Baofeng UV-5R vysílačky – recenze, zkušenosti
(72.2%)
Dvoupásmová vysílačka zaujme zkušenější uživatele, je vhodná pro radioamatéry i profesionály, kteří hledají šikovnou vysílačku za přijatelnou cenu. Vysílačka pracuje s více frekvenčními pásmy. K dispozici je bezplatné PMR pásmo, ale i kanály v rámci UHF a VHF. Na volném prostranství se spojíte na vzdálenost do 10 km, ale ve městě bude dosah mnohem nižší, avšak nadále dostačující. Vysílačku pohání Li-ion akumulátor s dobrou výdrží, při běžném používání nemusíte přístroj nabíjet několik dní. Potěší integrovaná LED svítilna i FM rádio, které umožňuje poslech oblíbených rozhlasových stanic. LCD displej je přehledný a můžete si vybrat ze tří barev podsvícení, abyste na něj co nejlépe viděli. Vyzdvihujeme kompaktní rozměry, úsporný režim, který šetří baterii, i funkci VOX. Zklamáním je absence voděodolnosti a horší využití, pokud je vysílačka v blízkosti silného vysílače. Tehdy se zahltí kanály a používání přístroje je velmi náročné.
Dvoupásmová vysílačka Baofeng UV-5R patří k oblíbeným modelům mezi nadšenými radioamatéry, ale i profesionálními uživateli. Za její úspěchem stojí přijatelná pořizovací cena, skvělý výkon, jednoduché ovládání a doplňkové funkce. Vysílačka pracuje s frekvenčním pásmem UHF (400 – 520 MHz) a VHF (136 – 174 MHz), přičemž k dispozici je 128 paměťových kanálů. Do paměti je možné naprogramovat i PMR kanály, což ještě více rozšiřuje využití vysílačky. Dosah vysílačky na volném prostranství je do 10 km, v oblastech s hustou zástavbou se může snížit, přesto vysílačka během našeho testu podávala výborný výkon a neměli jsme žádný problém se spojením se s druhou stranou.
Vysílačku napájí zabudovaný Li-ion akumulátor s kapacitou 1 800 mAh a v kombinaci s úsporným režimem Power Save, který pracuje ve čtyřech stupních, se dostanete na slušné hodnoty. Při běžném používání ji nemusíte nabíjet několik dní. V balení je praktická stolní nabíječka, se kterou přístroj doplna nabijete za cca 2 hodiny. Potěší, že vysílačka má vestavěné FM rádio, když právě nevysíláte, můžete poslouchat rozhlasové stanice. Vysílačka nadále hlídá kanál a v případě hovoru se rádio automaticky ztiší a přístroj se přepne do režimu přijímání.
Vysílačka je robustní, ale zároveň si zachovala kompaktní rozměry. Výrobce však nepřidal odolnost proti vodě a prachu, do náročnějšího terénu proto není vhodná, jinak byste riskovali její poškození. Pokud hledáte odolnou vysílačku, vsaďte na špičkový model Motorola TLKR T92 H2O. Na vrchu přístroje dominuje ohebná dvoupásmová anténa s délkou 17 cm. Podsvícený displej je přehledný a zobrazuje mnoho důležitých informací. Displej má tři barvy podsvícení, které si můžete zvolit podle jednotlivých aktivních režimů. K dispozici je modrá, fialová a oranžová barva. Pod displejem je hlasitý reproduktor a pod ním pohodlná klávesnice pro snadné ovládání. Nechybí ani funkce zámku klávesnice, abyste během přenášení omylem nestiskli nějaké tlačítko.
Přes volitelný programovací USB kabel je možné přes počítač pojmenovat paměti kanálů, abyste je snadněji vyhledali a měli v nich lepší přehled. Potěšilo nás integrované LED svítidlo, které se skvěle hodí během používání venku. Vyzdvihujeme i funkci VOX, při které jsme si mohli zvolit až 10 stupňů citlivosti. Hlasová navigace však funguje jen ve světových jazycích, konkrétně v angličtině a čínštině. Pokud ovládáte alespoň základy angličtiny, funkci určitě využijete. Samozřejmostí této vysílačky je automatické monitorování kanálů i indikátor nízkého stavu baterie. Na balení výrobce nešetřil a vedle vysílaky s dobíjecí baterií a ohebnou dvoupásmovou anténou v něm najdete i klip na opasek, handsfeee sadu do ucha, poutko na ruku či zmíněnou stolní nabíječku a adaptér pro nabíjení v autě. V balení je i návod, ale tomu dáváme mínus, protože je pouze v angličtině.
Spotřebitelé vlastnící tuto radiostanici označili za plus pořizovací cenu, rozsah frekvenčního pásma, velikost či jednoduché programování přes PC. Líbil se jim slušný výkon, všestranné použití i dodávaná Li-Ion baterie. Ocenili i citlivý přijímač, FM rádio a také možnost využití externí antény. Vadilo jim, že vysílačka není voděodolná a minusové body si vysloužila i za zahlcení v případě blízkosti silného signálu při vysílačích. Tehdy je vysílačka téměř nepoužitelná, a proto si třeba dávat pozor, kde ji používáte. Navzdory některým nedostatkům se tento model těší oblibě a většina uživatelů doporučuje zakoupení.
Datum publikace: 27.05.2021

Nejlepší vysílačky 2025 – recenze, test, srovnání
Vysílačka je skvělý dorozumívací prostředek na krátké vzdálenosti. K jejím hlavním benefitům patří, že hovory jsou bezplatné a odpadá otravné vytáčení telefonních čísel. Stačí stisknout příslušné tlačítko a můžete začít mluvit. Vysílačka má využití v profesionální sféře, ale využijí ji i běžní spotřebitelé. Vhodná je například během turistiky, dobrodružných výprav, sportovních aktivit nebo... Přečíst článek
Přidat komentář