Nejlepší fitness schody 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší fitness schody
- Nestačí používat klasický stepper či bednu?
- Pro koho jsou fitness schody určeny?
- Jak vybrat fitness schody?
- Konstrukce a hmotnost
- Nosnost zařízení
- Motor a rychlost schodů
- Funkce a příslušenství
- Záruka, odborná montáž a servis
- Cena fitness schodů
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- inSPORTline ProfiStair Lite
- inSPORTline ProfiStair
Zdá se vám, že během dne nemáte dostatek pohybu a z každé strany slyšíte, jaký je pohyb pro náš organismus důležitý? Dnes se již ve většině případů všude přesouváme autem, autobusem, vlakem nebo jinými dopravními prostředky. Cvičení je způsob, jakým nedostatek pohybu kompenzovat. Běžecké pásy, steppery nebo fitness schody. Proč si obstarat fitness schody? Jaké jsou jejich výhody? Jak si takový stroj vybrat? Poradíme vám.
Fitness schody jsou považovány za profesionální vybavení v rámci posiloven a fitness center. Většina cvičících či odborníků řadí fitness schody mezi nejúčinnější kardio stroje na trhu. Pravda je však taková, že tento stroj nezlepšuje pouze vaši výdrž, ale ve vysoké míře posiluje svaly a formuje váš zadek, hýždě, stehna či lýtka. Jeho největší výhodou je fakt, že svou funkčností přirozeně vytváří pohyb člověka po schodech. Nejde tedy o jakousi simulaci, ale o přirozený pohyb a chování svalů při chůzi po schodech.
Pokud byste se zamýšleli, zda se vyplatí platit velké peníze za fitness schody, když můžete chodit po schodech v paneláku, nikdo vám nemůže namítat. Kdo však tuto možnost nemá nebo se mu to jeví jako nesmysl, takové zařízení si může klidně obstarat i domů. V takovém případě však musíte očekávat velkou investici a také prostorově náročnější dispozici. Na druhé straně si však můžete zacvičit v pohodlí domova. Pokud se vám ani tato možnost nezamlouvá, najít si musíte fitness centrum, které je takovým zařízením vybavené nebo si vystačit s stepperem či bednami.
Nejlepší fitness schody
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
StairMaster Gauntlet ILM-107 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
BH Fitness Stair Climber ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
HMS Premium ST01 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Anyfit Climbmill AI5 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt |
Nestačí používat klasický stepper či bednu?
Toto srovnání se v případě těchto dvou fitness strojů naskýtá velmi často. Jaká je pravda? Dokáže stepper skutečně simulovat chůzi po schodech? Věc se má tak, že stepper je alternativou k fitness schodům nebo naopak, jak chcete. Stepper je jednoduchý fitness stroj, který simuluje pohyb nohy po schodech. Je však třeba podotknout, že ne ve zcela plném rozsahu.
Stepper je spíše orientován na formování svalů, především lýtek a harmstringů. Samozřejmě zapojují se při cvičení na něm i hýždě a přední stehna, ale v menším rozsahu. S bednami je to v zásadě obdobné. Simulovat můžete za pomoci dřevěných či plastových beden různou výšku schodů, měnit můžete i úhel a tím zapojit i několik svalových partií dolního svalstva, ale stále jde o doplňkové nářadí. Které je však opětovně cenově a prostorově méně náročné.
Schody naproti tomu žádný pohyb, který by se podobal chození po schodech nesimulují. Jde o reálné schody, po kterých můžete šlapat do nekonečna a nikdy se neminou. Oproti stepperem či bednám jde o mnohem efektivnější kardio cvičení a rovněž jsou svaly pod větší zátěží. Tím pádem zapojujete celé svalstvo dolní části těla včetně lýtek, kvadricepsů, harmstringů nebo hýždí. Fitness schody umožňují svaly formovat a posilovat maximálně komplexně. Samozřejmě, poměr ceny a efektivity je v případě schodů méně přímo úměrný, protože jde o jeden z nejdražších fitness strojů vůbec.
Hlavní výhody fitness schodů
- Efektivní kardio cvičení
- Zlepšuje kardiovaskulární systém
- Přirozený pohyb těla po schodech
- Umožňují efektivně spalovat tuky
- Formování a posilování svalstva dolní části těla
Hlavní nevýhody fitness schodů
- Vysoká pořizovací cena
- Větší rozměry
- Hmotnost zařízení
- Poměr cena/výkon
Pro koho jsou fitness schody určeny?
Od začátečníků až pro úplné profesionály, což znamená, že pro každého. Na fitness schodech můžete často vidět profesionální kulturisty nebo ženy, které se fitness věnují profesionálně. Důvod je jasný. Kromě toho, že kardio cvičení k těmto sportům patří, umožňují jim fitness schody lépe tvarovat jejich svaly a zabraňují ztrátě svalové hmoty. Rovněž je možné si pohyb na schodech ztížit a provádět různé vylepšené alternativní cviky, které posouvají zátěž o level výše a můžete tak procvičit cíleně konkrétní svalovou partii.
Schody ocení i úplní začátečníci, kteří si netroufají na výpady a potřebují zlepšit stabilitu a posílit svalstvo nohou. Rovněž senioři, maminky či lidé, kteří potřebují začínat pozvolna kvůli zranění, ocení možnost klidného šlapání po schodech bez nutnosti přílišného dynamického pohybu.
Jak vybrat fitness schody?
Teď, když už víme, proč jsou fitness schody takovým efektivním strojem a víme i to, pro koho jsou určeny, měli bychom si říci, podle čeho takové zařízení vlastně vybrat. Fitness schody nejsou stroji, které by byly na trhu dlouhá desetiletí. Právě naopak, ve světě fitness jde o poměrně nový posilovací stroj. Na trhu není přehnaně mnoho výrobců, kteří by tyto stroje nabízeli. Vsadit byste však vždy měli na ověřené prodejce a výrobce.
Zaměřit se však rozhodně třeba na konstrukci, motor, softwarové vybavení, funkce, nastavení a rozsah zátěže a také rozměry a hmotnost schodů. Důležitá je v případě zařízení rovněž nosnost. Někoho může zajímat i design. Co však bude zřejmě nejdůležitějším parametrem, který bude definovat váš výběr je určitě cena takového stroje.
Konstrukce a hmotnost
Tento stroj rozhodně nepřehlédnete. Konstrukce fitness schodů by měla být, co nejvíce masivní. Použité musí být kvalitní a odolné materiály. Čím větší a robustnější schody jsou, čím více prostoru nabízejí, tím lépe se vám na nich bude cvičit. Kvalitní kovy a plasty jsou jasnou podmínkou. Použité by měly být rovněž ergonomické úchopy, polstrované madla, pomyslné zábradlí a protiskluzová úprava schodů.
Na šířku mohou mít takové zařízení okolo 80 až 160 cm. Záleží na kvalitě konstrukce a nosnosti zařízení. Rovněž rozměry konstrukce ovlivňují i výšku, šířku a hloubku schodů. Hmotnost takového fitness zařízení se pohybuje zhruba od 150 až do 230 kg. Při přebírání zboží se tedy rozhodne sejde asistence. Do menších bytů takový fitness stroj zřejmě nejvhodnější nebude.
Nosnost zařízení
Nosnost fitness schodů přímo souvisí s předchozím parametrem a to je právě samotná konstrukce a její zpracování. Taková zařízení však obvykle disponují nosností od 150 až do 350 kg. Určitě se nemusíte obávat, že byste takovému stroji ublížili. Stroje jsou stavěny na extrémní zátěž, protože při pohybu se jedná o koncentrované přenášení hmotnosti a právě proto, takový fitness stroj musí odolávat častým náklonům a prudším i statickejším pohybům při přenášení hmotnosti.
Motor a rychlost schodů
Překvapivě, motor v případě takového zařízení nehraje až takovou důležitou roli. Pokud je řeč o samotném výkonu, může být v rozmezí od 2 až po 6 HP a více. Podstatné však je, aby motor dokázal táhnout dlouhé hodiny a přitom se nepřehřívat. Chlazení je obvykle na přední straně. Elektromotor, jakož i celé zařízení tedy musí mít k dispozici dostatek místa, aby byla zajištěna optimální cirkulace vzduchu.
Výkon motoru ovlivňuje rovněž rychlost pohybu schodů. V zásadě záleží na vás, jakým tempem chcete schody zdolávat. Rychlost lze regulovat, pohyb uvádí v počtu schodů za minutu. Podle nastavení tak může jít o frekvenci, 10 až 200 schodů za minutu.
Funkce a příslušenství
Funkce jsou přímo závislé na softwaru, kterým jsou schody vybavené. Kromě zmíněné elektronické regulace výkonu v několika stupních je k dispozici displej, který zobrazuje základní údaje, jako čas, rychlost, kalorie, počet kroků, počet vyšlapaných patře nebo tepovou frekvenci.
Snímače tepu mohou být umístěny na madlech nebo modely vybavené bezdrátovým připojeným Bluetooth umožňují spárovat s fitness schody váš hrudní pás. Dále jsou tu samozřejmě přednastavené programy. Jejich počet se může samozřejmě lišit. Ideální je, pokud je displej podsvícený.
Potěšující je například, pokud mají tato zařízení možnost USB slotu pro nabíjení telefonu, nebo jejich software umožňuje přehrávání hudby z vašeho mobilu. V takovém případě jsou zabudované i reproduktory. V rámci příslušenství třeba pracovat s návodem a také držákem na smartphone nebo držáky na láhev. Vzhledem k hmotnosti stroje jsou nezbytným příslušenstvím transportní kolečka.
Záruka, odborná montáž a servis
Při fitness schodech rozhodně nejde z hlediska ceny o žádné drobné. Proto je třeba mít nároky i na samotného prodejce. Fitness schody jsou robustním a složitějším strojem, který vyžaduje odbornou montáž přímo u vás na místě. Kromě toho potěší i doprava zdarma a samozřejmostí je rozšířená záruka. Lepší prodejny dávají po dohodě s výrobcem záruku na tato zařízení i 5 nebo až 10 let. Pokud je možnost záruku prodloužit, určitě se to vyplatí. Chybět by neměla ani možnost servisu opět přímo u vás doma, protože přenášení 200 kg vážícího stroje by nedávalo úplně smysl.
Cena fitness schodů
Většině potenciálních zákazníků se při cenovce zatočí hlava. I proto ve fitness centrech tento stroj není běžný. Ve velké míře totiž dokáže zatížit celkový rozpočet. Jak jsme avizovali, jde o jeden z nejdražších posilovacích strojů vůbec. Jeho cenovka začíná v rozmezí od 75 000 do 100 000 Kč a končí někde na částce okolo 200 000 až 250 000 Kč. Takovou investici si je tedy nutné dobře promyslet.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
I přes cenovku nad fitness schody uvažujete? Vše o jejich výběru jsme vám už prozradili. Doplňující info se dozvíte ještě v odpovědích na časté otázky ohledně tohoto fitness zařízení.
Mohu na fitness schodech cvičit každý den?
Je chození po fitness schodech lepší než běh?
Jak dlouho mohu na fitness schodech cvičit?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek