Nejlepší hamaky/houpací sítě 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší hamaky
- Rozdíl mezi hamakou a houpací sítí + rozdělení podle využití
- Jak vybrat nejlepší hamaky
- Hamaky na spaní v přírodě – důležité parametry
- Materiál hamaky
- Rozměry, hmotnost a nosnost hamaky
- Doplňky k turistické hamace
- Celta na hamaky
- Moskytiéra na hamaku
- Spodní izolace hamaků – Under Quilt
- Vrchní izolace hamaků – Top Quilt
- Mini hamaka na odkládání věcí
- Kotvení: popruhy na hamaku, lano na hamau, karabiny, smyčky a ridgeline
- Jak pečovat o hamaky
- Jak používat hamaku
- Jak ležet – sedět v hamace
- Hamaky: cena a oblíbení výrobci
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Hamaky se stávají velmi oblíbeným způsobem nocování v přírodě. Jsou spratnejší, takže i praktičtější pro přenos, při jejich montáži nepotřebujete hledat žádnou rovinku a údajně jde i o zcela zdravý způsob spaní.
Podívejte se, jak vybrat kvalitní a spolehlivou hamaku, ale i příslušenství, které je při tomto způsobu kempinku nezbytné.
Nejlepší hamaky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
DD Hammocks Frontline ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Cattara ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Highlander Trekker Hammock ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Quechua Basic ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Lesovik Draka ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Snugpak Hammock Cocoon ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt |
Rozdíl mezi hamakou a houpací sítí + rozdělení podle využití
Jaký je rozdíl mezi hamakou a houpací sítí? V prapodstatě žádný, protože jde o synonyma. V našich končinách se však slovo hamaka zvykne spojovat s turistikou a nocováním v přírodě. I v našem návodu na výběr budeme věnovat pozornost právě turistickým hamakám. Abyste se však při nákupu orientovali lépe, nejprve vám představíme i jiné typy.
Hamak se stojanem na zahradu a do interiéru
Hamaky se stojanem jsou vhodné do zahrady nebo interiéru. V překladu mluvíme o obyčejné houpací síti, která je nejčastěji vyrobena z bavlny, popřípadě jiné textilie, upevňuje se do dřevěného nebo kovového stojanu a slouží na relax. Pod pojmem zahradní hamaky se skrývají také klasické houpací sítě s rozpěrnými tyčemi na každé straně, přes které jsou propleteny desítky šňůrek a které zavěsíte mezi 2 stromy nebo sloupky.
Outdoor hamaky
Turistické nebo outdoorové hamaky jsou určeny na kempování v přírodě, zastoupí však i úlohu pohodlnějšího sezení při rybaření či delší zastávce na turistice. Jsou vyrobeny ze syntetických materiálů, nejčastěji z polyesteru, polyamidu nebo nylonu. Rozdílný je také jejich tvar, rozměry a také způsob, jak se v nich leží. Jsou delší a šité do jakéhosi vykřivení obdélníku. Neležíte v nich "narovno", ale diagonálně. Outdoorové hamaky musí být lehoučké, abyste je mohli jednoduše připnout na batoh a vydat se za dobrodružstvím.
Jak vybrat nejlepší hamaky
Nejprve se budeme soustředit na výběr samotné hamaky, tedy plachty, do které si lehnete. Jak uvidíte o chvíli, tato část nákupu není ta nejkomplikovanější. Abyste totiž v takovém improvizovaném příbytku mohli v přírodě přespat v pohodlí a zdraví a abyste v něm vůbec mohli přespat, budete potřebovat i různé doplňky a prvky na kotvení.
Hamaky na spaní v přírodě – důležité parametry
Při výběru turistické hamaky na spaní se soustřeďte na jednotlivé parametry. Nezapomeňte ani na vaši váhu a výšku, zčásti i jakési osobní preference. Hned na začátek vás upozorňujeme, že pokud natrefíte na hamaku z přírodního materiálu, například z bavlny, nekupujte ji. Netvrdíme, že vám neposlouží na zahradě nebo v obývacím pokoji, do přírody je však zcela nevhodná.
Materiál hamaky
Turistické hamaky jsou vyráběny zásadně z materiálů syntetických, protože pouze ty vám dokáží zajistit dostatečné pohodlí při nízké váze. Nejčastěji používané materiály na výrobu hamák jsou:
- Polyamid: Je lehoučký, dokonale elastický, odolný vůči UV záření, mechanickému poškození, chemikáliím i vysokým teplotám (to platí jen o některých druzích). Výhodou je také nesmírně snadná údržba. Dá se prát, sušení je velmi rychlé a bezproblémové, přičemž ani jedna z těchto aktivit nezpůsobuje jeho opotřebení. Problémem je, že polyamid vytváří statickou elektřinu a není nejpříjemnější na dotek.
- Nylon: Je extrémně pevný a odolný, proto je téměř nemožné ho mechanicky poškodit. Zároveň jde o jeden z nejlehčích syntetických materiálů, který je příjemný na dotek. Hlavním mínusem je nízká odolnost vůči vlhkosti a UV záření, které mu navíc ubírají na kvalitě. Je také náchylný na blednutí barev a co je přímo pověstné, nylon dokáže vytvořit velmi silný statický výboj. Nejčastěji používaným typem nylonu na výrobu hamák je ten padákový.
- Polyester: Je levný, pružný, odolný vůči mechanickému poškození a slunečnímu záření, vydrží vysokou zátěž, není náchylný na deformaci, velmi rychle schne a voda ani vlhkost nezpůsobují jeho opotřebení. Mezi negativní vlastnosti patří horší vsakování potu a nízká prodyšnost.
Rozměry, hmotnost a nosnost hamaky
Ložná plocha na hamakách je tradičně široká 130, 140, 150, 190 nebo 200 cm a dlouhá 218, 235, 280, nebo 335 cm. Jako pomůcka vám pomůže údaj, že kousek o rozměrech 150 x 335 cm je vhodný pro osoby s výškou od 1,7 do 2 m. Obecně doporučujeme sáhnout po delších hamakách, ideálně po těch s délkou nad 300 cm.
Hmotnost hamák je také velmi důležitým parametrem, protože ho budete nosit na vlastním zádech. Menší modely mají něco kolem 500 g, ty střední velikosti cca 800 g a ty XXL i více než 1 kg. Jakési přípustné maximum je však 1,2 kg. Samozřejmě, pokud se na nocování v přírodě chystáte autem, hmotnost hamák nebude až taková rozhodující.
Nosnost hamák se běžně pohybuje od 120 do 180 kg, maximum je většinou 200 kg. Při údajích o nosnosti rozlišujte nosnost samotné hamaky a nosnost celého setu. Někteří prodejci se totiž snaží zákazníky obalamutit tím, že spočítají nosnost "plachty", lan a popruhů. Dohromady toto číslo představuje i více než 800 kg, což však z hlediska vaší váhy není absolutně rozhodující.
Doplňky k turistické hamace
Výběr hamaky máme za sebou, nyní nám zbývá vybrat "už jen" všechny potřebné doplňky. Použité uvozovky pochopíte velmi rychle. Než se dostaneme k jednotlivým z nich, vás chceme upozornit, že při spaní v přírodě se nevyplatí šetřit. Např. originální celta na hamaku stojí min. 1 200 Kč, proto budete možná uvažovat nad alternativou v podobě zahradní plachty. Už asi tušíte, že vám chceme takové provizoria rozmluvit. Ano, protože i na oko nedůležité rozdíly mohou v drsných podmínkách změnit na tenkou hranici mezi pěkným zážitkem a noční můrou končící na pohotovosti.
Celta na hamaky
Když už jsme zmínili tu celtu, tak jí i začneme. Celta na hamaku slouží jako ochrana před deštěm, listím, jehličím či jinými "předměty", které běžně padají ze stromů, zčásti proti větru, no a v zimě i proti sněhu a chladu. Při jejím výběru pro použití v jakémkoliv ročním období se zaměřte zejména na kvalitní materiály. Za takové jsou obecně považovány vysoce pevnostní polyetylénové vlákna Cuben Fiber (nazývané také jako Dyneema Fiber), oboustranná silikonová látka nebo jiné materiály od výrobce Ripstop by the Roll a také všechny celty značky Dutchware.
Jak vybrat letní a zimní celtu na hamaky
Pokud jste ochotni risknout případné zmoknutí, v létě můžete sáhnout po takzvaných rain fly, tedy maličkých čtverečních celtách o rozměrech kolem 270 x 270 nebo 300 x 300 cm. Jejich výhodou je, nadneseně řečeno, kontakt s přírodou a výhled na nebe. Nevýhodou jen minimální ochrana před větrem a deštěm.
Podzim a zima už nejsou na nocování v přírodě až tak přívětivé, proto potřebujete i lepší ochranu. Ideální rozměry celty jsou 400 x 300 cm. Tyto modely mají obdélníkový tvar, resp. prodloužené konce, díky kterým je "zavřete", tedy obalíte celou hamaku a celtu upevníte pod ní. V praxi to vypadá tak, že kolem hamaky vytvoříte áčkový stan.
Moskytiéra na hamaku
Každý, kdo spal i jen na chatě ví, že hmyz neušetří nikoho, takzvaná bugnet je proto nezbytností. Moskytiéra vás v létě zčásti ochrání i před slabým vánkem, listím a jinými nečistotami. Nejčastěji používaným materiálem je klasická síťovina, která by měla mít tloušťku min. 20 g/m². Příliš tenké síťky se totiž velmi snadno přetrhnou.
Moskytiéry se prodávají v podobě samostatných návleků, které jsou dlouhé stejně jako ridgeline (hřebenová šňůra) a široké cca 130 cm. Jejich váha se pohybuje okolo 150 až 250 g. Nejpraktičtější jsou sítě, do kterých se vchází zespodu. Vhodným zapínáním je gumička. Zip se zvykne zasekávat nebo jím můžete jemnou síťku přetrhnout.
Alternativa v podobě hamaků s moskytiérou
Hamaka s integrovanou moskytiérou je o něco náročnější na balení a přenos, je to však i věc vkusu a zvyku. Výhodou je, že nemusíte nic dokupovat, navíc není možné, abyste zapomněli ochrannou síť sbalit. Moskytiéra může být na hamace připevněna různými způsoby:
- Integrovaná a odnímatelná – zip je po celém obvodu, moskytiéru můžete zcela odzipsovať a sundat (toto řešení považujeme za lepší)
- Integrovaná a neodnímatelná – zip je po celém obvodu nebo pouze na jedné straně, moskytiéra je však v 1 bodě nebo na celé straně přišitá napevno, proto ji nelze zcela odpojit
- Uzavřená – síť je k hamace přišitá napevno téměř po jejím celém obvodu, v jednom místě se nachází pouze vchod na zip nebo gumičku
- Uzavřená s podlahou – nachází se také na spodní části hamák, je připevněna podobně jako uzavřená síť, vchod je na zip
Spodní izolace hamaků – Under Quilt
Málokteří prodejce vám prozradí, že samotná hamaka není hrubá a její tepelněizolační vlastnosti nejsou nejlepší. Spodní izolace, zateplení, Under Quilt nebo Under Blanket je proto jeho nezbytnou součástí, a to i v létě. Nepodlehněte mylnému dojmu, že v létě je teplo i v noci, protože v přírodě tato rovnice neplatí. Spodní izolace hamák splňuje stejnou roli jako spacák. Totožné jsou také rozhodující parametry a použité materiály. Na výběr máte v zásadě syntetické duté vlákno a péřovou výplň.
Under Quilt s péřovou výplní
Peří má výborné tepelněizolační vlastnosti, je lehoučké. Nevýhodou je vyšší cena, náročnější údržba a horší odolnost vůči vlhkosti. Když peří zmokne nebo navlhne, ztratí podstatnou část svých geniálních vlastností. Při výběru si všimněte označení "cuin". Jde o poměr peří a prachového peří. Na léto je postačující izolace s cuin 400 až 550, během jara a podzimu vám padne vhod cuin nad 550 a v zimě je minimem cuin 750. Cena pérových Under Quilty se pohybuje mezi 3 700 a 6 200 Kč.
Under Quilt se syntetickým dutým vláknem
Syntetická výplň z dutého vlákna může být výbornou, ale i velmi špatnou volbou. Vše závisí na konkrétním typu. Obecně jsou její ve srovnání s peřím připisovány o něco horší tepelněizolační vlastnosti, vyšší váha, kratší životnost, lepší dostupnost z hlediska ceny a nesrovnatelně jednodušší údržba. O kvalitě syntetické výplně rozhoduje parametr udávaný v gramech na metry čtvereční. Za postačující průměr můžeme považovat Under Quilty s gramáží od 180 g/m² výše. Jejich průměrná cena se pohybuje mezi 2 500 a 3 200 Kč.
Kde koupit Under Quilt
Bohužel, protože hamaky nejsou v našich končinách až tak používané, výběr Under Quiltů je skutečně malý. Při našem pátrání jsme na ně narazili jen v pár e-shopech: jeden s péřovou výplní 850 cuin, druhý s výplní ze syntetického hedvábí bez udání tloušťky a třetí od výrobce Ticket to The Moon bez bližší specifikace materiálu.
Našli jsme i zateplenou hamaku. O její původu si však dovolíme pochybovat, jednoduše, "Čína jako vyšitá". Tento článek sice není věnován tipem, "kde co koupit", na tento fakt vás však upozorňujeme hlavně proto, abyste počítali s horší dostupností a také zvýšenými náklady při nákupu ze zahraničí.
Alternativa č. 1: zateplené a nepromokavé hamaky
Tyto 2 vylepšení se na hamakách mohou nacházet společně, ale i zvlášť, resp. každá hamaka by měla být nepromokavá. Premokavé outdoorové vybavení není vhodné obecně. Zateplená hamaka je vyrobena takříkajíc rovnou z Under Quiltu. V podstatě je to takový spacák na zavěšení. Výhodou je, že spodní izolaci nemusíte dokupovat. Hamaka je však objemnější a těžší a proto i náročnější na přenos. Oddělené komponenty totiž sbalíte o něco lehčí.
Alternativa č. 2: hamaky s pouzdrem na karimatku
Jde o hamaky, které mají jakoby dvojitou podlahu, ve které je pouzdro. Do něj vložíte karimatku, spacák, deku nebo jiný "izolant". V zimě takové řešení nebude s největší pravděpodobností dostačující. V teplejším období roku by vám však mělo stačit. Hlavní rozdíl mezi pouzdrem a originálním Under Quiltem je, že ten se zapíná nahoru nad hamakem, takže ho izoluje i z bočních stran.
Vrchní izolace hamaků – Top Quilt
Top Quilt nebo vrchní izolace je něco jako polospacák, do kterého se zabalíte jen svrchu. Ze spodní strany vás už totiž chrání a zahřívá Under Quilt, proto by bylo zbytečné lézt do klasického spacáku. Při výběru se orientujte podle stejných parametrů jako u spodní izolaci – syntetika je vhodná na léto, peří je nejlépe na celý rok.
Dostupnost Top Quiltu v našich končinách je ještě horší než v předešlém případě, přesněji, nenarazili jsme ani na jediný produkt. Dobrou zprávou je, že můžete využít i klasický spacák, ideálně ten mumiového tvaru. Musíte však počítat s o něco horším komfortem, dát se to ale dá.
Mini hamaka na odkládání věcí
Mini hamaka nebo hanging bag je malá taštička, která slouží k odložení různých drobných věcí (baterka, jídlo, voda, mobil...). Nejde o nezbytnost, výhodou originálních tašek je však jejich jednouché zavěšení nad hamaky (např. na ridgeline) a také nepromokavost. Tato sranda stojí okolo 250 až 750 Kč. V českých obchodech jsme na ně nenarazili vůbec.
Kotvení: popruhy na hamaku, lano na hamau, karabiny, smyčky a ridgeline
Kotvení nebo vypínací popruhy se většinou prodávají spolu s hamakou. Jde o její nedílnou součást, protože bez správného kotvení si ve vzduchu nepospíte. Pokud ani jen netušíte, co je to vázání uzlů, doporučujeme sáhnout po hotových setech s popruhy a karabinami, které už jen propojit mezi sebou, stromy a hamakou.
Zkušení zálesáci nebo ti, kteří chtějí na kotvení ušetřit, budou potřebovat:
- Ridgeline (hřebenová šňůra) – její délka činí cca 83% z délky samotné hamaky. Slouží ke spojení obou konců a napnutí plachty, není nezbytností
- 2 libovolně dlouhé smyčky – na 90 kg postavu jsou ideální 5 m smyčky s nosností cca 150 kg
- Whoopie sling (délkově nastavitelné lanko) – délka od 2 do 3 m
- Popruhy – slouží k ochraně stromu
- Karabiny na oddělení lanka od stromu – je to nutnost, při dešti by vám jinak voda z kmene plynule tekla na hamaku, alternativou je vytvoření uzlů na lankách
Přemýšlíte nad tím, zda nelze použít šňůru na prádlo nebo obyčejné lano na tažení auta? Ne, nemůžete. Pokud byste se také rozhodli pro levnější alternativu, sáhněte alespoň po statických horolezeckých REEP lankách. Lanka na hamaku nesmí být elastické, a to ani náznakem. Nevýhodou všech alternativ je vyšší váha a větší tloušťka. Navíc, originální lanka nemají jádro, proto se dají převlékat, jak jen chcete.
Jak pečovat o hamaky
V tomto směru vám neřekneme nic převratného. Řiďte se zejména pokyny výrobce. Pokud hamaku prát můžete, tak jí perte, pokud ne, tak ne. Doporučujeme vám, abyste jí skladovali vždy suchou, ideálně v obalu, a na sušení nezapomínali ani během kempování. Pokud se vám podaří sehnat originální Under Quilt, neodkládejte ho v kompresním vaku. Podobně jako u spacácích se takto ničí jeho loft, tedy jakési vzduchové bubliny mezi jednotlivými vlákny, čímž se materiál stlačuje (není nadýchaný) a ztrácí své tepelněizolační vlastnosti.
Jak používat hamaku
Hamaku můžete upevnit mezi 2 stromy či pevnější sloupy (když budete spát blíže u civilizaci), můžete spát pouze 30 cm, ale i metr nad zemí, klidně však i nad vodou nebo propastí. Na začátek vám doporučujeme zvolit určitě nízkopodlažní spaní, když získáte dostatek sebevědomí, tak si můžete troufnout například i na takové extrémy.
Postup upevnění hamaků mezi 2 stromy
- Najděte si 2 stromy, které jsou od sebe vzdáleny 5 až 6 metrů
- Kolem kmenů zabalte lanka – smyčky
- Pomocí smyček připevněte obě strany hamaky – lano vedoucí od hamaky ke stromu musí se zemí svírat 30 ° úhel
- Hamaka nesmí být napnutá ve vodorovné poloze, ani převislá ve tvaru U
- Hlava by se měla ideálně, nacházet blíže ke stromu
Jak ležet – sedět v hamace
"Vždyť, normální, vleže." Není to až takové jednoduché. Abyste si neničili páteř a spali pohodlně, při ležení v hamace dodržujte tato pravidla:
- V hamace ležte vždy diagonálně
- Nikdy neležte podél osy hamaky – vytočte se v 20 až 45 ° úhlu do strany
- Pokud si dáte hlavu na boční lem, nepotřebujete polštář
- To, že jste si lehli správně, zjistíte tak, že se hamaka vyrovná a, doslova, obalí vaše tělo
- Chce to cvik, ale v hamace můžete ležet na zádech, na boku i na břiše
Jak používat hamaku pro dva
Kempování jen málokdy probíhá v počtu 1 osoba, no a ta romantika, když se přitulit v hamace, je neopakovatelná. Hamaky pro dva jsou právě proto velmi populární. Bohužel, přežít v klubíčku s vaším sparingpartnerem celou noc v jedné plachtě se obecně nedoporučuje.
Můžete trochu zaexperimentovat s širšími smyčkami, které utáhnete kolem širších stromů, čímž hamaku také rozšíříte, ideální to však nebude ani takto. Druhým řešením je použití 2 hamák, které upevníte těsně vedle sebe tak, aby jeden z nich byl o něco výše.
Hamaky: cena a oblíbení výrobci
Hamak dostanete za necelých 250, ale i za 7 500 Kč. Rozdíly není třeba rozebírat. Dražší modely jsou vyrobeny z kvalitnějších a odolnějších materiálů, což samozřejmě není neměnným pravidlem. I ve světě hamák se najdou "šikovní" obchodníci, kteří se vám pokusí prodat teplou vodu. Pro lepší zorientování jsme si pro vás připravili malý přehled ověřených i neověřených značek hamák.
- Hamaky z eBay, Amazonu, Wish, AliExpressu atd.: Bezejmenné produkty za velmi málo peněz, s neověřeným původem, vyšší váhou, menšími rozměry, většinou i velmi nízkou kvalitou.
- Hamaky Decathlon: Bohužel, i v nabídce tohoto extrémně populárního výrobce jsme narazili jen na velmi levné kousky, o kterých kvalitě si dovolíme pochybovat, na lenošení v zahradě nebo jako náhrada sezení jsou však dostačující.
- Hamaky od Snugpack, Highlander, DD Hammocks: Čínští výrobci, kteří prodávají hamaky ve střední kvalitě, jejich cena se pohybuje mezi 1 000 až 3 000 Kč.
- Hamaky od Ticket to the Moon, Term-a-rest, Cumulus, ENO: hamaky vyšší, ale ne nejvyšší kvality, vhodné pro kratší výpravy do přírody, v ceně od 1 000 do 4 500 Kč.
- Hamaky od Hennessy Hammocks, Warbonnet Outdoors: Vysoce kvalitní hamaky, na kterých se však stále zvyknou objevit menší chybičky, stojí od 1 700 do 7 500 Kč.
- Hamaky značky Dutchware a hamaky vyrobené z materiálů od výrobců Extremtextil a Ripstop by the Roll: Jsou považovány za špičku, za kterou si také zaplatíte, ceny začínají na cca 4 500 korunách, pro zajímavost, hamaka pro dva s celtou a kotvením značky Dutchware stojí téměř 17 000 Kč.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
V následujících řádcích jsme si pro vás připravili odpovědi na časté otázky související s koupí hamaky, ve kterých najdete přehled českých prodejců i informace o DIY řešeních.
Jak mohu nahradit původní Under Quilt?
Je spánek v turistické hamace zdravý?
Kde koupím turistickou hamaku v České republice?
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek