Nejlepší domovní alarmy 2024 – recenze, test, srovnání

Domovní alarm je šikovné zařízení, které vám pomůže ochránit vaši domácnost. Kromě toho, že zabrání vstupu nežádoucí osoby, má i další benefity. Dokáže vás například upozornit na únik plynu, zvýšenou vlhkost v domě či požár. Bezpečnostní alarmy jsou vhodné do rodinných domů, bytů, garáží, kanceláří, na zahradní chaty či rekreační chalupy. Jak si vybrat vhodný domovní alarm z množství nabízených produktů? To vám prozradíme v našem podrobném návodu.

Jak vybrat domovní alarm?

Zabezpečení domácnosti se stává stále dostupnější, k popularitě tohoto zařízení přispívá rozmach bezdrátových domovních alarmů, jejichž instalace nevyžaduje odbornou pomoc. Alarm dokáže pohlídat jakýkoliv objekt, pokud zrovna nejste v něm a díky množství prvků, které lze k bezpečnostnímu systému připojit, umí odradit zloděje od záškodnické činnosti, případně vás včas upozornit na to, že se něco děje, abyste věděli adekvátně zasáhnout a ochránit tím svůj majetek.

Před tím, než se pustíte do výběru vhodného domovního alarmu, měli byste vědět, jaké typy alarmů jsou na trhu dostupné, které parametry třeba sledovat, nebo jaké praktické funkce se vám sejdou. V našem článku se dozvíte vše potřebné, aby byl pro vás výběr domovního alarmu hračkou a koupili jste si ten, který bude maximálně splňovat vaše požadavky.

Nejlepší domovní alarmy

Názov Hodnotenie Detail
Ajax Starterkit 5   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Evolveo Sonix   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
iGET Security M3B   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
iGET Security M5-4G   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Bentech G06   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Platinium PG-103   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Domovní alarmy – recenze

Jak se rozhodnout a koupit si z množství nabízených produktů ten domovní alarm, se kterým budete spokojeni? Vybrali jsme pro vás několik domovních alarmů, které zaujmou poměrem ceny a kvality i nabízenými funkcemi. Zaměřili jsme se na parametry konkrétních bezpečnostních systémů, jejich výhody a nevýhody a při hodnocení jsme brali v úvahu reakce a recenze spotřebitele. Který alarm vás zaujal nejvíce a jak obstál v našem testu?

Jak vybrat domovní alarm

Domácí bezpečnostní systém je soubor vzájemně propojených zařízení, které chrání váš majetek před zloději či jiným nebezpečím. Jelikož jde o širokou definici, do této kategorie patří domovní alarmy, bezpečnostní kamery, domácí automatizační systémy i různé detektory (např. úniku plynu). Před tím, než se pustíte do výběru vhodného domovního alarmu, si odpovězte na několik otázek. Patří k nim například, co chcete ochránit, jaký způsob instalace preferujete, jak velký je váš domov, jaké jsou zvyky vaší rodiny či jaký máte rozpočet. Odpovědi vám pomohou zúžit výběr na vhodné modely domovních alarmů, ze kterých budete následně vybírat.

Před koupí domovního alarmu berte v úvahu věk a stav vašeho domu, celkovou hodnotu cenných předmětů, které máte v domácnosti a hlavní účel bezpečnostního systému. Tím může být ochrana před zloději, domácí automatizace nebo monitorování okolního prostředí (únik plynu, požár, vlhkost, teplota a podobně). Následně si zvolte správné komponenty, které budou součástí domovního alarmu a dokáží mezi sebou komunikovat. Také si promyslete, zda chcete domovní alarm napojit na nepřetržité call centrum bezpečnostní služby, nebo si dokážete svou domácnost monitorovat svépomocí. Počítejte s tím, že za profesionální sledování budete platit pravidelné poplatky, což vám navýší váš měsíční rozpočet.

Postupně vás provedeme výběrem vhodného domovního alarmu, který ochrání nejen vaše cennosti. V našem podrobném návodu se dozvíte, jaké typy alarmů jsou dostupné na trhu, což je součástí bezpečnostního systému a jaké funkce vám alarmy mohou poskytnout. Prozradíme vám také, jak se domovní alarmy ovládají, jaké existují typy komunikace mezi centrální jednotkou a jednotlivými prvky a co další sledovat ještě před nákupem.

Základní typy alarmů

Domovní alarmy se dělí podle typu připojení. Rozeznáváme drátové, bezdrátové a kombinované (hybridní) alarmy. Každý z uvedených typů má své výhody i nevýhody a hodí se do jiných situací. Drátové alarmy přenášejí signál mezi detektory a centrální jednotkou pomocí pevného drátového propojení. Bezdrátové alarmy využívají pro přenos rádiový signál, dostupné mobilní sítě nebo Wi-Fi. Kombinované alarmy dokáží využívat oba uvedené způsoby přenosu signálu současně.

Drátové domovní alarmy

Drátové zabezpečovací systémy jsou na trhu dostupné nejdéle a kdysi v žebříčcích prodejnosti dominovaly. Důvodem byly nedostatky přenosu bezdrátového signálu, které dnes už není při kvalitních produktech pociťovat, a tak se poměr prodaných typů alarmů obrací. Jednotlivé prvky drátových domovních alarmů jsou mezi sebou propojeny drátem, což znamená, že jsou napevno umístěny na konkrétním místě.

Drátový domovní alarm je ideální instalovat v době, kdy stavíte dům nebo děláte v domácnosti větší stavební úpravy (např. nový rozvod elektřiny). Jeho umístění si rozmyslete předem, abyste se vyhnuli pozdějšímu sekání do zdi a následnému malování. V době výstavby můžete kabeláž potřebnou pro fungování alarmu zapracovat do prostor určených pro dráty. Pokud dům již postavený máte a nechystáte v blízké době ani žádnou předělávku, alternativním řešením je nákup lišt. V nich můžete vést kabely domovního drátového alarmu tak, aby nebyly viditelné. Přestože nejde o esteticky nejideálnější řešení, rozhodně je lepší, než kdybyste kabely nechali viset jen tak volně.

Instalace domovního alarmu

K hlavním nevýhodám drátových alarmů patří jejich náročnější instalace, která vyžaduje stavební zásahy. Naopak, k jejich výhodám můžeme přiřadit nižší pořizovací cenu, levné náhradní komponenty či bezúdržbový provoz, protože není nutná žádná výměna baterií. K dalším benefitům patří, že se nemusíte obávat výpadku elektrického proudu, protože většina drátových alarmů disponuje záložní baterií. Ta udrží zabezpečovací systém v provozu po dobu několika hodin a když se obnoví dodávka proudu, záložní baterie se sama dobije, a proto ji nemusíte měnit. Drátové alarmy jsou spolehlivou volbou na místech, kde je nestabilní internetové připojení, případně tam připojení na internet není vůbec.

Výhody:

  • nižší pořizovací cena
  • bezúdržbový provoz
  • funkčnost i při výpadku proudu
  • levné náhradní komponenty

Nevýhody:

  • složitější instalace
  • dodatečné náklady za lišty
  • nemožnost přenášení

Bezdrátové domovní alarmy

Bezdrátové domovní alarmy jsou pohodlnější alternativou zabezpečení domu, případně jiného objektu. Vzhledem k tomu, že vývoj bezdrátových technologií pokročil, stávají se tyto typy alarmů přímou konkurencí drátových. Současné bezdrátové zabezpečovací systémy dokáží uživatelům poskytnout více informací a k jejich hlavním výhodám patří snadná instalace a širší možnosti využití, které nejsou omezeny jen na zabezpečení. Bezdrátové sady domovních alarmů jsou však dražší, ale na druhé straně nemusíte investovat do stavebních úprav. Pokud tedy požadujete zabezpečení objektu bez výraznějších zásahů, bezdrátová varianta je ideální volbou.

K dalším nesporným benefitům patří možnost přemísťování jednotlivých bezpečnostních prvků, a to kamkoli v rámci dosahu signálu řídící jednotky. Kvalitnější bezdrátové alarmy mají dosah 80 až 100 metrů. Jak již správně tušíte, komunikace mezi centrálou a komponenty probíhá bezdrátově prostřednictvím GSM signálu nebo Wi-Fi. Každý prvek bezdrátového bezpečnostního systému napájí vlastní baterie, kterou je nutné čas od času vyměnit. Toto je nepraktické, pokud GSM alarm používáte například k zajištění chaty či odlehlejšího objektu. Chcete-li GSM alarmem na baterie zajistit objekt, který navštěvujete pouze několikrát do roka, raději si to dobře promyslete, protože s vybitou baterií tento bezpečnostní systém ztratí svou primární funkci. Bezdrátové alarmy se tak stávají vhodnou volbou pro obydlené objekty nebo ty, krteré chodíte pravidelně kontrolovat.

Instalace bezdrátového domovního alarmu

Při bezdrátových domovních alarmech počítejte s vyššími pořizovacími náklady na zakoupení dalších komponentů. Náklady budete mít i na samotné baterie, které je nutné v pravidelných intervalech vyměňovat. Bezdrátový typ se tak skvěle hodí jako alarm do bytu, domu či garáže. Jelikož odpadají jakékoliv stavební úpravy, můžete jej umístit i do kompletně zařízené domácnosti. V případě potřeby je možné bezdrátové systémy rozšířit o další bezpečnostní prvky.

V závěru je třeba ještě upozornit, abyste si dávali pozor na levné alarmy. Ty mohou trpět nedostatky přenosu bezdrátového signálu, které se pak projeví v podobě nedostatečně zabezpečeného přenosového kanálu, časté ztráty komunikace mezi řídící jednotkou a jednotlivými detektory, jednosměrného přenosu informací a podobně. Pokud jste objevili levný alarm z Číny, raději se mu vyhněte a vsaďte na ověřené značky, kterým důvěřují mnozí spotřebitelé.

Výhody:

  • možnost libovolného přemísťování
  • jednoduchá instalace systému

Nevýhody:

  • vyšší pořizovací cena
  • nutnost pravidelné výměny baterií
  • levné alarmy trpí nedostatky signálu

Součásti domovního alarmu

Domovní alarm je systém, který se skládá z několika prvků, aby byla zajištěna co nejvyšší možná míra ochrany. Každý bezpečnostní prvek má svou funkci a je jen na vás, které z těchto prvků budete chtít využít. Základem každého bezpečnostního systému je řídící jednotka a několik dalších součástí, přičemž ty je možné v případě potřeby dokupovat. Pokud požadujete efektivní zabezpečení vašeho domu či jiné nemovitosti, nesázejte pouze na jeden prvek, ale zvolte jich několik.

Řídící jednotka

Základem drátového nebo bezdrátového alarmu je centrální jednotka, která sbírá hlášení z jednotlivých součástí zabezpečovacího systému. V případě poplachu aktivuje nastavené opatření, která mohou mít podobu zaslání sms zprávy, telefonátu, spuštění hlasité sirény a podobně. Některé alarmy jsou schopny přímo kontaktovat bezpečnostní službu či spustit hasicí systém, pokud jej máte v domě nainstalován.

Siréna

Siréna patří k důležitým částem poplašného zařízení, protože dokáže nechtěného hosta překvapit. Nenápadný prvek se připevňuje na stěnu, strop nebo vnější stranu domu. Po přijetí impulzu začne vydávat hlasitý zvuk, který může mít více než 100 decibelů. Zloděj, který se snažil v tichosti něco ukrást, je vyrušen. Mnoho méně zkušených zlodějů v tomto okamžiku vezme nohy na ramena a váš majetek je tak ochráněn. Při těch zkušenějších lupičích hlasitý alarm nemusí znamenat přerušení snahy o vloupání se do vašeho domu, avšak zvuky dají všem okolo vědět, že se něco děje. Siréna má svůj význam pouze v tom případě, pokud bydlíte v zastavěné části města či obce a máte kolem sousedy. Pokud jste na osamoceném místě, kde široko daleko nikdo není, alarm ztrácí svůj smysl, protože nemá koho upozornit.

Snímače pohybu

Snímače pohybu se často označují jako PIR senzory. Jde o pasivní infračervené senzory, které jsou schopny zachytit pohyb osob ve vymezeném prostoru na základě odlišné teploty. Člověk má totiž vyšší teplotu než jeho okolí. S takovými senzory se můžete setkat například na chodbách, kde je automatické osvětlení, případně na toaletách či dalších často navštěvovaných veřejných místech. Princip fungování je všude stejný.

Domovní alarm se snímačem pohybu

PIR senzory se obvykle umisťují do rohů místností, aby dokázali zabrat co největší plochu snímání. Před prvním použitím je nutné pohybové senzory správně nakalibrovat na čas, kdy se nezdržujete doma, aby fungovaly v době, kdy je to žádoucí. Pokročilejší PIR senzory dokáží odlišit člověka od domácího zvířete, čímž se snižuje počet falešných poplachů.

Magnetické detektory

Magnetické detektory se skládají ze dvou částí, tou první je řídící jednotka, která sleduje celistvost magnetického pole, a druhou je magnetická část. Pokud jsou oba tyto prvky blízko sebe, je vytvořeno magnetické pole, které udržuje alarm v klidu. Tento typ alarmu se používá na dveřích nebo oknech, protože po otevření dojde k přerušení magnetického pole, čímž se spustí alarm. Propracovanější verze magnetických spínačů dokáží sledovat neporušenost plochy a jejich využití je například jako ochrana proti rozbití okna.

Detektory rozbití okna mají vyšší úroveň zabezpečení, neboť kromě otevření okna dokáží sdělit i jeho rozbití. Senzory jsou schopny detekovat rozbitou skleněnou plochu již od 1 metru čtverečního. Některé výzkumy potvrdily, že mnoho zlodějů považuje právě okno za nejjednodušší cestu, jak vniknout do domu. Díky magnetickým detektorům se takovému vniknutí víte vyhnout, protože alarm vás okamžitě upozorní.

Kamery

Kamerydokáží zaznamenávat obraz v zorném poli a jsou užitečným pomocníkem, pokud chcete mít obraz o tom, co se děje v nemovitosti během vaší nepřítomnosti. Kamery se považují za pasivní prvek, který doplňuje bezpečnostní alarm. Pomocí nich lze identifikovat zloděje nebo jiné nebezpečí v určitých částech vašeho domu. Nejčastěji zaznamenávají dění ve smyčkách, které mají délku několik sekund až minut. Propracovanější kamery dokáží zachytit ostrý obraz i za zhoršených světelných podmínek. Jsou skvělým doplňkem k sirénám, senzorům a hlásičům.

Moderní GSM alarmy s kamerou umožňují přenos obrazu do počítače nebo smartphonu, a to na neomezenou vzdálenost. Svou nemovitost tak máte pod kontrolou, i když jste stovky kilometrů od domova. V nabídkách obchodů jsou dostupné také zabezpečovací systémy, jejichž jediným bezpečnostním prvkem jsou kamery. V tomto případě jde o bezpečnostní kamerové systémy, které sledují okolí.

Hlásiče

Hlásiče jsou doplňkové senzory, které se specializují na konkrétní problém. Díky nim si zvýšíte celkovou bezpečnost a důkladněji tak ochráníte svůj majetek. Pokud hlásiče nebyly součástí vašeho alarmu, můžete si je dokoupit samostatně. Patří sem například detektor požáru, resp. kouře, detektor úniku plynu či detektor vlhkosti a přítomnosti vody.

  • Hlásič požáru – senzor zachytí kouř v prostoru a okamžitě vás informuje vámi zvoleným způsobem.
  • Hlásič úniku plynu – alarm aktivuje na základě detekce unikajícího plynu v domácnosti, například oxidu uhelnatého.
  • Hlásič vlhkosti – dokáže zaznamenat neobvykle zvýšenou vlhkost, případně vytékající vodu v objektu (např. vytečení pračky, prasklé vodovodní potrubí a podobně).

Hlásiče se umísťují na místa, kde hrozí konkrétní výše zmíněné nebezpečí. Ideálním místem je kuchyň kvůli úniku plynu nebo požáru, také kotelna, v níž se nachází plynový kotel, či okolí krbu. Dalším vhodným místem na umístění hlásiče je koupelna pro prasklé potrubí či vytečení pračky. Vaši domácnost neohrožují jen zloději, ale i takovéto nepředvídané a nepříjemné situace, při kterých víte díky alarmu včas zasáhnout.

Nejlepší detektory kouře, plynu, vody 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší detektory kouře, plynu, vody 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Detektory plynu, kouře, vody, CO a CO 2 jsou velmi šikovnými pomocníky, kteří zvyšují bezpečnost ve vaší domácnosti. Chrání vaše zdraví, život a také majetek. Jaký typ potřebujete právě vy, kolik tyto bezpečnostní prvky stojí, jaké jsou jejich funkce a na co nezapomenout při koupi? Vše potřebné se dozvíte v našem návodu na výběr nejlepšího detektoru. Nejlepší detektory kouře... Přečíst článek

Infrazávory

Ifrazávory mohou vysílat jeden nebo více souvislých paprsků. Jejich ochranná funkce spočívá v tom, že když dojde k narušení nebo přerušení paprsku, spustí se poplach a vy (případně i vaše okolí) jste informováni o tom, že se něco děje. Dosah infrazávor se pohybuje okolo 20 metrů. Jednotlivá zařízení můžete rozmístit tak, aby se paprsky křížili, zajistíte si tak ochranu co největší plochy.

Funkce domovních alarmů

Každý alarm nabízí jiné funkce, ale základní se u většiny shodují. Samozřejmě, aby se výrobci od sebe odlišili a přilákaly na svou stranu nové zákazníky, snaží se funkce vyvíjet a nabízet spotřebitelům to, co jiný produkt nemá. Před koupí zvažte, které funkce jsou pro vás podstatné a podle toho vybírejte vhodný domovní alarm. S jakými funkcemi se můžete setkat? Mnohé z nich vám usnadní používání alarmu.

Bezdrátový alarm s Wi-FI

Záložní baterie

Záložní baterie je doménou drátových alarmů, ale najdete ji i při některých centrálních jednotkách bezdrátových bezpečnostních systémů. Jde o užitečnou funkci, která se hodí v případě výpadku elektrického proudu. Díky baterii v záloze dokáže zabezpečovací systém bez problémů fungovat dál, a tak je váš majetek chráněn i během odstávky elektřiny. Životnost baterií se pohybuje od 5 do 15 hodin, avšak u levných systémů je životnost nižší nebo tato funkce zcela chybí. Po opětovném spuštění dodávky elektrického proudu se baterie dokáže sama dobít a je připravena k dalšímu použití.

Nastavení poplachových zón

U každého senzoru nebo detektoru dokážete zvolit jinou délku prodlení, než dojde k vyvolání poplachu. Hodí se to, pokud používáte několik bezpečnostních prvků. Při nejdůležitějších senzorech si například nastavíte okamžité spuštění alarmu, při těch méně důležitých zas vyvoláte alarm až po určitém čase.

Paměť na telefonní čísla

Díky paměti na telefonní čísla je možné uložit několik kontaktů, na které budou odesílány SMS zprávy. Hodí se to tehdy, pokud máte domácnost s více členy a chcete, aby věděl každý z nich ovládat alarm. Po telefonickém oznámení poplachu tak mohou všichni vybraní uživatelé řídit centrální jednotku alarmu a upravit nastavení zabezpečení podle potřeby.

Paměť na záznamy

Paměť na video nebo audio záznamy je užitečným pomocníkem, který vám dovolí zpětně si přehrát záznam z vašeho objektu, abyste věděli, co konkrétně se v daném okamžiku událo. Některé alarmy mají paměť integrovanou praimo v kameře, avšak ta mívá zpravidla menší kapacitu. Jiné alarmy disponují slotem na paměťovou SD kartu. Pokud zvolíte alarm s podporou paměťových karet, vybírejte takový, který dokáže číst karty s několika desítkami GB.

Aktuální teplota

Měření aktuální teploty patří k doplňkovým funkcím. Oceníte ji tehdy, pokud chcete v určité místnosti uchovat specifické teplotní podmínky. Je vhodná například do vinných sklepů a dalších objektů, ve kterých je teplota podstatná a její neúměrné zvýšení nebo snížení by mohlo poškodit věci nacházející se v objektu. Některé modely umožňují ovládání teploty tím, že můžete regulovat klimatizaci nebo topení.

Reproduktory a mikrofony

Domovní alarmy vybavené audiotechnikou umožňují obousměrnou telefonickou komunikaci. Na alarm si můžete zatelefonovat i vytočit z něj číslo. Tato funkce najde využití v situaci, kdy do domu vnikne někdo cizí a vy o tom dostanete upozornění na mobil. Přes telefon se propojíte s centrální jednotkou a zloděje prostřednictvím reproduktorů vystrašíte. Díky zabudovanému reproduktoru a mikrofonu se snadno na dálku domluvíte s členem domácnosti, případně víte rodinného příslušníka navést, jak odkódovat domovní alarm.

Připojení kamery

Možnost připojení kamery oceníte, pokud potřebujete vědět, co se v zabezpečeném objektu děje. Snadno tak zkontrolujete, zda byl poplach oprávněný nebo falešný. Kamera prostřednictvím Wi-Fi, GSM sítě nebo jiného připojení nabízí aktuální obraz zachycující zorné pole. V případě, že chcete objekt hlídat i v noci, zvolte kameru, která disponuje nočním viděním.

Displej

Displej usnadní ovládání bezpečnostního systému, některé alarmy však displej nemají a namísto zabudovaného displeje jeho funkci plní váš smartphone. Displej dokáže například zobrazit, které části alarmu jsou momentálně zapnuté nebo vypnuté. Starší domovní alarmy mají méně propracovaný displej, který ukazuje pouze písmena nebo číslice. Naopak, novější domovní alarmy jsou vybaveny plně grafickým displejem a některé dokonce i dotykovým displejem. V rámci displeje za zaměřte na jeho čitelnost a podsvícení, abyste na něj dobře viděli za jakýchkoliv světelných podmínek.

Klávesnice

Některé alarmy mají samostatně umístěny klávesnice, jiné zas integrují klávesnici do dotykového displeje. Klávesnice se považuje za nezbytný doplněk, protože právě pomocí ní se na domovem alarmu zadává bezpečnostní kód.

Časovač

Pomocí časovače nastavíte, kdy se má alarm zapnout nebo vypnout. Vyhnete se tak neustálému zapínání, když opustí svůj dům a vypínání po příchodu domů.

Pokročilé funkce

Propracovanější systémy nabízejí svým uživatelům řadu inteligentních funkcí. Patří k nim například ovládání osvětlení, žaluzií, zavlažování, termostatu nebo otevírání garáže. Setkat se můžete také s možností sledování spotřeby energií přes mobilní aplikaci, kterou máte nainstalovanou v smartphonu. Zvažte, zda takové funkce vyžadujete a zda se vám za ně vyplatí připlatit si nějakou tu korunu navíc.

Inteligentní domácí automatizace vám dokáže zjednodušit běžné úkony, a proto se tzv. Smart Home funkce stává stále populárnější. Přestože nejde o přímé bezpečnostní prvky, možnost automatizace vám dovolí přizpůsobit si domácnost podle preferencí vaší rodiny. Ovládání domácnosti probíhá bezdrátově a nejčastěji přes zmíněnou aplikaci, kterou máte nainstalovanou v smartphonu.

Ovládání domovního alarmu

Domovní alarm by se v ideálním případě měl ovládat snadno a intuitivně, abyste jeho nastavováním nestrávili příliš mnoho času. Podle toho, jaký konkrétní model domovního alarmu si vyberete, můžete narazit na čtyři možnosti ovládání. Patří k nim centrální jednotka s klávesnicí, ovládání přes počítač, ovládání přes mobilní aplikaci nebo dálkové ovládání. Každému vyhovuje něco jiného a tak si zvolte takové ovládání, které je pro vás nejpohodlnější.

Centrální jednotka s klávesnicí

K ovládání mnoha alarmů slouží centrální jednotka, která má displej a klávesnici. Ty modernější mají dotykový displej, ve kterém je klávesnice přímo zabudovaná. Tato část domovního alarmu bývá doplněna o GSM model, díky kterému vám bude alarm zasílat SMS zprávy a informovat vás o spuštěném poplachu či ostatních činnostech, které se dějí v objektu. Informace můžete dostávat vy, zbylí členové vaší domácnosti nebo i bezpečnostní služba, na kterou je alarm napojený.

Centrální jednotka domovního alarmu

Prostřednictvím centrální jednotky můžete celý systém nastavit i ovládat a integrovaná klávesnice slouží k zakódování či dekódování střeženého objektu. Po zakódování je alarm v pozoru a hlídá objekt až do doby, dokud se vrátíte domů a opět zadáte předem zvolený kód. Centrální jednotku je z tohoto důvodu vhodné umístit do blízkosti vchodových dveří, abyste ji měli při odchodu či příchodu po ruce.

Ovládání přes počítač

Ovládání přes počítač umožňuje nastavovat alarm na dálku. Fungovat může přes webové rozhraní nebo přes speciální software, který je nutné nainstalovat si do PC. Přestože si webovou stránku na ovládání alarmu víte zobrazit i na mobilním telefonu, není to takové přehledné. Při ovládání přes speciální software, který vám dodá firma, od které jste alarm zakoupili, vám hrozí menší riziko napadení hackery.

Ovládání přes mobilní aplikaci

Mnoho bezpečnostních systémů nabízí bezplatné aplikace, které si stáhnete do mobilu a pak přes ně ovládáte alarm. Aplikace jsou dostupné pro nejběžnější mobilní operační systémy (Android, iOS) a kromě mobilu je můžete nainstalovat například i na tablet či iPad. Díky tomu můžete svůj bezpečnostní systém neustále kontrolovat, i když jste stovky kilometrů daleko. Na dálku víte objekt odemknout, případně vypnout falešný poplach nebo přivolat potřebnou pomoc.

Zabezpečovací systém je možné propojit i se spotřebiči a na dálku ovládat např. teplotu v domácnosti, zapínat a vypínat světla, manipulovat s elektronickými žaluziemi a podobně. V tomto případě už jde o inteligentní domácnost, která podporuje ovládání různých prvků v nemovitosti včetně domovních alarmů pomocí smartphonu nebo tabletu.

Dálkové ovládání

Některé domovní alarmy umožňují ovládání přes dálkový ovladač. Najdete je i při alarmech bez centrální jednotky, kde právě ovladač zastupuje její funkci. Při alarmech s dálkovým ovladačem nelze hovořit o ovládání na dálku v pravém slova smyslu, protože musíte být v dosahu jednotlivých komponentů. Není to tedy ovládání jako v případě PC nebo mobilu, když se můžete nacházet i stovky kilometrů od domácnosti. Přes tlačítka na ovladači víte alarm zapnout i vypnout, případně nastavit časovač nebo jeho komponenty. Některé dálkové ovladače jsou velmi skladné a lze je nosit v kapse jako klíčenku.

Typ komunikace

Centrální jednotka domovního alarmu a jednotlivé komponenty mohou mezi sebou komunikovat různými způsoby. Při drátových alarmech probíhá komunikace přes kabely, avšak při bezdrátových bezpečnostních systémech se setkáte s několika odlišnými typy. Kvalitnější domovní alarmy poskytují uživateli několik typů komunikace současně, aby byla poskytnuta ochrana (např. při výpadku elektřiny nebo Wi-Fi sítě). Se kterými typy připojení domovních alarmů se můžete setkat?

  • GSM – do centrální jednotky se vloží SIM karta, která umožní, aby alarm komunikoval prostřednictvím mobilní sítě, díky tomu je schopen v případě ohrožení odesílat SMS zprávy na vámi zadané telefonní číslo.
  • Wi-Fi – jde o poměrně častý typ komunikace bezdrátových alarmů, u nichž mezi sebou může komunikovat nejen centrála a bezpečnostní prvky, ale i váš mobil či počítač. Na smartphone vám pak při zjištění hrozby chodí notifikace. Je však dobré, aby alarm poskytoval i jiný druh komunikace, protože při výpadku internetového připojení byste přišli o ochranu.
  • Bluetooth – jde o standardní technologii, kterou v současnosti disponuje většina mobilních telefonů, tabletů, notebooků i počítačů. Pokud technologií Bluetooth disponuje i váš domovní alarm, můžete přes ni zařízení ovládat. Je však třeba dodat, že ovládání je možné pouze z domova, protože Bluetooth má obmezdený dosah, který je obvykle do 10 metrů. Přes tuto technologii mohou také mezi sebou komunikovat jednotlivé prvky bezdrátového alarmu.
  • Rádiové vlny – toto připojení se vyznačuje stabilitou a patří k nejrozšířenějším způsobem bezdrátové komunikace. Najdete ho i pod označením RFID.
  • ZigBee – jde o síť, která slouží k připojení jednotlivých prvků inteligentní domácnosti. Zatím ji využívá jen několik moderních domovních alarmů, ale díky tomuto typu připojení můžete bezpečnostní systém spolu s dalšími prvky ovládat i na dálku přes inetrnet.
  • Ethernet – toto připojení najdete při drátových alarmech. K jeho hlavním výhodám patří vysoká stabilita a to, že na rozdíl od bezdrátové komunikace nenese žádné riziko ztráty nebo přerušení signálu. K tomu může dojít pouze v případě fyzického zásahu (např. když někdo prosekne kabely).

Co další sledovat před koupí domovního alarmu

Kromě nabízených funkcí domovního alarmu, způsobu ovládání či typu komunikace mezi centrální jednotkou a dalšími prvky je důležité sledovat i mnohé jiné parametry. K nim patří například možnost napojení na poplachové přijímací centrum, počet dostupných komunikačních kanálů, operační systém či odolnost proti falešným poplachům. Postupně si ke každému parametru řekneme něco blíže.

Domovní poplašný systém

Možnost napojení na poplachové přijímací centrum

Jde o jeden z nejdůležitějších parametrů, který byste měli vzít v úvahu, protože většina provozovatelů poplachových přijímacích center vyžaduje, aby byl zabezpečovací systém certifikován. Pokud služby bezpečnostní agentury neplánujete využívat a vystačíte si s vlastním monitorováním, certifikát nemusí být hlavním parametrem, který budete při výběru sledovat.

Počet komunikačních kanálů

Čím větší počet komunikačních kanálů zabezpečovací systém využívá, tím je větší pravděpodobnost, že vás v případě potřeby bude informovat o události, která nastala (poplach, porucha, neoprávněné vniknutí do objektu a podobně). Starší systémy domovních alarmů využívaly pro přenos informací pevnou telefonní síť (PSTN), ty modernější sázejí na mobilní síť (GSM) a napojení na internetovou síť prostřednictvím Ethernet kabelu nebo bezdrátově přes Wi-Fi. Při komunikačních kanálech je podstatné, aby byly na sobě nezávislé. Pokud domovní alarm využívá pro přenos informací například tři GSM komunikátory, považuje se to za jeden kanál, protože při přerušení GSM signálu, přestane být alarm funkční a neplní svou funkci.

Operační dosah domovního alarmu

Dosah každého signálu má svá omezení. Při drátových alarmech je to dáno délkou kabelů, při bezdrátových zas okolními podmínkami. Každý výrobce uvádí dosah rádiového či jiného signálu za ideálních podmínek, reálný dosah proto může lišit od parametrů, které jsou uvedeny u výrobku. Na dosah bezdrátového signálu ovlivňuje počet překážek, které se nacházejí v prostoru a také nepříznivé vnější vlivy. Signál kromě počtu překážek ovyplvňuje i tloušťka předmětů či materiál, přes který musí procházet. Čím jsou uváděny hodnoty dosahu radiového signálu vyšší, tím lépe pro vás. V husté zástavbě musíte počítat s omezeným dosahem.

Systémová ochrana alarmu

Kvalitní zabezpečovací systémy by měly být vybaveny ochranou proti vnějšímu narušení, a to v několika úrovních. Systém tedy musí být schopen ochránit nejen majetek, ale i sám sebe. Aby nedocházelo k padělání, rádiový signál mezi centrální jednotkou a jednotlivými detektory má být adekvátně šifrovaný. Zabrání se tím odposlechu či možné výměně zařízení. Pro šifrování se využívá komplikovaný algoritmus (např. AES), který je nemožné standardně dešifrovat. K další ochraně patří vyhrazený kanál, který slouží k tomu, aby nedošlo ke ztrátě spojení mezi centrálou a detektory. Šikovní pachatelé by totiž mohli použít rušičky signálu, čímž by domovní alarm odstavili. Propracované bezpečnostní systémy však tomuto dokážou odolávat, protože mají speciální algoritmy, které v případě rušení rádiového signálu automaticky přeladit na jiný komunikační kanál, který není rušen. S tímto souvisí i další funkce, kterou je oznámení o rušení. Profesionální zabezpečovací systémy dokáží o rušení signálu informovat majitele zařízení i poplachové přijímací centrum.

Odolnost proti falešným poplachům

Vybírat byste měli z domovních alarmů, které mají moderní detektory se speciálními algoritmy. Ty dokáží filtrovat falešné poplachy, které se týkají například domácích zvířat nebo vnějších vlivů (např. sluneční záření, proudění teplého vzduchu, pohyb záclon a podobně). Pokud tedy máte v hlídaném objektu domácí zvířata, takovými detektory víte eliminovat počet zbytečných poplachů.

Zapnutí domovního alarmu

Požadavky na provozní podmínky

Každý bezpečnostní systém má jiné detekční schopnosti, přičemž mají na to vliv okolní klimatické podmínky. Pokud je například v konkrétní místnosti vysoká teplota vzduchu, případně vlhkost, detektory pohybu nemusí spolehlivě zaznamenat pohyb člověka. Důvodem je, že teplota vzduchu v místnosti je přibližně stejná jako teplota lidského těla. I proto by měly být kvalitní detektory pohybu vybavené funkcí automatické teplotní kompenzace. Detektor s touto funkcí umí automaticky upravit svou citlivost v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách v hlídaném objektu. V chladném prostředí si detektor svou citlivost automaticky sníží a platí to i opačně, že v prostředí s vysokou teplotou, se citlivost detekce zase zvýší.

Způsob vyrozumění o poplachu

Platí zde obecné pravidlo, že čím více způsobů vyrozumění o poplachu domovní alarm má, tím lépe. O mimořádné události (např. vloupání, požár, únik plynu, prasklé vodovodní potrubí a podobně) byste měli být okamžitě informováni, abyste věděli patřičně zasáhnout nebo učinit potřebné kroky. Uživatel musí být o poplachu informován bez ohledu na to, kde se momentálně nachází. Může jít například o push notifikaci, SMS zprávu nebo telefonický hovor. Přijímání informací o poplachu by mělo být samozřejmostí i v případě, že je váš domovní alarm napojený na bezpečnostní agenturu.

Adresace detektorů alarmu

Adresace detektorů alarmu umožňuje přesné stanovení místa v objektu, kde došlo k vyhlášení poplachu, poruše, vloupání či nutnosti vyměnit baterii. Při bezdrátových domovních alarmech patří adresace detektorů k standardům, ale při drátových variantách může dojít k problému. Některé bezpečnostní systémy pracují na principu takzvaných smyček. Tehdy je do jednoho okruhu zapojeno větší množství detektorů a v případě poplachu se dá přesné místo jen odhadnout.

Pravidelná aktualizace systému

Moderní domovní alarmy se chovají podobně jako smartphony, a proto je nutné, aby je výrobce neustále aktualizován. Díky pravidlenej aktualizaci dochází k opravě případných chyb, čímž se zároveň zvyšuje bezpečnost i stabilita systému a mohou se do systému přidávat i nové funkce. Možnost aktualizace domovního alarmu na dálku je pohodlná a dokáže ušetřit váš čas i peníze.

Kyberbezpečnosť

Riziko hackerských útoků se týká i domovních alarmů, hacker může na systém zaútočit s cílem vyřadit ho z provozu, případně s cílem převzít nad systémem kontrolu. Při výběru domovního alarmu se proto zajímejte i o to, jaký operační systém konkrétní model alarmu používá. Takzvané "open source" systémy, které mají otevřený kód, bývají plné chyb a bezpečnostních děr, které může šikovný útočník snadno překonat.

Správné umístění domovního alarmu

Montáž alarmu a jednotlivých prvků lze svěřit do rukou specializovanému technikovi, ale pokud si troufáte na svépomocnou instalaci, měli byste mít představu o tom, jakým způsobem rozmístit jednotlivé prvky, abyste dosáhli co nejvyšší možnou míru bezpečnosti. Ať už jde o rodinný dům, byt, kancelář, chatu nebo garáž, je vhodné držet se osvědčených rad.

Ovládací centrála spolu s klávesnicí by měla být umístěna blízko vchodových dveří. Pokud máte v domě technickou místnost, můžete ji umístit tam. Je dobré mít všechny ovládací prvky na jednom místě a v dosahu, abyste je měli po ruce při odchodu i příchodu.

Magnetický detektor byste měli umístit minimálně ke vstupním dveřím, protože při jejich nežádoucím otevření se spustí alarm. Ideální však je, pokud máte k dispozici několik magnetických detektorů, kterými zajistíte i okna, případně další vstupní dveře ze zadní strany domu či dveře do jednotlivých místností, ve kterých máte cennosti. Vhodný je také magentický detektor, který signalizuje rozbití okna.

Bezpečnostní systém domácnosti

Snímače pohybu se hodí do každé místnosti. Takto si zajistíte vysokou míru ochrany a v případě, že jeden senzor bude mít nečekanou poruchu, zloděje může zachytit další senzor. Pohybový senzor má být umístěn tak, aby snímal nejen dveře do pokoje, ale také okno, přes které se případný lupič bude pokoušet dostat se dovnitř.

Kamery lze rozmístit kdekoli po domě, ale největší užitek z nich budete mít, pokud je dáte ke vstupním dveřím do místnosti s cennostmi. Pro ještě větší bezpečnost je ideální venkovní varianta kamery, který snímá dvůr, resp. to, co se děje před domem. Vnější alarm s kamerou je vhodné připevnit na fasádu střeženého objektu.

Hlásiče a sirény dávejte tam, kde hrozí nebezpečí. Například hlásič požáru (kouře) se hodí do kuchyně, ale také vedle kotle na vytápění. Pokud v domě topíte dřevem, dávejte si pozor na kouř, který vzniká při zakládání ohně. Hlásič plynu umísťujte v blízkosti přívodu plynu, v kuchyni, resp. do blízkosti spotřebiče, který je na plyn připojen. Hlásič vlhkosti se skvěle uplatní v koupelně, v blízkosti pračky i bojleru. Sirény můžete umístit tak, že jedna bude uvnitř a druhá venku, čímž se při poplachu zajistí dostatečné rozšíření alarmu do okolí a mohou ho zachytit sousedé či kolemjdoucí.

Proč je domovní alarm potřebný

Domovní alarm vás ví ochránit před mnoha nepříjemnými situacemi. Jeho úloha nespočívá pouze v ochraně majetku před zloději, ale i dalšími prvky, které mohou vaši domácnost ohrozit. Běžnou součástí alarmu jsou různé snímače a detektory, které lze dokupovat i samostatně a rozšířit si tak bezpečnostní vybavení. Detektory vás dokáží upozornit na únik plynu, kouř nebo požár, zvýšenou vlhkost, vyteklou pračku či prasklé vodovodní potrubí.

Samozřejmě, domovním alarmem si zajistíte spolehlivou ochranu před zmíněnými zloději nebo vandaly, kteří by chtěli poškodit váš majetek. I proto jsou součástí pohybové senzory, které zaznamenají vniknutí do domu, či senzory, které vás upozorní na otevřené dveře i okna a dokonce vám oznámí, pokud okno někdo nebo něco rozbije. Díky domovnímu alarmu budete o nečekaných událostech včas informováni a vy tak můžete podniknout potřebné kroky na záchranu svého majetku.

Kam všude se domovní alarm hodí

Ačkoli název napovídá, že domovní alarm je vhodný do domu, využijete ho i na jiných místech. Skvěle se uplatní v bytech, chatách, chalupách nebo jím můžete vybavit svou garáž. Často se montuje do kanceláří, obchodních prostor či na úřady. Domovní alarm je vhodný všude tam, kde chcete chránit svůj majetek před zloději nebo neočekávanými událostmi.

V rámci objektů se alarm montuje ve vnitřních prostorách. Různé detektory a senzory se dávají na kritická místa. K těm patří vstupní dveře, též dveře do jednotlivých místností a okna. V rámci různých hlásičů jsou vhodnými místy na umístění kuchyně, koupelny, sklepy a podobně. O umístění jednotlivých prvků alarmu jsme si více řekli v předchozí kapitole. Alarmy, resp. sirény můžete umístit i z vnější strany objektu, takto je zajištěno, že o poplachu budou vědět i vaši sousedé či kolemjdoucí.

Cena domovního alarmu

Cena alarmu do domu se u jednotlivých modelů výrazně liší, protože na ní ovlivňuje mnoho faktorů. K ním patří dostupné funkce či množství bezpečnostních prvků systému, které dostanete v základním balení. Obecně platí, že dražší alarmy se dodávají s různými hlásiči, sirénami, detektory a podobně. Při koupi však myslete na to, zda všechny tyto prvky potřebujete, abyste zbytečně nezaplatili za něco, co zůstane nevyužité. Pro lepší zorientování se v nabídce vám přinášíme přehled cen, ve kterých se alarmy pohybují. Kolik stojí alarm do domu?

Instalace domovního alarmu a vysvětlení ovládání

Domovní alarmy do 1 200 Kč

Za několik stovek korun si koupíte jednotlivé prvky domovního alarmu. Najdete zde pohybové senzory, magnetické detektory, dálkové ovladače, ovládací klávesnice či vnější i vnitřní sirény. Komplexní zabezpečení domácnosti je v této cenové kategorii výjimkou. Pokud narazíte na příliš levný alarm, ověřte si výrobce a poohlédněte se po recenzích od uživatelů. Za cenu do 1 200 Kč si můžete pořídit například i jednoduchý dveřní alarm.

Domovní alarmy od 1 200 do 2 500 Kč

V této cenové kategorii najdete obvykle základní modely, které jsou vybaveny centrální jednotkou a několika bezpečnostními prvky. Neposkytují nadbytek funkcí, ale svou roli ochrany zvládnou. Za částku do 2 500 Kč si můžete koupit i jednoduchý bezdrátový GSM alarm s Wi-Fi, který poslouží jako základní ochrana domu nebo bytu. Takový zabezpečovací systém se spíše hodí do menších obývaných prostor a není příliš vhodný na chatu nebo chalupu. Mnohdy jsou pohybové senzory s ovladačem bez možnosti správy pomocí klávesnice. V této ceně najdete také bezpečnostní kamery, které můžete připojit k propracovanějším systémům.

Domovní alarmy od 2 500 do 5 000 Kč

Jde o zlatou střední cestu, která vyhovuje většině uživatelů. Najdete zde alarmy s klávesnicí a displejem, dálkovým ovládáním a různými bezpečnostními prvky. Setkat se můžete s pokročilými funkcemi, jakými je například komunikace s několika mobilními telefony. Domovní alarmy z této cenové kategorie mají větší dosah signálu, proto vědí pokrýt větší prostor. Na výběr máte převážně bezdrátová zařízení, ke kterým je možné připojit bezpečnostní kamery a ovládat je přes speciální mobilní aplikaci.

Domovní alarmy nad 5 000 Kč

Pokud potřebujete kvalitní zabezpečení domu či jakéhokoliv jiného objektu a nedělá vám problém investovat do koupě zařízení větší obnos peněz, poohlédněte se po alarmech nad 5 000 Kč. Setkáte se zde s preracovanými bezdrátovými typy domovních alarmů, které dokáží ochránit všechny vaše cennosti. V tomto případě o poloprofesionální až profosionálnu ochranu nemovitosti. Dražší domovní alarmy jsou často řízeny prostřednictvím velkých dotykových displejů a disponují nadstandardními funkcemi a bohatým příslušenstvím.

Zda sáhnete po levnějším nebo dražším domovním alarmu, vybírejte ze značek, které jsou u spotřebitelů prověřeny. K oblíbeným značkám patří domovní alarmy iGet, Xiaomi, Jablotron, Bentech, Evolveo, Ajax, Paradox, Solight, Edimax, Platinium či Lamax. Nabídka kvalitních produktů je široká, a tak si už jen stačí vybrat nejlepší domovní alarm, který bude splňovat všechny vaše požadavky.

Napojení alarmu na bezpečnostní službu

Pokud často cestujete a necháváte svůj dům nebo chatu delší dobu bez dozoru, nabízí se vám možnost napojení domovního alarmu na bezpečnostní službu. Vaše nemovitost je tak pod neustálým dozorem a proti případným zlodějům ji ochrání profesionálové. Domovní alarm může posílat varovná hlášení vám, ale i bezpečnostní službě a v době, kdy nevíte zasáhnout, protože jste stovky nebo tisíce kilometrů daleko, se o vše postarají vyškolení pracovníci.

V České republice působí stovky bezpečnostních agentur, a proto výběr nemusí být jednoduchý. Vždy si však vybírejte z takových agentur, které mají dobré reference od spokojených zákazníků. Před podpisem smlouvy si prověřte, jak dlouho firma působí v této oblasti, kolik má zaměstnanců a nezapomeňte na ceník.

Služby střežení objektu a výjezdy v případě potřeby se platí paušálně. Za bezpečnostní službu zaplatíte měsíčně od přibližně 600 do 2 000 Kč. Samozřejmě, jsou to pouze orientační ceny, protože výsledná částka závisí na lokalitě střeženého objektu i od samotné bezpečnostní agentury, každá si za své služby totiž ptá jinou částku. Některé větší agentury vám dokonce nabídnou montáž vlastního bezpečnostního zařízení do nemovitosti, avšak za vyšší částku, než kdybyste si domovní alarm koupili sami.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

V závěru vám přinášíme odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Dozvíte se, zda si dokážete domovní alarm nainstalovat svépomocí, zda si musíte předplatit služby bezpečnostní agentury, kolik vybavení potřebujete k zajištění domácnosti, které detektory by neměly chybět ve výbavě alarmu, zda můžete domovní alarm přenášet z místa na místo, zda je komunikace přes Wi -Fi bezpečná a zda existuje norma, kterou by měly splňovat kvalitní domovní alarmy.

Zvládnu nainstalovat domovní alarm sám?

Profesionální instalace versus ta, která je provedena svépomocí, závisí na tom, jaký typ domovního alarmu si zvolíte. Bezdrátové domovní alarmy mají zpravidla jednoduchou instalaci, která nevyžaduje žádné odborné znalosti a měli byste ji zvládnout s pomocí přiloženého návodu. Stačí zprovoznit řídící jednotku, umístit senzory na požadovaná místa v rámci domácnosti a bezdrátově je propojit s centrálou. Při drátových alarmech je instalace o něco složitější a jsou nutné zásahy v podobě vrtání otvorů do zdi nebo připevňování lišt, které skryjí kabely. Chcete-li spolehlivě fungující drátový bezpečnostní systém, jeho instalaci můžete svěřit do rukou odborníků, počítejte však s tím, že za instalaci si vyžádají nemalou sumu peněz.

Musím si spolu s alarmem předplatit i bezpečnostní službu?

Napojení alarmu na bezpečnostní službu není povinné. Mnohé moderní systémy vám dovolují, abyste si senzory umístěné v domácnosti sledovali sami. Dokáží vás upozornit prostřednictvím SMS zprávy nebo telefonátu na vámi zadané číslo. Ty alarmy, které mají i kameru, vám mohou přes mobilní aplikaci dokonce přenášet živý přenos obrazu. Pokud se rozhodnete pro profesionální služby a alarm napojíte na bezpečnostní službu, budete pravidelně platit poplatek (zpravidla měsíčně). Při rodinných domech nebo bytech postačí i vlastní monitorování a to profesionální není nezbytné.

Kolik vybavení potřebuji k zajištění objektu?

Ať se rozhodnete pro drátový nebo bezdrátový zabezpečovací systém, počet prvků by měl odpovídat objektu, který chcete chránit. Nezapomeňte, že je důležité chránit všechna okna a dveře, které jsou potenciálním vstupem zloděje do vašeho objektu. Je ideální, pokud má váš alarm i detektor rozbití skla. Chcete-li alarm do garáže, postačí zařízení s menším počtem prvků, protože se předpokládá, že garáž má jen jednu bránu a žádná okna. Do bytů jsou vhodné menší bezdrátové alarmy s postačujícím počtem senzorů, které se jednoduše instalují a dají se přenášet z místa na místo. Zvažte velikost prostoru, který chcete chránit, čím je objekt větší, tím více vybavení budete potřebovat. Pro rodinné domy jsou tak vhodnější větší sety domovních alarmů.

Které detektory by neměly chybět ve výbavě alarmu?

Jaké detektory jsou vhodné pro váš konkrétní objekt, závisí na tom, co všechno v něm máte. Nacházejí se u vás různé cennosti, jako např. klenoty, šperky či sběratelské předměty? Zřejmě budete chtít vyšší míru zabezpečení. Pobíhají po domě děti nebo domácí mazlíčci? V tom případě nejsou velmi užitečné detektory pohybu, protože při nesprávné kalibraci budete dostávat mnoho falešných poplachů. Pokud jsou v domě během dne děti s chůvou, lepší alternativou je kamera. Budete mít přehled o tom, co se děje, i když jste právě v kanceláři a pracujete. Chcete ochránit svou domácnost před neočekávanou událostí? Vsaďte na alarmy s detektory kouře, úniku plynu či vlhkosti.

Mohu domovní alarm přenášet?

Bezdrátový domovní alarm můžete bez problémů přenášet z místa na místo, protože instalace je velmi jednoduchá. Přenést si můžete i drátový alarm, pokud se plánujete přestěhovat do nového domu a s původním bezpečnostním systémem jste byli spokojeni. Zde však budete potřebovat odbornou pomoc. Počítejte s poplatkem za nákup nového zařízení nebo s poplatkem opětovné instalace alarmu. Pokud se často stěhujete z místa na místo, skvělou volbou je bezdrátový alarm, který si dokážete nainstalovat bez odborné pomoci a dodatečných poplatků.

Je komunikace přes Wi-Fi bezpečným typem připojení?

Pri moderních bezpečnostních alarmech patří komunikace přes Wi-Fi síť k nejpoužívanějším variantám připojení. Kromě toho, že centrální jednotka dokáže komunikovat s jednotlivými bezpečnostními prvky, umí komunikovat i s vaším inteligentním mobilním telefonem. Přes smartphone můžete díky tomu ovládat bezpečnostní systém i na dálku. Abyste se vyhnuli útokům hackerů, je důležité mít šifrované připojení. Pokud alarm disponuje pouze touto technologií, při výpadku internetu či elektřiny máte smůlu. Je proto vhodné, abyste si koupili alarm, který se při výpadku dokáže přepnout na jiný typ komunikace, čímž se nepřeruší ochrana vašeho majetku.

Existuje norma, kterou musí splňovat domovní alarmy?

Kvalitní zabezpečovací systémy podléhají oficiální certifikaci, přičemž v každé zemi je jiná. Podle některých norem se alarmy dělí do čtyř skupin na základě stupně zabezpečení, resp. podle stupně rizika. Domovní alarmy by měly splňovat normy skupiny 1, popřípadě 2. Tam spadají rodinné domy a byty. Vyšší stupně zabezpečení se týkají zlatnictví nebo jiných objektů, kde je nutná výrazně vyšší ochrana. Certifikovaný domovní alarm vám dává jistotu, že váš bezpečnostní systém je spolehlivý. Normy se mohou týkat i konkrétních hlásičů a detektorů. Například hlásiče by měly být odolné proti teplu, vibracím, vlhkosti či korozi, musí být elektricky stabilní a bez opožděné reakce.

Vaše hodnocení:
(91%)
Datum publikování: 14.04.2021
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek