Nejlepší elektrické koloběžky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Chtěli byste si zjednodušit a zrychlit přepravu v městském prostředí? V tom případě byste měli pouvažovat nad koupí elektrické koloběžky.
Elektrické koloběžky se těší oblibě hlavně díky lehkosti jejich ovládání a kompaktnosti, neboť díky skládací konstrukci si je s sebou můžete vzít kamkoli. Pokud vás taková investice láká, tak si přečtěte následující body,kterými se při výběru řídit.
Nejlepší elektrické koloběžky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Kaabo Skywalker 8H ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Ninebot KickScooter E2 ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Red Bull Ten Turbo ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Sencor Scooter One S20 ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Kaabo Mantis 10 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt |
Elektrické koloběžky – recenze
Elektrická koloběžka je skvělým způsobem přesunu na kratší i delší vzdálenosti. Na určené místo vás přepraví rychle a bez námahy, přičemž si užijete čerstvý vzduch. Uvažujete nad tímto dopravním prostředkem? Naše recenze vám s výběrem pomohou.
Co jsou to elektrické koloběžky a jak fungují?
Pokud bychom si elektrické koloběžky, též zvané zkráceně elektrokolobežky, měli definovat ve zkratce, tak bychom řekli, že jsou to klasické koloběžky, které jsou poháněny elektrickým motorem. Z obyčejné "hračky" určené hlavně pro mladší ročníky se v dnešní době vyvinul skvělý dopravní prostředek.
Rychlost se reguluje podobně jako na motorkách a pokud se vám baterka vybije, tak v cestě můžete pokračovat klasickým odrážením nebo ji můžete složit a Ponies v ruce. Je určena hlavně pro městský hladký povrch, ale některé modely zvládnou i jemný terén. využijete jipředevším na kratší vzdálenosti, během kterých se můžete velmi efektivně vyhnout dopravní špičce. Zapnout motor, jeden odraz a elektrická koloběžka vás odveze několik kilometrů.
Výhody a nevýhody elektrických koloběžek
Hlavní výhodou elektrických koloběžek je jejich kompaktnost a jednoduchost ovládání. Jde o šikovný dopravní prostředek, který oceníte zejména ve městě, protože se vyhnete provozu nebo lidem v přeplněné MHD. Při používání nemusíte vyvíjet žádnou fyzickou aktivitu a tím pádem se nezpotíte as některými typy přejdete na jedno nabití až 40 kilometrů.
Co se týče "většího dobra", tak elektrické koloběžky a celkově elektrické dopravní prostředky jsou ekologické, protože fungují na baterii, která se pravidelně dobíjí; čili upřednostněním elektrokolobežky před klasickým autem jste šetrnější k životnímu prostředí. Vzhledem k tomu, že zařízení funguje na baterii, je nutné počítat s jejím pravidelným nabíjením.
Na co se při výběru zaměřit?
Rozhodli jste se pro koupi elektrické koloběžky?Pak vás budou zajímat faktory, které je nutné sledovat před samotným výběrem. V úvahu spadá relativně dost parametrů.
Používání
Než se rozhodnete pro konkrétní model, taksi musíte určit, za jakým účelem si koloběžku plánujete koupit a jak často na ní budete jezdit. Plánujete ji využívat spíše ve městě, nebo na cyklostezkách, kde se jezdí rychleji a asfalt nebývá vždy stoprocentně hladký? Chcete si ji koupit jen tak pro radost a užívat si ježdění ve volném čase?
- Elektrokolobežky do města: Nemusejí oplývat takovou výkonností, respektive vysokou maximální rychlostí, protože ve městě není dvakrát vhodné prostředí pro rychlou jízdu. Vybírejte menší, pohyblivější typy, klidně is polyuretanovými kolečky.
- Elektrokolobežky do terénu: jde o rychleji a hlavně výkonnější modely, které zvládnou i případné nerovnosti či jízdu do kopce. Kolečka by ideálně měly být gumové, které lépe eliminují třes.
- Elektrokolobežky na zkrácení volného času: Pokud chcete na elektrických koloběžkách jezdíval jen pro zábavu ve volném čase, tak klidně můžete investovat do druhů s menší baterií a výkonností. Díky tomu budou o něco lehčí a vy se budete moci více "vyřádit".
Rám a nosnost
Nosnost koloběžky úzce souvisí s rámem – čím je rám robustnější, tím větší váhu unese, koloběžka je však těžší. Obvykle se nosnost elektrokolobežiek začíná na váze 80 kg a postupně se toto číslo zvyšuje. Maximální zátěž rozhodně není radno podcenit, a proto si při výběru nechte rezervu alespoň 10 kilo.
Rám je v drtivé většině případů skládací, ale časté skládání může odrazit na jeho celkové pevnosti. Sami musíte vědět, že jak často ji budete skládat na přepravu v MHD či jako zavazadla v kufru a podle toho zvolit vhodný rám. Jako materiál se na rám nejčastěji využívá ocel a odlehčený hliník/karbon. Pokud jste náročný a očekáváte vysoký výkon a nízkou váhu, tak určitě zvolte druhou možnost.
Dojezd a baterie
Další dvojicí, která je vzájemně propojena je dojezd na jedno nabití a baterie. Je však třeba pochopit, že dojezd na jedno nabití není fixní číslo a ovlivňují něj různé faktory –hmotnost jezdce, styl jízdy nebo míra stoupání. Udává se jen přibližně a klasické druhy mají obvykle dojezd na 30 až 40 kilometrů, u těch levnějších to může být jen 10 km. Většinou platí, že čím větší dojezd, tím vyšší cena.
Při baterii zase sledujeme její kapacitu udávané v ampérhodinách (Ah). Pochopitelně, čím větší kapacita, tím větší dojezd. Úroveň nabití se zobrazuje na displeji. Pokud si chcete prodloužit výdrž, tak doporučujeme, abyste jezdili pomaleji, vybírali hlavně rovný terén a vždy mějte dobře nafoukané kolečka.
Řízení
Celkově na trhu najdete elektrokolobežky s dvěma typy řízení. Tím prvním je "klasický" způsob, který funguje na bázi páček na řídítkách, čili zrychlujete a zpomalujete rukojetí. Druhý způsob je takzvaný gyroskopický. Ten je výhodnější v tom, že změna rychlosti je plynulejší, ale je o něco náročnější si na něj zvyknout, protože rychlost se reguluje rozložením váhy.
Elektrokolobežky nabízejí i možnost měnit rychlosti a setkáte se is "vychytávkou" zvanou tempomat – prostřednictvím něj si můžete nastavit stálou rychlost, kterou má koloběžka během jízdy udržovat.
Brzdy
Nejčastěji je brzda nainstalována na zadním blatníku – klasická nášlapná brzda, kterou prakticky okamžitě víte zastavit vaši koloběžku. dálejsou to elektrické brzdy, které umožňují plynulejší zastavení. Kromě toho se na elektrokolobežky instaluje i zadní kotoučová nebo bubnová brzda, která se ovládá páčkou na řídítkách – obdobně jako na kolech. U modelů s gyroskopický systémem brzdíte přitažením řidítek k sobě.
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek