Nejlepší diagnostické váhy 2024 – recenze, testy, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší diagnostické váhy
- Diagnostické váhy – recenze
- Xiaomi Mi Body Composition Scale
- Omron BF511
- Tanita BC-545N
- Garmin Index
- Xiaomi Mi Smart Scale 2
- Složení vašeho těla za pár vteřin
- Jak vybrat diagnostickou váhu
- Základem je bioimpedance
- Pozor na kardiostimulátor
- Přibíráte, nebo hubnete?
- Další parametry a funkce diagnostických vah
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Huawei AH100
Mnoho lidí posuzuje zdraví člověka podle jeho hmotnosti. Dokud však např. jeden muž vážící řekněme 90 kg může již být na hranici obezity, 100 kg vážící sportovec s desítkami kg svalů může být zcela fit. Z běžných osobních vah se dozvíte pouze údaj o vaší tělesné hmotnosti. Abyste získali ucelený pohled na složení vašeho těla, musíte sáhnout po tzv. diagnostických váhách.
V článku vám poradíme, jak si diagnostickou váhu vybrat a představíme vám i nejoblíbenější modely.
Nejlepší diagnostické váhy
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Niceboy Smart Scale ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Xiaomi Mi Smart Scale 2 ✔ VÝPRODEJ | Zobrazit produkt | |
Ruhhy Bluetooth BT ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Tanita BC-545N ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Withings Body ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Concept VO4001 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt |
Diagnostické váhy – recenze
Vybrat nejlepší diagnostickou váhu není jednoduché. A to i přesto, že víte, jak diagnostické váhy fungují, co si při výběru všímat a jak je používat. Rozhodli jsme se vám s výběrem pomoci co nejvíce a kromě průvodce parametry výběru diagnostické váhy jsme pro vás připravili i recenze oblíbených modelů. Doufáme, že vám naše recenze pomohou a uděláte si díky nim přehled. Pokud máte s diagnostickými osobními váhami zkušenost, podělte se o ni v komentářích pod článkem. Pomůžete tak při výběru ostatním zájemcům.
Složení vašeho těla za pár vteřin
Diagnostické váhy vám, na rozdíl od těch běžných, kromě vaší hmotnosti prozradí i údaje o množství tuku, svalové hmoty, vody či hmotnosti kostí. Ty pokročilejší vám po zadání několika údajů vypočítají s pomocí těch naměřených např. i množství viscerálního tuku (tuk kolem pasu, který se ukládá i na vnitřních orgánech), úroveň bazálního metabolismu atd.
Síla některých diagnostických vah spočívá také v možnosti jejich propojení se smartphony a přenosu dat do nich. V příslušné aplikaci od výrobce si potom můžete naměřené údaje za delší časové období nechat zobrazit v přehledných grafech, abyste viděli, jak se složení vašeho těla mění v průběhu času.
Nevýhodou těchto vah je vyšší cena a fakt, že při mnoha modelech musíte vlastnit smartphone nebo tablet, pokud chcete jejich funkce využít naplno.
Jak vybrat diagnostickou váhu
Pokud jste se rozhodli si pořídit diagnostickou váhu, měli byste se blíže podívat na její parametry a funkce. Měli byste si ujasnit, co všechno chcete, aby váha věděla měřit, abyste dokázali lépe rozhodnout. Některé modely jsou totiž vybavenější než jiné.
Základem je bioimpedance
Tzv. diagnostické váhy dokáží oproti těm běžným změřit i složení vašeho těla. Jde především o podíl tuku, svalové hmoty a vody v procentech. Některé dokáží také změřit množství kostní hmoty a pomocí vámi zadaných údajů (výška, pohlaví, věk) též vypočítat vaše BMI či úroveň bazálního metabolismu.
Měření složení těla umožňuje tzv. měření bioimpedance. Impedance je v podstatě elektrický odpor, který vodiče, izolanty a např. i lidské tělo kladou střídavému el. proudu. Při měření pomocí bioimpedance tedy váha nechá přes vaše tělo protékat slabý elektrický proud, pomocí kterého dokáže určit a vypočítat podíl jednotlivých tkání. Nemusíte mít obavy, el. proud je tak malý, že vám nejenže neublíží, ale dokonce ho ani nepocítíte.
Diagnostické váhy tedy poznáte podle několika kovových ploch – jde o měřící body, což jsou v podstatě elektrody, přes které proud protéká do vašeho těla. Přesnost je zpravidla tím vyšší, čím je elektrod více.
Z toho důvodu jsou dražší diagnostické váhy vybavené nejen elektrodami v oblasti chodidel, ale také měřícím modulem s kovovými rukojeťmi, který je k váze připojen kabelem, a který musíte během měření držet v ruce.
Tato metoda je poměrně spolehlivá, ale váhy na domácí použití nedosahují přesnost profesionálních lékařských přístrojů.
Pozor na kardiostimulátor
Aby diagnostická váha úspěšně změřila složení vašeho těla pomocí bioimpedance, musíte se vážit naboso a chodidly se dotýkat všech elektrod (pro podrobnější informace si přečtěte uživatelský manuál ke konkrétnímu modelu). Měření nasucho nemusí vždy fungovat, občas musíte elektrody či chodidla navlhčit vlhkým ručníkem.
Přibíráte, nebo hubnete?
Mnohé diagnostické váhy se označují také jako smart (nebo chcete-li inteligentní), protože je můžete propojit se smartphonem či tabletem, v některých případech i s inteligentními hodinkami. Naopak, ne každá smart váha, která tuto funkci nabízí, vám dokáže změřit složení těla.
Propojení se smartphonem je nejčastěji realizováno pomocí bezdrátového rozhraní Bluetooth nebo BLE (varianta Bluetooth s nízkou spotřebou energie), výjimečně pomocí Wi-Fi – v tom případě musíte mít u vás doma zřízenou bezdrátovou Wi-Fi síť.
Funkce váhy pak obsluhuje příslušná aplikace, kterou na smartphone či tablet musíte nainstalovat. Výrobci obvykle nabízejí verzi pro Android i iOS.
V aplikaci si pak můžete nechat hmotnost i další naměřené údaje zobrazit v přehledných grafech a sledovat, jestli přibíráte nebo hubnete, resp. zda nabíráte svalovou hmotu. Některé levnější váhy nemůžete bez aplikace ovládat, resp. vám v tom případě umožní pouze měření hmotnosti.
Další parametry a funkce diagnostických vah
- Počet uživatelů – smart váhy zpravidla umožní jejich používání většímu počtu uživatelů. Pro každého pak musíte v aplikaci či přímo na váze zadat údaje o pohlaví, výšce, věku atd. Nejčastěji váhy podporují 4 – 5 uživatelů, což může být pro početnější rodinu málo. Setkáte se ale také s modely pro 16 uživatelů. Pokud k vám někdo přijde na návštěvu, můžete použít tzv. hostitelský režim, při kterém se nebudou údaje zapisovat do nesprávného uživatelského profilu.
- Nosnost (max. mmotnost) – většina vah má rozsah měření hmotnosti 5 – 150 kg. Pokud máte vyšší hmotnost, sáhněte po modelech s nosností do 180 kg nebo vyšší, ty jsou však spíše výjimkou.
- Přesnost – většina výrobců udává přesnost kolem 50 – 200 g, tento údaj berte pouze jako orientační, jelikož tyto váhy nejsou, na rozdíl do těch určených pro profesionální použití, kalibrované. Skutečná přesnost se může pohybovat ve stovkách gramů.
- Výpočet BMI – jde o tzv. index tělesné hmotnosti (z anglického Body Mass Index). Vypočítává se poměrem hmotnosti a vaší výšky, toto číslo je tedy poměrně nepřesné, protože bere v úvahu průměrné množství svalové hmoty. Váhy či aplikace ho dokáží vypočítat, pokud máte více svalové hmoty, vyjde vám příliš vysoké BMI, které nebude odpovídat vašemu zdravotnímu stavu.
- Výpočet bazálního metabolismu – bazální metabolismus je množství energie, které vaše tělo spálí každý den bez jakékoli fyzické aktivity. Mnohé aplikace ho dokáží ve spolupráci s inteligentními váhami vypočítat podle vašeho věku, pohlaví či množství svalové hmoty.
- Výpočet tělesné kondice – aplikace ve spolupráci s váhou porovná množství vaší svalové hmoty a tuku, na základě čeho odhadne úroveň vaší kondice. Některé aplikace vám také dají užitečné tipy, jak zhubnout či nabrat svalovou hmotu, abyste kondici zlepšily.
- Napájení – nejčastěji bývá realizováno třemi či čtyřmi klasickými bateriemi velikosti AA nebo AAA, u dražších modelů vestavěným dobíjitelným akumulátorem. Chcete-li prodloužit životnost na jedno nabití a pomoci životnímu prostředí, můžete sáhnout po dobíjecích AA či AAA akumulátorech.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Váha na měření tuku v těle zaujala mnohých z vás. Chtěli byste mít diagostickú osobní váhu doma, avšak stále se neumíte rozhodnout pro ten nejvhodnější model. Proto jsme sesbírali vaše nejčastější otázky o tomto tématu a rozhodli jsme se na ně odpovědět. Pokud jsme na něco, co vás zajímá, zapomněli, napište nám do komentářů pod článkem.
Jaké baterie jsou do diagnostické váhy nejvhodnější?
Jak často a kdy se mám vážit?
Mohu se vážit i s mokrýma nohama?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek