Nokia 230 Dual SIM mobilní telefon pro seniory – recenze, zkušenosti
(77.8%)
Mobilní telefon pro seniory Nokia 230 Dual SIM zaujme už na první pohled svým elegantním vzhledem. Výrobce vsadil na prvky z hliníku, díky čemuž je mobil odolnější a nepřekážejí mu ani občasné pády. Displej s rozlišením 320 x 240 px dokáže zobrazit pouze 64 tisíc barev, ale přesto je dobře čitelný. Pod ním se nachází klávesnice s velkými tlačítky, které mají dobrou odezvu a jsou podsvícené pro práci v horších světelných podmínkách. Na zadní i přední straně se nachází 2 Mpx fotoaparát s LED diodou. Ten přední lze využívat během videohovoru nebo na zachytávání selfie. Mobilu chybí SOS tlačítko i další funkce, které se mohou hodit seniorům. Na druhé straně je multimediálně vybavený, má integrované FM rádio, internetový prohlížeč, aplikace Facebook a Twitter či hudební přehrávač. Nokia podporuje používání dvou SIM karet současně, disponuje Bluetooth technologií a podporuje externí paměťové karty do 32 GB. Potěší skvělá výdrž baterie na jedno nabití, která se i při intenzivnějším používání dokáže dostat na hodnotu jednoho týdne. Zamrzí však vyšší pořizovací cena ve srovnání s jinými mobilními tlačítkovými telefony.
Mezi seniorské mobily jsme zařadili i Nokii 230 Dual SIM, ačkoli primárně se tento model jako seniorský neprezentuje. Některých mladších seniorů však může zaujmout, protože jim poskytne pár funkcí navíc. Nokia disponuje 2,8-palcovým displejem s rozlišením 320 x 240 px a dokáže zobrazit pouze 64 tisíc barev. Přesto je displej dobře čitelný. Líbilo se nám menu, které je pěkně graficky zpracované, ale ikony jsou oproti jiným modelům menší. Orientace v mobilu je jednoduchá a ikony uspořádány do tvaru mřížky jsou klasikou někdejších mobilů.
Pod displejem se nachází dostatečně velká klávesnice, nám se na ní psalo dobře, ale protože jednotlivá tlačítka nemají mezi sebou rozestupy, některým seniorům se zhoršenou pohyblivostí prstů může ovládání způsobovat menší problémy. Celkové zpracování mobilu je kvalitní a už na první pohled nás zaujal elegantní design. Výrobce vsadil na kombinaci materiálů, které jsou zárukou odolnosti. Rám je vyroben z polykarbonátu a zadní kryt z pískovaného hliníku. Mobilu by proto neměl ublížit ani občasný pád.
Zamrzelo nás, že telefon nedisponuje SOS tlačítkem, které slouží pro rychlé přivolání pomoci v době nouze nebo ohrožení. Pokud SOS tlačítko požadujete, sáhněte raději po modelu CPA Halo 18, popřípadě po mobilním telefonu Aligator A890 GPS, který má navíc SOS lokátor a vybraným kontaktům odešle i přesnou polohu, kde se senior nachází. Výrobce však myslel na ty, kteří chtějí zachycovat foto vzpomínky a selfie se svými přáteli či rodinou. Z mobilů, které jsou v našem výběru, má právě tento nejlepší fotoaparát. Rozlišení 2 Mpx nás sice nijak neohúrilo, ale z recenzovaných modelů podávala Nokia nejpřijatelnější výsledky. Příjemně nás překvapilo, že fotoaparáty jsou zde až dva, jeden na zadní straně a druhý na přední pro tvorbu zmíněných selfie. Oba fotoaparáty mají shodné rozlišení i osvětlovací LED diodu, která umožňuje vytváření snímků i za zhoršených světelných podmínek. Přední fotoaparát lze také použít na videohovor, což řadí Nokii 230 Dual SIM v rámci klasických tlačítkových mobilů do vyšší třídy.
V mobilu je předinstalovaný internetový prohlížeč Opera a nechybí zde ani populární sociální sítě Facebook a Twitter. Na tlačítkovém mobilu s menším displejem než jsme zvyklí u smartphonů se internet prohlížel obtížné. Posloužil nám například na nouzové prohlížení aktuálních autobusových spojů nebo počasí. Předpokládáme však, že starší senior na internet zavítá jen sporadicky a Facebook či Twitter nevyužije vůbec. Mobil je vybaven i FM rádiem, které dokáže zpříjemnit čas strávený na cestách a pro volné chvíle je zde několik jednoduchých mobilních her. Potěšila nás podpora Bluetooth, které jsme využívali během řízení na handsfree telefonování.
Nokia 230 Dual SIM podporuje dvě SIM karty současně a má interní paměť 16 MB, kterou lze rozšířit paměťovou microSD kartou o 32 GB. Zabudovaný akumulátor s kapacitou 1200 mAh dokáže být v pohotovostní době více než 20 dní. Takové skvělé výdrži dopomáhá funkce displeje s režimem nízké spotřeby energie. Maximální doba hovoru je do 23 hodin a maximální doba přehrávání hudby až 52 hodin. Pro připojení sluchátek slouží 3,5 mm jack konektor. Kompaktní rozměry, elegantní design, skvělá výdrž baterie a doplňkové multimediální funkce se jeví jako dobrá volba pro seniora, který je technicky zdatnější, ale zároveň netouží po dotykovém mobilním telefonu.
Uživatelé, kteří tento mobil vlastní, ocenili výdrž baterie, velký displej, dobrou čitelnost, jednoduché ovládání či nízkou váhu. Líbilo se jim také to, že budík funguje i při vypnutém telefonu a mobil podporuje přehrávání MP3 souborů. Za minus označili nemožnost přiřadit ke kontaktu několik čísel a mobilu vytkli i vyšší pořizovací cenu.
Datum publikace: 17.04.2021
Nejlepší mobilní telefony pro seniory 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Výrobci mobilních telefonů myslí i na seniory, a proto je nabídka těchto zařízení poměrně široká. Seniorský mobil má zjednodušené ovládání, přehledné menu a přední straně kromě barevného displeje dominuje velká klávesnice. Pro pohodlné psaní mají jednotlivá tlačítka zpravidla rozestupy. K žádané funkci mezi telefony pro seniory patří SOS tlačítko pro případ nouze či praktické LED světlo.... Přečíst článek
Přidat komentář