Fujifilm X-T3 digitální fotoaparát – recenze, zkušenosti
Obsah recenzie: + Zobrazit obsah článku
(80.4%)
Fujifilm X-T3 je bezzrcadlový fotoaparát, který využijete při fotografování, ale zejména natáčení profesionálního videa. Disponuje APS-C snímačem X-Trans CMOS 4 s rozlišením 26,1 MPx, vlastními originálními obrazovými profily, poskytuje vysoké rozlišení fotografií i videa, mechanické i automatické ostření a má ISO 80 až 51 200. Fujifilm X-T3 je vybaven 3-palcovým dotykovým displejem a 2 sloty na SD karty.
Technické parametry: typ = bezzrcadlový, typ snímače = APS-C CMOS, rozlišení snímače = 26 Mpix, max. rozlišení foto/video = 6 240 x 4 160 px/DCI 4K, ISO = 80 – 51 200, max. rychlost kontinuálního snímání mechanicky/elektronicky = 11/30, displej = 3", zabudovaná stabilizace = ne, rozměry = 132,5 x 92,8 x 124 mm, hmotnost = 539 g
Nekompromisní hybrid za nízkou cenu
Fujifilm X-T3 je malý zázrak. Tato bezzrcadlovka vybavena APS-C snímačem X-Trans CMOS 4 s rozlišením 26,1 MPx je lehká, kompaktní, stylová a má vynikající schéma barev. Proto potěší nejen nadšené fotografy, ale také nadšence profesionální video tvorby. 10-bitový záznam v DCI 4K při 60 snímcích za sekundu je totiž vlastnost kamer na profesionální úrovni.
Fujifilm tak přichází na trh se svou vizí hybridní bezzrcadlovky schopné uspokojit fotografy i video tvůrce v podobě modelu X-T3. A za nejnižší cenu! Cena však žádným způsobem neovlivňuje kvalitu, ba naopak v mnoha aspektech je tento fotoaparát srovnatelný, ne-li lepší s modely od konkurence.
Retro feel
První věc, která na Fujifilm X-T3 zaujme, je retro design. X-T3 působí dojmem starých fotoaparátů z let 70. Nahoře má 3 kolečka, kterými se zvlášť – mechanicky nastavují hodnoty ISO, uzávěrky a korekce expozice. Není to však jediný způsob, všechny tyto vlastnosti si můžete změnit i v přehledném MENU na dotykovém 3-palcovém displeji. Displej lze naklonit do 2 os, což však neposkytuje dostatečnou flexibilitu, zejména při natáčení videí.
Autofocus a kvalita obrazu
Automatické ostření je vynikající. Možná se nevyrovná konkurenčním bezzrcadlovkám od společnosti Sony, rozdíl však není výrazný až tak, aby se to dalo označit za patrné mínus. 91 detekčních zón si umíte přizpůsobit na detekci uprostřed obrazu, v širším pásmu a na celou plochu. Přeostřování je rychlé, přičemž Fujifilm neustále vylepšuje i zmíněnou detekci a rychlost v podobě updatů firmwaru. Doporučujeme vám však, abyste si stáhli ten nejnovější. Rozdíly v updatovanými verzích jsou totiž signifikantní.
Tento foťák je schopen kontinuálně fotit v rychlosti 11 fps při mechanické uzávěrce, při elektronické je to až 30 fps. APS-C senzor je využit na maximum a dosahuje vysoké rozlišení fotografií, 6240 x 4160 pixelů. Maximální rozlišení videa je DCI 4K, čili 4096 x 2160 při datových tocích až do 400 mbps, a to interně!
Barevná hloubka je buď v 8 nebo 10bitové kvalitě při maximálně 60 fps. Záznam 4K60 v 10 bite je možný pouze prostřednictvím H.265 kodeku, který je těžkopádnější na zpracování. Pokud byste chtěli nahrávat 4K 60 v přístupnější h.264, tak budete potřebovat externí rekordér.
Obrazové profily a jejich využití
Fujifilm je společnost, která v minulosti vyráběla celuloidové filmy. Své zkušenosti přetavila do digitálu v podobě obrazových profilů, které nesou názvy podle jednotlivých typů filmů, přičemž si zachovávají jejich obrazové vlastnosti. Standardním profilem je PROVIA. Ten využijete téměř při všech situacích, protože je vhodný jako při zhotovování portrétů, tak i při focení krajinek.
VELVIA je výraznější profil, který je vhodný spíše pro "krajináře", neboť výrazně barvy by mohly znehodnotit pleťovku při portrétech. Profil ASTIA je výrazně měkčí (ideální na portréty). CLASSIC CHROME je také profil univerzální, avšak se zvýšenými detaily ve stínech a s desaturovanými barvami. PRO NEG HI a PRO NEG STD jsou variace portrétových profilů. MONOCHROME je klasický černobílý profil a ACROS je černobílý profil s nastavitelnou úrovní kontrastu prostřednictvím virtuálních barevných filtrů.
Nechybí ani SEPIA a nový profil ETERNA, který svým větším dynamickým rozsahem potěší hlavně video tvůrce. Při videu ještě na chvilku zůstaneme, protože X-T3 nabízí i F-LOG pro záznam v co největším dynamickém rozsahu. Interně si umíte nastavit i HLG (Hybrid log gamma), který je něčím mezi ETERNOU a F-LOGEM.
Stabilizace a kompatibilita
Asi největším zklamáním je nepřítomnost stabilizace obrazu v těle fotoaparátu. Kompenzovat se to dá objektivy se zabudovanou stabilizací. Zde se však dostáváme k jednomu velkému minusu, konkrétně ke kompatibilitě objektivů. Fuji má svůj vlastní x závit a objektivy s takovým závitem vyrábí jen Fuji a Samyang.
Fujifilm objektivy jsou sice kvalitní, jejich výběr je však omezený a nedá se srovnávat s jinými značkami, jako například Canon nebo Sony. Takže, pokud chcete fotit nebo točit na X-T3, tak se připravte, že budete muset investovat do nových objektivů. Dá se to však obejít použitím redukcí, například od Viltroxu nebo Fringeru, které používají bajonet Canonu. Takovým způsobem víte na X-T3 dostat například i objektivy od Sigmy nebo Canonu při zachování vlastností automatického ostření. Výsledky jsou však různé a určitě ne zaručeny.
Jaký je tedy náš verdikt? Fujifilm X-T3 je nekompromisní hybrid s nejlepší cenou na trhu. Jeho nevýhody jsou zanedbatelné, neboť všechny parametry z něj dělají výkonný stroj pro profesionální fotografy i video tvůrce.
Zkušenosti a recenze
Spotřebitelé na Heuréce Fujifilm X-T3 ohodnotili známkou 98%. Pochvalují si například výbornou obrazovou kvalitu, jednoduché ostření, kompaktní rozměry, 2 sloty na SD kartu či přítomnost APS-C snímače. Za mínus je označována cena, malý výběr objektivů na video, slabší výdrž baterie a pomalé "probouzení" displeje.
Datum publikace: 13.12.2020
Nejlepší fotoaparáty 2024 – recenze, test, srovnání
Pomůžeme vám vybrat nejlepší fotoaparát. Vytvořili jsme pro vás srovnávací test digitálních kompaktních fotoaparátů, který je tvořen žebříčkem TOP produktů v této kategorii. Sesbírali jsme recenze fotoaparátů, vaše hodnocení a výsledky nestranných testů domácích i zahraničních autorit. Prošli jsme si stovky diskusí a vytvořili jsme tento žebříček. V žebříčku jsou produkty, které se... Přečíst článek
Zálohování fotek z telefonu, fotoaparátu – jak uložit fotky na SD kartu, do počítače, na Cloud
Zálohování fotografií je něco, na co většinou myslíme teprve tehdy, když je paměť našeho zařízení plná, nebo se, v horším případě, se zařízením něco stane. Zálohování fotografií je však důležitým způsobem uchovávání vzpomínek a cenných momentů, proto na něj rozhodně není třeba zapomínat.... Přečíst článek
Přidat komentář