Nejlepší herní křesla 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud jste vášnivým hráčem počítačových her, ve vaší výbavě by neměla chybět ani kvalitní herní židle nebo herní křeslo. Sezení s dostatečnou ergonomií vám díky pohodlí zajistí ještě větší požitek ze hry a zejména eliminujte možné bolesti páteře. Herní křeslo však nemusí být určené pouze hráčům, oceníte ho například i v kanceláři.

Jak vybrat herní křeslo?

Při výběru vhodného herního křesla třeba sledovat několik parametrů. V první řadě si ověřte zhotovení křesla, použité materiály, jeho ergonomii, funkce a další vymoženosti, které nabízí. Každá herní židle je rozdílná a každému uživateli vyhovuje něco jiného, ​​proto je ideální před koupí zajít do obchodu a židli si vyzkoušet osobně.

Nejlepší herní křesla a židle

Názov Hodnotenie Detail
Genesis Trit 600 RGB   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Arozzi Vernazza Soft   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Diablo Chairs X-St4rter   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Anda Seat Phantom 3   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sracer R6   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Cougar Ranger   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Herní židle – recenze

Abyste se při výběru správné herní židle nebo herního křesla snadněji zorientovali, vybrali jsme pro vás pět produktů. Ke každému uvádíme jeho výhody i nevýhody a pořizovací cenu, vaše rozhodování tak bude o něco jednodušší. Které z herních křesel vás nejvíce zaujalo?

Herní křeslo versus herní židle

Na trhu se setkáte s pojmem herní křeslo i herní židle. Mezi těmito dvěma výrobky je určitý rozdíl, ačkoli prodejci ho většinou nevnímají a oba pojmy používají k označení téhož produktu. Herní křeslo je určeno pro krátkodobější sezení a od herní židle se liší svou konstrukcí. Jeho konstrukce může připomínat houpací křeslo. Herní křesla jsou proto vhodné k relaxaci a jak jsme naznačili – na méně časté používání. Na druhé straně, herní židle je určena na delší sezení, a právě v tom je mezi nimi podstatný rozdíl. Tvar i ergonomie herní židle je vyhotovena tak, aby bylo sezení na ní pohodlné i po dobu několika hodin.

Herní křesla mají ergonomické tvarování a stejně jsou na tom i jejich boky, které zajistí stabilní polohu při intenzivnějším hraní her. Nabízejí menší množství přizpůsobení, nastavíte si na nich výšku, možnost houpání či tuhost houpání. Výhodou herních židlí je, že zčásti mohou eliminovat poškození páteře a následně s tím spojené bolesti. Díky ergonomickému tvaru a použitým materiálům se na židli cítíte pohodlně i po několika hodinách sezení.

Pokud bychom si to shrnuli, herní křesla jsou vhodné na občasné hraní her a relax. K pohodlnému odpočinku přispívá houpací mechanika, výrazné tvarování i design. Výhodou herních křesel je nižší pořizovací cena oproti herním židlím. Zamrzí jednoduchá konstrukce, která poskytuje málo možností přizpůsobení ergonomie. Herní židle vám na druhé straně poskytnou pohodlné hraní s ergonomickým přizpůsobením, různé funkce a nastavitelnost polohování, tvarování přizpůsobené vašemu tělu či exkluzivní herní design. Cena herních židlí je vzhledem k jejich funkcím vyšší.

Jak si vybrat herní křeslo či herní židli

Pokud přemýšlíte nad koupí herního křesla nebo herní židle, vaše rozhodování nebude jednoduché, protože na trhu existuje množství modelů. Mezi hráči se tyto židle nazývají "gaming chair" (z angličtiny) a oproti klasické či kancelářské židli poskytují mnohem lepší ergonomii. K nesporným výhodám herních židlí patří boční části, které se tělu více přizpůsobí, což oceníte při dlouhém sezení za počítačem. Navíc, tyto židle poskytují ideální sklon a vy tak lépe vidíte na obrazovku v požadovaném úhlu. Jak si tedy vybrat správné herní křeslo nebo židli a na co se při výběru zaměřit?

Zdravé sezení na herní židli

Zdravé sezení

Jelikož se předpokládá, že hráč při hraní her stráví delší dobu, v první řadě by se mělo myslet na zdravé sezení. Pokud sáhnete po správné židli, vyhnete se bolestem páteře, krčního svalstva i hlavy. Podstatné je, aby se uživatel při sezení nehrbil. Herní ergonomické židle splňují většinu kritérií pro zdravé sezení, a proto jsou vhodným výběrem při hraní her či jiné práci na počítači. Herní židle navíc disponují rozšířenými funkcemi a možnostmi. Svým provedením jsou přizpůsobeny k sezení při dlouhých herních sériích. Jejich funkce dopomáhají ke stabilitě těla a díky různému polohování máte při hře vhodný sklon a pozorovací úhel.

Komfort při sezení

Herní židli nebo herní křeslo je vhodné před koupí odzkoušet. Komfort, tedy to, jak se na židli či v křesle cítíte, je podstatný a bez přímého odzkoušení jen těžko zjistíte, které křeslo vám nejvíce vyhovuje. Pro co nejlepší komfort by proto vhodná herní židle měla být vyrobena z kvalitních materiálů, které jsou zároveň příjemné na dotek. Je vhodné, pokud obsahuje i krční a bederní polštář, má nastavitelné opěradlo, výškově nastavitelné područky, nastavitelnou výšku sedlaně či tichá kolečka, které vás při posouvání nebudou rušit.

Ergonomie křesla

Kvalitní herní křesla a židle mají ergonomické opěradlo, které je schopné přizpůsobit se tvaru vaší páteře. Některé židle pro ještě lepší pohodlí disponují opěrkami hlavy nebo beder. Pokud tyto opěrky nejsou přímo součástí židle, výrobci zvyknou přidávat polštáře, které tyto funkce nahradí. Při židli s asynchronní mechanikou můžete nastavit sklon, aby se vám co nejlépe sedělo a abyste měli také ideální pozorovací úhel na monitor počítače. Jiné židle umožňují nastavení výšky či hloubky, vše však závisí na typu mechaniky a konkrétního modelu.

Nosnost herního křesla

Nosnost herních křesel a židlí je dalším důležitým parametrem, který byste při výběru neměli zanedbat. Nejčastěji se setkáte s nosností od 100 do 200 kilogramů. Křesla s nosností 200 kg se vyznačují robustností a velkou pevností, aby bez problémů udrželi i uživatelé s vyšší váhou. Ideální je, pokud si vyberete křeslo s větší nosností. V tomto případě může křeslo využít i někdo další z vaší domácnosti, případně kamarádi, kteří si s vámi přijdou zahrát. Nemusíte tak mít obavy z poškození křesla a navíc, pokud si vyberete křeslo s rezervou nosnosti, prodlouží se tím jeho životnost. Nosnost herního křesla by měla být alespoň o 20 kilogramů větší než je vaše hmotnost.

Červeno-černé herní křeslo s opěrkou hlavy

Překračování maximální nosnosti udávané výrobcem se nemusí vyplatit. Pokud by k ní docházelo často, mohou vám popraskat jednotlivé díly na kříži a kolečkách, případně může dojít k jejich deformaci. V důsledku častého přetěžování křesla není neobvyklé, že píst sjede až k podlaze, čímž se ztrácí možnost výškového nastavení. Jelikož herní křeslo není nejlevnější záležitostí, raději myslete na rezervu v nosnosti, předejdete tak případnému poškození křesla.

Mechanika křesla

Herní křesla disponují různou mechanikou, od toho se odvíjejí jejich funkce. Mechanika herní židle určuje, zda si ji budete moci nastavit, resp. jaký sklon židle, hloubku opěradla či výšku sedadla můžete zvolit. S jakou mechanikou se při křeslech setkáte?

  • Houpací mechanika – jak jsme v úvodu naznačili, herní křesla disponují funkcí houpání. Houpání může hráčům dočasně ulevit od nepříjemného pocitu v oblasti zad a také naruší nezdravé strnulé sezení v jedné pozici. Na trhu existují také křesla, při kterých si můžete nastavit sílu protiváhy. To znamená, že si zvolíte, jak velkou sílu musíte vynaložit při houpání se. Nutno podotknout, že křesla s houpací mechanikou nejsou vhodné pro dlouhodobé a časté sezení. Důvodem je, že vaše záda svírají se zbytkem těla stejný úhel. Některým uživatelům však taková mechanika vyhovuje, protože houpání považují za odpočinek a relax.
  • Tilt – umožňuje zamčení houpání, kterým se houpací křeslo promění na klasickou židli. Chcete-li na židli sedět několik hodin v kuse, herní křeslo s funkcí uzamčení polohy bude správnou volbou. Zamknutí neumožňuje židlí pohybovat, pohyb je opět možný až po následném odemčení.
  • Multilock – takový mechanismus umožňuje přímo v sesunuté poloze zamknout nebo odemknout židli. Židle se zámkem je vhodná pro časté používání, protože sezení v záklonu bez houpání ocení vaše páteř.
  • Synchronní mechanika – tento typ se považuje za nejkomfortnější, protože židle kopíruje váš sed, sklon opěradla a také úprava náklonu sedadla se děje automaticky. Funguje to tedy tak, že čím více se zakloníte, tím více se nadzvedne i sedadlo a naopak. Výhodou je, že se dá nastavit tuhost naklánění a pokud vám z nějakého důvodu takového naklánění vadí, je možné židli nastavit "na pevno" do takové polohy, která vám bude nejvíce vyhovovat. Křeslo se synchronní mechanikou je nejideálnější volbou při dlouhodobém sezení.
  • Asynchronní mechanika – židle s touto mechanikou se vyznačují velkými možnostmi přizpůsobení, toto se děje zpravidla třemi páčkami, kterými si nastavíte výšku židle, sklon opěradla i sklon sedadla. Díky těmto funkcím podporují takzvané dynamické sezení, při kterém neustále měníte polohu sedu a jsou tedy ideální na dlouhé sezení.
  • Kloubová mechanika – umožňuje nastavit sklon, výšku a hloubku opěradla, toto nastavení se děje pomocí šroubů, ale k velké nevýhodě této mechaniky patří poměrně častá poruchovost.
  • Pevná mechanika – patří k základní mechanice, která se vyznačuje nejmenší poruchovostí, na židli můžete nastavit jedině výšku opěradla, proto je často využívána při dětských židlích.
  • Mechanika extrem nebo hard – tyto mechaniky se používají výhradně v herních židlích, které mají vysokou nosnost a jsou určeny pro lidi s robustnější postavou a vyšší hmotností. Mechanika extrem umožňuje nastavit si i negativní sklon sedadla. Takový sklon je vhodný pro lidi, kteří trpí bolestmi beder či krční páteře.

Nastavitelné ručky

Područky přinášejí hráčům o něco vyšší komfort, ocení je zejména ruce, které jsou díky podpěře méně namáhané, pokud jsou navíc područky nastavitelné, je to plus. Některé herní křesla se prodávají bez nich a pokud je chcete, musíte si je dokoupit samostatně. Mnohé herní křesla nenabízejí možnost nastavení područek a umožňují jen výškové polohování. Pokud má křeslo nastavitelné ručky, bude se vám pohodlněji sedět i lépe hrát.

Herní křeslo s houpací mechanikou

Nastavitelné područky se dělí na tyto základní typy:

  • 2D područky – můžete nastavit výšku a otáčet vrchní část.
  • 3D područky – umožňují rotaci a navíc horizontální posun dopředu nebo dozadu, samozřejmostí u tohoto typu je i nastavení výšky.
  • 4D područky – těšit se můžete z rozšířeného nastavení područek z kategorie 3D, k tomu je umožněn také horizontální posun nahoru a dolů.

Materiál konstrukce

Konstrukce herních křesel se nejčastěji vyrábějí ze tří materiálů, setkat se můžete s plastem, hliníkem a ocelí. Plastové konstrukce jsou nejlevnější, avšak jejich životnost je omezená, a proto nejsou pro aktivní a časté hráče vhodné. Pro herní křeslo s dlouhou životností, sáhněte po tom, které má konstrukci z oceli nebo hliníku. Právě provedení kříže je při výběru často podceňováno a to přesto, že jde o důležitou součást křesel i židlí. Na kříži jsou přichyceny kolečka i píst, který umožňuje výškové polohování křesla. Jak jsme již uvedli, vhodné je sáhnout po kovovém kříži a obzvlášť to platí, pokud máte robustnější postavu. Výhodou kovových konstrukcí je i reprezentativnější vzhled.

Druh potahu

Co se týče materiálu potahu, setkat se může s pravou nebo syntetickou kůží a textilem či síťovinou. Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody. Kůže působí krásněji a elegantněji, ale v zimním období chladí a v létě se naopak při dotyku s ní tělo potí. Umělá kůže se snadno čistí, pokud zvolíte vhodné přípravky. Textil a síťovina se vyznačují prodyšností, proto jsou ideálním materiálem během léta, avšak při znečištění jejich vyčistíte o něco obtížněji.

Kolečka křesla

Nejčastěji se při herních křeslech setkáte s pogumovanými nebo plastovými kolečky. Pro tvrdší typy podlah, ke kterým patří například parkety, linoleum a další, jsou vhodnější pogumované kolečka, díky nim nehrozí poškození (poškrábání) podlahy. Při měkkých površích, resp. na kobercích, můžete bez obav použít plastové kolečka bez pogumování.

Dražší herní křesla disponují kolečky s brzdou, což zabrání nechtěnému posouvání židle. Takové brzdy fungují následujícím způsobem – pokud na židli nikdo nesedí, kolečka jsou zabržděna a odblokují se až při dosednutí. Pokud jste si z jakéhokoliv důvodu vybrali křeslo s plastovými kolečky, ale používáte jej na tvrdé podlaze, je vhodné pořídit si speciální podložku, která zabrání poškození podlahy. Odolná plastová podložka se však hodí i při koberci, neboť zabrání jeho opotřebení.

Design křesla

Design herního křesla nebo herní židle je čistě subjektivní parametr, který nijak neovlivní funkce. Na výběr máte naštěstí z množství herních křesel různých tvarů, použitých materiálů i barevných provedení. S výběrem modelu, který by se vám líbil svým vzhledem, byste proto neměli mít problém. Většina výrobců však navrhuje design herních křesel podle sedadel, které můžete najít v sportovních automobilech. Nejčastěji se proto používá barevné provedení, kde převládá černá v kombinaci s červenou, modrou nebo zelenou barvou.

Herní křesla – cena a oblíbené značky

Nejlevnější herní křesla získáte od 1 300 Kč, v této cenové kategorii však najdete jen dětské křesla s nosností do 90 kilogramů. Vaše ratolesti je ocení při hraní počítačových her, přípravě úloh do školy či při surfování po internetu. Herní křesla určené dospělým začínají na částce 2 000 Kč. V tomto případě získáte ergonomické křeslo vyrobené z kvalitních materiálů, které má vyztužené opěradlo hlavy i krční páteře. Nechybí houpací mechanismus, ale počítejte s menším počtem přídavných nastavení a funkcí.

Herní křeslo s látkovým potahem a kovovým křížem

Podle srovnávacího portálu Heureka patří v rámci prodejnosti k nejlepším herním židlím DXRacer, Ozge, Racing Pro, Malatec, Genesis, Red Fighter, Yenkee či Diablo. Cena těchto křesel se pohybuje od 2 500 do 6 300 Kč a jsou zárukou pohodlného sezení. Křesla si můžete různě nastavit i přizpůsobit, což zvyšuje jejich komfort.

Cena nejdražších herních křesel se může vyšplhat až na 25 000 Kč, v tomto přijde jde o křesla prémiové kvality, které ocení zejména profesionální hráči, případně vysoce postavení manažeři, kteří se chtějí pochlubit exkluzivním křeslem ve své kanceláři.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Herní křesla a herní židle jsou investicí na delší dobu, proto je výběr nepodceňte. Při správně zvoleném modelu se vám odvděčí zejména vaše záda, které při sezení nebudou trpět. Pokud ještě váháte nad koupí, případně se neumíte rozhodnout, po kterém produktu sáhnout, zkuste si přečíst odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Podle čeho mohu vybírat herní židli či herní křeslo?

Výběr vhodné herní židle či křesla je čistě subjektivní, každému se líbí a vyhovuje něco jiného. Vybírat můžete podle provedení kříže, tvarování sedačky a opěrky, použité mechaniky, možnosti sklopení, druhu potahového materiálu, designu, resp. barevného provedení. Pamatujte však na to, že pokud chcete křeslo či židli používat několik hodin denně, měla by mít dostatek nastavení, které předejdou bolestem zad, nesprávnému sezení, při kterém se hrbíte, a podpoří vaše zdravé sezení.

Jakým způsobem funguje houpací mechanika?

Houpací mechanika umožňuje hráčům houpání se, aby se dočasně ulevilo páteři a napjatým svalům. Sezení v jedné strnulé poloze je totiž nezdravé a právě houpání ho může narušit. Herní křesla nabízejí rozdílnou houpací mechaniku a při výběru je vhodné sáhnout po takovém křesle, při kterém si můžete nastavit sílu protiváhy. Pokud chcete křeslo využívat na dlouhodobé sezení, doporučuje se houpací mechanika s možností uzamčení.

Proč je při hraní důležité zdravé sezení?

Jedna herní série může trvat i několik hodin, určitě po ní nechcete odcházet od počítače s bolestmi v oblasti zad, kyčlí či krční páteře. Zdravé sezení je dynamické, to znamená takové, že židle se umí přizpůsobit vašemu tělu. Dynamické sezení zajišťuje, že záda si nenamáháte strnulou polohou, ale procvičujete si zádové a břišní svalstvo. Takové sezení podporují židle s mechanikou Multilock.

Jaký je rozdíl mezi herní a kancelářskou židlí?

Herní židle mají lepší ergonomii, vyznačují se výrazným designem i tvarováním, které připomíná sedačky v závodních autech. Na výběr máte různé mechaniky a nastavení, díky kterým se vám bude sedět pohodlně i po dobu několika hodin. Herní židle mj umožňují sklopení a při těch kvalitnějších modelech je to až do 180-stupňového úhlu.

Vyplatí se mi investovat do dražší herní židle?

Dražší modely mají mnohem více nastavení, kterými si křeslo přizpůsobíte přesně podle vašich představ. Sedí se vám proto pohodlně a zejména netrpí vaše záda. Tyto modely mají obvykle robustní kovovou konstrukci, která zajišťuje stabilitu, nabízejí výškové nastavení nejen sedadla a opěradla, ale i područek. Zpravidla mají výraznější tvarování, luxusnější design, opěrky hlavy a beder či možnost nastavit si tuhost opěradla.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89%)
Datum publikování: 29.10.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek