Nejlepší herní myši 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Výběr počítačové myši je pro mnohé běžné uživatele počítače banální volba. Nicméně pro hráče, kteří u počítače stráví dlouhé hodiny, protože je hraní her baví nebo si jím dokonce vydělávají, pro ty je výběr počítačové myši složitý proces, při kterém je třeba zvážit několik parametrů a znát jisté faktory. Klasický set herní myš a klávesnice nemusí uspokojit potřeby každého hráče a jde o poměrně individuální volbu. Jak správně vybrat?

Jak vybrat herní myš?

Výběr kancelářské počítačové myši se od výběru herní myši v mnoha aspektech odlišuje. Zatímco kancelářská myš je určena pro kancelářskou práci a surfování po internetu, herní myš může být specificky určena pro konkrétní typ hry. Jiné požadavky na herní myš má hráč, který se věnuje hraní strategických her, jiné má fanoušek FPS stříleček nebo milovník MMO RPG. Počítačové myši určené pro hraní her se často označují také za extravagantnější a rozhodně hráče musí uspokojit kromě technologických parametrů, komfortního ovládání i design myši.

Herní myš je pro hráče jedním z klíčových prvků v rámci vybavení každého hardwaru počítače. Pokud zvažujete koupi herní počítačové myši, zvážit třeba i parametry jako velikost, tvar, počet programovatelných tlačítek, a rovněž někteří hráči vybírají z bezdrátových myší, ačkoli pro hraní her jsou to právě drátové optické – laserové myši, které většina hráčů preferuje.

Nejlepší herní myši

Názov Hodnotenie Detail
Yenkee Samurai YMS 3500BK   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Razer Basilisk V3   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Genesis Krypton 555   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Logitech G502 X   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Glorious Model O   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Logitech G Pro X   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Herní myši – recenze

Bezdrátová nebo drátová, laserová nebo optická herní myš? Je lepší značka Razer, Logitech nebo A4Tech? Vyzkoušeli jsme několik oblíbených modelů a v recenzích vám prozradíme, která nás zaujala nejvíce. Pokud i vy máte s herními myšmi zkušenosti, můžete se o ně podělit v komentářích.

Důležité parametry výběru

Přestože při výběru herní myši hrají velkou roli individuální preference, důležité je znát i parametry, které ovlivňují technické aspekty a kvalitativní stránky jednotlivých modelů. Kromě ergonomie, rychlosti reakce, přesnosti a designu jsou ve hře také další vlastnosti a funkce, které by skutečný hráč měl znát a měl by si umět na základě nich vybrat co nejlepší pro jeho potřebu.

  • Herní žánr a styl hraní
  • Optická vs laserová myš
  • Drátová vs bezdrátová
  • DPI a odezva
  • Ergonomie a grip
  • Programovatelná tlačítka
  • Design
  • Cenové rozpětí a oblíbené značky

Herní žánr a styl hraní

Věřte či ne, ale při výběru herní počítačové myši sehrává roli i typ hry, který za její asistence budete hrát. Myš je v mnohém případě velmi důležitým ovládacím prvkem, a proto je třeba myslet na to, k jakému účelu je určena. Přestože je těžko mluvit o nějakých zásadách, hráči akčních her či stříleček mají v oblibě menší – kompaktnější myši. Při těchto hrách se programovatelná tlačítka využívají jen zřídka, proto vyšší počet není vysloveně nutný.

Naopak při strategických hrách, kde se pohybujete po velké mapě, hráči preferují myši s větším počtem programovatelných tlačítek. Stejně je to i v případě MMO RPG her, kde se vyžaduje provádění různých úkonů a realizuje se hodně herních kombinací, více programovatelných tlačítek je tedy rozhodně vítaných.

Optická vs laserová myš

Úvodem především vyvrátime mýtus o tom, že optické myši jsou za laserovými o krok pozadu. Ani náhodou, nejdůležitější roli sehrává senzor. Vůbec tedy nezáleží na tom, zda je myš optická nebo laserová. Nicméně po pořádku, nějaké ty výhody a nevýhody jednotlivých konstrukcí se určitě najdou. Optická herní myš obsahuje snímače, které dokáží uskutečnit několik tisíc snímků za sekundu. Optické herní myši bývají nejčastěji vybaveny červeným LED světlem.

Herní myš s kabelem

Je však pravda, že hráči nejčastěji preferují právě laserové herní myši. Ty zůstaly v myslích hráčů definovány jako přesnější a velmi rychlé. Myši s laserem využívají nejčastěji neviditelné světelné spektrum nebo modré LED světlo, výhodou je vysoká ctilivosť a problém laserovým myším nedělá ani kluzký a lesklý povrch. V případě optických je nutné, aby byl povrch o něco drsnější. I proto se pro optické senzory doporučuje měkká podložka. Laserovému senzoru je to jedno, dokáže pracovat také na lesklé kluzké ploše. Oficiálně však nelze prohlásit, zda je lepší volbou pro hráče optická herní myš nebo naopak laserová.

Při této volbě jde opravdu o individuální rozhodování. Rozhodnout může i fakt, že myši s laserovým snímačem jsou o něco dražší. Ačkoliv, pokud hledáte kvalitní herní myš, nebudete zřejmě hledat nejlevnější řešení. Pokud zaznamenáte, že má myš ze spodní strany modré světlo, pravděpodobně půjde o senzor BlueTrack, který využívají některé laserové myši. Jeho výhodou by měla být vyšší rychlost – schopnost rychlejší reakce.

Bezdrátová myš nebo kabel

V každé oblasti, kde to je možné, se výrobci ubírají bezdrátovým směrem. Přirozeně, používání takových zařízení je komfortnější, jednodušší a také samotné zapojení je rychlejší. Nicméně, pozor! Bezdrátové připojení nemusí automaticky znamenat i vyšší kvalitu.

Pokud nepatříte mezi zkušené hráče, možná vás překvapí fakt, že 90 procent z nich bude používat připojení myši za pomoci kabelu. Výhodou kabelu je, že většina drátových myší disponuje nižší odezvou, což je pro některé hráče doslova klíčovým parametrem. Pochopitelně, stěžovat si někdo může právě na kabel, který ho může v jistém směru obtěžovat. Přesto jsou u hráčů oblíbenější. Možná za to vděčí i nižší ceně.

Naopak, bezdrátové myši mají odezvu vyšší, přestože se již v mnohém klasickému kabelovému řešení vyrovnávají, stále se však vyskytují drobné rozdíly. Ocenit třeba fakt, že nemusíte používat kabel, takže vás nijak nelimituje. Bezdrátové myši obsahují výkonné mikroprocesory, které nejednou navyšují i ​​cenu. Při herních myších třeba brát v úvahu, že pokud jde o bezdrátové připojení přes Bluetooth, zároveň myš využíváte denně a možná ještě myš disponuje nějakým tím stylovým podsvícením, počítejte s tím, že budete častěji měnit nebo dobíjet baterie. V případě bezdrátového řešení může být zdrojem nabíjecí akumulátor, dobíjecí baterie nebo klasické alkalické AA baterie (mikrotužkové).

DPI a odezva

Dots per inch nebo tedy DPI. Tento parametr je pro mnohé hráče nejdůležitější. DPI ve své podstatě definuje schopnost myši reagovat, definuje její citlivost. Samotná hodnota DPI tedy uživatele informuje o počtu snímků, které dokáže senzor sejmout na ploše jednoho palce. Čím je jich více, tím rychleji myš reaguje. Pro přesnější popis tohoto parametru si představte, že máte myš položenou na podložce, následně myší pohnete, pokud je DPI vyšší, postačí vám provést kratší pohyb myší na podložce a bude tam, kde potřebujete. Za následek to má vyšší citlivost myši. Právě proto je množství herních myší vybavených přímo tlačítkem, kterým můžete DPI regulovat, nejčastěji můžete měnit tři nebo až pět hodnot.

Laserová vs optická herní myš

Méně zkušení hráči se často domnívají, že DPI je v zásadě totéž, co odezva myši. To je však obrovský omyl. Odezva myši znamená zpoždění přenosu, definuje ne citlivost, ale přesnost myši. Čím je hodnota nižší, tím je zpoždění menší a odezva myši na skutečný pohyb je tedy mnohem reálnější. Uvádí se v milisekundách. Odezva se v případě herních myší pohybuje na úrovni od 3 ms až po 0,1 ms.

Ergonomie a úchop (grip)

Pokud vám myš nepadne při prvním dotyku do ruky, nad její koupí ani neuvažujte. Mnoho hráčů dělá při výběru tu chybu, že se soustředí na funkce a technické parametry, ale zapomíná na to, že důležité je rovněž, aby se myš ovládala a držela komfortně. O ergonomii rozhoduje řada faktorů – velikost, tvar i materiály. Kromě univerzálních myší na trhu existují i ​​speciální modely určené výhradně pro leváky či praváky. Jejich speciální ergonomický tvar by měl v ideálním případě vyhovovat přesně požadavkům konkrétního hráče.

Mnohé modely mají specifický tvar a dokáží zaujmout designem, ale pravda je, že tvarování myši je často za účelem právě ergonomického úchopu. Některé myši jsou vybaveny místem pro odložení malíčku, některé herní myši na některých exponovaných částech disponují pogumovanými částmi pro lepší úchop nebo mají drobné výčnělky či šrafováním, aby se ruka z myši neklouzala.

Samotný úchop – grip je velmi specifickým parametrem. Mnoho profesionálních hráčů přesně ví, jaký typ úchopu jim nejvíce vyhovuje. Mezi hráči se grip dělí do tří kategorií.

  • Palm Grip – myš hráč drží celou dlaní, takových myší je většina, protože přesně takový úchop využívá i většina uživatelů. Obvykle jsou standardní velikosti a tvoří na horní straně i větší oblouk.
  • Claw Grip – při tomto způsobu úchopu hráč drží myš zádí dlaně a na horní straně je menší sklon, čili střední část dlaně se myši nedotýká. Konstrukčně jsou zpravidla menší bez výrazného oblouku.
  • Fingertrip Grip – už z názvu může být zřejmé, že myši se hráč dotýká z velké části jen na přední straně a to prsty. Jde obvykle o kompaktní myšky s menším počtem programovatelných tlačítek.

Ovládací prvky a programovatelná tlačítka

Větší množství programovatelných tlačítek je pro mnohé hráče velmi vítanou funkcionalitou. Dvě tlačítka a kolečko už dnes ani zdaleka nejsou jedinými tlačítky na počítačové myši. Nejčastějšími tlačítky, které se kromě základních na myšce objevují, jsou dvě tlačítka na straně palce. Nad kolečkem se často nachází tlačítko pro ovládání DPI, pokud to funkcionalita mikroprocesoru myši dovoluje. No a následně jsou to další programovatelná tlačítka, což ocení hráči MMO RPG her nebo FPS (First person shooters) stříleček.

Programovatelná tlačítka herní myši

Tlačítka mohou být dvě, ale rovněž jich může být i 12. Při střílečkách je velmi často vítaná možnost dvojkliku, kdy hráč při střelbě zasype soupeře hned dvojitou dávkou. Programovatelná tlačítka hráč využije například i při následné práci s nějakým programem. Volba v případě počtu programovatelných tlačítek je však ryze individuální parametr. Hráči si nejednou vybírají myši od těch nejjednodušších až po ty nejsložitější a roli hraje i styl hraní i žánr hry.

Design herní myši

Pro mnoho hráčů dost podstatný parametr. Ačkoli by se mohlo zdát, že milovníci her nejsou zrovna detailisté, ale při sestavování hardwaru k počítači to neplatí. Množství hráčů si dá záležet, aby měli hardware vyskládaný od jednoho výrobce, v jedné barvě či specifické kombinaci. A jak jsme psali i na začátku, myš může být extravagantním detailem počítačového vybavení. A přesně takový design mají mnozí hráči v oblibě.

Mnozí výrobci se soustředí na design a zapomínají na ergonomii, ale samozřejmě na trhu jsou myši, které splňují oba parametry. Působí draho, moderně, inovativně, "crazy" a zároveň jsou efektivní i v praxi. Podsvícené logo výrobce, měnící se barva podsvícení (RGB) a další jiné detaily, jako například barevné provedení či vzory. Z nabídky na trhu si dnes vybere opravdu každý herní "fajnšmekr".

Další vlastnosti a funkce

Snad jedinou funkcí, která může skutečné gamery zaujmout a souvisí zčásti s ergonomii a komfortem ovládání, je hmotnost myši a její upravování. Na trhu existují profesionální hráčské modely, které umožňují přidávání závaží. Není totiž pravidlem, že každému musí vyhovovat lehčí myš. Závaží lze přidávat, čímž lze upravit stabilitu senzoru při snímání a zajistit tak lepší stabilitu a plynulejší přechod.

Specifickou funkcí může být i vícebarevné RGB podsvícení. Myš může tedy svítit více barvami a podsvícení může být z její horní či spodní strany nebo mohou světlo produkovat barevné zóny. Podstatné však je, že barvu si lze přizpůsobit podle vaší nálady či vkusu a dokonce aktivovat světelné efekty na základě herních procesů ve hře.

Cenové rozpětí a oblíbené značky

Byli byste možná překvapeni, ale mnoho hráčů se nebojí do herních myší investovat stovky korun. V první řadě si i vy při samotném výběru musíte určit vlastní cenový strop, a tedy kolik jste do herní myši ochotni investovat a uvědomit si, jakou myšku a na co vlastně budete potřebovat. Drátová, bezdrátová, laserová, optická...

Cena myši se v mnohém odvíjí i od značky a funkcionality myši. Běžné hráčské myši pro nenáročné hráče koupíte už od 500 Kč. Nechybí ani programovatelná tlačítka či efektní podsvícení. Kvalita provedení i technologie jsou však na nižší úrovni. Herní myši s vícebarevným podsvícením, programovatelnými tlačítky, zajímavým designem a ergonomickým úchopem se začínají na ceně přibližně od 1 200 Kč. Cenu může v mnohém navýšit i materiál, design a rovněž technické parametry jako odezva či DPI, rázem se cena může vyšplhat na částku 2 500 až 3 700 Kč. Někteří výrobci nabízejí zákazníkům i limitované edice se speciálními prvky či designem. Tehdy se klidně přehoupnete i přes hranici 4 000 Kč.

Mezi oblíbené výrobce herních myší rozhodně patří světoznámý Razer. Neméně populární je například herní myš Logitech nebo Trust. Zapomenout však netřeba ani na značky jako A4Tech nebo Connecto. Populární herní sety pro hráče nabízí i značka Marvel nebo HP.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Pokud přemýšlíte nad herní myší, pravedpodobne máte ohledně výběru řadu otázek. To nejpodstatnější jsme vám již prozradili v článku, na závěr vám nabízíme ještě odpovědi na nejčastější otázky, které by vám mohly být při rozhodování nápomocné.

Existují myši, které se dají používat drátově i bezdrátově?

Ano, k dispozici jsou i modely, které umožňují bezdrátové i drátové používání. Doma můžete myš používat přes kabel a mimo domu klidně i bezdrátově.

Potřebuji pod myš speciální herní podložku?

Pokud používáte optickou herní myš, bez podložky se neobejdete. Herní podložky jsou obvykle o něco větší než klasické podložky pod myš. Bývají vyrobeny z gumy nebo polykarbonátu a často mají vizuálné upravený povrch (různé barvy, motivy). Nezřídka se na nich nachází LED pásek.

Kde koupit herní myš?

Určitě byste měli nakupovat v obchodech, které se zaměřují na elektroniku. Doporučujeme vám např. Okay, herní myši nabízí např. i Alza nebo Mall.

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 23.10.2020
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek