Nejlepší dětské houpačky 2024 – recenze, test, srovnání

Uvažujete o dětské houpačce na zahradu pro vaše ratolesti? V tom případě se vám náš článek může hodit. Představíme vám totiž, jaké máte při výběru houpačky možnosti, které parametry jsou nejdůležitější a také vás seznámíme s bezpečnostními prvky a zásadami, které je třeba dodržovat. Věděli jste, že houpačku můžete mít i v bytě? Od jakého věku je houpačka pro děti vhodná? Jaká je její maximální nosnost? Více v našem článku.

Jak vybrat dětskou houpačku?

Ačkoli dnes stále více dětí tráví čas u počítačů, tabletů, smartphonů nebo se hrají v dětském pokoji, dětská houpačka může být právě tím elementem, který vaše děti dostane na zahradu a na čerstvý vzduch. Dětská houpačka ze dřeva či kovu dokáže děti zabavit na dlouhé hodiny. Pokud se vrátíte do svého dětství, mezi váš hlavní revír určitě patřilo pískoviště, dětské prolézačky nebo právě houpačka. Dětská houpačka se může stát skvělým společníkem během běžných dní, ale houpačce se potěší i návštěvy během rodinných oslav.

Při výběru však nelze podceňovat nosnost, prostor okolo houpačky, konstrukční vlastnosti, materiály, bezpečnostní prvky a také nelze zapomínat na řádnou péči a údržbu. Při umístění houpačky sehrává roli rovněž i podklad, který se pod houpačkou nachází. Jak tedy vybrat správně?

Nejlepší dětské houpačky

Názov Hodnotenie Detail
Woody Houpačka pro miminko   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Dřevěná korálková houpačka   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Woody Houpací kruh   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Dvěděti Medvídek   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Buddy Toys Keynu 2   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Malatec 9918 3v1   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Dětské houpačky – recenze

Dětská houpačka na zahradu či interiérová do bytu? Hledáte houpačku pro dva, 3v1, chcete houpačku ve tvaru kruhu nebo dřevěnou houpačku klasického tvaru? Výběr je skutečně bohatý. Připravili jsme pro vás krátké recenze několika oblíbených produktů, které by vám mohly být při rozhodování nápomocné.

Věkové kategorie

Je třeba říci, že dnes jsou houpačky dostupné a vhodné pro děti všech věkových kategorií. Výjimkou není ani dětská houpačka pro miminka. Houpání je pro děti přirozený pohyb. Jen si to vezměte, 9 měsíců v bříšku, následně hodiny kolísání v náručí a následně spánek v kolébce či dokonce houpání se v kočárku. Houpání má v mnohém případě pro děti uspávací charakter. Z hlediska věku je tedy třeba rozlišovat typ houpačky, její nosnost a konstrukci.

Dětská houpačka pro miminka do 1 roku

V tomto případě nebude řeč o vnější zahradní houpačce ze dřeva, plastu či kovu. V tomto případě to opravdu není vhodná možnost. Nicméně, na trhu existuje množství houpaček kolébkového typu, kde je miminko v poloze leh nebo polosedě. Tyto houpačky připomínají místy dětské autosedačky, ledaže jsou konstrukčně pod větším úhlem. Disponují vlastní nosnou konstrukcí nejčastěji z plastu. Takové houpačky jsou vybaveny fixačními pásy a bezpečnostními popruhy, aby děťátko nevypadlo. Přihlížet je třeba i na nosnost, aby se houpačka náhodou nepřevrátila.

Dětská houpačka pro děti do 3 let

V tomto věku bývá už poměrně běžné, že některé děti sedí pod dohledem rodičů v houpačce. Doporučujeme však volit pouze závěsnou houpačku se zábranou, kde můžete regulovat i výšku zavěšení. Na trhu jsou rovněž závěsné houpačky, které disponují bezpečnostními popruhy. Vždy je však třeba znovu přihlížet na maximální nosnost, kterou houpačka disponuje.

Dřevěná houpačka v dětském pokoji

Dětská houpačka pro děti do 5 let

Klasická dřevěná nebo kovová houpačka se zábranou nebo větší sedací plochou, kde má dítě nějaký záchytný bod. Taková houpačka je vhodná především pro děti, které již nemají problém udržovat rovnováhu a dokáží udržet stabilitu. Alternativou může být i síťová houpačka kruhového tvaru, která nabízí větší plochu a dítě se na ní tedy bez problémů udrží.

Dětská houpačka pro děti nad 5 let

Takové houpačky jsou na trhu nejrozšířenější. Jde o masivnější dřevěné nebo kovové konstrukce, které jsou často kombinovány i se skluzavkou nebo jinou zajímavou prolézačkou. Podstatné je, aby byla houpačka stabilní a disponovala kovovými úchyty. Myslet třeba jako vždy na nosnost. Takové houpačky jsou již často bez úchytů a zábrany.

Konstrukční řešení houpačky

Vybrat si houpačku pro vaše ratolesti se dnes může jevit jako extrémně náročný úkol. Existuje totiž množství typů konstrukcí, které se nazývají houpačkou, ale ve skutečnosti mají typologicky od klasické houpačky velmi daleko. Představíme si tedy postupně několik typů.

Látková houpačka pro miminka je přesně tím typem, při kterém se výrobci předhánějí v tom, kdo přijde s nejlepším řešením. Podstata je ta, že lze takové houpačky z látkových materiálů upevnit do stropních kotev nebo disponují vlastní nosnou konstrukcí, kde lze po stranách ukotvit elastické lana, ke kterým jsou připevněny i popruhy dítě se může pohybovat vpřed a vzad a zároveň se vesele houpe.

Barevná plastová houpačka pro miminka

Nejtypičtějším typem z hlediska konstrukce je závěsná houpačka se zábranou. Výšku lze regulovat podle velikosti dítěte a nosnost se liší podle konstrukce. Může být 15, ale i 50 kg. Taková houpačka má vlastní nosnou konstrukci z plastu, dřeva nebo kovu. Menší alternativy jsou vhodné i do bytu. Dalším typem jsou závěsné houpačky bez zábrany, a tedy pro děti, které již nepotřebují oporu.

Často vyhledávaný je houpací kruh nebo, jednoduše, kulatá houpačka se sítí, jejíž lze hovořit i hnízdo. Taková houpačka nemá oporu, ale dítě si do ní může i lehnout a proto není za jistých okolností potřebná. Výjimkou není houpací křeslo nebo houpačka v podobě houpacího koníka. Tento princip houpání funguje na základě přenášení váhy.

Na zahradu se nejvíce hodí zahradní houpačky s vlastní nosnou konstrukcí. Buď jde o takové, které jsou napevno zabudované do země, nebo jsou položeny na pevné a stabilní platformě (písek, trávník, zatravňovací tvárnice, mulčovací kůra). Díky tomu disponují vysokou nosností.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnost je v případě dětí vždy na prvním místě. Aby byla houpačka pro děti bezpečná, důležitým parametrem je třeba podmínit samotný výběr. Od kvality konstrukce, materiálů, vhodném výběru až po správnou montáž. Pokud se dodrží tyto zásady, houpačka nabídne dětem dávku zábavy, kterou si zaslouží. Je vždy dobře vědět, že houpačka nespadne nebo z ní dítě nevypadne. Samozřejmostí jsou u některých houpaček bezpečnostní popruhy a fixační pásy.

Houpačka pro děti na zahradu

Jak upevnit houpačku v bytě? V souvislosti s bezpečností je tento případ velmi podstatný. Pokud houpačka nemá vlastní nosnou konstrukci, je třeba zvážit, jaké nabízí prostor možnosti. Za i před houpačkou musí být vždy dostatek místa. Pokud jde o závěsnou houpačku, lze ji upevnit do stropu nebo třeba existují montážní skoby či tyče, které lze upevnit mezi zárubně. Montáž takové houpačky zvládne i laik.

Použité materiály

Snad nejvíce používanými materiály jsou dřevo, plast a kov. Tyto materiály mají vliv na nosnost houpačky, její rozměry, hmotnost a také na stabilitu během používání. Stabilní rám v případě zahradní houpačky je nejčastěji vyroben ze dřeva nebo kovu. Houpačky vhodné do interiéru jsou nejčastěji z plastu nebo kovu. V případě závěsné houpačky do zahrady je sedlo obvykle konstruováno také z plastu nebo dřeva. Sedák se zábranou by vždy měl poskytovat dobrou oporu a bezpečnost. Sedák bez zábrany by měl s určitostí nabízet pevnost a stabilitu.

Nosnost houpačky

Pokud je řeč o nosnosti houpačky, třeba se při výběru zaměřit nejen na hmotnost dítěte, ale také na použité materiály. Je zřejmé, že dětské houpačky do zahrady z kovu nebo plastu by měly nabízet nosnost vyšší. Masivní houpačky s kovovou konstrukcí a kvalitním uchycením dokáží zvládnout zátěž od 100 až do 200 kg. Takové bývají často ukotveny přímo v zemi. Plastové houpačky vhodné na zahradu i do interiéru zvládnou zátěž zhruba do 20 kg. Do střední třídy lze řadit dřevěné nebo některé kovové houpačky, které díky stabilnější platformě oproti plastu unesou od 50 do 100 kg.

Rozměry a hmotnost

Tyto parametry při výběru nehrají až takovou roli. Přece jen, houpačka bude mít v rámci zahrady převážně stabilní místo a houpačky v interiéru rozhodně neváží více než 10 kg. Hmotnost a rozměry však mohou hrát roli, pokud není v zahradě, v bytě či domě dostatek místa. Vše však může řešit závěsná houpačka, kterou lze upevnit na strom nebo mezi zárubně v bytě a podobně. Takové houpačky zaberou minimum místa.

Látková houpačka pro miminka vhodná do bytu

Více místa už zabere zahradní houpačka nebo kombinovaná houpačka i s jiným zábavným prvkem (skluzavka, průlezka) nebo dvojhoupačka. Takové houpačky jsou však koncepčně vyráběny pro zahrady, aby měly dostatečný odstup alespoň dva metry od ostatních překážek. Eliminujete tak možnost úrazů.

Umístění houpačky

Tento faktor jsme zmiňovali i několikrát v textu výše. Výběr houpačky pro děti třeba přizpůsobit výměře daného prostoru. Především, pokud jde o byt či dům, a tedy houpačka bude umístěna v interiéru. Třeba zvolit správný typ, jakož i logicky uvážit, kam s houpačkou v místnosti. Pokud není možné do prostoru umístit houpačku s konstrukcí, zmiňovaná závěsná houpačka je řešení. Tak či onak, dostatek prostoru před i za houpačkou je jasnou podmínkou. Zda upevňujete houpačku do stropu, mezi zárubně dveří nebo konstrukci kladete na podlahu, odstup od pevných překážek by měl být nutností.

Cena dětské houpačky

Kolik stojí dětská houpačka? Záleží samozřejmě na tom, kolik jste ochotni do houpačky investovat. V mnoho závisí na typu houpačky, který si zvolíte. Nejjednodušší závěsné houpačky víte koupit již za 250 Kč. Samozřejmě, konstrukčně náročnější houpačky z kovu či dřeva stojí víc. Klasické zahradní houpačky s nosností okolo 80 kg ze dřeva nebo kovu se pohybují na úrovni 1 700 – 2 500 Kč. Nejdražší jsou masivní dřevěné a kovové houpačky s vysokou nosností. Za ty zaplatíte někdy i od 3 700 až do 5 000 Kč. Na dražší kousky natrefíte i v případě houpaček pro miminka. Houpací křesla s vlastní nosnou konstrukcí s fixací a bezpečnostními popruhy vás mohou vyjít na 1 200 až 2 500 Kč. Pro komfort dětí je však často třeba si připlatit.

Údržba zahradní houpačky

Nebojte se, zahradní houpačka nevyžaduje extrémní údržbu. Ačkoli, opět je třeba zdůraznit několik zásad, kterých byste se měli držet, pokud chcete, aby zahradní houpačka pro děti sloužila. Řeč bude samozřejmě o houpačkách, které jsou vystaveny vnějším vlivům počasí a různým povětrnostním podmínkám.

V první řadě se zaměříme na houpačky s kovovou konstrukcí. Tyto houpačky jsou obvykle ošetřeny antikorozním nátěrem. Časem se však vrstva oslabuje a je třeba tento nátěr obnovit. Každé dva roky doporučujeme houpačku natřít novým nátěrem. Nemusíte přitom starý nátěr odstranit použít můžete speciální barvy jako Hammerite, který je určen na kov i rez jako základní a zároveň i krycí nátěr. Rovněž zkontrolujte vždy pevnost šroubů.

V případě dřeva je princip stejný. Dřevo je často ošetřené a lakované. Nátěr se postupem času olupuje, proto je potřeba dřevo zbavit starého nátěru a nanést nový lak. Například lodní nebo ochranný lak s odstínem dle vašeho vkusu. Rovněž zkontroluje úchyty, šrouby a nosné body. Tuto údržbu je třeba provádět podle potřeby v pravidelných intervalech.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Houpačka by podobně jako pískoviště měla být součástí dětství. Poskytne množství zábavy, dítě se na ní dokáže hrát hodiny. O jejím výběru už víte vše podstatné. Na závěr vám ještě nabízíme odpovědi na časté otázky, které si spotřebitelé kladou před nákupem dětské houpačky.

Dřevo, kov nebo plast? Který materiál zvolit?

To závisí od vašeho vkusu, ale také na tom, kam plánujete houpačku umístit. Mnohé plastové houpačky se nosností vyrovnají těm ze dřeva a kovu, proto by měly úlohu sehrát především bezpečnostní prvky a vaše preference. Kov je při správné údržbě nejtrvalejší, dřevo je na dotek i na pohled podle nás nejlepší volbou.

Je interiérová houpačka vhodná i do zahrady?

Rozhoduje o tom materiálové provedení i konstrukce houpačky. Látková houpačka není vhodná pro dlouhodobé umístění na zahradě, dřevěná, kovová i plastová snesou i horší povětrnostní podmínky. Netřeba však zanedbávat údržbu.

Jaká je životnost dětské houpačky?

Při správné péči vám houpačka klidně vydrží dlouhá léta. Zejména kovové a dřevěné modely se vyznačují vyšší odolností. Plast, na který pravidelně svítí slunce, se může časem oslabit. Plastové houpačky totiž nemůžete ošetřit ochrannou barvou ani lakem.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(92.6%)
Datum publikování: 17.07.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek