Nejlepší drtiče kuchyňského odpadu 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší drtiče kuchyňského odpadu
- Seznamte se s drtičem kuchyňského odpadu
- Výhody drtiče kuchyňského odpadu
- Co patří do drtiče odpadu
- Příprava před montáží drtiče
- Jak namontovat drtič odpadu
- Jak používat drtič odpadu
- Jak pečovat o drtič odpadu
- Jak si vybrat drtič odpadu
- Konstrukce motoru a výkon
- Drtící komora a drticí segmenty
- Ochranná manžeta
- Způsob vypnutí a zapnutí
- Cena drtiče na kuchyňský odpad
- Užitečné doplňkové funkce
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Rovus Tlakový čistič odpadů
Drtič odpadu používali již Flintstoneovi, ale i přesto ještě ani dnes není zcela běžným vybavením našich kuchyní. OK, dejme srandičky stranou, i když "normální" drtič funguje skutečně na stejném principu jako prehistorické prasátko sedící pod umyvadlem.
Podívejte se, jak tento pomocník funguje, jaké jsou jeho výhody, proč nad jeho koupí vyplatí přemýšlet a čím vším ho můžete "krmit".
Nejlepší drtiče kuchyňského odpadu
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Waste King2000 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Titan T-560 Economy PRO ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Status Premium 300 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
In Sink Erator ISE M 200 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
EcoMaster Heavy Duty Plus ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Waste Maid Elite ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt |
Seznamte se s drtičem kuchyňského odpadu
Drtič odpadu se upevňuje přímo pod výtokový otvor dřezu, tedy na místo, kde se klasicky nachází sifon. Veškerý rozložitelný odpad, který spolu s vodou spláchnete, se dostane do komory tohoto zařízení, kde je rozemletý na drobné kousky. Ty mohou putovat dále s vodou do odpadního potrubí a následně do samotné kanalizace.
Drtič musí být připojen na elektřinu, není však aktivní neustále. Zapnete ho jen tehdy, když do dřezu vylijete (vysypete) něco tuhé. Nemusíte se tedy obávat extrémně zvýšených nákladů na elektřinu. Drtič je navíc velmi úsporné zařízení. Ve vypnutém režimu zastoupí roli sifonu, umyvadlo tedy můžete i nadále využívat na mytí nádobí a jiné klasické činnosti.
Výhody drtiče kuchyňského odpadu
Ekologičtí nadšenci, kteří si dosud mysleli, že drtičem můžete kuchyňský odpad rozdrobit a ten pak kompostovat, jsou možná trošku zklamáni. Jak vidíte, odpad putuje přímo do kanalizace. Přesto můžeme toto zařízení označit za poměrně ekologickou, avšak i ekonomickou a praktickou domácí pomůcku.
- Zbytky jídla se do sifonu dostanou i tehdy, když dáváte maximální pozor. V první řadě ho mohou, resp. časem ho nepochybně ucpou. Velmi nepříjemný je také zápach zkaženého jídla, nemluvě o tom, že skladovat plesnivé kousky masa v domácnosti není zdravé. Zbytky jídla však nedělají dobrotu ani v samotné kanalizaci. Jsou lákadlem zejména pro krysy a jako určitě víte, tato zvířátka dokáží při přemnožení lidské populaci způsobit nemalé komplikace.
- Drtič vám pomůže i ušetřit. Věděli jste, že pokud nekompostujeme, tak rozložitelné zbytky z kuchyně zvětšují objem vašeho komunálního odpadu až o 40%? Když si vezmeme v úvahu, že od aktuálního roku se poplatky za odpad zvyšují v každém městě i obci, trochu méně přeplněný koš není k zahození, že?
- No a nakonec tu máme i praktickou stránku. Místo toho, abyste museli při škrábání brambor skákat od linky ke koši a potom k umyvadlu, stačí vše pěkně naházet do umyvadla, zapnout drtič, spláchnout vodou a je poupratované. A ještě jeden bonus. Zbytky jídla z talířů také nemusíte před mytím čistit.
Co patří do drtiče odpadu
Do drtiče kuchyňského odpadu lze vhazovat jakýkoliv v přírodě rozložitelný odpad z kuchyně, a to jak ten rostlinný, tak i živočišný. Samozřejmě, nepatří do něj žádné plasty, kovy či kameny a ani některé potraviny, kterých však není mnoho. To, jak velké kusy odpadu můžete do drtiče nasypat, záleží jen na velikosti otvoru ve vašem dřezu a jeho výkonu.
Do drtiče odpadu patří
- Čerstvé slupky z ovoce a zeleniny
- Všechny druhy masa včetně kostí, šlach a chrupavek
- Zelenina a ovoce (tvrdé i měkké druhy)
- Skořápky z ořechů a vajec
- Chléb – suchý i čerstvý
- Bylinky
- Rýže a luštěniny
- Kávová sedlina
- Pecky z ovoce a zeleniny
- Čajové sáčky i sypaný čaj
- Párátka, kapesníky, toaletní papír
- Zelený odpad: např. květiny, menší množství trávy, plevele
Do drtiče nepatří
- Houbičky, hadry a drátěnky
- Igelitové sáčky, hliníkové fólie, alobal
- Kůže, plátno, textil, plsť
- Guma
- Jakékoliv tkaničky
- Cokoli z kovu, plastu a jiného nepřírodních materiálu
- Některé potraviny: celer, listy artyčoky, chřest, slupky z cibule a kukuřice, sýry, tuky a oleje (ty byste neměli vylévat ani do dřezu bez drtiče)
Příprava před montáží drtiče
Příprava před montáží tohoto zařízení je někdy náročnější než jeho samotná montáž. Nemějte strach, drtič odpadu by se měl dát bez menších problémů nasadit téměř pod každé umyvadlo, existuje však několik drobností, při kterých mohou vzniknout menší komplikace. Vše, co si vyjmenujeme níže, si proto ověřte vždy dopředu, ideálně ještě před koupí drtiče. Jinak ho budete muset vyměnit nebo rozbourat polovinu kuchyně.
Průměr odtokového otvoru ve dřezu
Průměr odtokového otvoru v umyvadle musí být minimálně 9 cm. V současnosti jde o běžné rozměry, problém však může nastat, když používáte ještě skutečně starý dřez. Některé materiály lze i nařezat a otvor zvětšit, někdy vás však výměna celého dřezu může vyjít levněji.
Odpadní trubka
Odpadní trubka, která je ve stěně a vede do kanalizace, je jedním z nejdůležitějších faktorů, protože její případné přizpůsobení může být časově i finančně náročné.
- Průměr trubky nemusíte řešit, ten bude s drtičem korespondovat vždy. Problém by mohl nastat pouze tehdy, pokud z vašeho umyvadla vede odpadní trukba s průměrem menším než 40 mm, což je nepravděpodobné, nebo při koupi průmyslového drtiče.
- Aby mohl drtič pracovat správně, trubka se musí nacházet vždy pod ním. Jinak by v drtící komoře zůstávala voda.
- To, zda je pod vaším dřezem na drtič dostatek místa, zjistíte tak, že změříte vzdálenost od dna dřezu po střed odpadní trouby. Minimum je 16 cm.
Napájení na elektrický proud
Drtiče odpadu fungují na klasických 220 až 240 V. Do elektrické zásuvky jejich napojíte pomocí obyčejného přívodního kabelu, proto se v blízkosti musí nacházet zásuvka. Pokud ji nemáte přímo pod dřezem, elektřinu musíte přitáhnout blíže k umyvadlu. O tom, jaká z možností je nejvýhodnější právě ve vaší kuchyni, byste se měli poradit přímo s elektrikářem.
Dostatečný odtok vody
Abyste zjistili, zda je vaše umyvadlo vhodné pro montáž drtiče, odzkoušejte, zda máte dostatečně rychlý odtok vody. Zacpěte umyvadlo, napusťte ho asi do poloviny a vodu nechte odtéci. Pokud se ztrácí rychle, je vše v pořádku. Pokud se vám odtékání zdá až příliš pomalé, drtič nemusí fungovat podle vašich představ. Tento parametr byste si však měli nechat ověřit někým, kdo se dané problematice skutečně rozumí. Pomalejší odtékání vody může být způsobeno například i ucpaným sifonem.
Jak namontovat drtič odpadu
Samotná montáž drtiče odpadu není náročná. Stačí, když se budete držet přibaleného návodu. Pokud jste úplným technickým antitalentom, zeptejte se přímo v prodejně nebo oslovte šikovnějšího souseda, popřípadě instalatéra. Drtič se montuje přímo na dřez, na jeho spodní část se připojí vnitřní plastová odpadní trouba (teď, když drtič nemáte, je napojena na sifon a vede do odpadní trubky ve zdi), zapojí se do zásuvky a v podstatě máte hotovo. Nezapomeňte také na otvor na spínač.
Jak používat drtič odpadu
Správným používáním drtiče mu prodloužíte životnost a předejdete zbytečným poruchám. Není to nic komplikované, stačí si dát pozor na několik drobností.
- Při drcení musíte vždy zapnout vodu, aby se tuhý odpad roztrhl.
- Používejte studenou vodu, teplá je zbytečností, navíc si takto můžete ucpat odtok, protože mastnota okamžitě odteče z drtiče do vnitřní odpadní trubky.
- Do drtiče najednou nevhazujte velké množství odpadu.
- Pokud nezvyknete jíst hodně masa, a tudíž nemáte ani hodně odpadu v podobě kostí, alespoň jednou za čas byste v drtiči měli rozemlít i něco tvrdší (např. větší ovocné pecky). Tvrdým materiálem se drtič pročišťuje.
- Když do umyvadla vyléváte vařící vodu, vždy zapněte kohoutek se studenou. Teplotní šoky způsobují únavu materiálu, která se projeví na drobných trhlinách. Ty časem drtič zcela zničí. Horká voda není dobrá ani pro ochrannou manžetu.
- Do drtiče nikdy nelijte žádné chemické přípravky na uvolnění odtoku. Pokud se vám trubky ucpou, přípravek musíte aplikovat až za drtičem – chemikálie ním nesmí nikdy projít.
- Při mytí nádobí používejte i víceúčelovou zátku nebo klasické sítko. Tak zabráníte tomu, aby vám do drtiče spadla menší lžička nebo jiný tuhý předmět.
Jak pečovat o drtič odpadu
Drtiče nevyžadují žádnou speciální údržbu. Pokud ucítíte nepříjemný zápach, stačí do umyvadla vhodit něco voňavé, například citrónovou kůru nebo výrazně aromatické bylinky. Abyste předešli usazování nečistot na stěnách drtící nádoby, můžete ji jednou za čas naplnit ledem a solí. Bez toho, abyste zapínali vodu, nechte drtič chvilku běžet. Pravidelnou pozornost vyžaduje jen ochranná manžeta, kterou je třeba umýt ze spodní strany.
Jak si vybrat drtič odpadu
Drtiče kuchyňského odpadu mají různý výkon, velikost, spotřebu, cenu či hlučnost. V první řadě byste si měli vybírat neporuchové a kvalitní spotřebiče s dlouhou zárukou, které nebudete muset vyměnit po pololetí. Určitě však myslete i na jakési subjektivní preference, které vám používání drtiče zpříjemní a zjednoduší. Toto jsou ty nejdůležitější parametry, které je třeba si všímat při výběru drtiče kuchyňského odpadu.
Konstrukce motoru a výkon
Druh motoru a výkon daného drtiče rozhodují o tom, jak rychle a jaké množství odpadu dokáže rozemlít najednou, jak rychle po zapnutí začne pracovat a jak dlouho může běžet bez přestávky. Pro domácí použití postačují spotřebiče s příkonem okolo 500 W a motorem s permanentním magnetem, který funguje při vysokých otáčkách (2 600 – 2 800/min.). Jejich výhodou je okamžité rozjetí a velmi rychlé zpracování dopadu. Proto existuje menší riziko jejich ucpání nebo zaseknutí. Tyto drtiče jsou přirozeně menší a lehčí, můžete je proto namontovat i pod tenkostěnné dřezy a do skutečně malých skříněk. Mínusem je jejich slabší výkon, nemohou běžet nepřetržitě, a pokud je budete přetěžovat, motor můžete zadřít.
Výkonnější drtiče odpadu, které jsou určeny přednostně pro restaurace či hotely a které stojí i několik tisíc korun, využívají silnější, ale pomalejší indukční motor a vyšší příkon. Pracují při otáčkách okolo 1 500 – 1 700/min., proto mají pomalejší rozběh, na druhé straně je můžete nechat zapnuté nepřetržitě dlouhou dobu. Jsou větší, těžší a mají delší životnost i spotřebu.
Drtící komora a drticí segmenty
Drtící komora nebo nádoba je v podstatě jednou z nejdůležitějších částí drtiče. Putuje do ní veškerý odpad a zároveň je na tomto místě i rozdrcený. Rozhodující je zejména použitý materiál, který se liší od výrobku k výrobku. Nádoba v kvalitním drtiči musí být nerezavějící, pevná a ideálně i odhlučněná. Všechny tyto parametry splňuje například směs polyesteru a polyamidu, který je plněný sklem. Tento materiál je navíc lehký a tlumí zvuk. O něco méně kvalitní, avšak stále postačující je i obyčejný nerezavějící plech. Poměrně často se setkáte také se smaltovanými drtícími komorami, které nemůžeme označit za vysloveně nevhodné, jejich problémem však je, že se smalt časem opotřebuje a nádoba může začít rezavět.
V drtící komoře se nacházejí takzvané drticí segmenty, které odpad sekají na drobné kousky. I při nich je rozhodující hlavně materiál. Vhodná je například klasická nerezová nebo niklová ocel. Na dražších, hlavně průmyslových drtičů se setkáte i s lopatkami z nástrojářské oceli. Jde o velmi odolný a kvalitní materiál, za který si však i patřičně připlatíte.
Ochranná manžeta
Drtící komoru s dřezem propojuje hrdlo, ve kterém se nachází gumová ochranná manžeta (lapač nečistot). Tato součástka drtič v podstatě uzavírá, díky čemuž z něj nevylietava zpět do dřezu odpad spolu s vodou. Manžeta se průběžně zanáší ze spodní strany, proto ji musíte občasně vyčistit. Z tohoto důvodu jsou praktické drtiče s vyjímatelnou manžetou, kterou jednoduše vytáhnete, umyjete a vložíte zpět. Kvalitu manžety nemusíte extrémně řešit. Tato součástka je vyrobena z gumy, takže žádné zázraky nečekejte. Navíc se dá jednoduše vyměnit. Cena nové manžety se pohybuje okolo 250 Kč.
Způsob vypnutí a zapnutí
Drtič lze zapínat a vypínat několika způsoby. Může se to zdát jako detail, ve skutečnosti však není, protože různé typy tlačítek mají různé napájení a také montáž.
- Pneutlačítko je nejčastěji používaným vypínačem. Jeho montáž, ovládání i napájení patří k nejjednodušším. Pneutlačítko je obyčejný knoflík, který se nachází na rovné části linky. Pro jeho instalaci stačí v blízkosti dřezu vyříznout otvor. V rámci napájení na elektrický proud nevyžaduje žádné úpravy. Hlavní výhodou je jeho nenápadnost a snadné používání.
- Druhou možností je tzv. nožní spínač. Jde o stejné zařízení, které používají zubaři při zvedání křesla. Má vlastní baterii, proto nepotřebuje žádné samostatné napájení. Podobně fungují i dálkové bezdrátové spínače.
- Drtič může být ovládáný prostřednictvím klasického kolečkového vypínače, který umístíte na stěnu v blízkosti dřezu. V tomto případě se drtič zapojí přímo do el. zásuvky pod dřezem, která však musí být upravena pro tento účel. Proto je na instalaci drtiče třeba myslet ještě před montáží celé kuchyňské linky. Pokud byste se rozhodli pro dodatečné úpravy, bylo by to náročné jak finančně, tak i časově.
Cena drtiče na kuchyňský odpad
Orientační cena drtičů určených pro domácí použití začíná na cca 4 000 a končí na 15 000 Kč. Dražší zařízení jsou vyrobeny z kvalitnějších a odolnějších materiálů, mají větší nádobu, vyšší výkon a jsou méně poruchové. Při výběru byste si měli určitě všímat i certifikaci. CE, tedy certifikát dle evropské normy, a certifikát ISO jsou zárukou kvality.
Užitečné doplňkové funkce
- Odrušovací filtr: Filtr slouží ke snížení hlučnosti drtiče během jeho provozu, najdete ho spíše na dražších modelech. Pozor, není ekvivalentem k zmiňované ochranné manžetě.
- Dodatečný vstup: Slouží k připojení dalších hadic, například z myčky. Pokud se na drtiči nachází, připojení další hadice lze uskutečnit bez větších zásahů do odpadního potrubí a kutilských dovedností. Takový zásah však nelze provést vždy.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
O drtičů byste nyní měli vědět snad všechno. Na závěr vám ještě zodpovíme pár často kladených otázek, které souvisí zejména se spotřebou, provozem a vaším pohodlím.
Je drtič hlučný?
Jaké jsou náklady na provoz drtiče?
Zvyknou se drtiče často kazit?
Speciální tip, který již není dostupný
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek