Nejlepší kalkulačky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší kalkulačky
- Kalkulačky – recenze
- Casio FX 350 ES Plus
- Casio FX 991 ES Plus
- Sencor SEC 160 BU
- Citizen SDC 805 BN
- Canon AS-1200
- Sharp EL531TG
- Druhy kalkulaček a jejich funkce
- Základní stolní a kapesní kalkulačky
- Vědecké kalkulačky
- Grafické kalkulačky
- Kalkulačka s tiskárnou
- Dětská kalkulačka se zvukem
- Důležité parametry kalkulaček
- Displej kalkulačky
- Jazyk a podpora
- Napájení, velikost a hmotnost kalkulačky
- Design a rozmístění tlačítek
- Rozdíl mezi drahými a levnými kalkulačkami
- Jak vybrat kalkulačku do školy
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Jak vybrat kalkulačku? Určitě podle toho, na co přesně ji chcete používat. Pokud potřebujete pouze sčítat a odčítat, postačí vám základní typ stolové kalkulačky. Na střední školu s humanitárním zaměřením budete potřebovat určitě jiný model než na gymnázium nebo na výšku.
Říkáte si, "kalkulačka jako kalkulačka"? Náš návod na výběr vhodného matematického pomocníka vás přesvědčí, že vybírat pozorně třeba i takovou "banalitu".
Nejlepší kalkulačky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Casio FX 350 ES Plus ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
HP 10bll+ ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Rebell SDC 408 BX ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Canon F-715SG ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Sencor SEC 340/ 12 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Casio FX 991 CE X ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt |
Kalkulačky – recenze
Jdete si vybírat vaši první kalkulačku s pokročilejšími funkcemi, do které chcete zainvestovat nějakou tu korunu navíc? V tom případě se podívejte na naše recenze, které vám při výběru určitě dobře poslouží.
Druhy kalkulaček a jejich funkce
Ať už potřebujete kalkulačku využívat pro soukromé účely nebo se počítáním živíte, 500 funkcí vám bude na jedno velké nic. Navíc je velmi těžké uvěřit, že kalkulačka bude skutečně disponovat až takovými schopnostmi. V následujících řádcích se proto podíváme na jednotlivé parametry bez růžových brýlí. Pamatujte, že dražší kalkulačka není vždy i lepší. Na to, aby vám vyhovovala, je nutné vybírat skutečně podle toho, co přesně chcete počítat.
Základní stolní a kapesní kalkulačky
Z hlediska funkcí jsou oba tyto typy kalkulaček stejné. Někdy se nazývají také jako základní nebo tzv. kalkulačky 4 funkcí, což znamená, že na nich můžete sčítat, odčítat, dělit a násobit. Poměrně běžnou je však také 5. a 6. funkce, a to výpočet procent a odmocnin. Své využití najdou na základních školách, v domácnosti a také v kanceláři, kde si musíte poradit pouze s jednoduchými matematickými výpočty.
Zpravidla mají jednořádkový displej, vyloučen však není ani 2- a víceřádkový, jehož velikost je přímo úměrná velikosti celého zařízení. Najdete v nich baterii nebo solární článek, napájení může být také duální. Jediný rozdíl mezi stolními a kapesními kalkulačkami spočívá v jejich velikosti. Kapesní jsou menší, doslova, takové do kapsy.
Vědecké kalkulačky
Vědecké kalkulačky využijí studenti středních i vysokých škol s technickým zaměřením a samozřejmě i vědečtí pracovníci. Od základních modelů se liší množstvím funkcí, kterými dokážete vypočítat náročnější matematické příklady a také typem displeje (má více řádků, může zobrazit pokročilejší výsledky a umí pracovat s komplexními čísly).
Vědecké kalkulačky by měli určitě disponovat oběma typy paměti, a to takzvanou nezávislou pamětí (M) a pamětí posledního výsledku (ANS), které využijete při náročnějších kombinacích. Funkce vědeckých kalkulaček jsou například: derivace, integrály, kombinace, variace, matice, vektory, goniometrické (Sin, Cos, Tan, cotg), logaritmická inverzní a hyperbolické funkce, výpočty v soustavách (DEC, BIN, OCT, HEX, PEN).
Grafické kalkulačky
Grafická kalkulačka je vhodná pro ty, kteří ji potřebují na skutečně náročné matematické operace. Ve srovnání s tou vědeckou má větší a přehlednější displej, na kterém je možné zobrazit i grafy a tabulky. Tyto modely jsou příznačné také zabudovanou pamětí, do některých můžete vložit i SD kartu, a možností propojení s počítačem (přes klasický USB kabel).
Mezi nejčastější funkce grafických kalkulaček patří například: procenta, matice, komplexní čísla, logaritmy, regrese, periodická soustava prvků, technické výpočty se symboly, grafy – duální, dynamické, statistické, kuželosečky atd., inverzní, hyperbolické a goniometrické funkce, rozklad na prvočísla, převod polárních souřadnic.
Kalkulačka s tiskárnou
Kalkulačky s tiskárnou mají zabudovaný kotouček papíru a cartridge s barvou (po spotřebování se dají vyměnit podobně jako v tiskárně). Díky tomu můžete váš výpočet okamžitě vytisknout do takříkajíc fyzické podoby. Jejich cena začíná na 750 Kč a končí někde okolo 3 700.
Většina modelů má vlastní baterii i síťový kabel, kterým je můžete napojit přímo do elektrické zásuvky. Kromě základních aritmetických výpočtů mají kalkulačky s tiskárnou i několik pokrokovějších funkcí, které využijete zejména při účetnictví, průběžném zaznamenávání tržeb či inventurách.
- Převod peněžní měny
- Rychlý výpočet výnosu z prodeje (marže)
- Automatický výpočet daně
- Údaje o datu a čase – jsou vytištěny přímo na bločku
- Tisk v 2 barvách – záporné a kladné čísla
Dětská kalkulačka se zvukem
Na dětských kalkulačkách se dá, z logických důvodů, pouze sčítat, odčítat, dělit a násobit. Mají velké, přehledné a barevně odlišené tlačítka, jednořádkový, ale velký displej a mohou být vyrobeny ve všelijakých tvarech (robot, mobil, medvídek atd.). Poměrně běžně se setkáte i s dětskými kalkulačkami se zvukem a melodiemi. Všechny tyto modely jsou vhodné na první kontakt s čísly a matematikou jako takovou. Děťátka je mohou využít i v prvních 2 – 3 ročnících na základní škole.
Důležité parametry kalkulaček
Při návštěvě e-shopu s kalkulačkami se laikovi může zatočit hlava. Stovky parametrů, různé ceny a nejednou i velmi nejasné či vysloveně zavádějící informace celý výběr podstatně ztíží. Kalkulačky sice mohou vypadat jako docela komplikované mašinky, ve skutečnosti však stačí pochopit pouze několik základních rozdílů a váš nákup bude podstatně jednodušší.
Displej kalkulačky
Displej kalkulačky není rozhodující z hlediska kvalitního obrazu. Jde o to, co je a co není schopen zobrazit a také o to, jak to zobrazí. Víme, zatím to zní velmi zmatečně, o chvilku však budete mít ve všem jasno. Při výběru si zapamatujte jedno, od typu displeje se odvíjejí konkrétní funkce daného modelu.
7-segmentový displej
7-segmentový displej se nachází zejména na základních kalkulačkách. Určitě ho velmi dobře znáte, jde o samostatné čtverečky, ve kterých se rozsvícením jednotlivých "paliček" objeví číslice. Jediné, co tedy dokáže takový displej zobrazit, jsou čísla a desetinná čárky. Na nic jiného, například na něm prostě není místo.
Kalkulačky se 7-segmentovým displejem navíc většinou disponují jen 1 řádkem, který zastupuje funkci řádku vstupního i výstupního. V překladu, pokud do kalkulačky zadáte "5 + 5" a stisknete "rovná se", příklad zmizí a vy vidíte jen výsledek. Kalkulačky se dvěma řádky, vstupním a výstupním, po stlačení "rovná se" ponechají zobrazený vámi zadaný příklad i výsledek.
Maticový displej
Z technického hlediska funguje maticový displej tak, že se na mřížce, rozsvícením jednotlivých políček, zobrazí číslo nebo jiný znak. Z hlediska praktického to znamená, že tyto kalkulačky využijete i při náročných matematických příkladech, protože displej toho dokáže ukázat více.
Jejich hlavní výhodou je možnost zobrazení výsledku v takzvaném přirozeném zápisu, tento údaj je někdy označován také jako schopnost pracovat s komplexními čísly. Pro vysvětlení, přirozený zápis mocniny "pět na druhou" vypadá takto: 52, některé kalkulačky jej však zobrazí například jen v této formě: 5 12. Pozor, ne každý maticový displej dokáže zobrazit výsledek v přirozeném zápisu. Závisí to od jeho rozlišení, v překladu, počtu řádků a bodů, které se nacházejí na nich.
Smíšený displej
Smíšený displej má 2 řádky. Vstupní je maticový a výstupní 7-segmentový. Jejich výhodou je zobrazení příkladu i výsledku, na druhé straně bývají dražší než ty maticové, přičemž rozdíly v zobrazování výsledků nejsou nijak zásadní. Na kalkulačce na rovnice a jiné základní i mírně náročnější výpočty jsou určitě dostačující, avšak stejně jako předešlý typ.
LCD displej
LCD displej se nachází na skutečných dělech, například na kalkulačkách grafických. Dražší modely mají dokonce dotykový či barevný LCD displej. Výsledky jsou zobrazovány v přirozeném zápisu, díky čemuž můžete řešit i náročnější matematické operace. Takovou kalkulačku využijete na vysoké, ale i na střední škole s technickým zaměřením.
Jazyk a podpora
Kalkulačky, převážně ty dražší, zvyknou mít tzv. Firmware, tedy vlastní software. Jestliže po takových sáhnete, měli byste si ověřit možnosti jeho upgrade-u a také podpory od výrobce. Například na příliš starých zařízeních podpora již nemusí být aktuální. Pokud má kalkulačka menu, mělo by být v jazyce, kterému rozumíte, tedy ideálně v češtině, minimálně v angličtině. S tou by si měl dnes poradit snad každý (při nejhorším vám pomůže Google translate). Taková španělština nebo italština by však již mohly být problémem.
Napájení, velikost a hmotnost kalkulačky
Kalkulačky mohou být napájeny přes klasickou baterii, elektrický kabel nebo solární článek. Solární nabíjení může být doplňkové a sloužit k tomu, aby se baterie vybíjeli pomaleji, což je velkým plusem. Druhým typem jsou čistě solární kalkulačky, které však musí obsahovat dostatečně výkonný akumulátor, který v sobě shromáždí dostatek energie. Jinak budete moci počítat pouze několik minut.
Modely, které musíte připojit do zásuvky, zvyknou mít větší rozměry a vyšší váhu. Na klasické používání nejsou zcela praktické, protože musíte mít ruce neustále elektrickou zásuvku. Velice šikovným kompromisem jsou kalkulačky s kombinovaným napájením, které mají baterii i kabel. Z hlediska velikosti a váhy si vybírejte takový model, který vám padne do ruky. Pokud potřebujete mít kalkulačku neustále u sebe, například v tašce, budete potřebovat něco menší. Při používání v kanceláři můžete sáhnout klidně i po větších kouscích.
Design a rozmístění tlačítek
Design kalkulaček není tou nejdůležitější funkcí z hlediska jejich funkčnosti, někomu však na něm záležet může. Jediný parametr, který s vzezřením kalkulačky souvisí přímo, je rozmístění, velikost a barevné rozlišení tlačítek. Většina kalkulaček je řešena velmi podobně, některé modely však mohou disponovat zvětšenými tlačítky, u kterých je předpoklad jejich častějšího používání. Rozhodujte se však hlavně podle sebe. Někdo ocení tlačítko + na spodní, jiný zas na vrchní části klávesnice. Bohužel, nic takového jako kalkulačky pro leváky neexistuje.
Rozdíl mezi drahými a levnými kalkulačkami
Ne každá levná kalkulačka musí být automaticky špatná. Některé stojí méně pouze proto, že mají jen základní funkce. Takže, pokud hledáte kalkulačku pro dítě na základní školu nebo na soukromé domácí účetnictví, vystačíte si i se 150-korunovými modely. Právě naopak, vyhazovat několik stovek korun za funkce, které v životě nevyužijete, je spíše nelogické. Jiné je to samozřejmě při studentech či lidech, kteří potřebují kalkulačku přímo k práci. V jejich případě cena už hraje roli, protože rozhoduje jak o funkcích, tak i celkové kvalitě výdrži baterie a celkové životnosti kalkulačky.
Na levných kalkulačkách se například velmi často nachází solární panel na průběžné dobíjení, který však není funkční. Ve skutečnosti jde o obyčejný černý pásek (někdy dokonce i nálepku), který nemá žádné reálné využití. Skutečně levné kalkulačky zvyknou mít také problémy s displejem, který se už po krátkém používání začne kazit, některé z jeho částí "vypadnou", proto nevidíte celý výsledek, což není zanedbatelné. Podobné je to s kvalitou tlačítek, které mohou být nestabilní nebo vypadávat.
Jak vybrat kalkulačku do školy
V následujících řádcích si řekneme, jakými funkcemi by měla disponovat kalkulačka pro studenta střední odborné školy, gymnázia nebo školy vysoké. Pozor, při výběru se musíte orientovat i podle toho, co povoluje nebo nepovoluje konkrétní učitel či vedení přímo na hodinách matematiky. Na některých školách mohou studenti bez problémů používat kalkulačku se zlomky, na jiných je to zakázáno. No a zcela samostatnou kategorií je výběr kalkulačky na maturitu.
Jak vybrat kalkulačku na maturitu
Pravidla určuje samotný Núcem, tedy Národní ústav certifikovaných měření a vzdělávání. Jedinou přikázáním funkcí je minimálně 10-místný displej. Vše ostatní je buď zakázáno nebo doporučené.
Kalkulačka na maturitu nesmí:
- Být součástí mobilního telefonu
- Mít grafický displej
- Vykreslovat grafy
- Zjednodušovat algebraické výrazy, které obsahují proměnné (funkce CAS)
- Počítat kořeny rovnic, včetně těch algebraických
Kalkulačka na maturitu by měla disponovat:
- Všemi aritmetickými funkcemi – násobení, dělení, sčítání, odčítání, umocňování a odmocňování
- Funkcemi počítání hodnot elementárních funkcí – logaritmus, sinus, kosinus, tangens a kotangens
Kalkulačky pro střední školy
Při studiu na škole, kde není matematika na prvním místě, například pedagogická, umělecká, sportovní nebo SOŠ s učebními odbory jako kadeřnice, kuchař – číšník, postačují vědecké kalkulačky s 2-řádkovým maticovým displejem, které disponují alespoň těmito funkcemi: sčítání, odčítání, dělení, násobení, odmocňování, výpočet jednoduchých rovnic, zlomků a procent. Na škodu není ani možnost automatického výpočtu proměnných.
Kalkulačky pro gymnázia
Kalkulačka pro gymnázia, ale také pro střední školy s ekonomickým nebo technickým zaměřením je už úplně jiná káva. Učivo matematiky je mnohem náročnější, student proto potřebuje i chytřejšího pomocníka. Opět platí, že základem je maticový displej a kalkulačka vědecká. Na některých školách však může padnout vhod i pokrokovější model s LCD displejem, například grafická kalkulačka.
Kromě základních aritmetických výpočtů musí disponovat minimálně těmito funkcemi:
- Proměnné
- Tabulky
- Statistiky
- Číselné soustavy
- Polynomiální rovnice
- Soustavy rovnic (matice) + numerické řešení rovnic
- Vektory
- Grafy
Kalkulačky pro vysokoškoláky
Poradit vám, jak přesně vybírat kalkulačku pro vysokoškoláky, je trochu náročné. Pokud studujete vysokou školu, kde matematiku ani nemáte, je jasné, že ji nebudete potřebovat vůbec. V případě vysokých škol s ekonomickým, technickým nebo vědeckým zaměřením si musíte pořídit dělo s co největším počtem funkcí. Určitě byste měli přemýšlet nad kalkulačkou grafickou, která disponuje LCD displejem, funkcí CAS a vestavěnou pamětí. Ať už sáhnete po modelu se zaměřením na statistiku nebo výpočet matic, si musíte zhodnotit sami, a to v závislosti na studijního oboru.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
I vy jste si dosud mysleli, že kalkulačku pouze koupíte bez jakéhokoliv náročnějšího procesu "vybírání si"? Pravděpodobně jste změnili názor. Pro ty skutečně zvědavé jsme si připravili ještě několik často vyhledávaných informací.
Vypočítá každá kalkulačka procenta?
Proč potřebuji kalkulačku, když ji mám v mobilu?
Které kalkulačky jsou považovány za kvalitní?
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek