Asus RP-AC66 WiFi extender – recenze, zkušenosti
Obsah recenzie: + Zobrazit obsah článku
(79%)
Frekvenční pásmo: 2,4 Ghz/5 Ghz | WiFi standard: 802.11a/b/g/n/ac | LAN konektor: ano | Funkce WPS: ano | Maximální přenosová rychlost: 1 750 Mbit/s | USB port: ne
Výkonný dvoupásmový WiFi extender z dílny společnosti Asus. Model RP-AC66 patří k nejkvalitnějším a nejvýkonnějším WiFi repeaterům na trhu. Zásluhu má na tom především fakt, že jde o extender, který pracuje ve dvou frekvenčních pásmech, jako 2,4 Ghz, tak i 5 Ghz. Kromě toho podporuje nejnovější generace WiFi standardů – 802.11a/b/g/n/ac a může dosáhnout maximální přenosovou rychlost až 1 750 Mbit/s.
Samozřejmostí je funkce rychlého připojení za pomoci tlačítka WPS nebo signalizace síly a kvality signálu. Nechybí ani vstup pro etherentový kabel. Kvalita šíření signálu je zajištěna díky dvěma MIMO externím směrovým anténám a jedné pevné integrované v těle přístroje. Díky dvěma frekvenčním pásmům a dostatečnému dosahu dokáže zařízení přijímat signál v nejvyšší kvalitě – zisk antén je na hodnotě 3 – 4 dBi.
Enormní dosah a kvalita signálu
Pokud potřebujete do kanceláře, domu či bytu opravdu stabilní pokrytí WiFi signálu, Asus RP-AC66 bude s velkou pravděpodobností velkým adeptem. Rozhodně splní požadavky i těch náročnějších uživatelů. Při testování nás překvapil dosah samotného signálu. Repeater jsme umístili v různých vzdálenostech od primárního zdroje signálu, ale věřte či ne, příjem signálu byl za každých okolností solidní. Samozřejmě, ideální je umístit extender tak, aby šířil signál co nejkvalitněji. O kvalitě signálu vás bude informovat LED kontrolka, která se v případě silného signálu zbarví do zelena, slabší signál bude LED kontrolka signalizovat žlutou barvou a slabý nebo žádný signál červenou barvou.
Asus RP-AC66 distribuuje signál i díky tomu, že jde o dvoupásmový WiFi extender. Pásmo 2,4 Ghz umožňuje posílat data v maximální přenosové rychlosti až 450 Mbit/s. Při frekvenci 5 Ghz je to až 1 750 Mbit/s. Šifrování signálu WEP, WPA, WPA2 je povinnou výbavou. Signál nám při testování ani jednou nevypadl a instalace proběhla rychle díky tlačítku WPS. Připojení tedy bylo otázkou několika sekund, stačilo stisknout jedno tlačítko na zesilovači a jedno na vašem routeru. O příjem signálu se stará jedna integrovaná anténa v těle přístroje. Výrobce udává její zisk mezi 3 – 4 dBi.
Větší rozměry, více antén, více funkcí
Asus RP-AC66 disponuje kromě jedné integrované antény i dvěma externími směrovými anténami (lze je polohovat díky kloubům). Ty se starají právě o to, že dokáží vytvářet více datových toků a tím je šíření signálu kvalitnější a data "tečou" rychleji. Samozřejmě, k maximálním rychlostem se přiblížíte jen velmi zdaleka. Tak či onak však antény odvádějí práci dobře. Daní za to jsou větší rozměry. Pokud však najdete extenderu stabilní místo, kompaktnost příliš řešit nebudete.
Na druhé straně můžete extender využít jako přístupový bod (AP). V režimu AP lze toto zařízení připojit k LAN drátové síti a vytvoříte si tak osobní WiFi hotspot, který bude přijímat data z primárního zdroje energie. Stačí kabel zapojit do LAN konektoru. Zároveň můžete jakékoli zařízení, které má ethernetové rozhraní, připojit a využít jeho interaktivní prostředí – smart televizory, počítač, notebook, herní konzole a jiné.
Do zahrady se nedoporučuje
WiFi extender Asus RP-AC66 je dvoupásmovým zesilovačem, což zajišťuje opravdu široký dosah a kvalitní příjem signálu. Výrobce však nedoporučuje umisťovat zařízení do exteriéru. V našem pojetí však jeho umístění na krytou terasu nebo řádně krytý balkon není problém. Přímo do zahrady je to individuální, pokud mu dokážete najít místo, které je chráněno a zároveň dokážete mít dostatečný příjem signálu, za jistých podmínek je to možné. Je však pravda, že v tomto případě je model Asus RP-AC66 stavěn do kanceláří, domů, bytů či různých veřejných budov.
Závěrečné hodnocení
Pokud váš zlobí, že máte v obýváku slabou WiFi a na patře signál chybí, Asus RP-AC66 bude spolehlivým řešením. Dvoupásmový WiFi extender podporuje nejnovější WiFi standardy (802.11a/b/g/n/ac), a tak s velkou pravděpodobností nebude mít problém spolupracovat s jakýmkoliv modemem. Při frekvenčním pásmu 5 Ghz dokáže přenášet data maximální přenosovou rychlostí až 1 750 Mbit/s. Nechybí LAN konektor pro připojení zařízení s ethernetovým rozhraním nebo pro vytvoření AP – přístupového bodu.
Šíření kvalitního a stabilního bezdrátového WiFi signálu se starají dvě externí směrové antény. Zařízení má kvůli nim možná o něco větší rozměry, ale kompaktnost je alespoň zčásti vynahrazena otočnou zástrčkou. Můžete tak zařízení v zásuvce natočit podle toho, jak potřebujete. Při testování se nevyskytly žádné problémy s výpadkem signálu nebo jeho nestabilitou. Připojení proběhlo za pomoci funkce tlačítka WPS. Jediným mínusem by mohla být vyšší cenová hladina.
Datum publikace: 14.09.2020
Nejlepší WiFi extendery/zesilovače 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Doba internetu, i tak by se daly charakterizovat první dekády 21. století. Ve spojení s internetem se nabízí i pojem související s bezdrátovým připojením na internet. Řeč je o WiFi připojení. Určitě jste už zažili moment, když jste potřebovali vyhledat něco důležité na internetu, data nebyly, LAN připojení také ne a WiFi signál nedosáhl tam, kam by měl. Běžná situace doma na terase, balkoně... Přečíst článek
Přidat komentář