Nejlepší elektrické autíčka 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší elektrické autíčka
- Elektrické autíčka – recenze
- Beneo Mercedes G
- BMW X6 M
- Jak vybrat elektrické dětské vozidlo podle věku
- Design elektrického autíčka: jeep nebo "osobák"?
- Osobní versus terénní elektrické autíčko
- Elektrické autíčka – důležité parametry
- Baterie a její výdrž
- Rozdíly mezi licencovanými, certifikovanými a nejlevnějšími elektrickými autíčky bez značky
- Malý průzkum zákaznických recenzí elektrických autíček Audi a Mercedes
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Beneo Audi TT RS
- Dolu Maxx
- Beneo Audi R8 Spyder
Elektrické autíčka patří k dražším hračkám, proto je dobré nekoupit to první, na co narazíte v hračkářství nebo e-shopu s dětskou elektronikou.
Pokusíme se vám poradit, na jaké parametry se zaměřit při výběru, od jakého věku je elektrické autíčko vhodné, co říkají o některých modelech samotní spotřebitelé a jaký je rozdíl mezi značkovými a neznačkovými produkty.
Nejlepší elektrické autíčka
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Beneo UTV 24V ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
UTV 24V ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Buddy Toys Farm Tractor ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Lean Toys Audio R8 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
USA ARMY 4X4 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Buddy Toys Lamborghini ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt |
Elektrické autíčka – recenze
Prohlédli jste si desítky dětských elektrických autíček a stále nepadlo konečné rozhodnutí ani na jedno z nich? Pro všechny nerozhodné jsme si připravili recenze produktů, kterými se vám pokusíme pomoci s výběrem toho NEJ autíčka.
Jak vybrat elektrické dětské vozidlo podle věku
Věk dítěte je nejdůležitějším parametrem při výběru jakékoliv hračky. Pokud příliš malému dítěti zakoupíte autíčko, které nebude schopné ovládat z důvodu nedostatečně vyvinutých senzomotorických schopností, hra ho nezaujme, navíc bude nebezpečná, protože nestihne včas zabrzdit nebo "vybrat zatáčku". Proto nezapomínejte na věk, ale ani na individuální schopnosti vašeho dítěte.
Autíčko pro děti od 1 roku
Ve věku od 1 do 3 let vám doporučujeme používat neelektrické autíčka, tedy klasické odrážedla, popřípadě autíčka s pedály. Takto maličké děti mají motoriku ještě na velmi nízké úrovni. Elektrické autíčko by pro ně proto představovalo spíše stres. Pokud jim chcete dopřát zážitkovou jízdu v mini autě, vezměte je na autodrom a řiďte vy.
Elektrické autíčko pro děti od 3 do 5 let
Děti v tomto věku začínají zvládat i komplikovanější úkony. Elektrické autíčko s jedním pedálem (brzda i plyn), dvěma rychlostními převody a popřípadě i možností couvání je proto ideální. Bezpodmínečně sáhněte po modelu, který můžete plně ovládat i přes dálkové ovládání, abyste předešli případné nehodě. Klakson, světla a zpětná zrcátka jsou pouze plusem.
Elektrické autíčko pro větší děti
Pokud chcete takovou hračku pořídit větším dětem, zaměřte se zejména na nosnost a rozměry autíčka. Z hlediska funkcí můžete pro 6-leté a starší děti vybírat cokoli. Takto "staří" prcka by měli zvládnout i pokrokovější úkony, jako je ovládání 2 pedálů a jízdu v náročnějším terénu. Dálkové ovládání již není vysloveně nezbytné, není však ani na škodu.
Design elektrického autíčka: jeep nebo "osobák"?
To, zda se rozhodnete pro model imitující jeep nebo osobní auto, je jen na vás a na vašem mrňousovi. Je však pravda, že design autíčka rozhoduje zčásti i o jeho vlastnostech, konkrétně o bezpečnosti. Tak, jako je jízda na skutečných silnicích bezpečnější ve větším a mohutnějším vozidle, je to i při dětských modelech. Více "plechu" a prostoru okolo dítěte jsou velmi pozitivními faktory při případném nárazu do obrubníku či jiného předmětu. Robustnější autíčka zvyknou mít i lepší stabilitu.
Osobní versus terénní elektrické autíčko
Nenechte se splést designem. To, že autíčko imituje terénní auto, ještě neznamená, že má pohon na všech 4 kolech a naopak, ne každý sedan či hatchback je určen pouze pro jízdu po rovné asfaltové cestě. To je mimochodem hlavní rozdíl mezi 2 x 2 a 4 x 4 modely. Při výběru se zaměřte na to, kde bude autíčko využíváné nejčastěji.
Elektrické autíčko 2 x 2
Jde o nejběžnější typ elektrického autíčka pro děti. 2 x 2 znamená, že je vybaveno 2 motory, přičemž každý z nich pohání jedno ze zadních kol. V překladu, takové auta mají pohon pouze na zadních kolech. Jsou vhodné pro jízdu po rovném a nenáročném terénu, tedy na betonovou nebo asfaltovou cestu. Za suchého počasí by však měly zdolat i rovný posekaný trávník či štěrkovou cestičku. Mírné stoupání do kopce by jim také nemělo dělat problém.
Elektrické autíčko 4 x 4
4 x 4 znamená, že autíčko disponuje 4 motory a každý z nich pohání 1 kolo. Stejně jako při skutečných 4 x 4 vozidlech jejich děti mohou využívat i v náročnějším terénu, jako je zablácená lesní cesta nebo hrbolatá louka s vyšší trávou. Samozřejmě, dá se s nimi jezdit i po asfaltu nebo obýváku.
Dětské auto 6 x 6
Dětské auto s pohonem 6 x 6 je poměrnou novinkou. Na českém trhu se objevilo jen před méně než 2 roky. Jak jinak, jde o zmenšeninu pověstného Mercedesu G63 AMG 6 x 6. Má šest 45 W motorů, logicky, 6 poháněných kol s pneumatikami EVA AIR, je dvoumístné, má 5-bodový bezpečnostní pás a jede rychlostí 5 až 8 km/hod. To, že je vhodné i do skutečně náročného terénu, asi není třeba speciálně zdůrazňovat. Skutečnou vychytávkou je však nosnost až do 110 kg, takže nejde o čistě dětské elektrické autíčko. Nyní vás trochu zchladíme, cena Mercedesu G63 AMG 6 x 6 se pohybuje okolo 10 000 Kč.
Elektrické autíčka – důležité parametry
Když si vyberete konkrétní typ, značku i design, můžete přistoupit k jednotlivým parametrům. Základem je baterie a její výdrž, bezpečnostní prvky, druh pneumatik, nosnost, rozměry a ještě několik drobností. A ještě jedna rada. Jízda na elektrickém autíčku je nepochybně lákavá i pro dospělé. Při výběru však nezapomínejte, že autíčko kupujete zejména vašemu dítěti, proto se snažte parametry přizpůsobit jemu, ne vám.
Baterie a její výdrž
Silnější baterie, delší jízda, slabší baterie, kratší jízda. To je absolutní základ, který potřebujete vědět o bateriích do elektrických autíček. Zcela nejčastěji se setkáte s modely s 12 V/4 Ah baterií. Dalšími možnostmi jsou 6 V/4,5 Ah, 12 V/10 Ah, 12 V/7 Ah.
Častou chybou kupujících je, že se dívají na první číslo, tedy na volty. Na to, jak dlouho bude moci váš mrňous jezdit s autíčkem na jedno nabití baterie, však rozhoduje právě to druhé, tedy ampérhodinách. Modely se 4 Ah baterií vydrží v provozu cca 1,5, ty s 10 Ah až 3 hodiny. Nezapomeňte, že výkonnější baterie vyžaduje i delší dobu nabíjení. Například 12 V/10 Ah baterii musíte nabíjet od 5 do 8 hodin, tu s výkonem 4 Ah pouze 6.
Nosnost autíček
Nosnost elektrických autíček se klasicky pohybuje okolo 30 – 35 kg. Modely pro menší děti unesou pouze 25 kg, jak jsme si řekli při 6 x 6 autíčku Mercedes, výjimečně je to i více než 100 kilo. Autíčka s XXL nosností mohou využívat jako odrostlé děti, tak i dospělí s "normální" váhou. Při výběru těch opravdu dětských se dívejte na věk dítěte, ale i na jeho váhu. Například chlapci ve věku 4 let mohou vážit pouze 13, ale i 22 kg, 5-leté holčičky zas od 14 do 25 kg.
Hmotnost a rozměry
Elektrické autíčka mají hmotnost od cca 15 do 30 kg. To je jakýsi průměr, výjimkou však nejsou ani kousky těžší než 40 kg. Ty bývají trochu stabilnější takříkajíc lépe sedí na silnici. Musíte však počítat s náročnějším přenosem. Přece jen, táhnout 30 kilo po schodech až na 5 patro, to není snadná výzva ani pro statného tatínka, ne to pro útlou maminku. Nenechte se splést, těžší modely nemusí mít automaticky vyšší nosnost.
Tradiční délka dětských autíček se pohybuje okolo 100 až 130 cm. Zmenšeniny jeepů či SUV-ček zvyknou být hranatější, tedy i kratší, sedany a hatchbacky zas delší. Šířka a výška se zpravidla příliš neliší. Nejčastěji jde o rozmezí mezi 50 až 70 cm.
Pokud máte děti 2, tak budete určitě přemýšlet nad 2-místním modelem. Sedadla na většině autíček jsou dostatečně široké na to, aby si na ně sedli 2 drobečci. Skutečný rozdíl se skrývá v umístění volantu. Pokud se nachází ve středu, jde o 1-místné autíčko, pokud je co nejvíce nalevo, tak se díváte na 2-místný model.
Minimální a maximální rychlost, počet převodů a výkon motoru
Elektrické autíčka mají běžně 3 převody – 2 rychlosti při jízdě vpřed a 1 při jízdě vzad. Výjimečně však natrefíte i na modely se 4 převody – rychlý a pomalý vzadu i vpředu. Maximální "povolená" rychlost jen málokdy přesáhne 8 km/hod., ta minimální se pohybuje mezi 3 až 5 km/hod. V tomto směru si tedy, v podstatě, nemáte z čeho vybírat, což je však dobré. Buďme k sobě upřímní, kolik rodičů při pohledu na designové elektrické autíčko zapomenou, že ho kupují dětem a ne sobě?
U motorů se přistavíme pouze na chvilku. Samozřejmě platí, že čím silnější motor, tím větší výkon, v tomto případě však není o čem spekulovat. Autíčko může jezdit max. 8-kilometrovou rychlostí, takže 2 000 W motor by mu byl k ničemu. U většiny autíček jsou využívány 2 nebo 4 30 až 45 W motory.
Brzdy
Všechny modely elektrických autíček mají pouze 1 pedál, který slouží na přidávání plynu i brzdění. Jediným modelem se dvěma samostatnými pedály na zrychlování a brzdění, na který jsme narazili při našem pátrání, je výhradně zmíněný Mercedes G63 AMG 6 x 6. Plynovo-brzdící pedál funguje následovně: při stisknutí autíčko zrychluje a když dá dítě nohu dolů, tak začne automaticky zpomalovat.
Kola – pneumatiky
Na výběr máte 2 typy kol, a to plastové s gumovým pásem a měkké pěnové EVA kola. První varianta je levnější, ale hlučnější, má podstatně kratší životnost a je náchylný na poškození (defekt). EVA kola z kopolymerů svými vlastnostmi kopírují normální pneumatiky. Jsou dražší, avšak i kvalitnější, tišší, přiměřené tvrdé, ale zároveň měkké a elastické (lepší přilnavost k povrchu), jsou odolné vůči UV záření, mají dlouhou životnost a díky mikroporézní struktuře se jim defekty, víceméně, vyhýbají.
Dálkové ovládání a bezpečnostní pás
Bezpečnostní pás je nezbytností. Patří k základním bezpečnostním prvkem, tak jako dálkové ovládání. Ovladač slouží k tomu, abyste vy dospělí, mohli autíčko ovládat na dálku. Je nedílnou součástí všech modelů pro děti od 2 let. Na těch pro starší děti ho však už najít nemusíte.
Základní funkcí dálkového ovládání je nouzové zastavení autíčka na dálku. U dražších kousků však můžete ovládat i volant. Tato funkce je velmi praktická nejen z hlediska bezpečnosti. Přece jen, sedět si jen tak v autíčku, nic neřešit a nechat se vozit, to je sen i nás dospělé. Děti si proto takovou formu zábavy užijí dvojnásob.
Typy ovladačů:
- Ovladače s anténou mají více nevýhod než výhod, jediným plusem je nižší cena. Takový ovladač funguje pouze po zapnutí tlačítka na palubní desce autíčka. Problémem je, že většinou funguje na principu "jedno nebo druhé". Pokud ho aktivujete, dítě může pouze otáčet volantem, brzdění či zrychlování je jen na vás. Naopak, pokud je autíčko plně ovladatelné řidičem, přes dálkové s ním ani nepohnete. No a ještě jeden mínus, u starších modelů se může velmi snadno stát, že ovladač "chytí" signál jiného elektrického autíčka ve vaší blízkosti a vy budete ovládat jiné dítě, dokud to vaše nabourá do stromu.
- Bluetooth ovladače bez antény jsou novějším a lepším řešením. Ovládají v zásadě pouze to správné autíčko (propojení na sousedova je nemožné), disponují možností kombinovaného řízení, při které můžete autíčko plně ovládat vy i řidič.
Doplňky a detaily
K základní výbavě většiny autíček patří přední i zadní světla (na dražších modelech se nacházejí LED světla, na skutečně drahých xenonové světlomety), klakson a zpětná zrcátka. Mohou však disponovat i různými vylepšováky, jako jsou LED prvky na palubní desce či rádio s nastavitelnou hlasitostí (FM, propojení s USB klíčem nebo SD kartou). Z hlediska provedení zde máme i další detaily. Asi nejpodstatnějším je výškově nastavitelné sedadlo. Praktické je také "ozvučení" motoru, díky kterému jednodušeji rozlišíte nastartované a nenastartované autíčko.
Rozdíly mezi licencovanými, certifikovanými a nejlevnějšími elektrickými autíčky bez značky
Je přirozené, že model s označením "licencované" v člověku vzbudí větší důvěru. Licence však není synonymem k certifikátu bezpečnosti. Pokud je na autíčku značka BMW, Mercedes či Audi, jde o licencovaný produkt, na kterém mohou být oficiálně používány loga velkých výrobců. O bezpečnosti říká evropská norma – certifikát CE. Ten získají pouze ty produkty, které byly odborně posouzeny a splňují požadavky Evropské unie týkající se bezpečnosti, zdraví a ochrany životního prostředí.
No a nakonec tu máme "neznačkové" a zároveň nejlevnější elektrické autíčka, které však vůbec nemusí být horší. Pokud mají certifikát CE, jsou stejně kvalitní a bezpečné, jen se před vašimi přáteli nebudete moci chlubit, že vaše dítě jezdí na Audi.
Malý průzkum zákaznických recenzí elektrických autíček Audi a Mercedes
Názory lidí, kteří mohli konkrétně elektrické autíčka odzkoušet takříkajíc na vlastním dítěti, jsou při výběru také velmi nápomocné. Proto vám doporučujeme, abyste si před koupí udělali i malý průzkum mezi zákaznickými recenzemi. My jsme se podívali na dva modely. Vybrali jsme levnější elektrické autíčko Volvo XC90, které stoji okolo 6 700 Kč, a dražší variant, elektrické autíčko Peg-Pérego John Deere Gator HPX s cenou okolo 12 500 Kč.
Volvo XC90 zákazníci si pochvalují. Za plusy považují výkonné motory a jednoduché ovládání. Jediné negativum, které jsme našli je, že Volvo je zjevně docela náročné na smontování. Peg-Pérego John Deere Gator HPX milují ho děti i dospělí. Pochvalují si výkon, pohon kol a dobrou stabilitu. Na negativní hodnocení jsme nenarazili.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Jakou údržbu potřebuje elektrické autíčko, jde o vhodnou dětskou hračku a jak včas odhalit vybitou baterii? Na časté otázky vám odpovíme v následujících řádcích.
Jak pečovat o elektrické autíčko?
Jak zjistím, že je baterie vybitá?
Patří elektrické autíčka do kategorie edukačních hraček?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek