i různé designové prvky jako LED podsvícení či držák na pohár. Herní židle jsou vhodnou alternativou i do kanceláří. Jak jsme zmínili v nadpisu, jakýmsi podtypem hráčských křesel jsou takzvané racingové křesla. Z hlediska funkčnosti se nijak neliší. Jejich design však připomíná sedadlo závodního auta.

Jednací židle

Tento název označuje židle bez koleček. Mají klasické 4 nohy a vypadají jako... jednoduše jako z kanceláře. Jsou vhodné pouze na krátkodobé sezení, protože pohodlí není jejich největší předností. Nelze je nastavit a přizpůsobit vašim potřebám, podnožka nebo opěrka hlavy je samozřejmě vyloučena. V kancelářích je využijete jako sezení pro návštěvu, hodí se také do zasadaček.

Co si všímat při výběru kancelářského křesla/židle

Typ kancelářské židle je jedna věc, konkrétně parametry už druhá. Po přečtení následujících řádků můžete mít pocit, že je toho až příliš mnoho. Ano, výběr skutečně pohodlné, kvalitní a zdravé kancelářské židle není záležitost, kterou vyřešíte za 5 minut. Opět připomínáme, že zacházet do detailů by měli jen ti, kteří sedí více než 6 hodin denně.

Bílé kožené křeslo

Opěrky a ergonomické tvarování

Na kancelářských židlích můžete najít opěrku hlavy, předloktí (područka), beder a nohou, tedy takzvanou podnožku. Všechny z nich jsou důležité, základem pohodlí a zdravého sezení jsou však první 3. Opěrky zajistí vaší páteři, kloubům a svalům přirozenou anatomickou polohu, aniž byste se museli namáhat.

Chcete-li sedět skutečně zdravě, vybírejte si modely s nastavitelnými opěrkami. Ergonomické tvarování je pouze plusem. Hlavně pro laika však může být problém odhadnout, kdy jde o skutečně vhodné ergonomické tvarování a kdy pouze o nesmyslně pokroucené tvary, které zvyšují cenu produktu.

Možnosti nastavení výšky, nosnost a stabilita

Výškově nastavitelná židle je základem. Na modely bez této funkce narazíte skutečně zřídka, pokud vůbec. Klasikou je rozmezí od cca 40 do 60 cm. Hlavní je, abyste si mohli židli nastavit do polohy, při níž budou vaše stehna a lýtka v 90 ° úhlu. Druhou výškově nastavitelnou částí může být opěradlo. Tuto možnost mají pouze židle bez samostatné opěrky hlavy.

Nosnost je důležitá z hlediska vaší váhy, jinak se pod vámi může stolička rozpadnout. Klasika je 100 až 150 kg. Těžší židle zvyknou mít vyšší nosnost a zároveň i stabilitu. Ta je dalším důležitým parametrem, který si však odzkoušet pouze prakticky.

Typ mechaniky a nastavení síly přítlaku

Mechanika rozhoduje o tom, jak a zda vůbec bude stolička pohyblivá. Na modelech do kanceláře se mechanika většinou nachází, a to jak při křeslech, tak i při židlích, rozhodující je tedy zejména její druh.

Černá kancelářská židle s kolečky

Podle toho, jak velkou sílu přítlaku má daný model, je třeba pro "rozhoupaný se" vynaložit příslušnou sílu. Židle s nastavitelnou silou přítlaku jsou o něco lepší, a to zejména tehdy, pokud nemáte standardní váhu. Příliš hubení lidé mohou mít s židlí se silným přítlakem problém byť jen pohnout, naopak, ti ​​těžší budou na volnějších modelech létat jako na kolotoči.

Synchronní a asynchronní mechanika

Synchronní mechanika zajišťuje současný pohyb sedáku i opěradla, které se hýbou spolu s vaším tělem. Na židlích s asynchronní mechanikou si můžete samostatně nastavit polohu opěradla i sedadla. V obou případech se úhel mezi těmito dvěma částmi židle mění a v daných polohách je můžete i zafixovat.

Oba typy mechaniky jsou vhodné na delší sezení. V tomto směru by jste si proto měli vybírat spíše podle toho, co vyhovuje vám nebo vašemu pohybovému aparátu. Např. pokud trpíte problémy s páteří, poraďte se s vaším pediatrem.

Houpací, TILT a Multilock mechanika

Houpací mechaniku naleznete na nejlevnějších židlích, ale hlavně na kancelářských křeslech. Úhel mezi opěradlem a sedadlem je neměnný, proto se v podstatě Houpete nahoru a dolů celým tělem podobně jako na houpacím křesle. Židli je možné zafixovat pouze v základní poloze. "Houpací" modely jsou vhodné spíše na kratší a méně časté sezení, na druhé straně, pokud se chce, tak se dá sedět správně i na nich. TILT je ekvivalentem k houpací mechanice.

Multilock mechanika se liší pouze v tom, že židli můžete "zaseknout" jako v základní, tak i v nakloněné poloze. Tato funkce je fajn z hlediska pohodlí, nemusí být ideální pro vaše tělo. Člověk někdy neví zhodnotit, co je pro něj zdravé. Ve srovnání s houpací mechanikou je však Multilock určitě o něco lepší.

Hard a Extrem mechanika (nebo kancelářské křeslo s nosností 150 kg a více)

Oba typy mechaniky jsou příznačné nastavitelnou silou přítlaku a širokými možnostmi nastavení úhlů  záklonu (většinou více než 100 °). Hlavní předností těchto typů mechaniky je však vysoká odolnost, proto je najdete hlavně na křeslech a židlích s vysokou nosností, většinou nad 150 kg. Z hlediska zdraví a pohodlí jsou na tom tyto kousky podobně jako ty houpací. Jsou však lepší volbou pro obry nebo lidi s nadváhou.

Dřevěná kancelářská židle v home office

Body – Balance – Tec a Move & Stop mechanika

Body – Balance – Tec, Move & Stop, Sitness nebo prostě balanční židle. Tyto modely nahrazují gymnastický míč. Hýbou se spolu s vaším tělem, rovnováhu je proto nutné udržovat vlastními svaly. Z hlediska zdraví jde o nejlepší volbu, sedět na takové židli 8 hodin však nemusí být jednoduché. Při výběru si proto všímejte, zda je židli možné zafixovat ve stálé poloze. Tuto možnost najdete určitě na modelech s Move & Stop mechanikou. Takové sezení si navíc vyžaduje jistou dávku cviku a trpělivosti.

Materiál kancelářského křesla/židle

Materiál je rozhodující z hlediska údržby, životnosti, ale i vašeho pohodlí. Kůže a podobné alternativy vydrží dlouho, když však přijdou 40 ° horka, nebude vám do smíchu. Naopak, látka je levnější, postarat se o ni však dá zabrat.

Kancelářské křeslo kožené (koženka, ekokůže, syntetická kůže)

Pravá kůže je příjemná, křeslu navíc dodá šmrnc a nádech luxusu. Pozitivem je i dlouhá životnost. Na druhé straně musíte počítat s mnohem náročnější údržbou a nesrovnatelně vyšší cenou. Koženka je na tom podobně, tyto modely jsou však levnější a přežijí kratší dobu. Syntetická nebo tzv. ekokůže jsou jakousi zlatou střední cestou. Vypadají dobře, jsou příjemné a velmi jednoduché na údržbu. Hlavní nevýhodou je jejich krátký život.

Kancelářské křeslo látkové (síťovina a jiné materiály)

Látka je prostě látka. V závislosti na její kvalitě může mít různě dlouhou životnost, v rámci pohodlí je dostačující, no a z hlediska údržby je to s ní trochu komplikované. Některé skvrny z ní jednoduše nevyperete. Síťovina je na kancelářských židlích velmi oblíbeným materiálem. Pokud je kvalitní, má dlouhou životnost, je velmi jednoduchá na údržbu a hlavně v létě snižuje pocit tepla. Tyto modely patří k středně drahým alternativám.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Zajímá vás o židlích a křeslech do kanceláře ještě něco? Na všechno, na co jsme zapomněli, se vám pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Jaká je přiměřená cena kancelářské židle?

Těžká otázka. Skutečně levné kousky, na kterých je možné nastavit pouze výšku, koupíte i za necelých 700 Kč. Ty pokrokovější i za více než 17 000. Zlatou střední cestou s přiměřenou kvalitou je cena od 2 500 do 5 000 Kč. Kompromisem může být i kancelářské křeslo v akci, což však víte asi i sami.

Je rozdíl mezi výběrem křesla do kanceláře a home office?

Ani ne, rozhodující je čas, který na křesle strávíte, no a zčásti i design. Křesla do kanceláře by měly být elegantní a reprezentativní, záleží to však samozřejmě i od filozofie vaší firmy.

Mají všechny kancelářské židle kolečka?

Drtivá většina z nich kolečka má. Ty bez nich existují, nejsou však pohodlné a také zdravotní stránka je sporná. Pokud už se však křeslo či židle hýbe, tak zásadně pomocí koleček.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 26.06.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek