Nejlepší herní konzole 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší herní konzole
- Herní konzole – recenze
- Sony Playstation 5
- Microsoft Xbox Series X
- Nintendo Switch
- Sony Playstation 4
- Jak vybrat herní konzoli
- Typy herních konzolí
- Úložiště
- Rozlišení a počet snímků za sekundu
- Grafický čip (GPU)
- Procesor (CPU)
- Kompatibilita televizních herních konzolí
- Kompatibilita s herními tituly
- Funkce
- Ovládání
- Sluchátka
- Rozměry a hmotnost
- Nejlepší herní konzole + krátká historie herních konzolí
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Herní konzole postupně vytlačují gamerské PC sestavy, i přesto se ještě i dnes najdou zarytí fanoušci této hráčské platformy. Patříte mezi ně nebo se jimi hodláte stát? Pokud nejste v "tomto světě" doma, přečtěte si náš návod na jejich výběr.
Připravili jsme si pro vás podrobný přehled těch nejdůležitějších parametrů a několik recenzí na aktuální highlighty herních konzolí.
Nejlepší herní konzole
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Sony Playstation 5 ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Millennium Arcade 202 ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
My Arcade Pixel Player ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Nintendo Switch ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Xbox Series x ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Sony PlayStation 4 Slim 500GB ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt |
Herní konzole – recenze
Recenze hýbou světem, protože zkušenost při výběru nejednou pomůže více než tisíc slov. V našem testu jsme pro vás zrecenzovali a porovnali nejvýkonnější herní konzole současnosti, které svým herním výkonem, kvalitou obrazu a dalšími specifikacemi překoná skutečně máloco.
Jak vybrat herní konzoli
Při výběru herní konzole je důležité především to, co hledáte. Chcete se hrát doma nebo spíše na cestách? Máte oblíbené herní tituly nebo ještě nevíte, co přesně se vám zlíbí? Jste týmový hráč, a proto se vyžíváte zejména v multiplayeru, nebo máte rádi svůj "vlastní svět"? Při výběru vám tedy doporučujeme asi takový postup:
- Udělejte si jasno v tom, kde, jak často a co přesně chcete hrát
- Pochopte alespoň základní parametry, které mají vliv na rychlost a výkon herní konzole
- Sledujte údaje o kompatibilitě s herními tituly
- Prostudujte si recenze herních konzolí
Typy herních konzolí
Toto je první a velmi důležitý parametr. Při výběru vhodné herní konzole se musíte v první řadě rozhodnout, kde a jak ji budete využívat. Na výběr máte přenosné a televizní konzoly. Dalšími podkategoriemi jsou konzoly na mobil, které jsou poměrnou novinkou, a ty z dob minulých.
Televizní herní konzole
Televizní herní konzole jsou použitelné pouze v kombinaci s TV, popřípadě s monitorem. Jejich součástí je samostatný ovladač, zpravidla i sluchátka, jsou vybaveny různými konektory a DVD mechanikou. Dnes však už můžete narazit i na 100 % digitální modely, např. PS5 Digital Edition, které nejsou kompatibilní s žádnými tituly dostupnými na disku. Hry si do nich jednoduše stáhnete online. Příznačnými pro televizní herní konzole jsou větší rozměry, všelijaké doplňkové funkce a technologie, které mají vylepšit zážitek ze hry. Na ty se podíváme podrobně postupně v našem návodu.
Herní konzole do ruky (handheld konzola)
Název "konzola do ruky" či "handheld konzole" je příznačný už sám o sobě. Tyto kousky nemusíte připojovat k televizoru nebo jinému zařízení s obrazovkou. Jsou vybaveny vlastním monitorem (resp. tabletem), ovládacími prvky a konektorem na sluchátka. Monitor handheld konzol může mít různou velikost. Na menších modelech jsou to cca 2,5, na těch větších 5-6 a více palcové úhlopříčky. Rozlišení handheld konzol se tradičně začíná na 400 x 240 px, novější alternativy však zvládají i 1280 x 720 rozlišení.
Konzoly do ruky se dále dělí na jednoúčelové, hry jsou do nich nainstalovány již při koupi a další do nich není možné přidávat, a klasické, do kterých si můžete stahovat tituly dle vlastního výběru. Výhodou herních konzolí do ruky je nižší cena, kompaktní rozměry a velmi jednoduchá "instalace". Na rozdíl od kousků, které musíte připojit k televizoru, což někdy zabere pěkně dlouhou dobu, je jen zapnete a můžete jít na věc.
Herní konzole na mobil
O propojení herních konzolí s mobilními telefony (i s tablety) se mluví již pěkně dlouhou dobu. Toto "sci-fi" se díky Microsoftu nedávno stalo skutečností. Sloučením streamovací služby xCloud a předplatného Xbox Game Pass Ultimate je dnes možné propojení konzoly se smartphonem. Smutnou zprávou je, že tato alternativa je přístupná pouze pro majitele smartphonů s OS Android 6.0 nebo vyšším. Do budoucna však Microsoft přislíbil kompatibilitu s ostatními OS. Jediné, co budete potřebovat, je kompatibilní herní konzole, resp. gamepad (zaměřte se zejména na výstupy a vstupy).
Moderní versus retro herní konzole
Ve světě počítačových her poměrně často natrefíte na výraz retro herní konzole či retro gaming. Do této kategorie spadají všechny herní konzoly (ale i samotné videohry, TV hry atd.) takříkajíc ze staré školy. I v tomto případě se dělí na stolní a přenosné/kapesní. Jejich společnými charakteristickými znaky jsou:
- Nižší pořizovací cena
- Nízké rozlišení
- Zastaralá grafika
- Žádné pokrokové funkce (3D zvuk či jiné moderní technologie...)
- Zastaralé analogové připojení v případě stolních modelů
- Nutnost používání klasických kazet
- Nulová kompatibilita se současnými hrami
Pojem retro herní konzole neoznačuje konkrétní modely. Do této kategorie mohou patřit jakékoliv starší konzoly, které jsou z hlediska technologií v současnosti zastaralé. Většinou se však za retro považují "90-tkové" kousky. K těm nejznámějším patří např. SEGA, Atari, PlayStation Classic či Nintendo classic mini a hry, jako Pack Man a Super Mario.
Úložiště
Každá herní konzole disponuje interním úložištěm, které slouží k ukládání her. Jeho velikost se liší od modelu k modelu, tradičně se však pohybuje v rozmezí od cca 500 GB až do 2 TB. Asi není třeba vysvětlovat, že čím je interní úložiště větší, tím více titulů do něj můžete uložit. Doporučujeme vám, abyste si už dopředu promysleli, jaké hry budete chtít hrávat pravidelně. Ty by se vám měly vejít na interní úložiště. Neustále "kopírování" a "přemisťování" titulů z externího disku či SD karty není úplně pohodlné.
Problémy s menším interním úložištěm vyřešíte pomocí externího úložiště v podobě SD karty či harddisku, který připojíte k herní konzole. Touto možností disponuje zpravidla každý model. Možnost použít, resp. zasunout SD kartu přímo do konzoly, je pro mnohé o něco pohodlnější alternativa.
Rozlišení a počet snímků za sekundu
Rozlišení i počet snímků za sekundu souvisí, jak jinak, s kvalitou a plynulostí obrazu. Starší modely herních konzolí měli nižší nativní rozlišení. Standardem bylo HD a FullHD, většina nejnovějších modelů však už poskytuje 4K rozlišení.
Počet snímků za sekundu (fps) má vliv zejména na plynulost obrazu. Ruku v ruce se 4K rozlišením jde 60 až 120 fps. Takový obraz je v současnosti to nejlepší, co můžete zažít. Na trhu totiž nejsou dostupné žádné herní tituly s vyšším rozlišením. Starší generace konzol tradičně disponovaly 30 fps.
Grafický čip (GPU)
Grafický čip či karta (označovaný zkratkou GPU) má přímý vliv na kvalitu vykreslování obrazu, herní výkon, rychlost, v podstatě na všechny parametry, které rozhodují o kvalitě zážitku z hraní. Údaj o jeho výkonu je uváděn v teraflopech (TFLOP) – čím více teraflopů má daný grafický čip, tím je výkonnější. Pro lepší představu, 1 teraflop zvládá 1 bilion operaci za sekundu. Nejnovější Xbox Series X s 12 TFLOP GPU tedy zvládá až 12 bilionů výpočtů/s, což je opravdu velmi mnoho.
Procesor (CPU)
Každá herní konzole musí být vybavena i CPU (procesorem). CPU hraje z hlediska výkonnosti její hardwaru jednu z nejdůležitějších úloh. I v tomto případě platí velmi jednoduché pravidlo, čím je procesor výkonnější, tím výkonnější bude i samotná konzola. V herních konzolách nejnovějších generací se zpravidla využívají 8-jádrové CPU. Důležitým parametrem je také frekvence použitého procesoru.
Kompatibilita televizních herních konzolí
Drtivou většina televizních herních konzolí propojíte prostřednictvím klasického kabelu HDMI. Proto jsou zpravidla kompatibilní se všemi, i staršími, televizory či monitory (dané zařízení musí být vybaveno HDMI vstupem). Pokud se však rozhodnete pro koupi některé z nejnovějších herních konzolí se 4K rozlišením a 120 snímky za minutu, počítejte s tím, že plnou kvalitu obrazu si užijete jen na televizoru, který podporuje stejné rozlišení. Nepsaným pravidlem je také to, že by měl disponovat rychlejším HDMI 2.0. vstupem. Opět platí, že i novější modely herních konzolí s největší pravděpodobností propojíte s téměř jakýmkoli televizorem, herní zážitek však nebude "vončo".
Kompatibilita s herními tituly
Před koupí herní konzole byste měli mít jasno v tom, jaké hry si na ní chcete zahrát. Některé herní tituly jsou kompatibilní pouze s některými konzolami, na některých konzolách zas spustíte pouze některé hry. Určitě si tedy ověřte, které z herních titulů jsou kompatibilní s vámi vybranou konzolou a nezapomeňte na tzv. zpětnou kompatibilitu (či si na dané herní konzole můžete zahrát i tituly určené pro starší modely). Většinou si můžete na modelech z novějších generací zahrát všechny "nové" hry, plus ty, které byly kompatibilní se staršími modely. Není to však pravidlo. Naopak to platí samozřejmě spíše výjimečně.
Funkce
Nejdůležitější se síťových funkcí je možnost hrát multiplayerové hry. Tato alternativa je dnes už nepsaným standardem, při starších konzolách to však tak nemusí být. Některé modely dokážou kromě her přehrát i jiný multimediální obsah (videa, fotky, můžete je propojit s YouTube...).
Výrobci herních konzolí nabízejí i různé online služby, přes které si můžete zahrát jejich exkluzivní herní tituly. V případě Xboxu jde např. o EA Access, Xbox Game Pass, Xbox Play Anywhere či Live Gold, který slouží k online hraní, při PlayStation můžete využívat PlayStation Plus nebo PlayStation VR. Tyto služby jsou zpoplatněny, členové však zpravidla dostanou k dispozici i několik herních titulů zdarma.
Ovládání
Standardně se herní konzole ovládají přes gamepad, tedy ovladač, na kterém se nacházejí joysticky a další ovládací prvky. Při novějších verzích se setkáte i s pokrokovejšími technologiemi, jako je např. pohybový senzor nebo jiné ovladače na virtuální realitu, např. VR brýle či helma (v těchto případech při hraní nemusíte pouze sedět).
Součástí herních konzolí do kapsy jsou zpravidla tzv. joycony, tedy 2 menší samostatné ovladače. Můžete je však vložit do speciálního gripu (držáku), čímž vznikne ovladač totožný s klasickým gamepadem. Pozor, grip musí být kompatibilní s konkrétním modelem přenosné herní konzole.
Při výběru ovladače se zaměřte na jeho provedení, tedy povrchovou úpravu, rozmístění ovládacích prvků atd., a také na funkce (propojení s mikrofonem, sluchátky...). Rozmístění tlačítek a joistick je při konzolách z dílny Sony a Microsfotu obecně velmi podobné. S výraznějšími rozdíly se setkáte např. při konzolích od Nintenda.
Nejlepší gamepady 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Skutečný hráč si hraní her užívá naplno. Aby to tak mohlo být, vývojáři se snaží hráčům zprostředkovat co nejvíce autentický zážitek ze hry. Jde o různé prvky hráčské výbavy, které dokáží hráče, v co největší míře vtáhnout do děje a zároveň jim ovládání hry zjednodušit. Jedním z takových prvků výbavy je kromě klasické myši a klávesnice i gamepad. Víte, jak si gamepad vybrat? Na základě čeho... Přečíst článek
Sluchátka
Při sluchátkách, které jsou součástí herní konzole, se zaměřte zejména na kvalitu jejich zvuku. Doporučujeme vám prostudovat si recenze, ze kterých se toho dozvíte nejvíce. Na kvalitu zvuku mají mimo jiné velký vliv využívané technologie (např. obecně známá Dolby Atmos, 3D Tempest Audio, kterou využívá Sony atd.). Při hraní je pro vás nejdůležitější kvalita prostorového zvuku, který stojí za reálnějším pocitem ze hry.
Rozměry a hmotnost
Televizní herní konzole nejsou zpravidla příliš velké. Samozřejmě, existují i výjimky, jako např. PS5, která připomíná spíše XXL kosmickou loď. Pokud se tedy rozhodnete pro takový nadrozměrný model, dobře si předem promyslete, kde a jak ho umístíte. Rozměry a hmotnost jsou důležité hlavně při handheld konzolách. Menší modely jsou praktické při přenosech, nezapomeňte však, že budou mít i menší displej.
Nejlepší herní konzole + krátká historie herních konzolí
Za obecně nejlepší herní konzole současnosti (i minulosti) jsou považovány ty z dílny Sony – PlayStation, Microsoftu – Xbox a Nintenda. O jejich herním výkonu, kvalitě obrazu, funkcích a dalších pozitivních specifikacích snad ani není třeba mluvit.
Ve zkratce se to dá shrnout tak, že pokud chcete super konzolu se super herním výkonem, obrazem a zvukem, hledejte právě v nabídce těchto společností. Samozřejmě, najdou se i menší výjimky, které uživatelé příliš nezaujaly, jde však skutečně jen o výjimky, které potvrzují pravidlo.
Herní konzole PlayStation od Sony
Když se řekne "herní konzole", slovo PlayStation je prvním synonymem, které napadne určitě i mnohým z vás. Historie PlayStation sahá do poloviny 90. let, konkrétně do roku 1994, kdy byla na trh uvedena první herní konzole s příznačným názvem PlayStation. Aktuálně populárními modely jsou PlayStation 4 Pro a Slim, PlayStation 4, ale i starší PlayStation 3 nebo PlayStation Vita. Nejnovější konzolí je PlayStation 5, na kterou jsme se podívali i v našich recenzích.
Herní konzole Xbox od Microsoft
Microsoft vyrábí pověstné Xboxy. První z nich spatřil světlo světa, ve srovnání s konkurencí, poměrně pozdě, v roce 2001. První Xbox byl reakcí Microsoftu na PlayStation 2. Od té doby uvedla společnost na trh několik zajímavých kousků (Xbox One X, Xbox One S, Xbox 360). Aktuálními highlights Microsoftu jsou Xbox Series S a její "protějšek", Series X s 4K i 8K výstupem, který je však aktuálně, pro absenci herních titulů v takovém vysokém rozlišení, Microsoftem "zablokovaný".
Herní konzole Nintendo
Japonská společnost Nintendo, jejíž maskotem je celosvětově známý instalatér Mário, hlavní hrdina série arkádových videoher Super Mário, je zaměřena na výrobu počítačových her a herních konzolí. Zpočátku byly její doménou zejména televizní konzole, dnes je však průkopníkem v těch přenosných. Historie Nintendo herních konzolí sahá do roku 1983, kdy byla na trh uvedena Nintendo Entertainment System (NES). Asi nejznámější z dílny tohoto japonského výrobce je stolní konzole Wii. Nejnovějším modelem je kapesní-televizní konzole Nintendo Switch.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Aby byl náš návod na výběr herní konzole co nejkompletnější, nezapomněli jsme ani na několik odpovědí na nejčastější uživatelské otázky.
Co je Project Scarlett?
Herní počítač versus herní konzole. Která alternativa je lepší?
Jaká je nejpopulárnější herní konzole pro děti?
Jakou PlayStation koupit?
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek