Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker rýžovar – recenze, zkušenosti
Obsah recenzie: + Zobrazit obsah článku
(77%)
Vaření rýže nikdy nebylo jednodušší. Rýžovar Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker obsahuje varné programy pro různé druhy rýže. Můžete ho ovládat pomocí aplikace Mi Home, abyste však odemkli všechny jeho funkce, musíte si jako lokalitu nastavit Čínu. Varná nádoba je ohřívaná rovnoměrně (indukční ohřev), a proto i jídlo je uvařené rovnoměrně. Objem rýžovaru je 1 l, příkon až 1 100 W.
Rýžovar vyšší třídy s indukčním ohřevem a smart funkcemi. Ty můžete ovládat přes specializovanou aplikaci v smartphonu. Jelikož je však rýžovar určen především pro čínský trh, podpora smart funkcí je u nás omezená.
Neobvykle minimalistický
Jednoduchý a elegantní minimalistický design, na jaký jsme u výrobků Xiaomi zvyklí, způsobil, že toto zařízení nám na první pohled vůbec nepřipomínalo rýžovar. Neprozradí ho ani ovládací panel s tlačítky a displejem na vrchní straně.
Tělo rýžovaru tvoří na první pohled jeden celek, při bližším prozkoumání jsme narazili na mechanické tlačítko, které slouží k otevírání víka, připevněného k tělu zařízení pomocí pantů. Pokličku tedy tento rýžovar nepotřebuje.
Na samotné vaření je určena odnímatelná nádoba – líbila se nám praktická odměrka na její vnitřní straně. Nádoba je ošetřena nepřilnavým povrchem, se kterým však musíte zacházet velmi opatrně. Jednoduše ho totiž poškrábete i s dodaným plastovým příslušenstvím (stěrka, lopatka, odměrka).
V balení jsme našli i koš na napařování zeleniny, který zvyšuje využitelnost rýžovaru. Škoda jen, že koš je z plastu – nepůsobil na nás příliš odolným dojmem a po čase zůstal zabarvený od zeleniny.
Pochvalu dáváme výrobci za odnímatelný napájecí kabel s IEC koncovkou, jaká se používá např. při napájení počítačů. Na malých kuchyňských linkách však může překážet, protože zbytečně zvětšuje hloubku zařízení.
Indukční ohřev není vždy výhra
Xiaomi Mi Induction Heating Rice Cooker využívá k přípravě rýže indukční ohřev, jaký znáte z indukčních varných desek či vařičů. Jelikož neohřívá rýžovar směrem zdola, ale samotnou nádobu, teplo je rozloženo rovnoměrněji a rýži jsme tak nemuseli promíchávat.
Nevýhodou tohoto typu ohřevu je však vysoký příkon, který dosahuje až 1 100 W. To je více než dvojnásobek oproti běžným rýžovarům s podobným objemem (1-litrové mají příkon do 500 W). Daní za lepší rozložení teploty jsou tedy vyšší náklady na přípravu rýže.
Indukční ohřev je zodpovědný i za vysokou hmotnost rýžovaru, který váží až téměř 3 kg a za velké rozměry – hloubka je cca 30 cm.
Co se týče objemu, ten má hodnotu již zmíněný 1 l. To vychází na cca 6 šálků (resp. 6 porcí) rýže. Nedejte se zmást popisem v některých e-shopech, které uvádějí 3 l – ve skutečnosti jde o hrubý a ne o využitelný objem.
Ovládejte tlačítky i smartphonem
Na ovládání rýžovaru Xiaomi Mi Induction Heating Rice můžete použít tlačítka na horní straně zařízení. Najdete tam také displej, který vás bude informovat o různých provozních stavech.
Rýžovar se však dokáže spojit s vaším smartphonem pomocí bezdrátového Wi-Fi připojení. V aplikaci Xiaomi Mi Home pak budete moci ovládat všechny jeho funkce a sledovat průběh vaření, včetně teploty a zbývajícího času (teplotu dokonce zaznamenává do grafu). Pochvalu dáváme i za časovač, pomocí kterého si můžete nastavit, kdy má proces vaření začít.
Aplikace nabízí i automatické programy (rýže, rychlá rýže, rýžová kaše, jogurt, koláč). Bohužel, v našich končinách je nabídka výrazně omezena. Jak lokalitu jsme si tedy museli nastavit Čínu, následně se nám odemklo nepřeberné množství receptů a funkcí v čínštině. Aplikace dokáže také automaticky nastavit program s dobou a teplotou vaření pro konkrétní druh rýže, jakmile vyfotíte její obal. Asi však nemusíme připomínat, že to platí pouze pro výrobky dostupné v Asii.
O funkcionalitě v tomto případě rozhoduje i aktuální verze softwaru, jakou máte v rýžovaru uloženou. Po jeho aktualizaci přes aplikaci je možné, že nové funkce přibudou, případně o některé přijdete.
Vyplatí se za vyšší cenu?
Cena rýžovaru Xiaomi Mi Induction Heating Rice je okolo 3 000 Kč, což je téměř trojnásobek oproti rýžovarům s podobným objemem. Můžete ho sice využít např. i na vaření polévek, ragú apod. pokrmů, ale nemůžete s ním např. smažit. Jde tedy stále spíše o jednoúčelové zařízení. Zklamáním pro nás je, že v našich končinách nevyužijeme všechny smart funkce, které by vyšší cenu odůvodňovaly.
Datum publikace: 06.08.2020
Nejlepší rýžovary 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Rýže patří mezi základní přílohy k jídlům a pro mnohé také mezi ty nejchutnější. Může se zdát, že její příprava je jednoduchá, ale ve skutečnosti je třeba mít trochu zručnosti nebo dobrého pomocníka. Takovým pomocníkem je skvělé zařízení – rýžovar, které vám pomůže udělat rýži na několik způsobů. Pojďme se blíže podívat na co se zaměřit při koupi tohoto přístroje.... Přečíst článek
Přidat komentář