Nejlepší ergonomické nosiče pro děti – recenze, test, srovnání

Nošení dětí v nosičích si mnohé maminky i tatínkové oblíbili, protože jsou při něm v těsném kontaktu s dítětem, což utužuje jejich vzájemný vztah a v dětech vyvolává pocit bezpečí. Díky nim se s dítětem dostanete i na místa nepřístupné pro kočárky a můžete být spolu i při různých každodenních činnostech.

Ergonomický nosič pro díté

Pokud i vy uvažujete o nošení dítěte, dáme vám rady, jak si vybrat vhodný nosič, který bude pro vás i vaše dítě pohodlný, ať už se narodilo před pár týdny nebo před několika měsíci.

Nejlepší ergonomické nosiče

Názov Hodnotenie Detail
Babybjörn ONE Pearly 3D   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Infantino Cuddle Up   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Hip Navy Blue   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Manduca XT Cotton   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Tula FTG Soar   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
MoMi Collet   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Nejdůležitější je ergonomie

Dobrý nosič by měl respektovat anatomii dětského tělíčka a umožnit mu přirozený vývoj. Správné nošení v nosiči proto můžeme shrnout do několika pravidel:

  • Nohy – měly by tvořit tvar písmene M, tedy ne viset volně dolů. Látka nosiče proto musí dítěti sahat až téměř ke kolenu. Tak bude zajištěna dostatečná opora pro kyčelní klouby.
  • Hřbet – musí být mírně zaoblený. Tato poloha je pro dítě přirozená, tímto způsobem bylo uloženo i v děloze před narozením.
  • Hlava – u dětí, které ještě neudrží hlavu rovně, by měl být nosič opatřen kapucí, která hlavu zafixuje. Ta pak nebude dítěti padat a to si nebude namáhat svaly na krku.

Ergo nosič na nošení dítěte

Typy nosičů

  • Šátky – mohou být z pevných i elastických materiálů. Šátkový nosič vypadá na první pohled jednoduše, aby byl pro dítě pohodlný a neovlivňoval negativně jeho zdraví, musíte ho správně uvázat. Jeho použití tedy vyžaduje trochu cviku – ideální je, pokud se o něm poradíte se zkušenějšími maminkami (či tatínky). Elastické šátky jsou vhodné pro novorozence, pro starší děti sáhněte po pevných šátcích.
  • Ergonomické nosiče – říká se jim také ergo nosiče. Dokáží se přizpůsobit přirozenému zakulacení dětské páteře a podporují správné uložení kyčelních kloubů. Rovněž poskytují oporu hlavičce dítěte. Jsou vybaveny ramenními popruhy a často i bederním pásem na zpevnění vašeho dříku, takže se s nimi budete cítit pohodlně i vy. Některé modely jsou vhodné dokonce pro novorozence, daní za jejich propracovaný design je často vyšší cena než u jiných typů nosičů.
  • Turistické nosiče – pomocí nich nosíte dítě na zádech v pevné sedačce, jejíž poloha je v těch lepších modelech nastavitelná. Na rozdíl od ergo nosiče v něm tedy dítě nevisí, na některých najdete dokonce strmeny na nohy. Měly by být konstruovány tak, aby byly pevné, stabilní a dítě z nich nevypadlo ani při mírných náklonech během chůze do kopce či z kopce. Jsou zpravidla vhodné pro děti od půl roku či 9 měsíců, nosnost se pohybuje v rozmezí 15 – 22 kg. Najdete na nich i doplňky na ochranu před deštěm, sluncem a pod.
  • Baby vaky – jsou vhodné převážně pro novorozence a menší děti. Miminko v něm leží, musíte ho však do vaku umět správně uložit, aby se cítilo pohodlně a vak ho netlačil. Nevýhodou baby vaku je, že je přehozený pouze přes jediné rameno, co pro vás pravděpodobně nebude příliš pohodlné. Pokud máte problémy s páteří, asi to pro vás nebude ideální řešení.
  • Klokanky – vzhledem se podobají ergo nosiče, na rozdíl od ostatních typů nosičů je v nich dítě uložené tváří od vás – směrem vpřed. Dítě pak může pociťovat strach z neznámého okolí, protože s vámi nebude v těsném kontaktu. Děti v klokance nemají správnou polohu páteře a nohy jim visí volně dolů, což není dobré pro zdravý vývoj kyčelních kloubů. Klokanka pro děti tedy rozhodně není dobrá a měli byste raději sáhnout po jiném typu nosiče.

Vyberte si ten správný ergo nosič

Ergo nosiče představují nejlepší volbu ze všech typů nosičů na každodenní nošení. Můžeme je rozdělit podle několika kritérií.

Na tzv. přezkových nosičích si musíte nastavit délku popruhů předem, následně zacvakněte přezku na bedrech a na zádech. Nosič si můžete nasadit s popruhy rovně jako batoh, případně popruhy překřížit pro zajištění lepší stability.

Dítě v ergo nosiči

Přezkové nosiče dále můžeme rozdělit podle přizpůsobitelnosti:

  • Nerostoucí přezkové nosiče – výrobci je přizpůsobují konkrétní velikosti dítěte. Přestože disponuje možností nastavení, jejich velikost lze přizpůsobit pouze v malém rozsahu. Malé nerostoucí nosiče mívají nosnost do 7 kg, mezi těmi většími najdete modely pro děti s víkem 1 – 2,5 roku.
  • Rostoucí přezkové nosiče – můžete je přizpůsobit velikosti dítěte v poměrně velkém rozsahu. V případě, že nosič disponuje tzv. novorozeneckou vložkou, můžete v něm nosit dítě již od narození (tuto vložku můžete i přikoupit). Nejpevnější modely mohou mít nosnost až 20 kg. Díky přizpůsobitelnosti nosiče vám pravděpodobně postačí jediný rostoucí ergonomický nosič pro všechny fáze růstu dítěte, během kterých ho budete chtít nosit.

Další alternativou jsou tzv. bezprackové nosiče, které tvoří mezistupeň mezi šátkem a přezkovým nosičem. Upevňují se uvazováním a nedisponují nastavitelnými popruhy, takže si jejich délku musíte nastavit již při uvazování.

Kombinované nosiče mají bederní pás zapínatelný na přezku, ale ramenní popruhy se upevňují uvazováním, takže jsou opět kompromisem mezi šátkem a přezkovým nosičem.

Další parametry a funkce ergonomických nosičů

  • Bezpečnost – dobrý nosič by měl disponovat zabezpečením proti vypadnutí dítěte, případně proti prudkému záklonu hlavy, když dítě náhle usne. Bezpečnost také zvyšuje pojistka na přezkách, která zabrání úplnému uvolnění popruhů v případě náhodného rozepnutí přezky.
  • Nosnost – mnozí výrobci udávají při nosičích doporučený věk, pro jistotu si vždy všímejte i max. nosnost – jde totiž o bezpečnost dítěte. Nosnost se může lišit v závislosti na provedení, ale i od použitého materiálu.

Při výběru nosiče myslete na jeho nosnost

  • Materiál – myslete na to, že s nosičem bude dennodenně v kontaktu citlivá dětská pokožka. Materiál tedy musí být bezpodmínečně zdraví neškodný. To si můžete prověřit podle certifikátů daného modelu. Většina u nás prodávaných nosičů tuto podmínku splňuje, problém může nastat při velmi levných modelech objednaných z Číny (v tomto případě se opravdu nevyplatí šetřit). Také si prověřte, zda nosič není vybaven částmi, které by mohlo dítě spolknout, případně ostrými částmi, o které by se mohlo poškrábat či pořezat.
  • Poloha nošení – některé ergo nosiče umožňují dítě nosit nejen v poloze na hrudníku, ale také na zádech či na boku. Díky tomu nebudete vaše tělo neustále zatěžovat stejným způsobem a při nošení se rychle neunavíte.
  • Frekvence nošení – ne všechny modely nosičů jsou dostatečně pohodlné, abyste je používali dlouhodobě. Při výběru se tedy přesvědčte, zda výrobce daný model doporučuje na příležitostné nebo na dlouhodobé nošení.
  • Rozměry a hmotnost – pokud často cestujete, měli byste si vybrat nosič, který nezabere mnoho místa v zavazadle.
  • Možnost kojení – některé modely nosičů vám umožní i diskrétní kojení dítěte ve společnosti či na veřejnosti.

Oblíbené značky a ceny

Nejlevnější ergo nosiče koupíte již za cenu pod 800 korun, jde o tzv. nerostoucí modely, které nejsou přizpůsobitelné. Rostoucí nosiče začínají na cenách cca 900 korun, nejkvalitnější modely, které jsou pohodlné a určené i na dlouhodobé nošení vás vyjdou na více než 2 000 korun.

Oblíbené jsou např. Liliputi nosiče (slovenská značka), Chicco, Snugli, Deuter, Inglesina či Corazon.

Nejčastější otázky a odpovědi

Milujete přírodu a po narození dítěte byste se své zálibě věnovali rádi i nadále? Ergonomický nosič je přesně to, co potřebuje. Otázky ohledně jeho výběru nám zasíláte mailem a do komentářů. Rozhodli jsme se na ty nejčastější z nich odpovědět. Pokud byste potřebovali vědět ještě něco, klidně nám napište do komentáře. Odpovíme co nejdříve.

Co všechno musí splňovat ergonomický nosič?

Ergonomický nosič by měl respektovat nejen anatomii těla dítěte, ale i anatomii těla nositele. Nosič musí rovnoměrně rozkládat váhu dítěte, aby nositele nebolela záda a při nošení se cítil pohodlně.

Jaké je správné podsazení v nosiči?

Při ergonomickém nošení je důležité, ay byly kolena dítěte mírně výš než zadek. V této poloze vytvářejí tvar písmene M. Podsazení je více patrné u dětí do 9 měsíců.

Podle čeho poznám, že jde o ergonomický nosič?

Kromě toho, v jaké poloze je dítě umístěno, to zjistíte i podle toho, zda nosič poskytuje možnost nosit dítě tváří vpřed (ergonomické nosiče to neumožňují). V neergonomickém nosiči dítě nemá podepřenou hlavičku a jeho poloha působí nepřirozeně.

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 15.01.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek