Nejlepší FM transmittery 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Časy, kdy bylo populární přehrávání magnetofonových kazet nebo CD disků, jsou dávno pryč. Nahrazují je MP3 soubory, které jsou uloženy v mobilu, tabletu, MP3 přehrávači nebo na externím paměťovém médiu. Majitelé starších aut mohou mít problém s bezdrátovým přehráváním hudby, protože jejich zabudované autorádio toto nepodporuje. Levným a jednoduchým řešením je pořízení si FM transmitteru.
FM transmitter nabídne i starším vozům nové možnosti přehrávání hudby a zejména za zlomek ceny oproti tomu, než kdybyste si koupili nové autorádio. Po koupi a instalaci FM transmitteru vám už nic nebude bránit v tom, abyste si během jízdy vychutnávali vaše oblíbené písničky.
Tyto šikovné zařízení si posledních pár let užívají stoupající popularitu a i proto je na trhu najdete množství, ale ne každý FM transmitter je dobrý. Připravili jsme pro vás článek, který vás provede výběrem správného transmitteru. Prozradíme vám, proč je vhodné investovat peníze do koupě tohoto zařízení, či jaké parametry a funkce byste měli před realizací samotného nákupu sledovat. Nevynechali jsme ani tipy na kvalitní a cenově dostupné FM transmittery a odpovídaly jsme také otázky, které nejčastěji zaznívají ze strany spotřebitelů.
Nejlepší FM transmittery
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Akai FMT-93BT ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Sencor SWM 4545 BT ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Monpax M9920551 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
AlzaPower APW-FMTV3 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Connect IT CCC-8800-SL ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Forever TR-340 ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt |
FM transmittery – recenze
FM transmitter je šikovnou pomůckou pro řidiče, kteří během jízdy rádi poslouchají hudbu. Díky tomuto kompaktnímu zařízení se jim rozšíří možnosti. FM modul najde uplatnění zejména v starších vozidlech, které nepodporují Bluetooth technologii. No FM moduly zvládají toho mnohem více. Mnohé zařízení slouží i jako nabíječka nebo handsfree na přijímání telefonických hovorů. Některé kromě bezdrátového přehrávání dokážou spouštět skladby i z USB klíče nebo microSD karty. Který FM transmitter je ten nejlepší? Vybrali jsme pro vás několik cenově dostupných FM modulů, které si vysloužily pozitivní hodnocení a recenze od uživatelů. Jak obstál konkrétní FM transmitter v testu? To se dozvíte v následujících řádcích.
Jak funguje FM transmitter
FM transmitter je zařízení s kompaktními rozměry, které umožní přehrávání hudby z USB klíčů, paměťových karet, mobilních telefonů a další přenosné elektroniky i na starších typech autorádií. Ty jsou většinou namontované ve vozidlech, které byly vyrobeny roky dozadu. Na provoz transmitteru vám postačí automobilový zapalovač, do kterého se zařízení připojuje. Pro správné fungování je nutné nastavit stejnou FM frekvenci na transmitteru i autorádiu. Samozřejmě, přehrávat můžete jakýkoliv zvukový výstup, proto využití zařízení není omezeno jen na hudbu, ale poslouchat můžete například i své oblíbené podcasty, lekce cizího jazyka nebo pouštět dětským spolucestujícím pohádky, aby jim cesta autem uběhla rychleji a zábavněji.
FM transmitter funguje podobným principem jako rádiový vysílač, který používají rozhlasové stanice. Profesionální vysílače však mají vysoký výkon a dosah na desítky kilometrů. FM transmitter do automobilu je základní vysílač, který posílá signál na konkrétní FM frekvenci. Hudba se tak přehrává přes autorádio, které je zabudované ve vozidle. Zařízení obsahující hudbu se k transmitteru připojují pomocí bezdrátové Bluetooth technologie nebo přes audio kabel.
Na provoz zařízení je nutná 12 V nebo 24 V zásuvka v automobilu. Některé jsou univerzální a podporují 12 i 24 V, to znamená, že je zprovozníte v osobních automobilech, nákladních vozidlech nebo i v karavanech. Jiné podporují pouze 12 V zásuvky, a proto jsou vhodné pouze pro osobní automobily. Po prvním připojení je nutné zvolit si volnou FM frekvenci, kterou následně vyhledáte i na rádiu zabudovaném v autě. Pak se FM transmitter přepne do Bluetooth režimu a pomocí smartphonu se k němu připojíte. Následně již můžete přehrávat hudbu, kterou máte uloženou v mobilu, případně přehrávat skladby přes jednu ze streamovacích služeb (např. Spotify, Apple Music).
Proč si koupit FM transmitter
Načež se FM transmitter používá a proč se vyplatí investovat finance do jeho koupě? Odpověď je jednoduchá, díky tomuto zařízení se rozšíří možnosti vašeho vozidla a platí to i u starších typů aut. Můžete bezdrátově poslouchat hudbu, vyřizovat si telefonické hovory bez použití rukou či nabíjet další externí elektronické zařízení (např. telefony, tablety, kamery a podobně). Navíc transmitter je zařízení s nízkou cenovkou, které se do auta instaluje velmi jednoduše.
Poslech hudby bezdrátově
Přestože je klasické rádio nadále dobrou volbou na zpříjemnění jízdy, ne vždy tam hrají vaše oblíbené skladby a vy si musíte poslechnout i to, co není podle vašeho vkusu. Chcete-li poslouchat vlastní playlist, univerzální FM transmitter je nejlepší volbou. Využijete ho zejména v starších vozidlech, kde chybí Bluetooth či pokročilejší autorádio. FM transmitter tyto nedostatky odstraní a nabídne vám bezdrátové přenášení hudby z vašeho inteligentního zařízení nebo MP3 přehrávače přes volnou FM frekvenci do zabudovaného autorádia.
Handsfree telefonování
Mnoho FM transmitterů má zabudovaný mikrofon a podporuje vyřizování telefonních hovorů bez použití rukou. Na LED displeji FM transmitteru se vám zobrazí jméno volajícího nebo jeho telefonní číslo a vy tak víte, zda jde o hovor, který je důležitý a musíte jej okamžitě vybavit. Handsfree telefonování je bezpečné a nehrozí vám ani pokuta, protože během řízení je klasické vyřizování hovorů zakázáno. Protistranu slyšíte přes reproduktory vozidla.
Nabíjení elektronických zařízení
FM transmitter poslouží i jako základní nabíječka do auta. Vybrané modely mají zabudované nabíjecí USB porty, abyste mohli dodat energii externím elektronickým zařízením přímo přes zásuvku zapalovače cigaret. Pohodlně si tak nabijete smartphone, tablet, akční kameru, elektronickou čtečku knih, GPS navigaci a podobně. Dražší modely FM transmitterů dokonce umožňují nabíjení dvou zařízení současně.
Jak si vybrat FM transmitter
Před koupí FM transmitteru se rozhodněte, zda chcete základní zařízení, které vám umožní přehrávat hudbu přes autorádio i ve starším vozidle, nebo požadujete doplňkové funkce v podobě handsfree či dobíjení externích elektronických zařízení. Pak se zaměřte na jednotlivé parametry a funkce. Sledujte frekvenční rozsah FM vysílače, kvalitu přenášeného zvuku, kompatibilitu, verzi Bluetooth technologie, snadnost použití či přídavné funkce. Ke každému parametru si v následujících odstavcích řekneme něco víc.
Typy FM transmitterů
FM transmittery můžeme dělit do dvou hlavních kategorií. První tvoří základní vysílače se zabudovaným Bluetooth čipem a druhou multifunkční zařízení, které kromě poslechu hudby nabízejí další doplňkové funkce.
Základní FM transmittery
K nejzákladnějším FM transmitterům patří ty, které se zasouvají do 12-voltové nebo 24-voltové zásuvky ve vozidle, a mají zabudovaný Bluetooth čip. Díky tomu můžete k transmitteru připojit mobil nebo tablet a přehrávat hudbu přes zabudované autorádio. Děje se to prostřednictvím FM frekvence, ta musí být stejná na FM zařízení i na autorádiu. Některé základní modely disponují jednoduchým LCD displejem a několika tlačítky, přes které si vybíráte FM frekvence či nastavujete základní ovládání.
Multifunkční FM transmittery
Pokročilejší FM transmittery spojují v sobě několik užitečných funkcí, čímž se z nich stávají multifunkční zařízení. Kromě přehrávání hudby můžete díky nim vyřizovat telefonické hovory. Mají zabudovaný mikrofon, ovšem počítejte s tím, že levné modely budou mít nekvalitní mikrofon, se kterým si hovor pohodlně vybavíte pouze v tichém prostředí. Samozřejmostí těchto multifunkčních zařízení je přehledný a dostatečně velký LCD nebo LED displej, který zobrazuje například název přehrávané skladby, jméno interpreta nebo číslo volajícího a podobně. Navíc dokážou nabíjet externí elektronická zařízení a mnohé z nich mají slot na paměťovou kartu nebo konektor pro připojení USB klíče s vašimi oblíbenými písničkami.
Frekvenční rozsah
Frekvenční rozsah je podstatným parametrem, protože na používání transmitteru je nutné najít volnou FM frekvenci. Po nalezení vhodné frekvence nastavíte stejnou hodnotu i na zabudovaném autorádiu a transmitter potom vysílá hudbu přes tuto frekvenci. Za nejlepší FM moduly se považují ty, které poskytují optimální frekvenční rozsah. Čím více kanálů máte k dispozici, tím snadněji najdete volné pásmo. Kromě rozsahu frekvencí je důležitá i stabilita.
Při levných FM transmitterech je problémem to, že se snaží připojit k frekvencím, které již používá rozhlasová stanice nebo jiný modul v okolí. Přístroj pak vytváří zkreslení, frekvence se překrývají a vy slyšíte nesrozumitelný hluk. FM transmittery s nestabilní frekvencí během jízdy přeskočí na jinou frekvenci nebo se odpojí. Problém s frekvencí můžete pocítit zejména v hustě osídlených oblastech.
FM vysílače se širokým frekvenčním rozsahem dokáží snáze najít vhodný kanál, proto byste měli vybírat z těch, které mají frekvenční rozsah od 87,5 do 108 MHz. Nejčastěji bývají volné pásma pod hodnotou 90 MHz a nad 107 MHz. Při mnoha základních FM transmitterech musíte hledat volné frekvence manuálně, proto je vhodné začít na uvedených hodnotách, právě tam s největší pravděpodobností najdete volnou FM frekvenci. Pokud máte dražší FM transmitter, naladění vám usnadní automatické vyhledávání dostupných frekvencí. No automatika se vždy nevyplácí. Platí to zejména ve velkoměstech, kde může docházet k rušení, protože je tam mnoho vysílačů. V tomto případě je vhodnější zvolit manuální ladění.
Kvalita zvuku
Pokud jste hudební nadšenec, výstup většiny FM transmitterů vás zřejmě zklame. Je důležité uvědomit si, že FM vysílač převádí vaši hudbu na rádiový signál, čímž ji dokáže vaše autorádio zachytit a následně přehrát. Tento proces přenosu zvuku vede v mnoha případech ke ztrátě kvality zvuku, a proto je vhodné se poohlédnout po transmitterech, které dokáží aktivně redukovat ztrátové signály, potlačovat rušení a okolní hluk. Tato funkce je nápomocná při udržování signálu bez zbytečného šumu, čímž se zvuk stává zřetelnějším a čistším.
Dobrý FM transmitter dokáže přenášet zvuk ve stereo kvalitě s potlačením nebo minimalizací hluku. U dražších Bluetooth vysílačů je kvalita zvuku na běžné poslech téměř ukázková. Je nutné dodat, že jakkoli dobrý FM transmitter nedokáže vyprodukovat dokonalý zvuk z důvodu vysokofrekvenčního rušení a hluku, který vytváří samotný automobil. Kvalita hudby je tak ve většině případů klasická rádiová, ale bez zbytečného šumu a postačující na zpříjemnění jízdy autem.
Široká kompatibilita
Je vhodné, pokud FM transmitter nabízí možnost připojení více zařízení. K těm nejběžnějším patří propojení mobilního telefonu nebo tabletu přes Bluetooth technologii. Přehrávat pak můžete skladby uložené v mobilu nebo podcasty. Některé FM moduly však při těchto zařízeních nekončí a dokážete přes ně přehrávat i hudbu z MP3 přehrávače nebo staršího zvukového zařízení, které nepodporuje bezdrátové připojení. FM transmitter a přehrávač pak propojíte pomocí audio kabelu (AUX), který zvětší bývá součástí balení transmitteru.
Před zakoupením konkrétního FM transmitteru se ujistěte, že je kompatibilní se všemi zařízeními, přes které chcete poslouchat hudbu. Není ničím výjimečným, že mnohé dnešní FM moduly podporují také přehrávání hudby z USB klíče nebo externí paměťové karty (microSD, TF). Při těch, které podporují externí paměťová média, sledujte maximální kapacitu úložiště, ze kterého je zařízení schopné číst údaje. Nejčastěji je to velikost do 32 GB, výjimečně až do 64 GB.
Bluetooth technologie
Technologie Bluetooth dokáže FM transmitter bezdrátově propojit s vaším mobilním telefonem nebo tabletem. Vy si tak užíváte hudbu bez použití jakýchkoliv kabelů, které by vám v prostoru vozidla mohly zbytečně překážet. Některé FM transmittery však Bluetooth nepodporují a propojují se pomocí AUX kabelu. Před koupí si proto promyslete, zda je pro vás bezdrátové propojení důležité, nebo vám nevadí používání kabelů.
Bluetooth může mít různé verze. Starší FM transmittery mají verzi 2.0 nebo 2.1, ty novější 4.1, 4.2 či dokonce 5.0. Ačkoli verze Bluetooth není nejpodstatnějším parametrem, vězte, že pokročilejší verze jsou mnohem rychlejší než ty předchozí. Přenos signálu a zvuku je tak plynulejší.
Jednoduchost použití
FM transmitter se musí jednoduše a intuitivně ovládat, protože s ním manipulujete během řízení. Vaši jízdu by nemělo nic rozptylovat a odvádět pozornost od sledování dopravní situace. Přístroj by se měl dát ovládat jednou rukou, čemuž dopomáhají dostatečně velké nebo vystouplé tlačítka, které se snadno nahmatají.
K přehlednému používání FM transmitteru přispívá i dostatečně velký displej. Ten má být snadno čitelný a podsvícený pro použití v noci či za špatných světelných podmínek. Zařízení používají LED nebo LCD displeje a dokáží na nich zobrazovat užitečné informace, například úroveň napětí v automobilu, číslo nebo jméno příchozího telefonního hovoru, název přehrávané skladby, jméno interpreta a podobně.
Přídavné funkce
Některé FM transmittery mají přídavné funkce v podobě podpory handsfree telefonování nebo nabíjení externích elektronických zařízení. Stávají se tak multifunkčním přístrojem, který využijete nejen na poslech hudby.
Díky transmitteru s podporou bezdrátového telefonování si během jízdy bezpečně vyřídíte hovor. Při těchto modulech je důležité sledovat kvalitu mikrofonu. Ta mnohokrát závisí na pozici mikrofonu, a proto je vhodné, pokud je mikrofon nasměrován na stranu řidiče. Každopádně, počítejte s tím, že v hlučném vozidle (např. starší diesel) bude druhá strana slyšet hodně okolního hluku. Při levných FM transmitterech je tato funkce spíše do počtu a hovor si pohodlně vyřídíte jen v tichém prostředí.
Další šikovnou doplňkovou funkcí je nabíjení externích zařízení. K tomu slouží USB porty, do kterých zapojíte požadovanou elektroniku. Některé transmittery mají jeden nabíjecí konektor, jiné až dva, a tak můžete současně nabíjet dvě zařízení. Při FM modulech s podporou nabíjení sledujte nabíjecí proud, zda je modul schopný nabít i výkonnější zařízení a typy integrovaných USB portů. Starší a levnější FM transmittery mají klasické USB 2.0, ty novější zas USB 3.0 s podporou rychlého nabíjení a ještě novější nabízejí moderní USB-C, které je nejvyspělejší a nabízí nejrychlejší nabíjení.
Extra funkce navíc
Jelikož konkurence nikdy nespí, výrobci se snaží zařízení zdokonalovat a svým uživatelům poskytovat další přídavné funkce navíc. K nim patří například RDS. Díky této funkci uvidíte na displeji název skladby i její interpreta. Jelikož displej má menší rozměry, některé FM transmittery mají omezenou délku vysílaných znaků, proto název nemusíte vidět celý, ale jen začátek.
Hudební nadšence jistě potěší ekvalizér, který umožňuje přizpůsobit si nastavení zvuku aktuálně přehrávané skladby. Na výběr jsou většinou běžné hudební styly jako rock, pop, classic či zvýraznění basů. Počítejte s tím, že ekvalizér FM transmitteru má jen omezené možnosti, nenabídne toho tolik jako propracovaný audio systém.
Zajímavou funkcí je i příjem DAB/DAB+. Modely vybavené touto funkcí dokáží přijímat DAB signál z datové mobilní sítě a odesílat ho do rádia zabudovaného ve vašem autě. Takových transmittterů je na našem trhu zatím pomálu, ale v podstatě jde o zařízení dva v jednom, které signál přijímá a zároveň i vysílá. DAB signál se vyznačuje lepším zvukem i nižší mírou rušení. Rozhlasová stanice, která vysílá přes signál DAB, používá jednu frekvenci na celém území země, proto není nutné rádio přelaďovat, ani když cestujete z města do města.
Někteří výrobci dodávají k FM transmitterům dálkový ovladač. Ten se hodí, pokud máte spolujezdce, kteří se postarají o ovládání vysílače. Vy se tak můžete plně soustředit na jízdu a nemusíte se rozptylovat přehazováním skladeb. Ovladač má zpravidla tlačítka na přepínání skladeb nebo složek, ovládání hlasitosti či spuštění a pozastavení přehrávání.
Cena FM transmitterů a oblíbené značky
Pro mnohé je při výběru nového zařízení rozhodujícím faktorem cena. FM transmitter najdete v obchodech v širokém cenovém rozpětí od pár korun až po stovky korun.
Nejlevnější FM transmitter si koupíte pod 200 korun. Tyto přístroje nabízejí základní funkci, kterou je přenášení hudby do autorádia. Většinou nemají Bluetooth, ale disponují slotem na microSD kartu a konektorem pro připojení USB klíče. Hudba se tak přehrává z externích záznamových médií. Levné transmitter nabízejí obvykle neznámé značky, mají horší stabilitu signálu, jsou vyrobeny z plastu a mají nepřívětivý design.
Za zlatou střední cestu, kterou oblibě většina spotřebitelů, se považují FM transmitter od 200 do 500 Kč. V této cenové kategorii najdete mnoho transmitterů od základních až po multifunkční. Většinou nabízejí uživatelům jednoduché a intuitivní ovládání, přehledný displej a doplňkové funkce, ke kterým patří handsfree či nabíjení elektroniky. Tím levnějším mohou chybět potřebné USB konektory a zabudovaný mikrofon pro vyřizování telefonních hovorů má horší kvalitu.
FM transmittery nad 500 Kč se snaží nalákat spotřebitele na mnoho funkcí a propracovaný design, který se stane ozdobou každého automobilu. Podporují Bluetooth, hudbu je možné přehrávat z mobilu, tabletu, MP3 přehrávače, externí paměťové karty, USB klíče nebo dokonce ze starších zařízení pomocí propojovacího audio kabelu. Samozřejmostí je podpora bezdrátového telefonování a nabíjení elektronických zařízení. Dražší modely dokonce umožňují nabíjet dvě zařízení současně. Tyto FM vysílače mají kvalitní zvuk, dokáží potlačovat šum a hluk a zabudovaný mikrofon je rovněž na vyšší kvalitativní úrovni v porovnání s levnějšími modely. Za nejdražší FM transmitter můžete zaplatit více než 1 500 Kč.
K oblíbeným značkám FM transmitterů, které jsou zárukou dobrého poměru ceny a kvality, patří například Sencor, ISO, Connect IT, Hyundai, Baseus nebo Gogen.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na závěr jsme se podívali na časté otázky spotřebitelů. V odpovědích se dozvíte, jaké druhy zařízení můžete připojit k FM transmitteru, co dělat v případě, že naladěnou FM frekvenci ruší rozhlasová stanice, kde najdete seznamy volných frekvencí, nebo to, zda vám používání FM modulu vybije autobaterii.
Jaké druhy zařízení mohu připojit k FM transmitteru?
Co dělat, pokud FM frekvenci ruší rozhlasová stanice?
Najdu někde seznamy volných FM frekvencí?
Vybije mi FM transmitter akumulátor vozidla?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek