Nejlepší dětské sedačky na kolo 2024 – recenze, test, srovnání

Holdujete jízdě na kole a očekáváte ve vaší domácnosti příchod malé ratolesti? Narození dítěte vůbec nemusí znamenat, že se své vášně pro cyklistiku musíte vzdát. Jedním ze způsobů, jak se dá skloubit rodičovství s cyklistikou, jsou dětské sedačky na kolo.

Dětská sedačka na kolo

Připravili jsme si pro vás kompletního průvodce, který vám pomůže s výběrem.

Nejlepší cyklosedačky

Názov Hodnotenie Detail
Bobike One Maxi   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Hamax Siesta   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Thule RideAlong   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Polisport Koolah   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Thule Yepp Maxi EasyFit   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Urban Iki   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Představení cyklosedaček

Dětské sedačky na kolo jsou výborným způsobem, jak si můžete své dítě vzít na cyklistiku s sebou a už od útlého věku v něm budovat chuť pro pohyb a sport. Trh nabízí několik řešení sedaček z hlediska jejich umístění na kolo, ceny a dalších jiných parametrů, které si postupně rozebereme. V úvahu je třeba brát typ sedačky a následně jeho parametry.

Cyklosedačka pro děti

Jaké jsou dostupné modely?

Na začátek si rozdělíme cyklosedačky do tří kategorií podle toho, na které části kola jsou umístěny, čímž vám pomůžeme zúžit výběr. V tomto směru je důležité najít kompatibilitu kola a sedačky.

Sedačky na přední rám

Sedačka tohoto druhu se umisťuje na rám kola, čili mezi vás a řidítka. Dítě se díky takové poloze bude cítit komfortněji, protože bude umístěno mezi vašimi rameny. Optimální věk dítěte pro takovou sedačku je 9 měsíců až 2 – 3 roky. Zda vám bude sedačka vyhovovat, můžete zjistit na základě následujících faktorů.

Náhlavní souprava kola

Náhlavní soupravy kol se dělí na dva druhy:

  • Závitové: Jsou dotaženy pomocí šroubové matice se závitem a vynikají tím, že jsou velmi kompatibilní s dětskými cyklosedačky.
  • Bezzávitové: Při tomto typu je na dotažení použitý vnitřní šroub, který není vidět. Montáž sedačky je náročnější a často je nutné použít adaptéry. Problém spočívá v širší základně řídítek, která znemožňuje montáž.

Dostatečný prostor

Na uchycení sedačky se používá montážní konzola připevněna těsně pod řidítka kola. Potřebná šířka na její přichycení je 1,5 cm až 3,5 cm. Na montáž této sedačky je nutný otevřený prostor, což je rovná část základny řidítek. Pokud tento prostor nemáte nebo si nevíte nastavit výšku řídítek, tak tato sedačka zřejmě nebude pro vás tou správnou volbou.

Sedačka na přední rám

Vzdálenost mezi řídítky a sedadlem

Prvotním předpokladem pro umístění přední sedačky na kolo je dostatečná vzdálenost mezi řídítky a sedadlovou trubkou, čili délka horní trubky nebo lidově "vázy". Ta by měla být dlouhá minimálně 50 cm, protože při kratších typech byste hrudníkem mohli do sedačky narážet.

Obecně potřebujete kolo, na kterém sedíte více vzpřímeně a typ konstrukce vás nenutí sedět v šikmé poloze, nahnutý nad řídítky.

Sedačky na zadní rám

Co se týče bezpečnosti dítěte, tak zde se v úvahu nebere jen věk, ale i váha a vhodné rozmezí je 9 měsíců až 22 kg. Na montáž nevyžadují nosič nad zadní pneumatikou a umístí se pohodlně na rám kola – díky tomu jsou finačně výhodnou volbou, protože nemusíte dokupovat nosič.

Dalším plusem je to, že nabízejí několik výhod a funkce – můžete je sklopit, mají odpružení, opěrky na nohy nebo nastavitelné ramenní popruhy. Kompatibilita sedačky s kolem se odvíjí od dvou faktorů.

Kabely na sedlovce

Zadní sedačky se v drtivé většině případů připojují na sedadlovou trubku (mezi pedály a sedadlem), no a abyste ji mohli takto přimontovat, tak na trubce nesmí být kabely. V případě, že tam kabely máte, tak budete muset dodatečně dokoupit nosič.

TIP: Rámy z uhlíkových vláken nejsou vhodné k připevňování dětských sedaček.

Sedačka na zadní rám

Výška sedadla

Dětské sedačky na zadní rám vyžadují cca 5 cm (záleží na konkrétním modelu sedačky) volného prostoru na tyčce pod sedadlem kvůli montáži tyče. Proto byste sedadlo neměli mít spuštěny zcela nízko. Alternativou jsou adaptéry určené pro nízké sedlo.

Sedačky na nosič

Třetí volbou umístění sedačky je na nosič, který je nad zadní pneumatikou. Obvykle jde o dodatečnou investici, jelikož většina kol nosič nemá. Pokud ho však máte, tak se ujistěte, že jeho nosnost je alespoň 25 kg, resp. koresponduje s váhou vašeho dítěte, plus nějaká malá rezerva. Kompatibilita se zjišťuje následovně.

Patice na montáž nosiče

Nezbytnou součástí kola jsou takzvané patice, protože se na ně montuje nosič. Pokud je nemáte, tak nosič nepřipojíte a logicky ani sedačku. Většinou jsou na kole 2 soupravy patic – 2 u zadní nápravy a 2 nahoře u zadního trojúhelníku. Na namontování jsou potřeba horní patice.

Kotoučové brzdy

Kromě patic hrají při montáži svou roli i kotoučové brzdy. Kola s takovými brzdami mají velký rotor kolem náboje kola, a proto jsou kompatibilní pouze se specifickými modely nosičů. V takových případech je nejideálnější donést kolo přímo do prodejny.

Sedačka na nosič

Jaké parametry zohledňovat při výběru?

Pokud máte vyřešenou kompatibilitu dětské sedačky s vaším kolem a vybrali jste si, která vám bude nejpohodlnější, tak na řadu přicházejí další parametry, které při výběru netřeba opomenout.

Věk a váha dítěte

Věk, váhu, případně velikost vašeho dítěte musíte dobře přizpůsobit velikosti a typu sedačky. Přední sedačky jsou vhodné spíše pro menší a lehčí děti, cca 15 kg, neboť odebírají prostor cyklistovi. Pokud je vaše dítě větší/vyšší, tak vám doporučujeme zadní umístění, aby vám nenarušoval řízení kola. Konkrétní čísla nosnosti závisejí na značky a pokynů prodejce.

Ramenní popruhy

I styl ramenních popruhů se může značně lišit od výrobců, ale základním pravidlem je, aby byly pevně umístěny na ramenou dítěte. Ideální a hlavně bezpečnější volbou jsou ty popruhy, které můžete vertikálně posouvat (podobně jako v autě) a tím pádem přizpůsobit jejich umístění výšce ramen dítěte.

U levnějších modelů najdete i takové popruhy, které si nemůžete nijak nastavovat, ale zde je pak na místě otázka, zda se vám vyplatí ušetřit peníze na úkor bezpečnosti vašeho dítěte.

Cyklosedačka by měla mít popruhy

Polohování

Polohování sedaček se týká spíše sedaček na zadní rám. Sedačky na přední rám byste neměli polohovat, aby vám nepřekážely v řízení kola. Zadní sedačky se polohují kvůli tomu, že děti během jízdy zvyknou usnout a tím pádem je vhodné nastavit je tak, aby jejich hlava a krk byly stabilní.

Tvar sedačky

Podobně jako polohování, tak i tvar sedačky ovlivňuje bezpečnost a komfort dítěte. Zde platí, že nejlepší sedačky jsou s vyšším opěradlem, protože pokud dítě usne, tak se může pohodlně opřít. Při nižších opěradlech jsou ramenní popruhy nízko a mohou se snadno sklouznout dolů z ramen.

Je dobré, když je tvar sedačky přizpůsoben helmě a je v ní vytvořen prolis, kde se dítě může pohodlně opřít i s helmou. Tím pádem není nuceno mít hlavu směrem dopředu.

Odpružení

Ne vždy je možné jezdit po hladkých upravených cyklostezkách, a proto je dobré, pokud má sedačka odpružení, které chrání dítě před nárazy a skoky způsobenými nerovnostmi terénu. Odpružení je pouze na zadních sedačkách a nejčastěji je vyřešeno prostřednictvím kovových tyčí.

Cena

Je třeba si uvědomit, že dětské sedačky by v první řadě měly mít patřičné bezpečnostní vlastnosti a dítě při jízdě chránit. Z tohoto hlediska není vhodné, abyste šetřili a skutečně kupovali jen ty nejlepší modely v rámci vášho rozpočtu. Ceny se pohybují v intervalu od 700 až po 35 000 Kč.

Nejčastější otázky a odpovědi

Milujete cyklistiku a chcete v ní pokračovat i po narození dítěte? Dětská sedačka na kolo je přesně to, co potřebujete. Jako při všem, ani při výběru cyklosedačky se nechcete popálit, proto máte ohledně něj řadu otázek. Na ty nejčastěji jsme se rozhodli odpovědět, abychom vám výběr ještě více usnadnili. Seznam samozřejmě není konečný. Další otázky nám můžete zasílat do komentářů. Odpovíme na ně co nejdříve.

Odkdy mohu s dítětem chodit na menší cyklistické túry?

S cykloturistikou třeba začít až tehdy, když dítě dokáže sedět delší dobu. Cyklosedačky jsou určeny pro děti od 9 měsíců, takže až po dosažení tohoto věku můžete vůbec začít uvažovat nad tím, že se začnete s dítětem v cyklosedačce jezdit na kole.

Rozhoduji se mezi koupí zadní a přední cyklosedačky. Která je vhodnější?

Každá má své výhody. V případě přední cyklosedačky na dítě neustále vidíte, můžete sledovat, co dělá a také ho uklidnit, když začne být nervózní. Zadní sedačka mu zas poskytuje komfort, dítě na vás vidí a může se vás kdykoliv dotknout. Je tedy jen na vás, jaké upevnění na kolo upřednostňujete.

Jak pečovat o cyklosedačku, aby vydržela co nejdéle?

Když sedačku nepoužíváte, zakryjte ji ochranným krytem, ​​aby na čalounění nepadal prach a nesvítilo přímé sluneční světlo. Sedačku čistěte teplou vodou s trochou čisticího prostředku, nikdy nepoužívejte bělidlo. Samozřejmě, cyklosedačku třeba pravidelně kontrolovat, abyste zjistili, zda je pro dítě stále bezpečná.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 15.01.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek