Nejlepší diktafony 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Diktafon je užitečné zařízení, díky kterému nahrajete zvukový záznam. Ten je zpravidla kvalitnější, než kdybyste nahrávali přes aplikaci v mobilu. Šikovné zařízení s kompaktními rozměy působí profesionálně a disponuje funkcemi, které se snaží ještě více zlepšovat kvalitu nahrávky. Aktivně potlačují šum v pozadí či filtrují nežádoucí zvuky. Na trhu jsou modely určené běžné populaci i profesionálům.

Jak vybrat diktafon?

Diktafon využijí studenti, podnikatelé, spisovatelé, novináři, reportéři, hudebníci, policisté či začínající filmaři, ale i kdokoli jiný, kdo chce zachytávat audio. Trh myslel na všechny, a proto přizpůsobil svou nabídku. V obchodech najdete levné diktafony určeny nenáročným spotřebitelům, hlasové záznamníky ze střední třídy, které využijí nadšenci, a také drahé zvukové rekordéry se špičkovou kvalitou zvuku pro profesionální použití.

Náš článek vás provede výběrem správného diktafonu. Prozradíme vám, proč se vyplatí investovat do tohoto zařízení, což sledovat před jeho koupí, či na jaké parametry a funkce se zaměřit. Připravili jsme pro vás i pět tipů na populární diktafony, které se mohou stát vhodným kandidátem na koupi a také odpovíme na často kladené otázky spotřebitelů.

Nejlepší diktafony

Názov Hodnotenie Detail
Zoom H1n   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sony ICD-PX240   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Philips DVT7110/00   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Olympus VN-541PC   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Eltrinex V12Pro   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Philips DVT 1160   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Diktafony – recenze

Vybrali jsme pro vás pět modelů, které vedou v žebříčcích prodejnosti. Uživatelé jsou s nimi spokojeni a oceňují kvalitu záznamu, doplňkové funkce či výdrž na jedno nabití. Samozřejmě, každý model má své plusy i mínusy a my jsme nevynechali ani ty. Přečtěte si mini recenze nejlepších diktafonů a dozvíte se i to, jaké výhody a nevýhody nabízí konkrétní model. Který z nich vás zaujal nejvíce?

Proč se vyplatí investovat do diktafonu

Diktafony slouží k zaznamenávání zvuku a přestože každý současný smartphone nebo tablet disponuje aplikací diktafon, tyto přístroje mají nadále svůj význam. V čem je diktafon lepší než nahrávání, které poskytuje mobil? V první řadě je to kvalita zvuku. Přestože se výrobci mobilních telefonů snaží své zařízení co nejvíce zdokonalovat, mikrofon nacházející se v mobilu není primárně určen pro nahrávání zvuku. Jeho funkce je zejména taková, že umožní uskutečnit hovor, resp. přenáší zvuk k osobě na druhé straně linky.

Zvukové záznamníky mají široké využití, hodí se na zaznamenávání rozhovorů, myšlenek, nápadů, přednášek, konferencí, obchodních jednání, koncertů, demo nahrávek písní či při získávání důkazních materiálů. Každý diktafon má své specifika a je vhodný na něco jiného. Tomu je pak přizpůsoben i mikrofon nebo více mikrofony, kterými konkrétní přístroj disponuje. Dosah mikrofonů v kvalitním diktafonu je mnohem lepší než v mobilu, proto můžete s diktafonem nahrávat i na větší vzdálenosti.

Mnohé diktafony disponují inteligentními funkcemi, ke kterým patří pokročilé potlačení šumu a hluku z okolí, nahrávka je tak čistší a srozumitelnější. To se hodí vždy, když nahráváte v hlučném prostředí, případně někde v exteriéru. Vyspělé diktafony víte ovládat hlasem a nahrávání spustit aniž byste se museli dotknout jakéhokoliv tlačítka. Některé diktafony dokáží reagovat na zvuk a nahrávání se spustí až tehdy, když přístroj tento zvuk detekuje. Jakmile přestanete mluvit, diktafon nahrávání stopne a znovu jej spustí až když znovu zaregistruje rozhovor. Tato funkce šetří nejen baterii zařízení, ale i paměť. Co je podstatné, nemusíte přetáčet tiché pasáže, protože diktafon ticho nenahraje.

Stříbrný mini diktafon

Diktafony skvěle využijí novináři, kteří potřebují nahrávat rozhovory, případně vytvářet audio podcasty. Tento přístroj se hodí i studentům na zaznamenávání přednášek nebo jazykových cvičení, z nichž se pak mohou učit namísto čtení poslechem. Stejně ho zužitkují podnikatelé na zachycení obchodních jednání, důležitých pracovních porad, konferencí či zajímavých myšlenek a nápadů. Pro zachytávání námětů přijde toto zařízení vhod i spisovatelům. Tlačítkové ovládání diktafonum. Jelikož má diktafon mnohem lepší kvalitu zvuku než záznamník v mobilu, sejde se také hudebníkům. Tlačítkové ovládání diktafonum na nahrávání písní nebo zaznamenání koncertního vystoupení. V neposlední řadě diktafon využijí policisté při získávání důkazního materiálu a také se uplatní u soudů na autentický záznam soudního procesu.

Jak jsme již naznačili, mikrofon v mobilním telefonu nebo tabletu není primárně určen k nahrávání, proto je jeho kvalita horší, zvuk není natolik čistý, nejsou dostatečně odfiltrovány nežádoucí hluky z pozadí a ani dosah mikrofonu se nepočítá v desítkách metrů. Kromě toho, mobilní telefon využíváte na množství dalších věcí a pokud byste s ním nahrávali několikahodinové přednášky ve škole nebo obchodní jednání, rychle by se vám vybila baterie i zaplnila kapacita úložiště. Přitom všem mobily většinou nenahrávají do oblíbených formátů, jakými jsou MP3 nebo WAV, a proto byste mohli mít později problém se zpracováním audio souborů.

Při nahrávání na mobil vás může zklamat směrová charakteristika mikrofonu, která ovlivňuje, z jakého směru bude mikrofon nejlépe přijímat zvuk. Jelikož mikrofon v mobilu je určen na hovory, nebude mít takovou účinnost jako diktafon. Nedostatky nahrávání na mobil se mohou projevit například při zaznamenávání přednášky ve škole a obzvláště tehdy, pokud sedíte od učitele trochu dále.

Současné diktafony mají propracovaný design, který se může stát doplňkem vašeho stylu. V nabídce jsou různé kousky a natrefíte na elegantní diktafony, minimalistické zařízení, robustní přístroje, univerzálně vypadající záznamníky či retro modely. Výběr je široký, proto si každý najde model, který bude splňovat požadované parametry a zároveň bude lahodit vašemu oku. Nahrávání na diktafon působí mnohem profesionálněji než zaznamenávání zvuku na mobil. K benefitům diktafonů patří i to, že většina modelů se ovládá velmi jednoduše a obsluhu zvládne každý.

Jak vybrat diktafon

Dobrý diktafon vám poslouží v mnoha situacích. Na trhu je množství modelů a každý se liší svými parametry i funkcemi. Aby vás tento přístroj nezklamal, před koupí si třeba ujasnit, k jakému účelu jej chcete používat a co je pro vás prioritou. Budete diktafon využívat denně na nahrávání přednášek nebo jej použijete jen občasně, abyste si zaznamenali důležité pracovní jednání či nějakou myšlenku? Případně hledáte hlasový záznamník na profesionální využití? To vše je při výběru podstatné. Společně se podíváme na to, jaké diktafony existují, co můžete od konkrétních modelů očekávat a které parametry a funkce je nutné sledovat.

Typy diktafonů

Diktafony se dělí na dvě základní skupiny, a sice na analogové a digitální. Digitální můžeme dále dělit na karetní, paměťové nebo kombinované. Každý typ diktafonu s sebou přináší plusy i mínusy a je na vás, abyste se rozhodli, co vám více vyhovuje.

Tlačítkové ovládání diktafonu

Analogové diktafony

Analogový typ diktafonu používá starou technologii, při které se zvuk zaznamenává na magnetickou pásku. Kdysi šlo o jedinou dostupnou technologii záznamu a používaly se kazety klasické velikosti, jaké můžete znát z magnetofonových přehrávačů. Novější modely analogových diktafonů obvykle používají mikrokazety, díky čemuž jsou zařízení menší i praktičtější. Ačkoli mají velkou konkurenci ve formě digitálních diktafonů, nadále jsou populární a někteří uživatelé na analogové zařízení nedají dopustit.

K výhodám analogových diktafonů patří kvalitnější zvukový záznam oproti digitálním verzím, a proto se používají hlavně v profesionální sféře. Využití najdou například v soudnictví při shromažďování důkazního materiálu, protože analogový systém odráží přirozený, takříkajíc surový zvuk. V tomto směru se můžete setkat i s nevýhodou, a sice, že přístroj zachytí i veškerý okolní šum a různé rušivé prvky. Analogový diktafon se z tohoto důvodu nedoporučuje běžným uživatelům. Tyto přístroje jsou navíc drahé a s nahrávkou se hůře pracuje, protože není možné jednoduše ji přenést do počítače.

Pokud bychom si měli shrnout výhody a nevýhody analogových diktafonů, tak k hlavním plusům těchto zařízení patří vysoká kvalita zvukového záznamu, přesné nahrání situace, čímž se zvyšuje hodnota důkazního materiálu. K mínusům pak patří vysoká pořizovací cena a horší přenášení souborů.

Digitální diktafony

Běžní uživatelé častěji používají digitální hlasové záznamníky, které nabízejí řadu přídavných funkcí, jsou levnější, modernější i uživatelsky přívětivější. Digitální diktafon převádí přirozený zvuk na digitální a pomocí integrovaného softwaru se snaží eliminovat šum a rušivé prvky. Tyto diktafony postačují na neprofesionální nebo poloprofesionální použití. Využijete je při nahrávání rozhovorů, konferencí, přednášek a podobně.

Digitální diktafony se dále dělí na profesionální hlasové záznamníky a modely určené široké veřejnosti. Dělí se také podle možnosti přenášení – známe stacionární a mobilní zařízení. Stacionární digitální diktafony se připojí pomocí USB kabelu k počítači a nahrávaný zvuk se ukládá na disk v počítači. Takové diktafony najdou uplatnění v kanceláři nebo nahrávacím studiu. Mobilní digitální diktafony ukládají data do integrované paměti nebo na externí paměťovou kartu.

Digitální hlasové záznamníky mají i podkategorie, k nim patří karetní, paměťové a kombinované digitální diktafony.

  • Karetní – nemají vnitřní paměť, a proto je pro záznam zvuku nutná paměťová karta. Tu vkládá do přístroje uživatel a k běžně podporovaným kartám patří SD nebo microSD. Výhodou je flexibilita v používání různých kapacit karet a také snadná výměna, když se karta zaplní.
  • Paměťové – uživateli musí stačit integrovaná paměť, která je předem daná výrobcem. Pokud budete nahrávat často, paměť se rychle zaplní. Pak nemáte jinou možnost jen smazat některé ze starších záznamů. Integrovaná paměť současných diktafonů se pohybuje od 2 do 12 GB, dražší modely nabízejí i 32 GB integrované paměti.
  • Kombinované – k dispozici je vnitřní paměť i externí v podobě karty. Jde o nejuniverzálnější provedení. Pokud vám dojde paměť diktafonu, můžete nahrávat na paměťovou kartu bez nutnosti mazání jakéhokoliv staršího zvukového záznamu.

Profesionální černý diktafon na kartu

Ve zkratce patří k výhodám digitálních diktafonů nižší pořizovací cena v porovnání s analogovými přístroji. Ke kladům patří i snadné propojení s počítačem a tedy snadná manipulace s nahrávkami, které lze později upravovat. Za hlavní zápor digitálních hlasových záznamníků se označuje nižší kvalita záznamu, ta je však plně dostačující pro studijní účely nebo pro osobní potřebu.

Citlivost mikrofonu

Kvalita nahrávky bude záviset na citlivosti mikrofonu. Před koupí si proto promyslete, jaké citlivé zařízení potřebujete a v jakých podmínkách chcete nahrávat. Pro každé prostředí se hodí jiný typ mikrofonu. Podstatné je, z jaké vzdálenosti a s jakou přesností je zařízení schopné zvuk zachytit. Chcete-li nahrávat v hlučném prostředí, případně z velké vzdálenosti, budete potřebovat velmi citlivý mikrofon.

Levné diktafony mají monofonní mikrofon, který poslouží k zaznamenávání běžné konverzace. Potěší nízká pořizovací cena, avšak horší kvalita záznamu. Takový diktafon je postačující i pro nahrávání přednášek za předpokladu, že přednáškový místnost není obrovská a vy nesedíte zcela vzadu.

Pokud potřebujete dosáhnout reálnější a kvalitnější nahrávání, poohlédněte se po diktafonech se stereofonním mikrofonem. Jde o zlatou střední cestu, která nabízí uspokojivou kvalitu zvuku za stále přijatelnou cenu. Takový diktafon opětovně využijete během přednášek, ale i pro záznam zvuku při dalších příležitostech.

Pro nejnáročnější spotřebitelé jsou určeny velmi citlivé mikrofony, které dokáží zachytit zvuk v profesionální kvalitě. Své uplatnění najdou na větších fórech, kde je třeba zachytit hlas přednášejícího z velké dálky. Při potřebě nahrávání písní za účasti dalších osob se vyplatí investovat do čtyřpásmového mikrofonu. Při mikrofonech sledujete nejen jeho citlivost, ale i dosah. Ten by měl být co nejdelší.

Mikrofony dělíme podle citlivosti do tří kategorií a podle toho můžeme nahrávat na jednu stopu (mono), dvě stopy (stereo) nebo čtyři stopy (prostorový zvuk). Platí, že čím je mikrofon lepší, tím je diktafon dražší.

  • Monofonní mikrofon (směrový) – mikrofon používá pro záznam zvuku jednu mikrofonní kapsli a zvuk se zaznamenává do jedné stopy. Kapsle je přizpůsobena tak, aby směřovala ke zdroji zvuku. Proto se tento mikrofon nazývá i směrový. Tento typ mikrofonu je vhodný, pokud se chcete zaměřit na zvukovou stopu vycházející pouze z jednoho zdroje, který je umístěn před mikrofonem. Zvuky z ostatních směrů se do značné míry integrují a jak jsme již naznačili, takové mikrofony se používají zejména v levných diktafonech.
  • Stereofonní mikrofon – mikrofon používá dvě oddělené kapsle, aby byl schopen zachytit zvuk do dvou stop. Kapsle jsou obvykle umístěny napevno a natočené osově, aby byla zajištěna souměrnost nalevo i napravo. Takovým mikrofonem lze docílit reálnější znějící nahrávku. Mikrofony se uplatní, pokud chcete nahrávat různé zvuky z více zdrojů. Oceníte je například i při zachycení atmosféry prostředí, ve kterém se nacházíte. Diktafony se stereofonním mikrofonem jsou o dost dražší oproti směrovým.
  • Citlivý mikrofon – mikrofon je speciálně upraven tak, aby dokázal zachytit záznam z co největší vzdálenosti. Někdy se tato vzdálenost počítá na stovky metrů. Citlivý diktafon v maskovaném provedení nechybí ve výbavě žádného profesionálního detektiva. Pro ještě větší citlivost k některým diktafonům lze připojit také externí mikrofon. Pro co nejlepší výsledky můžete sáhnout například po klopovém mikrofonu.

Kapacita paměti

Při analogových diktafonech nemusíte řešit velikost integrované paměti, protože ty zaznamenávají zvuk na magnetofonovou pásku. Délka záznamu je proto závislá na velikosti pásky. Bez pásky na analogový diktafon nezaznamenáte nic, obvyklá kapacita magnetofonových pásků je 60 až 90 minut zvukového záznamu. Pokud plánujete delší záznam, je vhodné mít po ruce náhradní volné kazety.

Analogový diktafon s páskou

U digitálních diktafonů je velikost integrované paměti podstatným parametrem, protože umožňuje nahrávat zvuk i bez přítomnosti externí paměťové karty. Čím je integrovaná paměť větší, tím lépe, protože diktafon vám umožní nahrát delší záznam. Nejméně prostoru zabírají soubory ve formátech MP3 a WMA a nejvíce formáty PCM a WAVE. Při běžných formátech obvykle platí, že 1 MB se rovná minutě záznamu.

Digitální diktafony s integrovanou pamětí bez možnosti rozšíření paměti o externí médium nabízejí paměť od 1 GB do 8 GB. Ty s větší kapacitou paměti jsou dražší. Soubory se zvukovým záznamem potom musíte pomocí USB kabelu přenášet do PC nebo notebooku.

Mnohé současné diktafony je možné rozšířit o externí paměťovou kartu. K běžným patří SD nebo microSD karty, případně Memory Stick, které využívá hlavně společnost Sony. Diktafony s paměťovou kartou poskytují výhodu v tom, že karta se dá snadno vyjmout a vyměnit za novou prázdnou. Kapacitou proto nejste omezeni, neboť karet na výměnu můžete mít u sebe libovolné množství. Moderní diktafony podporují externí paměťové karty do 32 GB, u dražších modelů to může být až 128 GB.

Před koupí si promyslete, jak často chcete nahrávat a zda je pro vás výhodnější integrovaná paměť nebo záznam na externí médium. Na trhu najdete diktafony, které nabízí pouze integrovanou paměť bez možnosti dodatečného rozšíření, kombinované přístroje, které mají vnitřní paměť a podporují také externí karty a diktafony bez vnitřní paměti, které nahrávají zvuk výhradně na paměťovou kartu.

Nejlepší paměťové karty 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší paměťové karty 2024 – recenze, test, srovnání

Paměťová karta je paměťovým médiem, které je neméně důležité jako USB flash disk nebo externí harddisk. Vždyť paměťová karta do mobilu je doslova nutností, podobně jako paměťová karta do fotoaparátu. Právě majitelé fotoaparátů, kamer či moderních smartphonů by bez této paměťové jednotky jen těžko využívaly potenciál těchto zařízení. A jak je to s výběrem? Pokud potřebujete úložiště... Přečíst článek

Formát nahrávání

Chcete-li se zvukovým souborem dále pracovat, například si ho přehrávat na počítači nebo jej upravovat, zaměřte se na formát, ve kterém je zvuk nahráván. Většina diktafonů nabízí záznam do formátů MP3 nebo WMA. Setkat se ale můžete i s méně tradičními formáty (např. DSS). Tyto soubory je pak obtížné otevřít bez speciální aplikace. To znamená, že výsledný zvukový záznam si na počítači neprohrajete a ani ho nebudete vědět upravovat.

Formát nahrávky kompatibilní s programem v počítači nebo notebboku se hodí pro pohodlné uchovávání záznamu, případně pro detailnější analýzu nahrávky nebo pro její úpravu. Formát nahrávky vybírejte i podle toho, zda chcete, aby se vám do diktafonu vešlo co nejvíce záznamů, nebo vám více záleží na co nejvyšší kvalitě zvuku.

Se kterými zvukovými formáty se můžete setkat?

  • Digital Speech System (DSS) – tento formát se používá v profesionálních zařízeních. Jeho předností je, že dokáže zachytit vysoce kvalitní zvukový záznam, přičemž zabere poměrně málo místa z paměti.
  • MP3 a WMA – tyto formáty patří k nejoblíbenějším a běžně využívaným. Mají dobrou kvalitu zvukového záznamu a zabírají málo místa.
  • WAVE (WAV) – s tímto formátem se setkáte při modernějších diktafonech. Nabízí vysoce kvalitní nahrávání, ale ve srovnání s jinými formáty zabírá příliš mnoho místa. Oceníte ho, když potřebujete profesionální záznamy a zároveň vám nepřekáží velké soubory.

Známe i další zvukové formáty, napríklak RAM, M4A nebo FLAC, ty se však v současných diktafonech nevyskytují vůbec nebo jen velmi sporadicky.

Doba provozu

Levnější diktafony dokáží nahrávat 8 až 15 hodin, při těch dražších se počítá s výdrží od 15 do 25 hodin nepřetržitého záznamu zvuku. Doba provozu je důležitá, protože není nic příjemné, pokud vám v polovině nahrávání přístroj vypovídá službu z důvodu vybité baterie.

Doba provozu udává čas, jak dlouho umí být diktafon v provozu bez výměny baterií nebo nutnosti dobíjení. Některé diktafony mají zabudovaný akumulátor a většinou jde o Li-Ion baterii. Tu je možné používat opakovaně a dobíjet dle potřeby. Na dobití však potřebujete přísun elektrické energie. Pokud zrovna není v dosahu, máte smůlu.

Tlačítko nahrávání na diktafonu

Druhou kategorii tvoří diktafony na tužkové baterie (AA nebo AAA). Tyto přístroje dokáží být v nepřetržitém provozu kratší dobu než akumulátorové verze, avšak výhodou je, že tužkové baterky jsou levné a můžete je mít u sebe neomezené množství. Po vybití je jednoduše nahradíte novými a pokračujete v nahrávání. Nepotřebujete mít v dosahu žádný elektrický zdroj, co se hodí tehdy, pokud často nahráváte v terénu (exteriéru). Neustále kupování nových tužkových baterií může být pro někoho obtěžující. Řešením je koupě dobíjecích tužkových baterií a kompatibilní nabíječky.

Mikrofonní vstup

Diktafony s mikrofonním vstupem umožňují připojit externí mikrofon. Ten je k přístroji připojen kabelem různé délky, proto můžete mít mikrofon umístěn blíže ke zdroji zvuku, který chcete nahrát. Mikrofonní vstup se hodí i tehdy, když je zabudovaný mikrofon pro vaše aktuální potřeby nedostačující nebo se na konkrétní situaci nehodí. Konektor pro připojení externího mikrofonu má nejčastěji podobu 3,5 mm jacku.

Reproduktor a sluchátkový vstup

Ačkoliv diktafon slouží k zaznamenávání zvuku, je důležité, aby měl i reproduktor nebo alespoň vstup na sluchátka. Vy si tak můžete během přestávky mezi nahráváním zkontrolovat kvalitu nahrávky. Diktafony jsou obvykle opatřeny jedním reproduktorem, jehož kvalita je dostačující na to, abyste si záznam vyslechli v klidném prostředí. Při hluku však může nastat problém a právě tehdy se vám hodí sluchátka. Některé diktafony mají sluchátka přímo v balení. Při těch bez sluchátek si zkontrolujte, zda disponují konektorem (nejčastěji 3,5 mm jack). Díky externím sluchátkům si záznam vyslechnete bez okolních rušivých elementů a navíc je takové poslech i diskrétnější.

Připojení k počítači

Ačkoliv se to v dnešní moderní době může zdát zvláštní, ale na trhu existují i ​​diktafony, které neumožňují propojení s PC. Výrobci takových zařízení cílí na uživatele, kteří nepotřebují zvukový záznam dále zpracovávat, ale postačuje jim jen přehrávání na samotném diktafonu. Ano, existují i ​​zákazníci, kteří se spokojí s ručním přepisováním nahrávky.

Diktafon bez možnosti propojení s počítačem může být zajímavý z hlediska pořizovací ceny, ale bez možnosti připojení k počítači se vzdáváte množství výhod. Zvukovou stopu nelze stříhat, přidat do ní další efekty a podobně. Počítač je kromě upravování nahrávky důležitý i z hlediska archivace záznamů, kde si můžete jednotlivé nahrávky přehledně seřadit podle různých kritérií.

Připojení diktafonu k počítači

Pokud je pro vás archivace záznamů nebo následné upravování nahrávek podstatné, vybírejte z diktafonů, které mají příslušný USB konektor. Potřebný propojovací kabel najdete v balení a někteří výrobci dokonce přikládají ke svým produktům i software potřebný pro úpravu zvukových stop.

Nemožnost propojení diktafonu s počítačem může vyřešit produkt s externí paměťovou kartou, v tomto případě budete pro přenos souborů do PC potřebovat čtečku paměťových karet. Pokud diktafon disponuje pouze integrovanou pamětí a zároveň nepodporuje propojení s PC, musíte se smířit s tím, že nahrávky zůstanou jen v přístroji.

Funkce a příslušenství

Kromě parametrů sledujte i různé doplňkové funkce, které diktafony nabízejí. Ty se liší od modelu k modelu. Vynechat byste neměli ani příslušenství, někteří výrobci jsou totiž štědřejší, jiní zas méně. Pokud v balení najdete vše potřebné, ušetříte na výbavě, kterou byste si museli v případě potřeby dokoupit.

Každopádně, s diktafonem by se vám mělo pracovat jednoduše a intuitivně, abyste dokázali včas zaznamenat to, co potřebujete. Zdlouhavé nastavování není žádoucí. Jednoduché diktafony mají jen několik základních tlačítek, se kterým přístroj uvedete do provozu, spustíte nahrávání (start) a poté jej zastavíte (stop). Samozřejmostí bývají tlačítka na pozastavení nahrávání (pauza) a regulaci hlasitosti. Propracovanější diktafony mají mnohem více tlačítek a často jsou opatřeny displejem.

Při analogových záznamnících se můžete setkat například s automatickým zpětným chodem diktafonu či s počítadlem pásky, díky kterému najdete část nahrávky, která vás zajímá. K běžným funkcím patří možnost pozastavení nahrávání (pauza) a opětovného spuštění, systém spouštění hlasového záznamu nebo rychlé přehrávání. U některých modelů můžete narazit na indikátor nabití baterie nebo na funkci snížení kvality záznamu ve prospěch jeho rozšíření.

Digitální modely diktafonů nabízejí mnohem více funkcí, které vám usnadní práci. K nim patří například funkce přehrávání MP3 souborů, ovládání zařízení pomocí hlasu, překrytí dvou zvukových stop či zrychlení/zpomalení poslouchaného záznamu. Mnohé digitální diktafony mají zvukové filtry, díky kterým se ukládá čistší zvuk, umožňují nastavit různé úrovně citlivosti mikrofonu a také nechybí indikátor úrovně nabití baterie. Vyspělé diktafony mají zabudovanou technologii Bluetooth, která vám ještě více usnadní přenášení nebo posílání zvukových souborů, případně mají integrovaný kalendář, se kterým si naplánujete nahrávání.

Jack vstupy diktafonu

  • Displej – mnohé zařízení disponují LCD nebo OLED displejem, na kterém jsou zobrazeny základní informace, např. délka nahrávky, zbývající čas nahrávání, stav baterie a pod. Ovládání diktafonu probíhá tlačítky, protože diktafony nezvyknou mít dotykový displej.
  • Detekce zvuku – přístroj začne automaticky nahrávat pouze v případě, pokud zachytí zvuk, nehrozí tedy, že by vám nahrával ticho, které by zbytečně zabíralo místo v paměti. Přístroj dokáže zjistit, zda je v blízkosti patrný zvuk a když nic nedetekuje, nenahrává, čímž se šetří nejen paměť, ale i baterie. Některé diktafony tuto funkci označují jako inteligentní nahrávání.
  • Ochrana dat – tato funkce se sejde, pokud nahrajete něco důležité, co by mělo zůstat v tajnosti a nepřejete si, aby se k nahrávce dostal někdo nepovolaný. Přístroje s možností ochrany dat umožňují jednotlivé nahrávky ochránit heslem. Pokud plánujete nahrávat citlivé materiály, myslete na to před koupí a poohlédněte se po diktafonu, který ochranou dat disponuje.

Co se týče příslušenství k diktafonům, v balení často naleznete sluchátka pro diskrétní poslech záznamů a USB kabel pro přenášení souborů do počítače. Méně častým vybavením je CD disk s programem na úpravu zvukových záznamů nebo nabíječka v případě diktafonů se zabudovaným akumulátorem. Některé modely se zabudovanou baterií nepotřebují nabíječku a nabijete je jednoduše přes dodávaný USB kabel. Samozřejmostí každého balení by měl být návod, abyste věděli, jak správně pracovat s přístrojem.

Cena diktafonů

Cena diktafonu je různá v závislosti na kvalitě a citlivosti mikrofonu, vnitřní paměti, doby provozu či přídavných funkcí. Samozřejmě, záleží i na značce, za kterou si třeba připlatit.

Levný diktafon získáte za přibližně 800 Kč a pod tuto částku vám nedoporučujeme jít, protože levnější modely vás mohou zklamat extrémně špatným výkonem, který se odrazí na nízké výdrži baterie i špatné kvalitě nahrávky. Ta může být nevýrazná, což vám pak ztíží přepis záznamu.

Při cenách do 1 200 až 2 000 Kč stále mluvíme o levných diktafonech, které jsou určeny běžným spotřebitelům bez náročných požadavků. Kvalita záznamu je dostačující k zachycení rozhovoru či přednášky. Diktafony z této cenové kategorie mají obvykle nevýrazný design a jsou vyráběny výhradně z plastu. Uživatelům nabídnou vnitřní paměť okolo 4 GB až 8 GB s možností rozšíření o externí paměťovou kartu. Nahrávky ukládají ve formátu WMA, případně MP3. Mnohé z přístrojů mají monochromatický LCD displej a disponují vstupem pro mikrofon i výstupem pro sluchátka. Napájeny jsou pomocí tužkových baterií a jejich výdrž je průměrná.

Diktafony nad 2 500 Kč se řadí do střední třídy. Najdete zde designově propracovanější modely, jejichž kvalita je dostačující i pro poloprofesionální použití. Přístroje disponují doplňkovými funkcemi, které usnadňují ovládání a setkat se můžete například s funkcí inteligentního nahrávání, kdy se audio záznam spustí pouze pokud přístroj detekuje zvuk. Diktafony mají přehledný displej, samozřejmostí je vstup na mikrofon, výstup na sluchátka či bohatší obsah balení. Integrovaná paměť se pohybuje od 8 GB do 16 GB a baterie dokáže být v neustálém provozu několik hodin. Mnohé modely napájejí namísto tužkových baterií vestavěné akumulátory, které se dají snadno znovu dobíjet.

Diktafon s externím mikrofonem

Nejdražší diktafony jsou profesionální, mezi modely se objevují analogové i digitální přístroje, jejichž cena začíná na částce kolem 5 000 Kč. Při těchto přístrojích si můžete být jisti skvělou kvalitou záznamu, prvotřídním zpracováním, dlouhou životností i krásným designem.

Profesionální digitální diktafony zpravidla disponují více mikrofony, které jsou polohovatelné, pyšní se špičkovou kvalitou zvuku i dlouhou výdrží baterie na jedno nabití. Podporují nahrávání do více formátů (např. PCM, MP3 a jiné) a jejich integrovaná paměť je minimálně 32 GB s možností rozšíření o paměťovou kartu. Mají velký přehledný displej, konektivita je zajištěna přes USB port i bezdrátově přes technologii Bluetooth. Disponují mnoha užitečnými funkcemi a skvěle je využijí například hudebníci, kteří chtějí zaznamenat koncert, demo nahrávku a podobně. Cena profesionálních digitálních diktafonů se může vyšplhat na 15 000 Kč.

Oblíbení výrobci diktafonů

Na trhu se setkáte s diktafony od méně známých výrobců, ale převládají ti, kteří jsou ověření lety. Jelikož diktafony byly populární zejména v minulosti, mnoho výrobců zůstalo tomuto produktu věrných a vyrábějí je dodnes. Ačkoliv diktafony vytlačují mobilní aplikace, zákazníci, kterým záleží na kvalitě zvuku, sahají po diktafonech ověřených značek. Které značky diktafonů vedou v žebříčku popularity?

K oblíbeným výrobcem diktafonů patří společnosti Olympus, Zoom, Tascam či Philips. Popularitě se těší i značky Sony, Eltrinex nebo HNAST. Poslední jmenovaný má ve svém portfoliu i špionážní USB diktafon, který je velmi nenápadný a hodí se tehdy, když chcete někoho nahrávat, aniž by o tom věděl. Špionážní diktafon v USB klíči nabízí například i Esonic, který se pyšní tím, že zařízení je profesionální a neodhalitelné.

Své místo v žebříčku prodejnosti si drží také legendární diktafon Aunn, který byl populární v 70. letech minulého století. Analogový diktafon na magnetofonové pásky má krásný retro design a jeho současná podoba je doplněna o USB vstup/výstup. Potěší všechny ty, kteří mají rádi nostalgii a v domácnosti zásobu magnetofonových pásek.

Krásný retro design nabízí i značka Roland. Přestože diktafon svým vzhledem připomíná zařízení patřící do minulosti, jde o propracovaný moderní přístroj. Digitální diktafon Roland se skvěle hodí hudebníkům, disponuje dvěma propracovanými mikrofony, které jsou schopné zaznamenávat kvalitní zvukové nahrávky. Má velký přehledný LCD displej, integrovanou bezdrátovou technologii Bluetooth a mnohé další praktické funkce, které zjednoduší jeho používání.

Samozřejmě, na trhu je několik dalších značek, které nabízejí diktafony, ale vždy se vyplatí investovat finance do přístroje od osvědčeného výrobce. Kromě toho, že získáte kvalitní přístroj, můžete si být jisti i dostupným servisem v případě reklamace.

Maskované diktafony

Maskovaným diktafonem jsme věnovali samostatnou kategorii článku. Jde o diskrétní zařízení, jejichž primárním účelem je nahrát zvukový záznam, aniž o tom kdokoliv věděl. Takzvané špionážní diktafony mají různou podobu, ale každý nahrává skrytě a rafinovaně. Mezi maskovanými zařízeními je běžný mini diktafon či flash disk diktafon, který kromě nahrávání plní i normální funkci USB klíče, aby bylo jeho zamaskování ještě dokonalejší. Natrefit můžete i na diktafon v náramku nebo diktafon v peru.

USB diktafon

Jde o oblíbený a často využívaný způsob tajného odposlechu. USB diktafon představuje téměř nulové riziko odhalení, protože mnohé modely skutečně plní kromě nahrávání i běžnou funkci USB klíče. Diktafon tak využijete dvojím způsobem – na záznam zvuku a také jako datové úložiště. Kapacita baterie závisí na ceny, ale pohybuje se od 8 hodin až do 2 dnů. Podobně je to i s kapacitou úložiště, se stoupající cenou stoupá i úložný prostor. Běžně je dostupná kapacita od 2 GB po 16 GB.

Miniaturní diktafon

V dnešní době je technologie natolik vyspělá, že výrobci dokáží diktafon zmenšit na miniaturní rozměry. Mini diktafon je díky svým rozměrům nenápadný a můžete jej umístit prakticky kamkoliv. Za extrémně zmenšení se považuje diktafon ve velikosti mince, ale i takové můžete na našem trhu najít. Mikro diktafon je však poměrně drahé zařízení. Navzdory malým rozměrům mají tyto diktafony citlivý mikrofon a nabízejí kapacitu úložiště okolo 4 GB. Propracované kousky dokáží nahrávat více než 100 hodin v kuse.

Mini diktafon se sluchátky

Diktafon v náramku

Diktafon v náramku má sportovní design a díky němu diskrétní nahrajete prenášky, školení či jakékoliv rozhovory. Kromě nahrávání zvuku jej můžete využívat i jako přehrávač hudby. Náramek je silikonový, proto je měkký a pohodlně se nosí. Mini diktafon je v náramku vložen a dá se bez problémů vyjmout a používat i bez něj. Každý si bude myslet, že máte na ruce fitness náramek na zaznamenávání vašich denních pohybových aktivit, nikomu nenapadne, že pomocí náramku nahráváte okolí. Náramky disponují detekcí hlasu a většinou nabízejí kolem 8 GB vnitřní paměti. Doba nahrávání je do 20 hodin a dosah mikrofonu několik metrů.

Diktafon v peru

Jde o klasický a nenápadný způsob nahrávání, který je vám jistě známý z mnoha špionážních filmů. Diktafon integrovaný v peru má oproti jiným zařízením o něco horší parametry. Většina modelů má úložiště pouze 1 GB, avšak lépe vybavené dokáží nabídnou 8 GB interní paměti. Diktafony v peru dokáží nahrávat od 8 do 16 hodin a co se týče vzdálenosti, mikrofon umí zachytit zvuky na vzdálenost do přibližně 7 metrů.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr vám přinášíme odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Mohou vám dopomoci rozhodnout se, který model bude pro vás nejvhodnější. Pokud potřebujete nahrávat jen občasně a nezáleží vám na prvotřídní kvalitě zvuku, nemusíte vyhazovat zbytečně mnoho peněz.

Bude i levný diktafon nahrávat lépe než mobil?

I známí výrobci mají v nabídkách poměrně levné diktafony, které seženete za přibližně 800 Kč. Ty jsou určeny nenáročným uživatelům, kteří si potřebují občasně zaznamenat rozhovor, myšlenku, nápad a podobně. Levný diktafon vám poskytne lepší kvalitu nahrávky než mobil, protože mikrofon v mobilu je primárně určen pro jiný účel (ne na nahrávání). Zde je třeba podotknout, abyste se vyvarovali levných diktafonů od neznámých čínských značek, ty by svou kvalitou či spíše nekvalitou mohli předběhnout i mobilní telefony.

Je lepší diktafon s integrovanou pamětí nebo s podporou paměťových karet?

Diktafon, který podporuje paměťové karty, vám dává větší svobodu. Karty si můžete měnit podle potřeby a nemusíte z diktafonu nic mazat. Na trhu jsou však i kombinované zařízení, které mají integrovanou paměť a zároveň podporují externí paměťová média. Pokud předem nevíte, jakou kapacitu úložiště budete potřebovat, sáhněte raději po kartovém nebo kombinovaném diktafonu. Ten, který má jen integrovanou paměť bez možnosti rozšíření, by vám časem nemusel stačit.

Jaké příslušenství je vhodné dokoupit k diktafonu?

Někteří výrobci jsou štědří a v základním balení dostanete vše potřebné. Jiní jsou však skoupější a potřebné vybavení si musíte v případě potřeby dokoupit. K diktafonu se hodí sluchátka, která vám dovolí diskrétně poslouchat nahrávky, na škodu nebude ani pouzdro, které diktafon ochrání během přenášení. Pokud vám záleží na špičkové kvalitě zvuku, dokoupit si můžete externí mikrofon, ten vybírejte podle toho, na jaký účel a situace ho chcete používat. Žádoucí je také externí nabíječka nebo náhradní microUSB kabel. Někdo používá k diktafonem i stativy. Pokud budete chtít použít stativ, nejdříve se ujistěte, že vámi vybraný model má požadovaný závit.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 09.02.2021
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek