Nejlepší dětské chůvičky 2024 – recenze, test, srovnání

Rodiče malého miminka mají nelehký úkol, protože si dítě vyžaduje množství péče a patřičné pozornosti. Strach o dítě nastává tehdy, když nemohou být s ním v jednom pokoji, a tak nevědí, jak se miminko cítí a co se s ním děje. V dnešní době moderních technologických vymožeností je ideální volbou elektronická chůvička. Díky ní budete mít miminko pod dohledem a v případě potřeby víte do pokoje zajít a včas zasáhnout.

Jak vybrat dětskou elektronickou chůvičku?

Je přirozené, že rodič nemůže být s dítětem v dětském pokoji neustále. Množství povinností, které musí během dne udělat, ho nutí nechat miminko jistý čas o samotě. Aby se rodiče nemuseli bát, že se dítěti během jejich nepřítomnosti něco stane, mohou použít digitální chůvičku. Právě ta se stane šikovnou pomocnicí, která rodiče upozorní, pokud se v pokoji začne dít něco neobvyklého.

Nejlepší dětské chůvičky

Názov Hodnotenie Detail
TESLA Smart Camera 360   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Philips Avent SCD923   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
TrueLife NannyCam H32   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
TrueLife NannyCam R7   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Badabulle Baby Online 500 m   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Concept KD4010   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Dětské elektronické chůvičky – recenze

Jelikož v nabídce výrobců není snadné zorientovat se, nabízíme vám recenze video chůviček i audio chůviček. Je už jen na vás, jaký typ bude pro vaše miminko vhodnější. Díky našemu přehlednému testu kvality dětských digitálních chůviček si mnohem snadněji vyberete.

Druhy elektronických chůviček

Na trhu jsou dostupné různé druhy chůviček a každá z nich má svá specifika. Známe analogové, digitální i smart modely. Některé modely jsou kombinované, mají například i monitor dechu, a další modely dovolují připojit k přijímači přídavné jednotky.

Analogové chůvičky

Analogové chůvičky se v současnosti využívají mnohem méně než to bylo v minulosti. Digitální modely je totiž předběhly svými možnostmi i funkcemi. Analogová chůvička je vhodná pro ty, kteří bydlí na venkově, resp. tam, kde není přehuštěná výstavba. Pracují s nižšími frekvencemi a s menším počtem kanálů, z čehož plyne, že mají sice vyšší dosah, ale mohou být mnohem náchylnější k rušení jinými digitálními zařízeními.

Digitální chůvičky

Digitální chůvičky mají zpravidla přídavné funkce, které potěší nejednoho rodiče. Pracují na vyšších frekvencích a s vyšším počtem kanálů. Ty, které mají v sobě zabudovanou technologii DECT, navíc šifrují přenášený signál, a tak se rodiče nemusí obávat, že by jejich dítě poslouchal někdo jiný. Rovněž je zde menší šance rušení signálu jinými digitálními zařízeními. Oproti analogovým modelům mají digitální nižší dosah, a to zvláště v místech, kde jsou překážky v prostoru. Digitální chůvička se hodí do panelových domů nebo bytovek.

Digitální dětská elektronická chůvička

Smart chůvičky

Smart modely se stávají rychle rostoucím segmentem, protože přijímačem je mobil nebo tablet rodiče. Dětská chůvička na mobil je praktickým řešením, ale pro přenos signálu slouží domácí síť nebo internet, a proto by rodiče měli nejdříve vyřešit dostatečné zabezpečení své sítě. Musíte zároveň počítat s tím, že do komunikace mezi vámi a vaším dítětem vstupuje třetí strana, kterou je poskytovatel internetu či výrobce telefonu.

Některé funkce chůviček se dají řešit aplikacemi, které si jednoduše nainstalujete do svého smartphonu. Kvalita aplikací se liší od výrobce konkrétní aplikace, značky telefonu a operačního systému. Podle testů ale takové aplikace vycházejí jako nespolehlivé, a tak se raději vyplatí investovat do klasické elektronické pečovatelky.

Monitory dechu

K druhu elektronických chůviček můžeme přiřadit i monitory dechu. Jde o speciální druh chůviček, které mají senzorické desky a přes ně sledují dech dítěte. Pravidelné blikání kontrolky na přijímači signalizuje, že dítě pravidelně dýchá. Pokud se miminko začne aktivněji hýbat, chůvička může nechtěně spustit falešný alarm. Při výběru dětské chůvičky si třeba zvážit, zda je takový model opravdu nutný nebo by vám postačil klasický s přenosem zvuku či obrazu. Zaměřit se třeba na to, zda byl monitor dechu klinicky testován, kolik má senzorických desek a jaké jsou jejich rozměry.

Kombinované modely a přídavné jednotky

Kombinované modely jsou pokročilejší přístroje, které kombinují klasickou digitální chůvičku s monitorem dechu dítěte. Chcete-li mít o vašem dítěti více údajů a jeho stav pod větší kontrolou, měli byste uvažovat o takovém přístroji.

Elektronická chůvička do postýlky

Mnohé dětské monitorovací zařízení nabízejí přídavné jednotky, kterými mohou být sledovací kamery nebo další zařízení (pokud máte v domácnosti několik miminek, které chcete sledovat). Na jeden přijímač je pak možné připojit až tři a více jednotek.

Co si všímat při výběru dětské chůvičky

Předtím, než si koupíte chůvičku, byste si měli nejprve ujasnit, zda chcete analogovou nebo digitální chůvičku. Na začátku výběru třeba také zodpovědět otázku, zda vám postačí zvukový přenos, nebo je nutností i video, případně monitor dechu. Video chůvičky a kombinované modely jsou samozřejmě o něco dražší, ale poskytnou vám funkce navíc.

Dosah

Podstatným parametrem je dosah chůvičky. U digitálních chůviček je nejčastěji uváděným dosah do 300 metrů. Ten je však reálný pouze v exteriéru a v případě, že signálu nebude stát v cestě žádná překážka. Skutečný dosah je proto mnohem nižší. V interiéru se dosah pohybuje v rozmezí od 50 do 100 metrů, i zde platí, že dosah mohou snížit různé překážky, které se nacházejí v bytě. Přístroje, které mají DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunications), slibují vylepšenou digitální komunikaci bez rušivých vlivů.

Počet kanálů

Pokud bydlíte v paneláku nebo bytovce, měl by vás zajímat i počet kanálů. Moderní digitální chůvičky mají zpravidla až 120 kanálů, proto umí přístroj snadněji přeladit a najít správnou frekvenci v případě, že ho bude rušit signál jiného přístroje.

Počet kanálů dětské elektronické chůvičky

Ovládací prvky a design

Je vhodné, pokud má chůvička snadné a přehledné ovládání, při kterém si můžete rychle nastavit potřebné parametry a funkce. Prvky by měly být intuitivní a tlačítka dostatečně velké, aby se pohodlně stlačovali.

Pokud sáhnete po video chůvičce, důležité je sledovat, jak velký je displej. Ten by měl mít minimálně dva palce a ideální je, pokud je barevný. Menší displej nemá smysl, protože na něm dostatečně dobře a zřetelně neuvidíte, co právě dělá vaše dítě.

Design elektronické chůvičky v sobě nezahrnuje jen to, jak přístroj vypadá po vizuální stránce, ale také to, jaké má možnosti uchycení. Například, zda je přístroj stabilní při položení na rovnou plochu, zda se dá připevnit nad postýlku nebo si jej můžete uchytit o opasek.

Základní funkce

Zda sáhnete po audio chůvičce, nebo video chůvičce, základní funkcí by měl být obousměrný přenos zvuku. To znamená, že nejen vy slyšíte své dítě, ale i ono slyší vás, a proto jej můžete na dálku uklidnit, případně mu zazpívat ukolébavku.

Vhodnou a žádanou funkcí je světelná signalizace zvuku, která se spustí, když miminko začne plakat. Pokud máte náhodou na rodičovské jednotce vypnutý zvuk nebo ztišenou hlasitost na minimum, na pláč miminka vás upozorní světelná LED dioda. Podobným principem funguje také indikátor pohybu, pokud se dítě pokouší opustit postýlku nebo se v postýlce příliš pohybuje, aktivuje se senzor. Přístroj vás na to následně upozorní hlasitým tónem i rozsvícením LED diody.

Dětská elektronická chůvička se senzorem pohybu

Kvalitní chůvička disponuje regulací hlasitosti. Díky ní můžete při uspávání svého miminka na dálku zvolit vhodnou hlasitost, která nebude dítě příliš rušit. Regulace hlasitosti se hodí i na místech, kde je šum nebo okolní ruch. Při výběru je třeba si dát pozor, protože ne každá chůvička tuto funkci nabízí.

Další užitečné funkce

Mnoho dětských chůviček signalizuje vybití. Předem víte, kdy dochází energie a chůvičku je nutné nabít, případně vyměnit baterie. Některé chůvičky nabízejí i noční světlo, které je v příjemných teplých barvách. Miminko při světle snáze usne a nemá strach z úplné tmy. Rodiče potěší funkce VOX (aktivace hlasem), která šetří baterii a prodlužuje provoz přístroje, protože chůvička je v jakémsi úsporném režimu a aktivuje se až tehdy, když zachytí hlas dítěte. Teploměr a vlhkoměr zabudovaný v přístroji vás zas informuje, zda je v pokoji, kde spí dítě, vhodná teplota a vlhkost. Víte proto, zda se vaše miminko cítí pohodlně.

Kvalitnější chůvičky dovolují pouštět hudbu, ukolébavky a různé uklidňující zvuky. Tuto funkci využijete, pokud se dítěti nechce spát a nevíte ho uspat svým hlasem. Pokročilejší přístroje mají i projektor obrázků, který umožňuje na stěnu nebo strop promítat vybrané obrázky, animace nebo dokonce filmy.

Mezi funkce navíc patří Wi-Fi, díky kterému připojíte chůvičku k smartphonu, tabletu, notebooku nebo stolnímu počítači, vibrování, konektor pro sluchátka, vyhledávání rodičovské jednotky či infračervené noční vidění.

Napájení

Chůvičky mohou být napájeny ze sítě nebo je pohánějí baterky. Ty druhé vám poskytnou větší svobodu, pokud nejste v dosahu přívodu elektřiny (například na zahradě). Pokud tedy bydlíte v rodinném domě se zahradou, vhodnou volbou jsou právě ty na baterky. Existují také chůvičky, které disponují kombinovaným napájením, můžete je napájet ze sítě, pokud jste doma, pokud se však presunete ven, je možné do nich vložit baterie. Některé chůvičky mají USB konektor a díky němu přístroj pohodlně nabijete z power banky.

Dětská elektronická chůvička s monitorem

Bezpečnost

Neméně důležitým faktorem při výběru vhodné elektronické chůvičky je bezpečnost. Vzhledem k tomu, že dítě s ní může přicházet do kontaktu, materiály, ze kterých je chůvička vyrobena, by měly být zdravotně neškodlivé. Spolehliví výrobci tuto informaci uvádějí na obalech nebo v popisu produktu. Pokud taková informace chybí, je na místě zachovat se při nákupu opatrně a sáhnout raději po jiném výrobku.

Oblíbené značky a cena elektronických chůviček

Na trhu je bohatá nabídka digitálních chůviček od neznámých výrobců až po osvědčené značky, kterým důvěřují lidé po celém světě. K oblíbeným a často kupovaným patří například TrueLife, VTech, Phillips, Bayby nebo Motorola.

Ceny chůviček začínají na částce od 250 Kč, přičemž ty nejlevnější vám poskytnou jen základní kontrolu miminka prostřednictvím zvuku a omezené množství funkcí.

Audio chůvy od známých a ověřených výrobců seženete v rozmezí od 750 do 1 500 Kč. Video chůvy jsou o něco dražší, zde cena začíná na částce 2 500 Kč.

V nabídce naleznete i mnohem dražší přístroje, které mají různé přídavné funkce. Například chůvy značky Luvion stojí více než 7 500 Kč, avšak poskytnou vám ucelenou kontrolu dítěte se zvukem i obrazem, včetně kvalitního monitoringu dýchání a pohybu miminka.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při rozhodování, zda si chůvičku pořídit nebo ne, vám mohou dopomoci odpovědi na nejčastěji kladené otázky rodičů, kteří uvažují nad koupí digitální chůvičky.

Na co slouží chůvičky?

Chůvičky slouží k monitorování vašeho miminka. Monitoring může probíhat prostřednictvím zvuku nebo i obrazu. Jsou nenahraditelné tehdy, pokud nemůžete být s miminkem v jedné místnosti, ale zároveň chcete vědět, co se s ním děje. Díky digitální chůvičce víte, kdy se miminko probudilo a zda je po probuzení klidné nebo vyžaduje vaši přítomnost.

Představují digitální chůvičky nějaké riziko?

Někteří rodiče se obávají rádiových vln a elektrosmogu. Podle výzkumů jsou však tyto obavy neopodstatněné, protože výkony jednotlivých modelů jsou pod hranicí přísně nastavených limitů. V porovnání s běžnou Wi-Fi sítí, kterou má v současnosti téměř každá domácnost, je digitální chůva zanedbatelným zdrojem záření či energie.

Jak velká je elektronická chůvička?

Velikosti digitálních chůviček se liší od toho, zda mají i displej nebo ne. Rozměr rovněž závisí na konkrétním modelu. Zpravidla jsou však rozměry podobné externím webkamery. Bez problémů se proto chůvičky vejdou na poličku a nepůsobí esteticky rušivě.

Dokdy je vhodné digitální chůvičku používat?

Používání digitálních chůviček nemá časové omezení. Samozřejmě, čím je dítě starší, tím použití digitální chůvičky ztrácí své opodstatnění.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(89.8%)
Datum publikování: 27.07.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek