Nejlepší gramofony 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší gramofony
- Gramofony – recenze
- GPO Retro Piccadilly
- Pioneer PLX-500
- Sony PS-LX310BT
- Auna Peggy Sue
- Audio Technica AT-LP120-USB
- Nejdůležitější je přenoska
- Bez předzesilovače se nepohnete
- Typy ramínek
- Typ pohonu a otáčky
- Další parametry a funkce gramofonů
- Na doma i do klubu
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Sony PS-LX300USB
- Sencor STT 211U
Vinylové desky jsou mimořádně oblíbené u příznivců HiFi techniky pro kvalitnější zvuk, než dokáží poskytnout kompaktní disky. Některým lidem na zvuku příliš nezáleží a gramofon potřebují jen na přehrávání starých nahrávek, které nemají k dispozici v jiné podobě, případně na jejich konverzi do praktičtější digitální formy.
Ať už patříte mezi těch či oněch, poradíme vám, podle čeho si vybrat kvalitní gramofon, který vyhoví vašim požadavkům.
Nejlepší gramofony
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Sony PS-LX310BT ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Roadstar HIF-1993+BT ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Crosley C62 ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Auna Sarah Ann ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Sencor STT 212U ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Technics SL-1210MK7 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Gramofony – recenze
Retro gramofon nebo modernější modely gramofonů nemusí sloužit jen na přehrávání hudby. Často se stávají bytovým doplňkem, který přitáhne pozornost každého návštěvníka. Ceny se různí podle značky (Tesla, Sony, Sencor, Hyundai, Victrola atd.) a funkcí. Abychom vám výběr ještě více usnadnili, vyzkoušeli jsme několik oblíbených modelů gramofonů a připravili pro vás recenze.
Nejdůležitější je přenoska
Nahrávka na gramofonové desce vzniká tak, že jsou do ní vyřezané nebo vylisované drážky s nerovnostmi, které kopírují tvar zvukových vln. Tyto nerovnosti pak snímá speciální snímač s ostrým hrotem, zvaný přenoska. Pohyb hrotu po nerovnostech vyvolává v systému přenosky chvění, čímž vzniká elektrický signál přesně kopírující nerovnosti, a tedy i zvukový záznam v drážkách desky.
Od kvality přenosky závisí i kvalita reprodukovaného zvuku. Přenosku v gramofonu můžete vyměnit za jiný model (ne každá pasuje na každý gramofon), no jde o poměrně drahou součástku, jejíž cena se pohybuje ve stovkách až tisících korun.
Gramofonové přenosky se dělí na 3 typy:
- Krystalové – neprodukují kvalitní zvuk, mají krátkou životnost, rychle opotřebovávají desky. Najdete je převážně v starších gramofonech.
- Magnetodynamické – fungují na elektromagnetickém principu, díky čemuž produkují mnohem věrnější zvuk jako krystalové. Dělí se na dva typy – MM přenosky jsou levnější a lze na nich snadno vyměnit hrot, MC přenosky jsou kvalitnější a dražší, ale výměnu hrotu v nich zvládne jen specializovaný servis.
Bez předzesilovače se nepohnete
Přímý výstup z gramofonu s magnetodynamickou přenoskou nemůžete zapojit do standardního linkového (line in) vstupu na zesilovači nebo AV receiveru. Zvukový záznam se na gramofonové desky ukládá v upravené podobě, kdy některé frekvence hrají slaběji a některé silněji.
Magnetodynamická přenoska tedy vyžaduje speciální předzesilovač (zpravidla s tzv. charakteristikou RIAA). Některé gramofony, zesilovače či AV receivery ho mají vestavěný, na nich použijte vstup označený jako "phono". HiFi nadšenci rádi používají externí předzesilovače, které jsou často kvalitnější. Pokud se řadíte mezi ně, vyberte si gramofon bez předzesilovače, případně takový, na kterém jej můžete vypnout.
Krystalová přenoska předzesilovač nepotřebuje.
Typy ramínek
Gramofonová přenoska je umístěna na konci ramínka – to zajišťuje, aby se přenoska dostala ke všem zvukovým stopám desky, od okraje až ke středu.
Rozeznáváme 3 typy ramínek:
- Rovné – otáčí se kolem kloubu umístěného v rohu gramofonu. Lépe drží v drážce a nevyskakuje, poskytuje však o něco méně kvalitní reprodukci.
- Zahnuté – jeho princip je stejný jako při rovném ramínku. Poskytne vám kvalitnější zvuk, ale při více opotřebovaných deskách může vyskakovat z drážky.
- Tangenciálné – jde o specialitu určenou pro nejnáročnější posluchače. Toto ramínko se totiž neotáčí na pevném kloubu, ale posouvá se po vodorovné ose. Díky tomu je úhel ramínka i přenosky vzhledem k drážce v plotně vždy stejný od okraje až ke středu desky. Tangenciálně ramínko je velmi náročné na kvalitu a přesnost konstrukčního provedení. Najdete ho zpravidla na drahších gramofonech.
Typ pohonu a otáčky
- Řemínkový náhon – elektromotor je umístěn mimo středu talíře s plotnou a pohání jej pomocí řemínku. Tento pohon nedosahuje takovou přesnost otáček jako přímý pohon, zejména v důsledku opotřebení řemínku, který musíte čas od času vyměnit.
- Přímý náhon – hřídel elektromotoru je pevně spojen s talířem. Motor je ovládán krystalem s velmi přesnou frekvencí, který zaručuje i přesnost otáček motoru. Lepší modely disponují také funkcí jemného doladění otáček a světelným stroboskopem, se kterým můžete přesnost otáček prověřit.
V současnosti v našich končinách nejčastěji natrefíte na plotny s rychlostí záznamu (a přehrávání) 33 a ⅓ či 45 otáček za minutu. Dobrý gramofon by měl mít možnost volby alespoň mezi těmito otáčkami. Méně obvyklá je rychlost 78 ot./min. – tyto desky mají širší drážku a na jejich přehrávání musíte použít jiný hrot přenosky.
Volba otáček může být řešena elektronickým či mechanickým přepínačem. U některých levnějších variantách musíte pro změnu otáček přehodit řemínek na druhou řemenici.
Další parametry a funkce gramofonů
- Ovládání gramofonu – na automatickém gramofonu postačí, když stisknete tlačítko pro spuštění přehrávání – systém automaticky navede ramínko s přenoskou na začátek desky a po skončení přehrávání ho vrátí zpět, pak gramofon vypne. Některé modely umožňují dokonce i opakování přehrávání celé desky. Poloautomatický gramofon se sám vypne, ale ramínko musíte na plotnu spustit sami. Při manuálním gramofonu musíte provést sami všechny uvedené činnosti.
- Nastavení ramínka – kvalitní gramofon by měl umožnit nastavit ideální přítlak a další parametry ramínka, které se mění podle použité přenosky. Jen přesným nastavením totiž dosáhnete kvalitní reprodukci a to, že hrot přenosky nebude vyskakovat z drážky, ani nadměrně opotřebovávat desky.
- Dálkové ovládání – díky němu můžete ovládat spuštění a zastavení přehrávání, případně hlasitost či rychlost gramofonu.
- Výstupy – standardem jsou stereo RCA výstupy (tzv. cinch konektor), které jsou běžně používané pro přenos analogového signálu v HiFi technice. Některé gramofony mohou mít výstup vyveden i ve formě 3,5 mm jack konektoru – ten je s RCA kompatibilní při použití běžně dostupné redukce. Digitální gramofony disponují navíc USB výstupem.
- Slot na paměťové karty – disponují ním některé modely digitálních gramofonů. Na paměťovou kartu pak ukládají digitalizované skladby.
- FM tuner – gramofon s ním umožňuje poslech rozhlasových stanic.
- CD mechanika – gramofon s vestavěnou mechanikou umožňuje také přehrávání audio CD či CD s MP3 audio soubory.
Na doma i do klubu
V současnosti natrefíte v e-shopech a prodejnách s elektronikou na několik druhů gramofonů, jejichž konstrukční provedení a funkce je předurčují na konkrétní použití.
- HiFi gramofony – jsou určeny pro kvalitní reprodukci v domácích podmínkách. V této kategorii najdete gramofony určeny pro běžné spotřebitele za cca 2 500 Kč i ty s propracovaným konstrukčním provedením, kvalitním pohonem, ramínkem i přenoskou pro náročné fajnšmekry. Jsou zpravidla poloautomatické nebo automatické. Cena těchto modelů se pohybuje v tisících korun. Oblíbené značky těch levnějších HiFi gramofonů jsou Sony, Technics, Pioneer, Onkyo, Denon, Lenco, Pro-Ject či Omnitronic.
- DJ gramofony – jsou přizpůsobeny pro živou reprodukci v hudebních klubech a na akcích. Mají přímý náhon s mimořádně silným elektromotorem, který zajistí, že gramofon se okamžitě roztočí i při tzv. scratchování. Také disponují možností plynulé regulace otáček pro zpomalení i zrychlení přehrávané hudby, zpětným chodem, nastavením hlasitosti či jinými funkcemi užitečnými pro živou reprodukci. Jsou zpravidla plně manuální. DJ gramofony najdete například v portfoliu značek Technics, Pioneer, Numark, Reloop, Omnitronic či Audio-Technica.
- Digitální gramofony – běžné gramofony jsou plně analogové zařízení. Tzv. digitální gramofony disponují i USB výstupem, díky kterému můžete vaše vinylové desky převést do formátu digitálních zvukových souborů a uložit je do počítače nebo na USB klíč. K tomu je nutný A/D převodník, který je však kamenem úrazu – v levnějších gramofonech totiž nebývá jeho kvalita nijak oslnivá. Digitální gramofony najdete i v portfoliu výrobců spotřební elektroniky (jako při retro gramofonech). Pro kvalitní digitalizaci desek byste ale měli sáhnout po gramofonech s USB výstupem od výrobců HiFi gramofonů, jako např. Sony, Denon, Pioneer či Audio-Technica.
- Retro gramofony – vzhledem připomínají staré gramofony z 30., 40. či 50. let 20. století. Mohou být vybaveny i digitálním výstupem, ale zpravidla nedosahují kvalitu ani věrnost reprodukce HiFi gramofonů. Jejich nákup si raději rozmyslete, pokud máte ve své sbírce vzácné vinylové desky, protože jejich levnější mechanismus ramínka často desky opotřebovává. Výrobě těchto gramofonů se věnují převážně výrobci Sencor, Hyundai či Auna.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Zdá se vám výběr gramofonu složitý a vynořuje se vám v hlavě řada otázek? Na ty nejčastější najdete odpovědi na tomto místě. Pokud byste se chtěli ještě něco zeptat, napište nám do komentářů pod článkem, odpovíme co nejdříve.
Jak nastavím otáčky na mechanickém gramofonu?
Kolik stojí kvalitní gramofon?
Jakou značku gramofonu zvolit?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek