Nejlepší dětské hodinky s GPS 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší dětské hodinky s GPS
- Dětské hodinky s GPS – recenze
- TCL Movetime Family Watch 40
- Lamax WatchY2
- Helmer LK 708
- Jak fungují GPS hodinky pro děti
- Smartphone versus dětské hodinky s GPS
- Špehovat či nešpehovat? To je otázka
- Jak vybrat nejlepší dětské hodinky s GPS
- Typy GPS hodinek pro děti
- Bezpečnostní funkce GPS hodinek pro děti
- Praktické a zábavné funkce dětských hodinek s GPS
- Technické parametry
- Dětské hodinky s GPS: návod k jejich používání
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Carneo GuardKid+
- Canyon Polly Kids Watch
Inteligentní hodinky s GPS pro děti se stále častěji objevují i na rukou našich mrňousů. I navzdory mnoha odpůrcům tohoto způsobu "špehování" se jim však určitě nedá upřít, že jde o velmi praktickou bezpečnostní pomůcku.
Najít ty nejlepší dětské smart hodinky s GPS není tou nejjednodušší výzvou. Proto jsme si pro vás připravili podrobný návod, jak na to.
Nejlepší dětské hodinky s GPS
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Lamax WatchY3 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Carneo TIK&TOK ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Hlemer LK 707 ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
TCL Movetime Family Watch 40 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Carneo Guard 4G ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt |
Dětské hodinky s GPS – recenze
Ve chvíli, kdy jsme si "prostudovali" několik popisků k dětským smart hodinkám s GPS, velmi rychle jsme pochopili, že budete potřebovat více, než návod na jejich výběr. Proto jsme si pro vás připravili i recenze několika konkrétních produktů.
Jak fungují GPS hodinky pro děti
Základní funkcí smart hodinek s GPS je sledování aktuální polohy vašeho dítěte. Hodinky prostřednictvím aplikace spárujete s vaším mobilním telefonem a následně můžete na virtuální mapce sledovat, kde se vaše dítě nachází. Samozřejmě, poloha není 100% přesná, "značka" na mapě se většinou zobrazuje trochu opožděně. Kromě toho však mohou dětské smart hodinky disponovat i množstvím dalších funkcí, jako je možnost telefonování či videohovoru, "odposlechu", posílání zvukových zpráv atd.
Smartphone versus dětské hodinky s GPS
Aplikace na sledování mobilního telefonu nejsou žádnou horkou novinkou, proto si možná někteří z vás položí otázku: "na co investovat několik stovek korun do hodinek s GPS, když už mé dítě sleduji přes smartphone?" Ano, to je velmi dobrá otázka. Samotní výrobci a prodejci dětských inteligentních hodinek s GPS je prezentují a obhajují nějak takto: "můžete mít neustálý přehled o pohybu vašeho dítěte, můžete s ním telefonovat nebo sms-kovat, no aniž by vaše dítě celý den "čumělo "na displej smartphonu, provolalo celý kredit, surfovalo po sociálních sítích..."
Jinak řečeno, GPS hodinky by měly splňovat stejnou funkci jako smartphone, zároveň však vašemu dítěti nemusíte kupovat telefon již ve velmi útlém věku a bojovat se závislostí na sociálních sítích či kontrolovat stránky, které navštívilo.
Špehovat či nešpehovat? To je otázka
Neustálá kontrola nad tím, kde se vaše dítě nachází či dokonce odposlech jeho rozhovorů s kamarády a učitelkou. Není divu, že mnozí rodiče, ale i odborníci nejsou GPS hodinkami vysloveně nadšeni. Právě naopak, jejich používání pokládají za nesprávné až zvrácené. Na druhé straně je tu obrovská skupina lidí, která jejich používání obhajuje jednoznačně a jednoslovné: "BEZPEČNOST!"
Názor si musíte udělat sami. My vám však můžeme říci jedno. Když dítěti na ruku připevníte GPS hodinky, nikdo vás nebude nutit sledovat tečku na mapě 24 hodin denně. Ani tehdy, když budou disponovat funkcí "odposlechu", nejste povinni odposlouchávat každé slovo vaší ratolesti. Otázku, zda je používání GPS hodinek rozumné, byste si proto měli přeformulovat na otázku, zda je víte rozumně používat vy. Pokud ano, určitě je nemůžeme označit za nezdravé, přehnané či zvrácené.
Jak vybrat nejlepší dětské hodinky s GPS
GPS hodinky pro děti jsou v našich končinách poměrně neprobádanou oblastí, proto existuje i poměrně málo návodů na jejich výběr. V následujících řádcích se podíváme na typy hodinek, jejich bezpečnostní, ale i různé praktické či zábavné funkce a samozřejmě poradíme vám v tom, jak vybrat ty nejlepší dětské hodinky s GPS.
Typy GPS hodinek pro děti
Hodinky s GPS mohou sloužit pouze ke sledování polohy vašeho dítěte nebo mohou disponovat i dalšími funkcemi, které jsme si načrtli výše. První otázkou, kterou byste si měli položit při jejich výběru, je proto právě to, co přesně od hodinek očekáváte. Chcete pouze vědět, kde se vaše dítě nachází, chcete s ním přes hodinky i telefonovat nebo chcete, aby zcela nahradily mobilní telefon?
Dětské hodinky s lokátorem
Základní modely dětských hodinek s GPS jsou vybaveny pouze GPS lokátorem a samozřejmě zobrazují aktuální čas. V překladu, když je má dítě připnuté na ruce, můžete sledovat pouze jeho polohu. Telefonování, videohovor či zasílání zvukových zpráv možné není. Toto řešení patří k nejlevnějším a zároveň i méně obvyklým.
Dětské hodinky s GPS lokátorem a možností volání
Pozor, dětské hodinky s GPS lokátorem a možností volání nejsou totéž jako hodinky s telefonem, ke kterým se dostaneme o chvilku. Přes tyto hodinky sice s vaším dítětem můžete telefonovat, ovšem pouze tehdy, když je prostřednictvím Bluetooth propojíte s mobilním telefonem vašeho dítěte. Fungují, v podstatě, úplně stejně jako klasické smart hodinky pro dospělé.
V tomto případě je tedy otázka, zda se vyplatí investovat do jejich koupě, když už dítě vlastní smartphone, opravdu na místě. Z rodičovských recenzí jsme však usoudili, že když dítěti zazvoní nejen telefon, ale i hodinky, které má na zápěstí, existuje menší šance, že si váš telefonát nevšimne.
Dětské hodinky s GPS a telefonem
Dětské hodinky s GPS a telefonem jsou nejčastěji využívaným typem dětských GPS hodinek. Jejich prostřednictvím můžete sledovat aktuální polohu dítěte a zároveň s ním telefonovat, přičemž dítě nemusí vlastnit smartphone. Při výběru si všimněte zejména to, zda daný model slouží pouze k jednosměrnému nebo i obousměrnému telefonování, tedy zda může volat pouze dítě vám nebo vy dítěti nebo zda spolu můžete "normálně" telefonovat.
Volací hodinky pro děti budou fungovat pouze tehdy, když do nich vložíte SIM kartu s předplaceným mobilním tarifem. Většinou do nich můžete navolit několik čísel, přičemž dítě může volat pouze na ně. Za minimum se dají pokládat 2 a za ideál alespoň 5 předvolených čísel. Do některých zařízení však můžete zadat i více než 20 telefonických kontaktů.
Jakousi pokrokovější verzí volacích hodinek jsou modely, přes které můžete uskutečnit i videohovor. Aby mohli hodinky disponovat touto funkcí, musí podporovat 4G síť a mít integrovanou kameru. Proto bývají i o něco dražší. Podobně jako při hodinkách s možností volání si i v tomto případě všimněte, zda jde o jednosměrné nebo i obousměrné videohovory.
Hodinky s možností posílání zpráv
Hodinky, přes které můžete sledovat polohu vašeho dítěte a zároveň přes ně posílat textové či hlasové zprávy, jsou zlatou střední cestou. I v tomto případě budete potřebovat SIM kartu s aktivním tarifem na telefonování, respektive sms-kování. Některé modely na "chatování" využívají pouze aplikaci, tedy mobilní data.
Některé hodinky jsou vybaveny i takovými chatovacího aplikacemi, do kterých si vaše dítě může "přidat přátele", tedy jiné děti, které také vlastní stejné hodinky, přičemž žádost o přátelství jim musíte schválit vždy vy. Takové modely tedy zastoupí Facebook či jiné sociální sítě, ovšem s tím rozdílem, že máte mnohem lepší kontrolu, s kým je vaše dítě v kontaktu.
Bezpečnostní funkce GPS hodinek pro děti
Kromě výše zmíněných funkcí, mohou dětské hodinky s GPS disponovat i dalšími bezpečnostními a praktickými funkcemi. Jelikož ty však většinou pouze doplňují možnosti, o kterých jsme hovořili výše, nebudeme dále mluvit o typech hodinek, ale pouze samostatných funkcích. Nejprve se podíváme na ty, které souvisí s bezpečností.
Funkce SOS
Funkce SOS, jak napovídá již název, patří k základním bezpečnostním funkcím dětských smart hodinek s GPS. V praxi může vypadat různě. Nejčastěji se setkáte s SOS tlačítkem, které dítě stlačí v případě jakékoliv nouze. Druhou možností je SOS volání, které je možné uskutečnit stiskem 1 či 2 vámi nastavených čísel. V obou případech však přes aplikaci dostanete upozornění.
Mnoho rodičů tuto funkci vnímá přehnaně. A ano, pokud by se vaše dítě dostalo do situace, ve které vám nemůže zatelefonovat ani napsat textovou zprávu, znamenalo by to, že je opravdu zle – únos, vážný úraz atd. Aniž jsme my nebo vy malovali čerta na zeď, ale určitě není na škodu, pokud hodinky takovým tlačítkem disponují. Přece jen, člověk nikdy neví. Navíc funkce SOS vašemu dítěti pomůže i tehdy, pokud si náhodou nebude dát vědět rady s ovládáním hodinek.
Funkce geofencing – bezpečná zóna
Funkce geofencing je velmi praktická a také patří k jakémusi základu. V mobilní aplikaci, která slouží k ovládání hodinek, si vyznačíte takzvanou bezpečnou zónu, tedy oblast, ve které se vaše dítě pohybuje běžně a v níž zároveň pohybovat může (např. škola, budova, kde má taneční kroužek, domov, byt prarodičů). Pokud dítě tuto zónu překročí, aplikace vás na to upozorní.
Bezpečný příchod do cíle a rodičovský zámek
Touto funkcí bohužel nedisponuje příliš mnoho dětských hodinek s GPS. Pokud byste však na takové narazili, určitě vám jejich koupi doporučujeme. V praxi jde o to, že si v aplikaci nastavíte cílové body, do kterých má vaše dítě dorazit. Když se tak stane, dostanete upozornění, díky čemuž nemusíte všechno "držet v hlavě".
Rodičovský zámek slouží k tomu, aby bylo možné hodinky vypnout pouze přes aplikaci, která je ve vašem telefonu. Jde o velmi praktickou záležitost, protože máte jistotu, že vás dítě "neodstrihne", ať už náhodou nebo záměrně. Oceníte ji také v případě odcizení hodinek.
Skrytý odposlech a fotografování
Veru tak, některé hodinky mohou bez studu konkurovat pokrokovým špionážním zařízením. Funkce skrytého odposlechu funguje velmi jednoduše. Prostřednictvím aplikace můžete na dálku odposlouchávat vaše dítě, a to aniž by o tom i jen tušilo. Někteří výrobci poskytují rodičům ještě o něco propracovanější formu špionáže v podobě fotografování na dálku. Přes takové hodinky tedy můžete dítě nejen slyšet, ale i vidět.
Praktické a zábavné funkce dětských hodinek s GPS
Dětské hodinky s GPS patří do kategorie smart zařízení, proto by neměly být zaměřeny pouze na bezpečnost, ale vašemu dítěti poskytnout i různé možnosti zábavy či praktické funkce. Je však pravda, že někteří rodiče mají na celou věc jiný pohled. Funkce, jako fotoaparát či krokoměr považují spíše za zbytečnost. Pokud tedy patříte do této skupiny, poohlédněte se raději po modelech se základními bezpečnostními funkcemi.
- Integrovaný fotoaparát a kamera: Přes tyto hodinky může dítě fotografovat nebo natáčet krátká videa. Některé modely disponují i možností jejich zasílání. Při výběru si všimněte kvalitu objektivu (rozlišení) a nezapomeňte ani na dostatečnou paměť zařízení.
- Krokoměr: Najdete ho na většině smart dětských hodinek. Krokoměr mnozí vnímají jako součást motivace k pohybu.
- Budík: Hodinky s budíkem jsou taktéž velmi praktické. Při výběru si všimněte zejména to, zda si ho dítě může nastavit samo nebo tak můžete udělat pouze vy přes aplikaci.
- Poznámky: Tuto funkci ocení zejména starší děti. Funguje stejně jako "připomínky" v mobilu.
- Světlo: Při hodinkách rozlišujeme 2 typy světel, a to světlo, které slouží k podsvícení obrazovky, a světlo, kterým si dítě může zasvítit "do prostoru".
- Emoji: Chcete si s vaším dítětem posílat "smajlíky"? Najděte pro něj hodinky s funkcí emoji.
Technické parametry
Pokud vás ohromí funkce některých z dětských hodinek, nespěchejte a pořádně si prostudujte také jejich technické parametry, jako je výdrž baterie, typ lokalizace či odolnost vůči vodě a nečistotám. Všechny z nich totiž přímo souvisí i s jejich kvalitou.
Typ lokalizace
Při výběru dětských hodinek s GPS narazíte na informace typu: "zařízení využívá 2 režimy GPS", "hodinky mají GPS, LBS, GSM a Wi-Fi lokalizaci". Mnozí z vás tyto informace s největší pravděpodobností "přeskočí", protože je nebudete pokládat za důležité nebo jim nebudete absolutně rozumět. Opak je však pravdou. To, jaký druh lokalizace využívají dané hodinky, má přímý vliv na přesnost určování jejich polohy.
GPS je systém, který na lokalizování zařízení využívá několik desítek (cca 30) satelitů obíhajících kolem zeměkoule. GPS přijímač v hodinkách z nich zachycuje signály, přičemž vždy spolupracuje alespoň se 4 satelity, které jsou při něm v dané chvíli nejblíže.
LBS (Location-Based Service) je sledovací systém, který k určení polohy využívá signál mobilního telefonu (hodinky se SIM kartou vysílají podobné signály), přičemž sledování zařízení probíhá prostřednictvím signálu, který vysílají mobilní GSM věže místního poskytovatele mobilní sítě. LBS systém je proto méně přesný.
GSM systém se v podstatě od toho LBS velmi neliší. Zjednodušeně řečeno, poloha zařízení je také určována prostřednictvím věží daného mobilního operátora. Když se zařízení nachází v oblasti, která je pokryta "jeho" mobilní sítí, jeho sledování probíhá přes ni. Wi-Fi lokalizace nebo takzvaný WPS, WiPS zda WFPS systém je geolokační systém, který na určování polohy zařízení využívá signály z nejbližších Wi-Fi hotspotů. Výjimečně narazíte i na zařízení, které využívají GLONASS. Jde o ruský družicový navigační systém, který spolupracuje s 24 družicemi kolujúcimi kolem zeměkoule.
Asi jsme vám trochu zamotali hlavu, že? Předešlé řádky byly věnovány zejména těm, kteří se chtějí do problematiky lokalizování polohy hodinek ponořit trochu hlouběji. V praxi však jde o to, že hodinky, které využívají GPS, LBS i Wi-Fi lokalizaci dokáží jejich polohu určit přesněji. Kombinace GPS a LBS je méně přesná.
Kapacita baterie
Většina výrobců dětských smart hodinek s GPS garantuje, že na jedno nabití vydrží v plném provozu 2 až 3 dny. Na základě mnoha recenzí však usuzujeme, že tento údaj až tak úplně nekoresponduje s realitou. Pokud budete neustále využívat GPS a přitom s dítětem telefonovat, drtivou většinu hodinek budete muset dobíjet každý den. Za minimální kapacitu baterie, kterou lze považovat za dostačující, můžeme označit 400 – 500 mAH. Samozřejmě, čím více mAH, tím lépe.
Úložný prostor
Ne, nemluvíme o tom, zda se vám hodinky vejdou "do váčku", ale o jejich úložném prostoru, tedy o kapacitě jejich paměti. Obecné pravidlo zní, že modely s 2 GB RAM a více by měly být pro vás i vašeho prcka zcela dostačující. Samozřejmě, ukládání fotografií či videí vyžaduje o něco větší paměť.
Vodotěsnost a odolnost vůči nečistotám
Děti a elektronika, to není ta nejlepší kombinace pod sluncem. Proto vám určitě doporučujeme sáhnout po hodinkách, které jsou vodotěsné. Na škodu není ani ochrana proti nečistotám, resp. vůči prachu. Tento údaj najdete pod označením IP, za kterým se nacházejí 2 nebo 1 číslice. První z nich označuje odolnost vůči nečistotám. Aby byly hodinky opravdu prachuvzdorné, musí být označeny číslem 6. Druhá číslice hovoří o odolnosti vůči vodě.
- IPX3 – hodinky jsou odolné pouze vůči kapkám vody, tedy vůči dešti
- IPX4 – hodinky odolají cákající vodě ve všech směrech
- IPX5 a 6 – hodinky jsou odolné vůči tryskající nebo intenzivně tryskající vodě
- IPX7 – hodinky odolné proti dočasnému zaplavení
- IPX8 – hodinky přežijí trvalé ponoření, jsou tedy vhodné i na plavání či koupání
Materiály
Hodinky přicházejí do přímého kontaktu s pokožkou vašeho dítěte, proto se určitě zaměřte i na informace o použitých materiálech. Nejdůležitější součástí je řemínek, který by měl být zdravotně nezávadný a hypoalergenní. Bohužel, mnozí výrobci zákazníky o použitých materiálech a jejich "původu" neinformují do detailů.
Provedení, design a odolnost vůči mechanickému poškození
Stejně tak důležitým parametrem je i celkové provedení hodinek. Měly by být robustní, odolné vůči nárazu a jejich displej by měl být pokryt speciální fólií, která ho ochrání před prasknutím či rozbitím. Zaměřte se také na velikost displeje, jehož úhlopříčka by měla představovat alespoň 1,3 palce. Hodinky by na druhé straně neměly být příliš těžké, přičemž za přijatelnou hmotnost můžeme považovat cca 50 g. Design hodinek může být různý, protože je však bude nosit vaše dítě doporučujeme, abyste o něm poradili právě s ním.
Ochrana osobních údajů (GDPR)
Téma ochrany osobních údajů v online světě je dnes více než horká a neobchází ani inteligentní hodinky pro děti, což je zároveň velmi pozitivní. Představa, že se informace o poloze vašeho dítěte mohou dostat do rukou kohokoliv, vám asi na pocitu bezpečí nepřidají. Při jejich nákupu si proto vyhledejte informaci, která se týká GDPR, popřípadě se o ní informujte přímo u prodejce. Pokud má daný výrobek certifikace jako ISO 9001, ISO 27001 či ISO 14001, můžete jej pokládat za bezpečný.
Nano SIM karta k hodinkám
Žádné inteligentní hodinky s GPS nebudou fungovat bez správné nano SIM karty. Tu si musíte většinou dokoupit samostatně u vámi vybraného mobilního operátora a do hodinek ji vložit ještě před jejich zapnutím a spárováním se smartphonem. Samozřejmě, k některým modelům SIM-ku dostanete "zdarma" již při koupi.
Aby GPS hodinky skutečně fungovaly, nano SIM karta musí mít aktivovanou datovou tarifu, aktivní data a hlas a deaktivován PIN kód. Pokud nejste v této oblasti zcela doma, doporučujeme, abyste se poradili přímo v prodejně vašeho operátora.
Jazyk
Jazyk, ve kterém je možné ovládat hodinky a aplikaci, je detailem, na který byste zapomněli možná i vy. Většina zákazníků se totiž spoléhá na to, že čeština je samozřejmostí. Na mnoha hodinkách však lze nastavit pouze angličtinu a jiné jazyky, při kterých však existuje pouze malá šance, že je bude vaše dítě ovládat. Při nákupu si proto pozorně všimněte údaj o možnostech nastavení jazyků.
Dětské hodinky s GPS: návod k jejich používání
Když jsme si prohlíželi různé recenze na dětské hodinky s GPS, pochopili jsme, že mnozí rodiče si jejich používání zpočátku představovali trochu jinak, než je to v realitě. Proto jsme si pro vás připravili krátký návod na používání dětských hodinek s GPS. Jde však jen o jakési základní kroky. Každý produkt se může mírně lišit, proto určitě nezapomeňte na důkladné prostudování návodu.
- Hodinky vyjměte z obalu. Na jejich displeji bude s největší pravděpodobností nalepená ochranná fólie, kterou je třeba dát dolů.
- Nyní si do vašeho smartphonu stáhněte aplikaci, která je kompatibilní s daným modelem GPS hodinek. Aplikace jsou většinou dostupné zdarma v Google Play pro zařízení s OS Android nebo v App Store pro ty, kteří používají OS iOS. Někteří výrobci uživatelům dávají možnost načítání QR kódu z návodu či obalu od hodinek, přes který si stáhnete aplikaci.
- Před samotným spárováním hodinek budete muset při většině z nich prostřednictvím aplikace zrealizovat i registraci, tedy vytvořit účet, pomocí kterého budete ovládat váš smartphone i hodinky. Nejde o nic náročné. Kliknete na ikonku "registrovat", zadáte váš email a celý úkon dokončíte zadáním kódu, který vám přijde na email.
- V této chvíli můžete do hodinek vložit nano SIM kartu.
- Pomocí tlačítka ON/OFF zapněte hodinky. Ještě předtím, než se pustíte do dalších úkonů, na nich nezapomeňte nastavit jazyk.
- Nyní můžete přistoupit k párování hodinek se smartphonem. Tu je možné zrealizovat několika způsoby, nejčastěji se však setkáte s možností oskenování QR kódu z displeje hodinek do telefonu nebo se zadáním IMEI čísla, které se většinou nachází na obalu od produktu.
- Když jsou hodinky úspěšně spárované, zapněte aplikaci na vašem smartphone, v nastaveních najděte možnost vložení telefonního čísla, to do ní následně zadejte, přejděte na hlavní stránku aplikace, no a na té byste již měli vidět hodinky v podobě značky na mapě.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Otázek ohledně dětských hodinek s GPS by bylo jistě ještě mnoho. My jsme si pro vás vybrali několik z nich, které zákazníky "trápí" nejčastěji.
Od jakého věku jsou vhodné hodinky s GPS?
Jsou hodinky s GPS kompatibilní s každým OS?
Je možné vyměnit řemínek na hodinkách?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek