Garmin vívoActive 3 smart hodinky – recenze, zkušenosti
Obsah recenzie: + Zobrazit obsah článku
(68.4%)
Sportovní hodinky Garmin vívoActive 3 zvládnou více než 15 sportovních režimů (cvičení ve fitcentru, jóga, golf, běžecké i sjezdové lyžování, plavání, cyklistika, běh či chůze). Disponují funkcí celodenního zaznamenávání srdeční frekvence přímo na zápěstí. Displej je dotykový, na hodinkách se nachází jedno klasické tlačítko. Hodinky umožňují bezkontaktní placení. Výdrž baterie je cca 6 dní.
Spíše sportovní než smart hodinky s trošku horším displejem a nepříliš bohatými smart funkcemi. Sportovcům však nabídnou přesné měření a detailní statistiky každodenních pohybových aktivit.
Spíše na sport než do divadla
Hodinky Garmin vívoActive 3 jsou dostupné v černém, černo-stříbrném, bílo-stříbrném a růžovo-zlatém barevném provedení. Pokud posloucháte hudbu vždy a všude, sáhněte po modelu vívoActive 3 Music, který má navíc vestavěný hudební přehrávač a úložiště na písničky.
Z hlediska designu je vidno, že hodinky jsou určeny spíše pro aktivní lidi než do společnosti. Přesto, že tělo je vyhotovené z kombinace oceli a plastu, působí hodinky dojmem, že vydrží i hrubší zacházení. Na zápěstí jsme je téměř necítili díky hmotnosti pouhých 39 g.
Přibalený silikonový řemínek se nám zdál být pohodlný, i když ne příliš elegantní. Na sportování však postačí. Má šířku 20 mm a lze jej vyměnit za jiný.
Displej by mohl být hezčí
Pokud jste čekali OLED displej s živými a sytými barvami, musíme vás zklamat. Výrobce v tomto případě sáhl po tzv. transreflektívnom MIP displeji s průměrem 1,2" (30,4 mm). Je sice barevný, ale z hlediska jasu a sytosti se s AMOLED displeji nemůže rovnat. Musíme také podotknout, že ve skutečnosti vypadá displej o něco hůř, než na fotografiích. ochrannou ruku nad ním drží ochranné sklo Gorilla Glass 3, které znáte ze smartphonů.
Nízké rozlišení pouze 240 × 240 bodů nepřidalo na kráse ani grafice. Téměř vše je podřízeno funkčnosti – ciferník a ikony v menu nejsou zpracovány zrovna detailně a písmo je podle nás zbytečně velké. Na druhé straně, všechny informace a data o pohybových aktivitách jsou díky tomu dobře čitelné.
Při sportovních hodinkách jsou dotykové displeje spíše výjimkou, tu se výrobce rozhodl v tomto případě udělat. Problém nastává při kontaktu s kapkami vody, při volbě plavání jako aktivity se displej automaticky uzamkne (manuálně ho můžete uzamknout podržením bočního tlačítka na cca 3 sekundy).
Ovládání naštěstí usnadňuje mechanické tlačítko na pravé straně a dotyková plocha na levé straně hodinek, která slouží k navigaci a posouvání v menu. Tradiční otočnou lunetu (kroužek kolem displeje) na těchto hodinkách tedy nenajdete.
Displej svítí neustále a namísto zhasínání přechází do tlumeného módu. Na výběr máte ze 4 grafických ciferníků, další si můžete stáhnout dodatečně. Ne všechny se nám líbily, ručičky na některých jsou díky nízkému rozlišení displeje dost "kostrbaté".
Stvořené pro sportovce
Kromě krokoměru, který je při každých smart hodinkách standardem, naleznete v Garmin vívoActive 3 vestavěný přijímač navigace GPS a GLONASS. GPS měří i nadmořskou výšku, měření je ale orientační, barometr v tomto modelu nenajdete.
Kromě překonané vzdálenosti se z hodinek také dozvíte, kolik pater jste překonali po schodech, měření však nebylo pokaždé úplně přesné.
Samozřejmě nechybí ani optický senzor tepu na spodní straně hodinek. Měří poměrně přesně a tep zobrazuje i graficky, graf by však mohl být přehlednější. Hodinky nabídnou i výpočet VO2max či úrovně stresu (pokud to se stresem přeženete, nabídnou vám dechová cvičení).
Příjemně nás překvapila i přítomnost teploměru, při některých verzích softwaru si aplikaci na měření teploty musíte doinstalovat. Problémem je, že když máte hodinky nasazeny na ruce, teplo z vašeho těla ovlivňuje měření, takže pokud chcete měřit teplotu okolního vzduchu, musíte si hodinky dát dolů. Ve vodě je měření přesné.
Můžete si vybrat z mnoha sportovních aktivit, jako např. chůze, běh, cyklistika, lyžování, veslování, fitness, turistika či jóga. Uvítali jsme, že hodinky dokáží na základě vašich pohybů automaticky odhadnout, o jaký sport se pokoušíte a spustit měření, i když ne vždy trefí tu správnou aktivitu.
Hodinky jsou vodotěsné do 50 m (5 ATM), takže s nimi můžete i plavat. Trochu nás zklamala nízká přesnost naměřené propluté vzdálenosti v bazénu, přičemž plavání na otevřené ploše si nemůžete zvolit. Pokud rádi běháte na okruhu, budete mít možná problém s tím, že nejkratší, který si zvolíte, musí mít délku nejméně 250 m. Škoda jen, že podrobné statistiky o pohybové aktivitě se vám nezobrazí v hodinkách, ale až v mobilní aplikaci.
Kromě pohybových aktivit a monitoringu stresu si hodinky Garmin vívoActive 3 posvítí i na kvalitu vašeho spánku. Pokud jim to dovolíte, budou monitorovat vaše pohyby a zjistí, jak dlouho spíte tvrdým spánkem a kdy skutečně odpočíváte. Mezi smart hodinkami jde o standardní funkci, tento model měl problém s kratším spánkem během dne.
Vyzvěte vašeho sportovního "parťáka"
Aplikace, kterou používá Garmin pro své smart a sportovní hodinky patří mezi nejpropracovanější. Naměřené údaje se vám synchronizují s vaším Garmin Connect účtem a můžete si je zobrazit nejen v mobilní aplikací, ale i v přehledném internetovém rozhraní.
Kromě toho si v aplikaci můžete plánovat vlastní trasy, tréninky či výzvy a sledovat jejich plnění. Výrobce chválíme za to, že bere ohled i na sociální stránku sportování – vámi vytvořené tréninky či výzvy můžete sdílet se svými známými a navzájem se "hecovat".
Naplánovaná trasa se vám v hodinkách zobrazí v podobě grafické křivky, škoda, že se nezobrazují křižovatky. Občas jsme tedy na nové trase nevěděli, jestli jsme se přes křižovatku vydali správným směrem.
Čeština samozřejmostí
Garmin používá pro své hodinky svůj vlastní operační systém. V tomto případě by mohl být o něco svižnější s rychlejší odezvou.
Menu hodinek je celé v češtině, za což dáváme výrobci palec nahoru. Navigace v něm není nejjednodušší a budete si na ni zřejmě déle zvykat.
Hodinky vám zobrazí oznámení z vybraných aplikací (Facebook, Gmail apod.). Zobrazení je bezproblémové, na textové zprávy můžete odpovědět předdefinovanými texty. Těmi můžete také odpovědět na příchozí volání, případně je můžete odmítnout či ztlumit vyzvánění na smartphonu. Přijmout hovor nemůžete, hodinky totiž nemají vestavěný mikrofon.
Mezi vestavěné aplikace patří již tradičně kalendář, předpověď počasí, ovládání hudebního přehrávače či akčních kamer Garmin Virb. Aplikace si můžete také doinstalovat, na výběr je však mnoho nemáte.
Vzhledem k ceně nás potěšila funkce bezkontaktních plateb Garmin Pay, které již podporuje i několik českých bank. Hodinkami můžete platit všude tam, kde mají terminál na bezkontaktní platby, nepotřebujete k tomu mít u sebe smartphone, ani být v tom okamžiku připojeni k internetu.
Týden na jedno nabití
Garmin udává, že model vívoActive 3 vydrží 7 dní na jedno nabití. My jsme se dostali na cca 6 dní, ale se sníženým jasem při sportování každý den a zapnutým přijímáním notifikací. Při nepřetržitě zapnutém GPS přijímači se nám výdrž zkrátila na 11 h.
Nabíjení výrobce vyřešil klasickým kabelem, ne nabíjecí kolébkou či bezdrátovou nabíječkou. V balení naleznete speciální redukci z USB na Garmin nabíjecí konektor, který se nachází na spodní straně hodinek. Nabití trvá asi hodinu.
Zkušenosti a recenze
Nejde o nejlevnější a ani nejelegantnější sportovní hodinky. Musíte se smířit s tím, že téměř vše je podřízeno sportování a to včetně designu i displeje. Na druhé straně, příjemně nás překvapila funkce bezkontaktního placení, prověřte si, jestli ho podporuje i vaše banka. Garmin vívoActive 3 se v době psaní recenze řadí k nejprodávanějším inteligentním hodinkám na trhu. Uživatelé oceňují především poměr cena/výkon. Hodinky nabízejí řadu funkcí možnost bezkontaktní platby, dotykový displej i dobrou spolupráci s telefonem.
Shrnuto a podtrženo, za cenu okolo 4 000 Kč jsou hodinky výhodnou koupí pro sportovce a aktivní lidi. Pokud si potrpíte na smart funkce, sáhněte raději po jiném modelu, za který si však připlatíte.
Datum publikace: 24.06.2020
Nejlepší smart hodinky 2024 – recenze, test, srovnání
Prohlédněte si náš srovnávací test smart hodinek. Vytvořili jsme žebříček nejlepších inteligentních hodinek na našem trhu. Jak se nám to podařilo? Sestavili jsme výsledky testů od domácích i zahraničních agentur. Přečetli jsme stovky diskusí, recenzí a komentářů. Vše jsme spojili a toto je výsledek. TOP 5 nejlepších Smart hodinek na trhu. Připravili jsme pro vás také návod, na co se... Přečíst článek
Vybíráme smart hodinky
Smart hodinky jsou fenoménem posledního období, přičemž pěkně rozšiřují portfolio technologických hraček. Na základě množství funkcí dělají váš život snadnějším. Mohou spouštět mobilní aplikace, sdělí vám zmeškané hovory, nové SMS nebo poslouží jako mediální přehrávač.... Přečíst článek
Jak změřit a vybrat velikost hodinek – délka řemínku, velikost pouzdra
Při koupi smart hodinek je třeba si uvědomit, že neexistuje žádná univerzální velikost, která sedne každému. Nebavíme se přitom jen o velikosti řemínku, ale o celkových proporcích hodinek. Velikost ciferníku sice může být na první pohled věcí vkusu, ale je důležité podívat se na to, jak sedí na... Přečíst článek
Přidat komentář