Nejlepší teplovzdušné fritézy bez oleje 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší horkovzdušné fritézy
- Teplovzdušné fritézy – recenze
- Cosori CP158-AF Premium
- Guzzanti GZ 33D
- Tefal EY201815
- Klarstein AeroVital Cube
- Sencor SFR 3220 WH
- Klarstein VitAir Turbo
- Klarstein VitAir Turbo Smart
- Fritéza na smažení pokrmů
- Druhy fritéz na trhu
- Klasické fritézy se skrytým topným tělesem
- Klasické fritézy s topným tělesem ponořeným v oleji
- Rotační fritéza
- Horkovzdušná fritéza je nejlepší
- Jak vybrat fritézu
- Nejčastější otázky a odpovědi – FAQ
- Horkovzdušná fritéza & tlakový multifunkční hrnec Delimano
- Delimano Air Fryer
- Klarstein Wel Air Fry
Při pomyšlení na fritézu zřejmě mnohým lidem napadnou litry přepáleného oleje, smažených hranolků a mastných řízků. Zastánci zdravé stravy tedy rozhodně fritéze fandit nebudou. Určitě, tyto pokrmy nepatří mezi racionální stravu, ale dají se připravit i zdravějším způsobem. Dokonce ve fritéze, jak je to možné?
To, že dnešní fritézy dokáží spalovat pouze litry oleje již neplatí. Horkovzdušné fritézy připraví tyto "nezdravé" jedl á i bez toho, abyste museli použít i jen kapku oleje. Jak horkovzdušná fritéza funguje? Jaké jsou její výhody?
Nejlepší horkovzdušné fritézy
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Tefal EY801D15 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Tefal EY905B10 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
ETA Vista Digi 1168 90000 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Catler HG 410 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Klarstein AeroVital Deluxe ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Tesla AirCook Q60 XL ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt |
Teplovzdušné fritézy – recenze
Pokud jste se nakonec rozhodli pro horkovzdušnou fritézu, zřejmě berete ohled na vaše zdraví. I když zčásti obětujete možná chuť typického smažených pokrmu, horkovzdušná fritéza vaše očekávání určitě splní. Proto jsme si pro vás připravili náš výběr těch nejlepších horkovzdušných fritéz, jaké na trhu jsou.
Fritéza na smažení pokrmů
Lidé smažená jídlo buď to milují, nebo odsuzují. Stejně je to I s klasickými fritézy. Někdo je doma má, protože smažené kuře či hranolky jsou na jeho jídelníčku pravidelně a někdo preferuje smažení na pánvi, protože se domnívá, že je to zdravější. Tato domněnka je však mylná. Jde o to, že při přípravě jídla ve fritéze se jídlo rovnoměrně smaží, protože je celé ponořené v horkém oleji. Na pánvi je ponořena většinou vždy jen jedna strana připravovaného pokrmu. Teplota je tedy nestálá. Jídlo se nepřipravuje rovnoměrně, příprava trvá déle a olej se přepaluje ještě rychleji, protože teplota oleje v pánvi se neustále mění.
Z toho vyplývá, že fritéza je k přípravě smažených pokrmů lepší. No rozhodně vás nepotěší fakt, že ani jedna z alternativ není zdravější. Tím, že jídlo je ponořeno do litrů tuku a olej se přepaluje, výrazně se zvyšuje kalorická hodnota jídla, nemluvě o nebezpečnosti tvorby karcinogenních látek v přepáleném oleji.
Pokud to chcete změnit, odepřete si smažená pokrmy nebo si jednoduše pořiďte horkovzdušnou fritézu, která k přípravě smažených dobrot nepotřebuje žádný olej a vaše jídlo připraví rychle, chutně a navíc mnohem zdravější. V čem se skrývá výjimečnost horkovzdušných fritéz?
Druhy fritéz na trhu
V Slovenské domácnostech fritéza není zcela běžným zařízením a v nejbližších letech se trendovým kuchyňským spotřebičům zřejmě ani nestane. Trend káže stravovat se zdravě a to fritéza určitě nezajistí. Přestože se výrobci snaží klasické fritézy vylepšovat a prezentují se modely, které spotřebovávají, co nejméně oleje, racionální stravování i tak není. Představíme vám proto blíže, co trh s fritézy nabízí.
- Klasické fritézy se skrytým topným tělesem
- Klasické fritézy s topným tělesem ponořeným v oleji
- Robofritézy
- Horkovzdušné fritézy
Klasické fritézy se skrytým topným tělesem
Jde o fritézu, která se používá ve většině domácností. Kuchyňský spotřebič, do kterého nalijete pár litrů fritovacího oleje, zapnete termostat a zahřejete ho na správnou teplotu. Následně po dosažení ideální teploty do oleje vložíte pokrm a smažíte. I při této technologii se výrobci snaží množství oleje minimalizovat. Fritéza se skrytým topným tělesem má tu výhodu, že povrch nádoby je hladký, vyrobený z vhodného (tepelně vodivého a nepřilnavého) materiálu, kde naléváte olej a následně vkládáte pokrm. Olej není v přímém kontaktu s topným tělesem.
Výhodou je hlavně to, že mají tyto fritézy poměrně velký objem. Snad jedinou nevýhodou je těžší údržba. Při mytí je třeba dávat pozor, protože těleso je obvykle ukryté ve dně nádoby a při mytí třeba s fritézou manipulovat opatrněji.
Silné stránky
- Objem fritovací nádoby
- Nižší cena
- Chuť smažených pokrmů
Slabé stránky
- Těžší údržba
- Vysoká spotřeba oleje
- Vysoká kalorická hodnota jídel
Klasické fritézy s topným tělesem ponořeným v oleji
Princip přípravy je téměř stejný jako v případě fritézy se skrytým topným tělesem, ovšem s jedním zásadním rozdílem. Setkáváme se s ní například ve fastfoodech, restauracích, ale také se najde i v mnoha domácnostech. Na dně nádoby uvidíte topné těleso, spirálu, která ohřívá olej, který do ní nalijete. Těleso je tak v přímém kontaktu s olejem, čímž se eliminují tepelné ztráty.
Druhou částí je drátěný koš, do kterého vkládáte pokrm a následně jej vložíte do fritézy. Přístroj lze jednoduše rozebrat a umýt. Nevýhodou je snad jen to, že části jídla mohou přes koš vypadnout a připalovat se na povrchu topného tělesa.
Silné stránky
- Nižší cena
- Chuť smažených pokrmů
- Snadná údržba
- Rovnoměrný ohřev
Slabé stránky
- Vysoká spotřeba oleje
- Vysoká kalorická hodnota pokrmů
Rotační fritéza
Z klasických fritéz jde o nejmodernější typ fritézy. Využívá podobný princip jako fritéza s topným tělesem ponořeným v oleji, avšak používáte menší množství oleje. Po vložení do koše totiž fritézu zavřete, koš je mírně nakloněný a jídlo tedy není zcela ponořeny v oleji. Koš následně rotuje a jídlo je vždy ponořeno jen zčásti. Rotace se však zajistí rovnoměrná příprava pokrmu. Právě to způsobuje, že je použito menší množství oleje.
Silné stránky
- Nižší cena
- Automatická příprava
- Dobrá chuť připravovaných pokrmů
Slabé stránky
- Vysoká spotřeba oleje
- Vyšší kalorická hodnota
- Delší a nerovnoměrný ohřev
Horkovzdušná fritéza je nejlepší
Pokud jste měli vůči fritézám předsudky, nyní na ně zapomeňte. Horkovzdušná fritéza je paradoxem z fritéz a dokáže jídlo připravit mnohem zdravější, než v případě klasických fritéz. Způsobeno je to tím, že při přípravě pokrmu využívá horký vzduch namísto litrů oleje. Výrobci říkají, že k přípravě pokrmu vám postačí maximálně lžička oleje. Právě tímto způsobem se kalorická hodnota jídla rapidně sníží.
Silné stránky
- Snížení kalorické hodnoty jídla
- Rychlejší příprava
- Variabilita při přípravě pokrmů
- Snadná údržba
- Příprava jídla bez oleje
Slabé stránky
- Vyšší cena
- Méně identická chuť smažených pokrmů
Jak vybrat fritézu
Při výběru fritézy je kromě typu důležitá i velikost, resp. objem či její otevírání. Zanedbávat byste však neměli ani jednoduchost údržby spotřebiče.
Velikost fritézy
Máme na mysli nejen fyzické rozměry spotřebiče, ale i jeho objem. Rozhodovat byste se měli podle toho, zda budete fritézu odkládat po každém použití, tedy ji budete přenášet, nebo si ji necháte na kuchyňské lince. V tom případě byste měli dbát i na její design a na to, zda stylově sedne do vaší kuchyně.
Fritézy mají objem nádoby od 0,5 l do cca 6,5 l. Důležité je, pro kolik lidí plánujete jídlo připravovat. Vycházejte z toho, že 2,5 l objem je postačující pro 4 osoby, což je přibližně 1,4 kg hranolek.
Výkon
Ohřívání vzduchu je méně náročné než ohřívání oleje, proto teplovzdušné fritézy nepotřebují až takový výkon. Pohybuje se od 1 000 W výše, obvykle je to 1 400 až 1 500 W. Pokud máte tu možnost, volte si model, který umožňuje regulaci teploty, resp. výkonu.
Oddělené zásobníky potravin
Některé horkovzdušné fritézy umožňují připravovat více druhů potravin najednou. Disponují košem na potraviny s oddělenými přihrádkami nebo se podobají na malou troubu a mají několik pater.
Průhledné víko
Pokud chcete kontrolovat průběh fritování, měli byste si vybrat model s průhledným víkem, přes které uvidíte vše potřebné.
Vícevrstvé odizolování
Izolovaný plášť zabraňuje popálení o boční stěny při přípravě jídla. Informujte se o bezpečnostních prvcích fritézy,
Otevírání víka
Otevírání fritézy je při výběru rovněž důležité. Víko by vám totiž nemělo překážet při manipulaci s vnitřní nádobou fritézy, resp. s vkládaným/vybíraným jídlem. Nejlepší volbou je, pokud je otevírání řešení vyjmutím celé nádoby nebo se fritéza otevírá tak, že se víko neodděluje.
Regulace teploty
Způsoby regulace teploty mohou být 2 – manuální nebo digitální, tedy pomocí LED displeje. Kromě ovládání teploty na něm najdete i časovač, některé modely umožňují i nastavování různých programů (vaření, pečení, grilování, dušení).
Nezapomínejte na filtr
Při smažení (dušení, pečení) dochází k výparům z jídel. Pára smíchaná s mastnotou (pokud připravujete kuře či vepřové, určitě pustí mastnou šťávu) nedělá dobře fritéze ani vaší kuchyni. Ověřte si, zda fritéza disponuje pachovým filtrem, některé mohou mít i kouřový filtr. Ten by měl být snadno vyjmout a umýt, případně vyměnit.
Čištění fritovacího hrnce
Přestože v horkovzdušné fritéze připravíte jídlo jen s kapkou oleje, její čištění by mělo být nenáročné. Vnitřní hrnce se při horkovzdušných fritézách dají vyjmout z fritézy a umýt. Často jsou upraveny tak, aby se daly vkládat do myčky. V případě, že se fritéza rozebrat nedá, je náročné udržovat ji dlouhodobě v dobré kondici.
Nejčastější otázky a odpovědi – FAQ
Horkovzdušné fritézy se těší mezi spotřebiteli stále větší oblibě. Rádi by o nich zjistili toho co nejvíce a měli kompletní informace předtím, než se rozhodnou pro koupi. Od čtenářů dostáváme otázky ohledně produktů často mailem či do komentářů. Pokud se i vy chcete něco zeptat, použijte komentáře a my vám brzy otázku zodpovíme.
Nabízí Klarstein Vitair Turbo i recepty?
Horkovzdušná fritéza a zkušenosti?
Tefal, Sencor, Klarstein nebo Delimano?
Fungují fritézy zcela bez oleje?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Seznam článků
Recepty pro horkovzdušné fritézy Delimano, Klarstein a jiné
O tom, že si s horkovzdušnou fritézou snadno a bez tuku připravíte chutná jídla, už jistě víte. Za pomoci cirkulace horkého vzduchu si jídlo připravíte rovnoměrně a zachová si svou přirozenou chuť. Ať už máte chuť na domácí hranolky, řízek, kuře nebo muffiny, v horkovzdušné fritéze si je můžete... Přečíst článek
Horkovzdušná fritéza – výhody, nevýhody a zkušenosti s teplovzdušným vařením
Přemýšlíte nad koupí teplovzdušného hrnce, nejste si však jisti, zda si je taková alternativa vhodná i pro vás? Přečtěte si o všech výhodách i nevýhodách, které s sebou přináší teplovzdušné vaření. V závěru našeho článku jsme si pro vás připravili i několik zajímavých tipů na chutné... Přečíst článek
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek