Nejlepší lehátka pro miminka 2024 – recenze, test, srovnání

Dětské lehátko, křesílko, houpačka. Všechny tyto pojmenování označují jednu a tutéž věc, velmi šikovného pomocníka pro všechny rodiče, kteří chtějí mít dítě neustále při sobě.

Jak vybrat dětské lehátko?

S používáním lehátka to netřeba přehánět, pokud si však vyberete vhodný model, nemusíte se obávat žádných nepříznivých účinků na fyzický vývoj vašeho miminka. Poradíme vám, jak na to.

Nejlepší dětské lehátka

Názov Hodnotenie Detail
Ingenuity Cuddle Lamb   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Babybjörn Bliss   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Kinderkraft Mimi   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
MoMi KENANI   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Joie Dreamer   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Bright Starts Sunshine Seaside   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Dětské lehátka – recenze

Pokud se vám tato alternativa k dětské postýlce zalíbila a chcete vyzkoušet, zda si ji zamiluje i vaše dítě, dáváme vám do pozornosti naše recenze dětských lehátek. Dozvíte se v nich více o konkrétních modelech, které by mohly sednout právě vašemu hubeňourovi.

Na co slouží dětské lehátko

Dětské lehátka mají praktické rozměry, můžete je překládat z místa na místo, dítě v nich může sedět, ležet nebo být v polosedě, proto jde o jakousi náhradu postýlky, kterou máte neustále po ruce. Maminky lehátka využívají i při krmení a modely vybavené hračkami, melodiemi, automatickým houpáním nebo uklidňujícími vibracemi slouží také na uspávání.

Kdy byste měli uvažovat nad koupí lehátka? V tomto směru vám neporadíme přesně. Někteří rodiče si tuto pomůcku nevědí vynachválit, jiní se na ni dívají mezi prsty. Prvním problémem je, že ne každému dítěti musí takové "sezení" vyhovovat. Mnozí jsou k lehátku skeptičtí také kvůli jejich vlivu na zdraví.

Podobně jako u dětských chodítek nebo dnes velmi populárních šátcích na nošení platí jedno zlaté pravidlo: "všeho moc škodí". Dítě by se určitě nemělo nacházet v nezměněné poloze během několika hodin bez přestávky, to jak v postýlce či šátku, tak i v lehátku. Pokud ho však budete využívat na krátkodobé "odložení" vašeho prcka, například během toho, jak připravujete oběd nebo si potřebujete zatelefonovat, nic špatného mu nehrozí.

Typy lehátek pro miminka

Lehátka pro miminka se dají rozdělit do několika skupin, které jsou příznačné jistými funkcemi a vlastnostmi. Obvykle však narazíte zejména na jakési hybridní produkty, tedy lehátka, které v sobě spojují například houpačku i interaktivního společníka.

Klasické lehátko pro dítě

Klasické lehátka

Za klasické lehátka můžeme označit ty, které slouží přednostně na krátkodobé "odložení" dítěte či jeho nakrmení a nedisponují vlastní baterií. Tyto základní modely mohou mít různý tvar i váhu, většinou je to cca 3 – 5 kg, konstrukce bývá kovová a pružná, opěradlo může, ale nemusí být polohovatelné a jejich nedílnou součástí je bezpečnostní pás na upevnění dítěte. Na většině modelů se nachází také hrazdička s hračkami.

Pokud je klasické lehátko vybaveno možností houpání, jde zpravidla o přirozený pohyb dítěte. Některé modely můžete zastavit pomocí brzdy, na některých, hlavně na těch levnějších, to není možné. Praktickými doplňky jsou stříška a madlo pro přenášení.

Houpací lehátka pro miminka

Jak se dá domyslet už z názvu, jde o lehátka s možností houpání. Prvním typem jsou modely které můžete rozhoupat pouze ručně, samozřejmě, může to udělat i samotné dítě, a to jeho přirozeným pohybem. Houpací lehátka pro miminka však mohou mít i vlastní baterii a funkci automatického houpání. V takovém případě si určitě všimněte houpací režimy. Je lepší, pokud jich je více, abyste mohli nastavit příslušnou intenzitu houpání.

Houpací lehátko pro miminko

Samotné lehátko může být upevněno v závěsném systému nebo být zabudováno v konstrukci, která stojí pevně na zemi – jde o podobný princip jako u klasických houpacích křesel. Ostatní parametry, tedy polohovatelné opěradlo, bezpečnostní pás, hrazdička s hračkami či možnost zastavení houpání se neliší od prvního zmíněného typu lehátek. Buď je daný model má, nebo ne.

Vibrační lehátka

Vibrační lehátka musí mít vlastní baterii, popřípadě i možnost napojení do sítě. Můžete na nich zapnout režim vibrování, který má uklidňující až uspávací účinky. Při výběru si všimněte zejména možnost nastavení intenzity vibrace. Každému miminku vyhovuje něco jiného, ​​takže modely s příliš silným nebo naopak slabým vibrováním se mohou ukázat jako nevyhovující.

Multifunkční a interaktivní lehátka

Multifunkčnost těchto lehátek spočívá v množství různých funkcí a také nastaveních polohy. Většinou jsou vybaveny možností automatického houpání i vibrování. K tomu na nich můžete dítěti pouštět písničky nebo ho upoutat různými světelnými efekty – interaktivní funkce. Zmiňovaná hrazdička s hračkami, madlo pro přenášení, bezpečnostní pás a polohování jsou také spíše samozřejmostí.

Pod pojmenováním multifunkční lehátka někdy natrefíte i na modely, které lze poskládat na sedadlo, kolébku, houpačku či židli na krmení. Bývají označeny i jako 3 v 1, 4 v 1 nebo dokonce 5 v 1, a to v závislosti na konkrétním počtu nastavení.

Jak vybrat nejlepší dětské lehátko

Po přečtení předchozích řádků jste pravděpodobně pochopili i sami, že vybrat to nejlepší dětské lehátko pouze na základě označení jako multifunkční či houpací, není úplně možné. Jak to bývá u mnoha jiných produktech, je lepší, pokud se budete orientovat podle konkrétních parametrů a také vašich požadavků.

Dřevěné dětské lehátko v bílé barvě

Jak, kdy, kde a kdy chcete lehátko používat

Než se při nákupu dostanete ke konkrétním parametrům, byste si měli zhodnotit vaše osobní požadavky. Je hezké, že lehátko disponuje milionem funkcí, pokud jej však chcete využívat přednostně jako pomocníka při krmení, pouze zbytečně vyhodíte peníze. Naopak šetřit třeba, ale pokud má být lehátko vhodné i na delší "odložení" vašeho miminka, například během přípravy oběda, musíte vybírat kousky s interaktivními funkcemi, které vaše dítě dostatečně zabaví. Takže, v první řadě si určitě dobře promyslete, na co přesně chcete lehátko využívat.

Rozměry a stabilita

Lehátka mohou mít různé rozměry, nejčastěji se setkáte s délkou 60 až 100 cm, výškou od 60 do 90 cm a šířkou v rozmezí 50 – 65 cm. Velikost lehátka závisí na typu samotného sedadla, ve kterém dítě leží a také od doplňků – hrazdička s hračkami, stříška atd.

Druhým důležitým parametrem je hmotnost, která se pohybuje od 2 do cca 9 kg. Ta má zároveň přímý vliv na stabilitu. Těžší modely zvládnou "zůstat na svém místě" i u hyperaktívnejších jedincích, ty snadněji mohou mít se stabilitou problém.

Na váhu myslete také z praktického hlediska. Pokud chcete lehátko přenášet na zahradu nebo jej nosit na dovolené, je lepší sáhnout alespoň po středně těžkých modelech. Zde se dostáváme k dalšímu parametru, a to rozměrům poskládaného lehátka. Některé kousky složíte do skutečně malých a kompaktních tvarů, některé jsou i po sestavení nespratné.

Nosnost lehátka

Nosnost lehátek je velmi podstatným parametrem. Tradičně se pohybuje mezi 9 až 18 kg. Čím je nosnost vyšší, tím déle můžete daný kousek používat, proto není na škodu hned na začátku sáhnout po modelech, které unesou i těžší dětičky. Pro lepší orientaci, váhu 9 kg dosáhnou miminka okolo 8 až 10 měsíců života, 18 kg váží v 3 – 4 letech. Tyto údaje jsou samozřejmě pouze orientační, mohou se lišit od dítěte k dítěti.

Růžové polohovatelné lehátko

Baterie versus adaptér

Všechny lehátka, které mají funkci automatického houpání, vibrování či přehrávání hudby, musí být napojeny na zdroj energie. V zásadě fungují na 2 až 4 baterie typu 4D (LR 20), C (LR14) nebo AA (typ LR6). Pokrokovější modely je možné připojit i pomocí adaptéru přímo do elektrické zásuvky. Jejich výhodou je, že nemusíte neustále myslet na nabíjení nebo výměnu baterií, na druhé straně musíte lehátko umístit v dosahu zásuvky.

Bezpečnostní prvky

O tom, jak důležitá je bezpečnost, asi není třeba říkat, a to zejména tehdy, když jde o děti. Lehátko by proto mělo obsahovat všechny možné bezpečnostní prvky a být navrženo tak, aby se dítěti nic nestalo.

  • Stabilita: O stabilitě jsme si už něco řekli, je však skutečně na prvním místě, proto vám ji pro jistotu připomínáme ještě jednou.
  • Protiskluzová úprava: Nožičky nebo stojan musí být protiskluzové. Na některých modelech najdete celé gumové či silikonové pásy, na jiných zase pouze jednotlivé body.
  • Bezpečnostní popruh: Popruh se nachází na každém lehátku. Vybrat si můžete z 3- nebo 5-bodového. 3bodovým bezpečnostní pásem dítě upevníte jen kolem pasu, 5-bodový má 2 popruhy navíc. Ty vedou přes celé tělíčko a zapínají se za rameny. Popruhy by měly být vyrobeny z měkkého a příjemného materiálu, který je pohodlný i při přímém kontaktu s odkrytou dětskou pokožkou a nezpůsobuje žádné otlačeniny.
  • Certifikace: Dětské lehátka mohou mít různé certifikace, jakousi ověřenou zárukou, že daný model patří k těm lepším, je však zejména norma evropská EN 12790. Mluví o tom, že daný produkt splňuje vysoké požadavky nejen na kvalitu, ale i bezpečnost.

Funkce, možnosti nastavení a příslušenství houpacích křesílek pro děti

Houpací křesílka pro děti mohou disponovat více funkcemi, které slouží přednostně k zabavení vašeho prcka. Při výběru jsou důležité i různé praktické vlastnosti, které zas oceníte vy a které nejsou zanedbatelné například z hlediska správného držení těla.

Modré dětské lehátko – houpačka

  • Zvuky a melodie: Pokud se rozhodnete pro lehátko, které přehrává melodie či zvuky přírody, dívejte se na jejich počet a možnost nastavení hlasitosti. Klasicky můžete hlasitost nastavit v minimálně 3 režimech, na dražších lehátkách to může být i 5.
  • Automatické houpání: Tuto funkci oceníte, pokud chcete lehátko využívat po delší dobu nebo vysloveně na uspávání. Počítejte však s tím, že za modely s automatickým houpáním zaplatíte podstatně vyšší částku.
  • Režimy houpání: Při lehátkách s automatickým houpáním nepřehlédněte možnost nastavení jeho intenzity. Základem jsou minimálně 2 rychlosti, 4 a více jsou příjemným benefitem.
  • Vibrace: Podobně jako modely s automatickým houpáním, i ty vibrační jsou dražší. Jemné vibrace jsou určeny k uklidnění, některé děti při nich dokáží také usnout. I při této funkci si všímejte počet režimů, čím více, tím lépe. Pozor, na některých modelech se intenzita vibrování nedá nastavit vůbec.
  • Časovač: Pomocí časovače můžete nastavit automatické vypnutí houpání nebo vibrování po určitém čase. Nejčastěji jde o 15, 30, 45 a 60 minut.
  • Hlasitost: Některé, zejména levnější lehátka, mohou při houpání vydávat nepříjemně zvuky, které působí na dítě rušivě. Při koupi si proto všimněte, zda je dané lehátko vybaveno některou z technologií "tichého houpání" (např. WhisperQuie).
  • Aretační brzda: Je nedílnou součástí všech houpacích modelů, ve kterých se může dítě houpat samo. Použitím brzdy lehátko "zaseknete" když houpání není žádoucí. Při delším pobytu v lehátku by dítě nemělo být neustále v pohybu.
  • Hrazdička na hračky: Nachází se na téměř všech lehátkách, najdou se však i výjimky, jako například lehátka BabyBjörn. Hrazdička slouží k zavěšení hraček. Je praktické, pokud je na ní můžete měnit. Některé lehátka mají i odnímatelnou hrazdičku, na některých se dá upevnit na různých místech.
  • Hračky: Čím více hraček koupíte spolu s lehátkem, tím méně je budete muset dokupovat. Nejčastěji jde o různé pískací knížky s obrázky, plyšová zvířátka, šustivé kuličky, látkové zrcátka, kusadla či interaktivní hračky, které vydávají různé zvuky.
  • Stříška: Namontovatelná stříška je dobrým doplňkem při používání lehátka v zahradě. Pokud jej však chcete využívat výhradně v interiéru, není pro vás podstatná.
  • Ochranná síť: Takzvaná moskytiéra slouží k ochraně před hmyzem. Na většině modelů ji můžete jednoduše odepnout. Tento doplněk je nutností, pokud chcete lehátko využívat v exteriéru.
  • Ručky/popruhy pro přenášení: Při přenášení lehátka určitě oceníte ručku na jeho pohodlné uchycení. Na některých modelech ji můžete i jednoduše odmontovat, na některých jde o fixní prvek.
  • Nastavení velikosti: Možnost nastavení velikosti se nachází zejména na lehátkách s nosností do 18 kilogramů. Jednoduchým "přeskládáním" jednotlivých částí sedadla jej můžete přizpůsobit postavě dítěte. Tyto modely se nazývají také jako rostoucí.

Typ a tvar konstrukce

Většina houpacích lehátek má konstrukci připomínající houpací křeslo pro dospělé. Ta může být propojena v jeden celek, někdy však narazíte i na sedadlo osazené na dvou samostatných oblých – houpacích nožkách. Druhým typem konstrukce je stojan ve tvaru kruhu, čtverce či obdélníku, který je položen na zemi a sedadlo je upevněno pouze ze spodní části, a to na 1, 2, nebo 3 držácích. Další možností je konstrukce ve tvaru trojnožky nebo písmena A, v níž je sedadlo zavěšené. V tomto případě se nachází, doslova, ve vzduchu.

Zelené houpací lehátko pro miminka

Samozřejmě, narazíte i na desítky jiných konstrukcí a různé designové řešení. Některé lehátka připomínají spíše kosmickou loď a některé se nehoupou ani náznakem. Modely s robustnější konstrukcí, která je propojena ze všech stran a stojí pevně na zemi, jsou určitě stabilnější. Různé designové vychytávky a lehátka stojící na jediné tenké nožce, nemusí být tou nejbezpečnější volbou, závisí to však zejména od konkrétního modelu.

Typ a tvar sedadla

Sedadlo, tedy ta část, ve které bude dítě sedět či ležet, by mělo být ergonomicky tvarované. Opěradlo musí být dostatečně vysoké, minimálně tak, aby dítěti pohodlně podpíralo hlavičku. Plusem je možnost jeho polohování. Na některých modelech se nachází také odnímatelná opěrka hlavy, která je nápomocná při zcela malých dětičkách. Součástí lehátka může být také novorozenecká vložka. Ta je velmi praktickým doplňkem, který navíc zajišťuje správné držení těla u novorozenců.

Modely 3, 4 nebo 5 v 1 mají sedadlo, které můžete přeskládat na kolébku, houpačku, lehátko nebo židli na krmení. Jde o dražší lehátka, které však využijete po delší dobu a hlavně při několika činnostech.

Materiál, design a provedení

Konstrukce lehátek je nejčastěji vyrobena z kovu nebo plastu, výjimečně však narazíte i na dřevěné provedení. První dva materiály jsou jednodušší na údržbu, dřevo je zas... prostě dřevo. Důležitější je však povrchová úprava sedadla. To přichází do přímého kontaktu s dítětem, proto by mělo být zdraví neškodné, příjemné, prodyšné a skutečně jednoduché na údržbu.

Určitě doporučujeme modely s odnímatelným potahem, který lze prát na co nejvyšším stupni. Z materiálů máte tradičně na výběr bavlnu a polyester, výjimečně narazíte i na kožené či koženkové sedadla.

Dětské lehátko s hrazdičkou na hračky

Z hlediska provedení je dobré sáhnout po modelech, které nemají žádné ostré hrany nebo místa, ve kterých by si dítě mohlo zaseknout prst či celou ruku. Design je velmi individuálním parametrem. Výběr je však skutečně velmi široký. Lehátka mohou být laděné do tlumených barev, některé jsou však vysloveně "křiklavé" a pestrobarevné. Modely v světlých odstínech mohou být trochu náročnější na údržbu, na tmavých je zas viditelný každý flíček od mléka. V tomto směru si tedy musíte výběr zhodnotit jen vy sami.

Cena dětských lehátek

Lehátka, které nedisponují automatickým houpáním či vibracemi, stojí většinou kolem 750 až 1 000 Kč. V podobné cenové kategorii se nacházejí také některé základní modely s baterií, které většinou nemají interaktivní vlastnosti jako přehrávání melodií či zvuků. Multifunkční lehátka nekoupíte za méně než 1 500 Kč, některé však stojí i více než 5 000. Čím více funkcí, tím je lehátko dražší, proto byste si měli promyslet skutečně dobře, což přednostně od tohoto pomocníka očekáváte.

Kde hledat ty nejlepší dětské lehátka: Typy na oblíbené značky

Nákup se vám pokusíme zjednodušit i malým přehledem oblíbených a dostupných značek i prodejců dětských lehátek. Vybrali jsme pro vás modely, které patří k cenově dostupnějším, ale i ty dražší, které nás zaujaly neobvyklým designem, kvalitním zpracováním nebo množstvím funkcí.

BabyBjörn lehátka

BabyBjörn lehátka jsou velmi specifické a designové kousky, které nemají žádné z interaktivních funkcí, dokonce se na nich nenachází ani hrazdička s hračkami, ale i přesto patří k těm dražším. Jejich cena se pohybuje od 2 500 do 5 000 Kč. Lehátka jsou vybaveny 3bodovým pásem a mají nastavitelné nožky, díky kterým můžete vysoké a pevné sedadlo polohovat. Děti se v lehátkách BabyBjörn mohou houpat, avšak pouze svými vlastními pohyby. Jinak řečeno, houpání není jejich předností. Tyto modely jsou určeny především na krátkodobé "odložení", využijete jejich taktéž při krmení.

Kojenecké lehátka Fisher Price (do 18 kg)

Kojenecké lehátka Fisher Price jsme vybrali zejména kvůli jejich vysoké nosnosti, až 18 kilogramů, a také nízké ceně. Můžete je využívat do vyššího věku dítěte, mají velmi pěkný a hravý design, samozřejmostí je hrazdička s množstvím hraček. V nabídce této značky najdete klasické modely za necelých 1 200 Kč, vibrační lehátka za velmi příznivou cenu (cca 1 000 Kč) a také pokrokovější kousky s různými interaktivními funkcemi, které stojí kolem 2 500 Kč.

Houpací křesílka Ingenuity

Houpací křesílka Ingenuity patří k těm dražším. Jejich cena začíná na 1 200 a končí na 5 000 Kč. Jsou příznačné množstvím funkcí, jako např. polohování, vibrování, časovač, automatické houpání, nastavení rychlosti, kolotoč či přehrávání melodií. Křesílka mají velmi elegantní design. Všechny modely jsou vyhotoveny v tlumených šedých nebo hnědých odstínech a patří k těm multifunkčním.

Dětské lehátka Alza

Dětské lehátka Alza nejsou sice konkrétní značkou, prodejce jsme pro vás vybrali kvůli poměrně široké nabídce, ve které se nacházejí také všechny výše zmíněné modely. Kromě nich v Alze naleznete také značky SUN BABY, Kinderkraft a Joie. Ceny Alza dětských lehátek se pohybují v rozmezí od 1 000 do 5 000 Kč.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Od jakého věku je používání lehátka vhodné a dokážete vaše dítě vychovat i bez něj? Na několik častých otázek, které zajímají mnoha spotřebitelů, vám odpovíme v následujících řádcích.

Od jakého věku dítěte je možné využívat lehátko?

Lehátka jsou určeny pro děti od narození. Některé modely s vyšší nosností (do 18 kg) lze využívat i déle. Zmíněné "rostoucí" lehátka využijete například i jako náhradu židle při pojídání.

Je lehátko nezbytnou součástí dětské výbavy?

Samozřejmě, že není. Naše mámy a babičky nás dokázali vychovat i bez lehátek. Na druhé straně, pokud si chcete péči o vaše miminko zjednodušit, nemusí jít o špatnou investici.

Je rozumné kupovat dětské lehátko z "druhé ruky"?

Dětské lehátka nepatří k té části dětské výbavy, která musí být zásadně "fungl" nová, jak je to například při matracích. Koupě lehátka z druhé ruky proto nemusí být špatným nápadem, vždy se však dívejte na zachovalost daného kousku. Nadměrně zničen povrchový materiál nebo poškozené funkce lehátka nejsou dobrým znamením. Pokud se rozhodnete pro použité lehátko, měli byste si vybírat modely s odnímatelným a pratelným potahem.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.2%)
Datum publikování: 30.06.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek