Nejlepší herní notebooky 2024 – recenze, test, srovnání

Ve světě gamingu jsou stále populárnější herní PC sestavy, pokud však hledáte něco kompaktnější a přenositelnější, herní notebook je dobrou alternativou.

Jak vybrat herní notebook

V našem návodu na výběr se podíváme na nejdůležitější parametry, průměrné ceny herních notebooků v závislosti na jejich výkonu a prozradíme vám několik tipů na oblíbené modely.

Nejlepší herní notebooky

Názov Hodnotenie Detail
Asus Tuf Gaming F15   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Acer Predator Helios 18   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Gigabyte G5 2024   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
MSI Thin GF63 12VF-453XCZ   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
MSI Katana 15   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Asus Rog Strix G17   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Jaký herní notebook koupit

Na trhu jsou dostupné vysloveně drahé, ale také levné herní notebooky. Cenu sice ovlivňuje řada faktorů, nejdůležitějším z nich je typ integrované grafické karty (GPU). Zároveň jde o nejdůležitější parametr, na který byste se měli zaměřit při rozhodování, jaký herní notebook koupit.

Většina moderních modelů je vybavena GPU Nvidia GeForce GTX nebo RTX, případně GPU od AMD. K nejnovějším grafickým kartám Nvidia patří série RTX 30 (od RTX 3060 Max-Q do RTX 3080). V případě AMD karet se nejčastěji setkáte se sérií Radeon RX 5000M, kterou tvoří levnější RX 5500M a dražší RX 5600M a RX 5700M kousky.

Herní notebooky od 17 000 Kč

Pokud při hraní nevyužíváte "nejvyšší", ale spíše střední nastavení, vystačíte si s notebookem s grafickou kartou RX 5500M nebo GTX 1650. V obou případech jde o GPU, které jsou kompatibilní s drtivou většinou her. Druhá zmiňovaná karta je o něco dražší, avšak i výkonnější. Herní notebooky s RX 5500M nebo GTX 1650 stojí od cca 17 000 do 25 000 Kč.

Herní notebooky od 25 000 Kč

Pokud patříte do skupiny hráčů, kteří využívají nejvyšší nastavení, nebo kromě klasického hraní občasně zavítáte i do světa virtuální reality, doporučujeme sáhnout minimálně po noteboocích s GPU GeForce RTX 2060 od Nvidia nebo RX 5600M od AMD. Druhá zmiňovaná karta sice nepatří k těm nejvýkonnějším, svou práci si však zastane dobře. V tomto případě počítejte s pořizovací cenou od cca 25 000 do 37 000 Kč.

Herní notebook s podsvícením

Herní notebooky od 50 000 Kč

Na noteboocích s grafickou kartou RTX 2070 můžete hrát téměř cokoliv (při nejvyšších nastaveních), pokud však chcete mít jistotu, že vaše zařízení utáhne plynulou VR v kombinaci se speciálními efekty, doporučujeme sáhnout po RTX 2080 nebo RTX 2080. Ceny takto nadupaných modelů se začínají na 50 000 až 75 000 Kč.

Na co se zaměřit při výběru herního notebooku

Ve chvíli, kdy budete mít jasno v tom, jaká grafická karta je postačující pro vaše herní potřeby, je na čase zvážit i další důležité technické parametry. V následujících řádcích se podíváme pouze na ty z nich, které jsou podstatné při výběru herního notebooku, tedy ne notebooků obecně.

Procesor

Procesor je při hraní her důležitý, i když o něco méně, než si mnozí z vás myslí. Při hraní her si vystačíte se 4- až 6-jádrem. Mezi populární "hráčské" procesory patří např. kousky z řady Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5. Samozřejmě, koupí notebooku s výkonnějším procesorem nic nezkazíte. Pokud vás rozpočet pustí, klidně se poohlédněte po modelech, které jsou vybaveny procesory z řad, jako je Core i7 (4 až 12 jader) či Core i9 (8 až 19 jader).

POZOR: Výběru procesoru věnujte určitě dostatek pozornosti. Při noteboocích ho zpravidla totiž nelze inovovat, tedy vyměnit. Pokud se tedy ukáže jako nedostatečný, budete muset přemýšlet nad koupí nového notebooku.

RAM

Hraní her dává zabrat i RAM-ce. Herní notebook, který zvládne středně náročné úkoly, by proto měl mít minimálně 8 GB operační paměť. Opět však platí, že pokud máte dostatečně velký rozpočet, měli byste sáhnout po 16 GB RAM-ce. Totéž platí i pro hráče, kteří využívají nejvyšší nastavení, jsou fanoušky VR, speciálních efektů či jiných náročných operací.

RAM je jednou z těch částí, kterou je možné inovovat i na herních noteboocích (např. udělat upgrade 8 GB na 16 GB RAM), avšak ne na všech. Tento parametr byste si proto měli ověřit ještě před nákupem.

INFO: Notebooky vybavené GPU GTX 1650 nebo 1660 Ti zvyknou mít 8 GB RAM. Pokud sáhnete po modelech s GPU od GTX 2060 výše, téměř se stoprocentní jistotou budou disponovat 16 GB RAM.

Pevný disk

Při pevném disku jsou podstatné 2 parametry:

  • Typ pevného disku – HDD nebo SSD
  • Velikost pevného disku

Důležité parametry při výběru herního notebooku

Některé herní notebooky (zejména ty levnější) jsou vybaveny jen HDD, některé jen SSD a některé kombinací HDD a SSD pevných disků. HDD pevné disky jsou levnější a pomalejší. SSD disky patří k dražším, ale podstatně rychlejším. Zpravidla zastávají úlohu tzv. bootovací jednotky. Oba tyto typy pevného disku dokáží pracovat i ve velmi efektivním tandemu (např. 1 TB HDD + 128 GB SSD disk). Tato alternativa je tedy považována za nejlepší.

Možná se ptáte, proč nesáhnout po notebooku s extra velkým SSD diskem, který sníží časy načítání. Protože je to drahé. V případě, že se rozhodnete pro koupi herního notebooku, který je vybaven pouze HDD pevným diskem, nepřehlédněte údaj o jeho rychlosti, který je udáván v otáčkách za minutu. Za přijatelnou spodní hranici se dají označit modely se 7 200 ot./min. Naopak, ty s rychlostí 4 500 ot./min. a méně vám nedoporučujeme.

Co se týče velikosti pevného disku, určitě nechoďte pod 1 TB (při HDD). 2 TB jsou nepochybně lepší, ale i dražší volbou. Naštěstí, pevný disk můžete časem rozšířit o další místo, proto, pokud vám v současnosti rozpočet nedovolí koupi dražšího herního notebooku, neděje se nic strašného.

Nejlepší externí disky 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší externí disky 2024 – recenze, test, srovnání

Kolikrát jste si už řekli, že jste na něco zapomněli nebo si na to nepamatujete? Výhodou počítače je, že pokud se mu paměť mine, externí disk se postará o to, že nedostatečnou pamětí trpět určitě nebude. Počítač pracuje s množstvím dat a nároky na úložný prostor narůstají více a více. Často je problém, že zabudovaný harddisk, jednoduše, nestačí. Právě tehdy přicházejí na řadu externí... Přečíst článek

Displej

Herní notebooky mají standardně 15- až 17-palcovou úhlopříčku. Natrefit však můžete i na modely s 18 nebo naopak pouze 14 palci. Konečný výběr se odvíjí od vašich preferencí. Samozřejmě, detaily si užijete více na větším displeji. Pozor, větší úhlopříčka displeje, rovná se vyšší hmotnost a větší rozměry notebooku.

Rozlišení displeje

Minimální přijatelné rozlišení displeje (na menší v podstatě ani nenatrefíte, a pokud byste i natrefili, určitě vám tuto koupi nedoporučujeme) je 1 920 x 1 080. Dražší herní notebooky mohou disponovat i 4K rozlišením (3 840 x 2 160), které si však z několika důvodů nemusíte užít naplno.

Obnovovací frekvence displeje

Obnovovací frekvence displeje má vliv na plynulost hraní. Herní notebooky s rozlišením 1 080 p budou mít zpravidla 60 Hz displej, což by mělo být pro většinu gamerů zcela uspokojující. Pokud má displej jakkoli vyšší rozlišení, jeho obnovovací frekvence však zpravidla nepřesáhne 60 Hz. Ano, na trhu jsou dostupné i herní notebooky s Full HD displejem a obnovovací frekvencí 144, 240, dokonce až 360 Hz. Při takových nastaveních však budete potřebovat i extrémně výkonnou grafickou kartu.

Kvalita displeje herního notebooku

TIP: Některé dražší herní notebooky podporují technologie (Nvidia G-Sync nebo AMD FreeSync), které synchronizují grafickou kartu a displej (resp. obnovovací frekvence), což stojí za plynulejším obrazem a eliminací tzv. duchů.

Klávesnice

Při výběru klávesnice na herním notebooku nemáte takové možnosti jako při klávesnicích k PC, nějaké rozdíly se však od modelu k modelu přece jen najdou. Při klávesnici byste se měli zaměřit na:

  • Pohyblivost kláves (při ťuknutí, tedy shora dolů) by měla představovat alespoň 1,5 mm. 2 mm jsou ještě lepší. Při opravdu drahých noteboocích se můžete setkat i s mechanickými klávesnicemi, které jsou stvořené vysloveně na gaming.
  • Citlivost kláves mluví o tlaku, který na ně musíte při stlačování vynaložit. Při hraní her se osvědčily hodnoty mezi 65 až 70 g.
  • Makro klávesy se na klávesnicích herních notebooků nacházejí spíše zřídka, není to však vyloučeno. Přítomnost programovatelných kláves je jen a jen plusem.
  • Funkci Anti-ghosting využijete při tzv. kombu nebo úkonech, při kterých provedete několik akcí najednou. Anti-ghosting zajistí, aby byly zaregistrovány všechny klávesy najednou.
  • Funkce obnovení pomocí klávesy N (N-Key Rollover) znamená, že je každá z kláves skenovaná nezávisle na hardwaru celé klávesnice. Každé stisknutí klávesy je tedy detekováno bez ohledu na to, kolik dalších kláves stisknete v dané chvíli.
  • Podsvícení klávesnice je základem. Setkáte se s ním i při vysloveně levných herních noteboocích, světlo však bude zpravidla pouze červené nebo bílé. Lepší klávesnice na dražších modelech zvyknou disponovat RGB podsvícením. Na některých z nich si můžete změnit barvu podsvícení na jednotlivých zónách či jednotlivých klávesách nebo podsvícení změnit v závislosti na konkrétní hrě.

Nejlepší značky herních notebooků

Na trhu je dostupných mnoho různých značek herních notebooků. My jsme pro vás vybrali několik z nich, které patří k populárním. Kromě níže zmíněných značek doporučujeme hledat také v nabídce Razer, Dell (Alienware), Gigabyte & Aorus, Acer a Asus.

Herní notebooky Lenovo

Herní sestavu notebooků Lenovo naleznete pod označením Legion. Vybrat si můžete z 2 sérií:

  • z výkonnějšího Lenovo Legion 7 – cena těchto notebooků začíná na 30 000 a končí na 60 000 Kč, jsou vybaveny procesory Intel Core i7 (modely označené jako Legion i7), Intel Core i5 nebo procesory od AMD (tyto modely naleznete pod označením i5)
  • a levnější Legion 5 – cena notebooků z této řady se pohybuje v rozmezí od 24 000 do 35 000 Kč, i v tomto případě si můžete vybrat z modelů s procesory od Intelu nebo AMD

Herní notebooky Legion jsou vybaveny grafickými kartami Nvidia GeForce, výkonným chladicím systémem a podsvícenou RGB LED klávesnicí. Výrobce Lenovo nedávno sérii Legion propracoval tak, aby byla minimalističtější. Namísto vytvoření nového softwaru se zaměřil na vlastní aplikaci Vantage, která stojí za lepším výkonem procesoru, grafické karty, RAM-ky a HDD pevného disku. Na noteboocích Legion "po novém" najdete i tlačítko na vyboostování ventilátoru.

INFO: Všechny herní notebooky Lenovo byly do roku 2020 prodávané v rámci série Y. Na doprodej modelů s označením Y můžete narazit ještě i dnes.

Herní notebooky HP

Herní notebooky od výrobce HP najdete pod názvem Omen. Modely z této řady stojí okolo 25 000 až 60 000 Kč. Výrobce nabízí vlastní aplikaci Omen Command Center, která se zaměřuje na výkon grafické karty a procesoru, využití RAM-ky a síťového zesilovače. Pro všechny herní notebooky HP je příznačný trochu netradiční design.

Herní notebooky MSI

Kousky od MSI můžeme zařadit k levnějším herním notebookům. Jejich cena začíná na 20 000 a končí těsně nad hranicí 70 0000 Kč. Zpravidla je poznáte už z dálky – jsou specifické většími rozměry, černo-červeným provedením a logem draka. Společnost MSI má vlastní software Dragon Center, který byl nedávno redesignován. Umožňuje sledování systému, ovládání ventilátorů a nastavení podsvícení klávesnice.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr si můžete přečíst naše odpovědi na několik nejčastěji kladených otázek. Zaměřili jsme se na baterii, displej a základní rozdíly mezi herními notebooky a PC.

Jakou výdrž baterie mají herní notebooky?

Herní notebooky nepatří k běžcům na dlouhé tratě. Při hraní, a to zejména z důvodu, aby mohla integrovaná grafická karta dosáhnout plný výkon, musí být každý herní notebook zapojený do sítě. Na akumulátor (při plném nabití) vydrží v chodu max. hodinu, což však platí pouze při skutečně namakaných a drahých modelech. Takže, pokud hledáte univerzální notebook vhodný na přenosy, herní není ideální volbou.

Je herní notebook s dotykovou obrazovkou dobrou volbou?

Ne. Určitě vám nedoporučujeme sáhnout po herním notebooku s dotykovým displejem. Tyto kousky mají přirozeně lesklejší displej a mnohem větší spotřebu energie. Baterie se na proto vybíjí rychleji.

Herní notebook nebo PC?

Herní notebook se dá označit jako dobrý kompromis. Poměrně kvalitní kousky koupíte už od 17 000 Kč, notebook můžete s sebou nosit na dovolené nebo ho pohodlně přenášet z místnosti do místnosti (hry si můžete zahrát i v posteli). V neposlední řadě vám nezabere tolik místa. Herní PC sestavy jsou rozměrnější a zpravidla dražší. Jejich nevyvratitelnou výhodou je však to, že si je můžete vyskládat přesně podle sebe. Jednotlivé komponenty se nich dají vyměňovat nebo doplňovat také postupně. Obecně nabízejí i lepší herní výkon a více možností z hlediska nastavení.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Jaké vybavení pro hráče videoher? Herní stůl, herní křeslo/židle, počítač, klávesnice, konzole a brýle

Jaké vybavení pro hráče videoher? Herní stůl, herní křeslo/židle, počítač, klávesnice, konzole a brýle

Začínáte s hraním počítačových her, plánujete s touto zábavou začít nebo máte doma maniaka, kterého chcete potěšit praktickou herní výbavou? Náš článek je v tom případě určen právě vám. Připravili jsme si pro vás stručný návod pro výběr herního vybavení pro hráče videoher, a to jak na... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 10.05.2021
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek