Samsung Galaxy Watch Active SM-R500 smart hodinky – recenze, zkušenosti
Obsah recenzie: + Zobrazit obsah článku
(69.6%)
Samsung Galaxy Watch Active SM-R500 jsou vybaveny pokročilým monitorem tepu a díky inteligentnímu procesoru kontrolují vaše tempo při jakékoliv činnosti. Vybrat si můžete až z 39 pohybových aktivit. Hodinky dohlédnou i na váš spánek a postarají se, abyste se vyhýbali stresu. AMOLED displej je dobře viditelný za každých okolností. Problémem je pouze slabší výdrž, cca 1 den.
Smart hodinky s propracovaným operačním systémem, jednoduchou navigací v menu a plnou podporou češtiny. Budou pro vás skvělým společníkem při sportu a po případné výměně řemínku i ve společnosti.
Designu dominuje minimalismus
Hodinky nás upoutaly svým minimalistickým designem. Displej je mírně zaoblený a plynule přechází do těla hodinek. Škoda jen několikamilimetrová černého rámečku kolem displeje, který při černém pozadí sice není vidět, ale při zapnutém displeji nám trochu překážel a zbytečně zmenšoval displej.
Vybrat si můžete ze 4 barevných provedení – černé, stříbrné, tyrkysové a růžovozlaté. Vzhled si dále můžete přizpůsobit zakoupením řemínku dle vašeho vkusu. Hodinky jsou totiž vybaveny standardním 20 mm řemínkem, jaký koupíte běžně v hodinářství.
V balení jsou dva silikonové řemínky různých délek, nelíbilo se nám však jejich složitější zapínání, při kterém musíte řemínek provléknout přes dva otvory v přezce. Tento systém má však výhodu v tom, že konec řemínku nevyčnívá ven, ale směřuje dovnitř k ruce.
Průměr těla hodinek je 40 mm, jde tedy o menší model – nebudou vám na ruce překážet tak, jako hodinky s průměrem 46 mm. Hodí se tedy i na menší či ženskou ruku. Na ruce jejich téměř necítíte, protože mají hmotnost pouze 35 g.
Displej na výbornou
Samsung vybavil své hodinky Galaxy Watch Active poměrně malým displejem s průměrem 1,1", tj 2,8 cm. Displej má rozlišení 360 x 360 bodů, takže grafika i písmo jsou jemné a uhlazené. Technologie AMOLED nás ani v tomto případě nezklamala a přinesla svěží, syté a živé barvy. Displej je jasný a skvěle čitelný i na slunci, má skvělý kontrast – černá barva je skutečně černou.
Samozřejmě, displej je dotykový, na doteky reaguje dobře a ovládat se dá dokonce i v rukavicích.
Kromě dotyků můžete na ovládání využít i dvě mechanická tlačítka na boční straně hodinek. Za vynikající považujeme nápad rozlišit od sebe tlačítka různým povrchem, takže při nahmatání okamžitě víte, které mačkáte. Svrchní tlačítko vás posune o krok zpět, spodní vyvolává menu a při dvojitém stisknutí plní funkci rychlého přístupu k hlasovému asistentovi (funkce lze nastavit).
Otočnou lunetu (kolečko kolem displeje) typickou pro inteligentní hodinky od Samsungu na tomto modelu nenajdete, v podstatě nám však ani nechyběla.
Jak jsme zmínili, i v tomto modelu můžete využít k ovládání hlasového asistenta, jehož Samsung nazval Bixby. S ním máme však již dlouhodobě problém – nejenže nerozumí češtině (což zatím žádný hlasový asistent), ale slova nerozpozná nejpřesněji a jeho hlasový projev se nám zdá být příliš umělý a strojený. Google Assistant a Siri od Apple jsou na tom mnohem lépe.
Displej lze v případě potřeby uzamknout, při volbě plavání jako aktivity se zamkne automaticky, aby kontakt s vodou hodinky vyhodnoceny jako dotek.
Jako u jiných modelů od Samsungu, i Galaxy Watch Active podporují režim always on, při kterém displej nezhasne a stále bude ukazovat čas. Myslete na to, že v tomto režimu se akumulátor vybíjí velmi rychle.
Sledujte až 39 sportů
Hodinky Samsung Galaxy Watch Active vám automaticky spustí měření pohybové aktivity podle toho, co právě děláte. Pokud to se sportem myslíte vážně, na automatiku nespoléhejte a vyberte si jednu z 39 nabízených sportovních aktivit manuálně. Pokud budete příliš dlouho sedět, hodinky vás vyzvou, abyste začali hýbat.
Jelikož tento model hodinek je vodotěsný do 50 m (5 ATM), můžete s nimi i plavat. Na výběr máte z plavání v bazénu nebo na otevřené vodní ploše, škoda, že hodinky neměří tempa či SWOLF skóre jako některé jiné modely.
Kromě relativně přesného krokoměru se o měření vzdálenosti a určování polohy starají vestavěné přijímače systémů pro určování polohy GPS, GLONASS a Galileo. S jejich přesností jsme problém neměli.
Měření tepu má na starosti vestavěný optický senzor, který najdete na spodní straně hodinek. Měření je poměrně přesné, hodinky nepodporují bezdrátové připojení přes technologii ANT+, takže když si budete kupovat hrudní pás, dejte si pozor, aby se k hodinkám nepřipojoval právě tímto způsobem.
V případě, že je o to požádáte, budou hodinky také monitorovat úroveň vašeho stresu. Pokud budete vystresovaní příliš, nabídnou vám relaxační dechová cvičení na uklidnění.
Aplikace si doinstalujete
Hodinky Galaxy Watch Active jsou již tradičně vybaveny operačním systémem Tizen, který Samsung s oblibou využívá i v jiných modelech hodinek či dalších zařízeních.
Pohyb v menu je jednoduchý a intuitivní i díky grafické nadstavbě One UI a díky tomu, že celé menu je v češtině. Hodinky plně podporují diakritiku, takže se vám v textech zobrazí skutečné háčky, čárky a další znaky, typické pro náš rodný jazyk.
Z předinstalovaných aplikací v hodinkách naleznete vše, co byste očekávali. Výsadou OS Tizen však je, že do něj můžete nainstalovat další populární aplikace, i když výběr je mnohem menší než např. při Wear OS od Google. Na výběr máte např. z výškoměru, HERE map, aplikací UBER či Spotify, případně aplikace na hlasové poznámky či na ovládání prezentací Power point.
Propojení se smartphonem zajišťuje přes rozhraní Bluetooth či na dálku přes rozhraní Wi-Fi aplikace Galaxy Wearable, která funguje na smartphonech s operačním systémem Android i iOS. Při Androidu vyžaduje 1,5 GB paměti RAM. Při hodinkách Samsung jsme si už zvykli, že na měření sportovních aktivit potřebujete druhou aplikaci, konkrétně Samsung Health. Občas při odpojení od smartphonu jsme zaznamenali problémy s opětovným spárováním přes Bluetooth.
Zobrazení notifikací z aplikací v smartphonu je bezproblémové a nemáme k němu žádné výhrady. Můžete odpovídat na textové zprávy, dokonce i na příchozí volání. Hodinky mají sice zabudovaný mikrofon kvůli používání hlasového asistenta Bixby, nejsou však vybaveny reproduktorem.
Pokud tedy chcete telefonovat, musíte s nimi mít spárované bezdrátová sluchátka, v opačném případě se po přijetí hovoru aktivuje reproduktor a mikrofon v smartphonu. Při příchozích voláních vám hodinky zobrazí i jméno a číslo volajícího.
Přivítali jsme i vestavěný hudební přehrávač, opět platí, že přehrát si hudbu můžete pouze přes bezdrátová sluchátka, konektor na ty kabelové jsme na hodinkách nenašli. Přestože hodinky podle výrobce disponují vestavěným úložištěm s kapacitou 4 GB, využít na hudbu či jiná data lze pouze 1,5 GB – zbytek zabírá software hodinek.
Přestože jsou hodinky Samsung Galaxy Watch Active vybavené technologií NFC, bezkontaktní platby Samsung Pay zatím v Česku nejsou podporovány. Pokud tedy chcete platit hodinkami, musíte sáhnout po značkách Garmin, Fitbit či Apple.
Na nabíječce obden
Výrobce zabudoval do hodinek akumulátor s kapacitou 230 mAh, což je vzhledem k výkonnému hardwaru a displeji s vysokou spotřebou dost málo.
Výrobce udává výdrž na 1 nabití max. 45 h, my jsme jeho hodinky při náročnějším používání nabíjeli každý den, při omezení sportování s GPS a měření tepu každé 2 dny.
Chcete-li výdrž hodinek prodloužit na cca 5 dní, můžete na nich nastavit úsporný režim, který sníží výkon hardwaru, nastaví displej na jednobarevné zobrazování a přijímány budou pouze důležité oznámení, na zprávy však nebudete moci odpovědět.
Další prodloužení výdrže dosáhnete v režimu, kdy budou hodinky zobrazovat pouze čas a nebudou se dát používat, v tom případě můžete získat na jediné nabití až 90 dní. Tato funkce nám nedává příliš smysl, to byste si mohli rovnou koupit obyčejné a ne smart hodinky.
Nabíjení výrobce řeší bezdrátovou nabíjecí kolébkou s Qi technologií, která je univerzální a podporuje ji mnoho univerzálních bezdrátových nabíječek. Nabíjení nám trvalo přes 2 h.
Vyplatí se?
Hodinky Samsung Galaxy Watch Active vám díky propracovanému operačnímu systému Tizen nabídnou bohaté funkce a přesné měření pohybových aktivit.
Za cenu ani ne 4 500 Kč tak získáte plnohodnotné smart hodinky s elegantním displejem, obstojným designem, ale menšími rozměry, které vám nebudou na ruce překážet. Škoda jen slabší výdrže na jedno nabití, která je však typická pro mnohé výkonné modely smart hodinek.
Datum publikace: 24.06.2020
Nejlepší smart hodinky 2024 – recenze, test, srovnání
Prohlédněte si náš srovnávací test smart hodinek. Vytvořili jsme žebříček nejlepších inteligentních hodinek na našem trhu. Jak se nám to podařilo? Sestavili jsme výsledky testů od domácích i zahraničních agentur. Přečetli jsme stovky diskusí, recenzí a komentářů. Vše jsme spojili a toto je výsledek. TOP 5 nejlepších Smart hodinek na trhu. Připravili jsme pro vás také návod, na co se... Přečíst článek
Vybíráme smart hodinky
Smart hodinky jsou fenoménem posledního období, přičemž pěkně rozšiřují portfolio technologických hraček. Na základě množství funkcí dělají váš život snadnějším. Mohou spouštět mobilní aplikace, sdělí vám zmeškané hovory, nové SMS nebo poslouží jako mediální přehrávač.... Přečíst článek
Jak změřit a vybrat velikost hodinek – délka řemínku, velikost pouzdra
Při koupi smart hodinek je třeba si uvědomit, že neexistuje žádná univerzální velikost, která sedne každému. Nebavíme se přitom jen o velikosti řemínku, ale o celkových proporcích hodinek. Velikost ciferníku sice může být na první pohled věcí vkusu, ale je důležité podívat se na to, jak sedí na... Přečíst článek
Přidat komentář