Nejlepší přilby na kolo/cyklistické helmy 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Přilba na kolo není povinná, což však neznamená, že je rozumné jezdit bez ní, a to zejména tehdy, pokud o rozum nechcete přijít úplně.

Jak vybrat přilbu ba kolo

Pokud patříte k těm odpovědnějším a víte, jak důležitý je tento ochranný prvek, poradíme vám při jeho výběru.

Nejlepší přilby na kolo pro dospělé

Názov Hodnotenie Detail
Fox Speedframe Mips Bone   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Rockrider EXPL500   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Giro Agilis Mips   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
POC Kortal Hydrogen   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Uvex I-VO CC   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Poc Tectal   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Nejlepší přilby na kolo pro děti

Názov Hodnotenie Detail
Uvex KID 2   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
BTWIN 100   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Seven Minnie Mouse   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Kellys Zigzag Lime   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Woom   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Etape Rebel   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Druhy cyklistických přileb

Na ježdění v lese potřebujete přilbu, která vaši hlavu ochrání před pádem na kámen, na silničních komunikacích je zas největší nástrahou asfalt spolu s kolemjdoucími auty. Při výběru proto hraje roli i konkrétní druh přilby, který disponuje specifickými vlastnostmi.

Silniční přilba na kolo

Přilby vhodné na všechny druhy silniční cyklistiky. Jsou uzpůsobeny na rychlejší jízdu, pozornost je proto věnována hlavně jejich aerodynamickému tvarování, které zajišťuje menší odpor vzduchu. Ze stejného důvodu mají nejnižší hmotnost ze všech druhů a mohou mít i menší počet větracích otvorů. Například na takzvaných časovkářských přilbách je nenajdete téměř vůbec. Tyto modely jsou určeny však zejména pro závodníky, na běžnou rekreační cyklistiku jsou víceméně zbytečností.

Silniční cyklistická přilba

Přilba na kolo MTB

Zkratka MTB pochází z anglických slov Mountain Bike, označuje tedy horské kolo, někdy však i horskou cyklistiku jako takovou. MTB přilby na kolo jsou určeny na klasickou jízdu v přírodě, tedy ne zdolávání extrémního terénu. Někdy se setkáte i s označením cross country, Tour nebo XC přilby. Designem, konstrukcí i vlastnostmi se podobají těm silničním. Důraz je však kladen spíše na dokonalé odvětrání, neboť v horském prostředí není rychlá jízda a s ní spojená aerodynamika na prvním místě, a samozřejmě i na vysoký stupeň ochrany hlavy. Některé modely mohou být vybaveny také odnímatelným ochranným štítem.

All mountain a enduro přilby na kolo

Enduro je jakousi podkategorií MTB, tedy horské cyklistiky. Na rozdíl od pohodové jízdy po vyjetých lesních chodníčcích při této "disciplíně" zdoláváte v mnohem vyšší rychlosti mnohem náročnější terén, a to včetně skal či vyčnívajících kořenů, součástí je také spouštění se střemhlav nebo naopak zdolávání skutečných kopců.

Na takový styl jízdy potřebujete i příslušnou ochranu hlavy. All mountain (AM) nebo Enduro přilby (EM) jsou robustnější a mají zpevněné část v oblasti temene. Designem však stále připomínají klasické MTB přilby. Některé modely mohou být doplněny o chránič brady (integrovaný nebo odnímatelný) a držák na kameru.

Přilba na kolo downhill

Takzvaná downhill mountain cyklistika je příznačná rychlou jízdou v strmém terénu (prudké stoupání i "spouštění se"), která je situována v horském prostředí. Freeride, DH, integrály nebo downhill přilby na kolo mají skutečně robustní konstrukci, jsou zaměřeny na maximální ochranu hlavy i při tvrdším nárazu na tvrdé předměty, jejich součástí je chránič brady a jsou uzpůsobeny k nošení širokých lyžařských brýlí. Designem připomínají typické motocrossové helmy na motocykl.

Downhill přilba na kolo

Kokosky (Dirt, Urban MBX přilby)

Kokosky, Dirt, Urban nebo BMX helmy jsou speciální kategorií, vhodnou na ježdění v bike parcích či na U-rampách. Poznáte je už z dálky, a to kvůli jejich pověstnému tvaru, kterým skutečně připomínají rozpůlený kokosový ořech. Nemůžeme při nich mluvit ani o náznaku aerodynamického tvarování a ani větrací otvory nejsou jejich předností. Mají však velmi odolnou konstrukci uzpůsobenou právě na takové aktivity. Velký důraz je kladen také na design.

Co si všímat při výběru přilby

Typ přilby si vybíráte podle toho, na co přesně ji budete používat. Při koupi byste však měli zohlednit další parametry, které souvisejí jak se samotnou bezpečností, tak i vaším pohodlím a obsahem vaší peněženky. Nezapomínejte ani na subjektivní pocit, kvalitní provedení by však mělo být vždy na prvním místě.

Materiál a konstrukce

Konstrukce přilby se skládá z vrchní skořepiny, výplně a vnitřní vložky. Možná vás to překvapí, ale všechny cyklistické přilby jsou plastové. To je zároveň důvod, proč je nelze používat například na motorce. Skořepina se nejčastěji vyrábí z polykarbonátu, který patří k poměrně odolným plastům.

Takzvanou metodou in-mold je do ní vstřikován měkčí materiál, obvykle EPS, tedy expandovaný nebo pěnový polystyren. Ten může být vylepšený hliníkem, karbonem nebo kevlarem. Vnitřní vložka, nazývaná také jako výstelka, zvykne být vyrobena z molitanu nebo jiného měkkého materiálu. Její funkcí je zejména zajištění pohodlí.

Cyklistická přilba pro dítě a dospělého

Na co se tedy soustředit při výběru přilby z hlediska její konstrukce? Těžko říct. Základem je použití kvalitního materiálu, ovšem, protože drtivá většina přileb je vyrobena ze zmíněného polykarbonátu, navíc údaj o použitých materiálech mnoho prodejců při produktech ani neuvádí, rozhodování nemusí být jednoduché.

Mnohokrát se setkáte s tvrzením, že dobrá přilba musí být odolná vůči nárazu, což je pravda, tato ochrana hlavy však funguje na trošku jiném principu. Nemá za účel případnému nárazu odolat, ale rozložit počáteční dávku energie na větší plochu. Z tohoto důvodu jsou přilby konstruovány tak, aby vrchní skořepina při nárazu praskla, čímž se energie rozloží. Do hry následně vstupuje vnitřní výplň z EPS, která se stlačí a absorbuje další část energie.

Hmotnost cyklistické přilby

Hmotnost přilby je zcela podstatným parametrem, a to zejména tehdy, když zvyknete jezdit na kole dlouho. Klasická váha se pohybuje do cca 1 kg. Těžší mohou být enduro či downhill modely. Při těchto ochranných prostředcích platí jedno velmi jednoduché pravidlo: levné přilby jsou těžší, dražší neváží skoro nic. Vnitřní výplň dražších kousků je většinou vylepšená použitím dvou druhů EPS, hliníku a jiných lehkých materiálů. Výsledkem je, že i přilba s nižší hmotností zajistí stejně dobrou ochranu jako její těžší kolegové.

Větrací otvory a aerodynamika

Větrací otvory zajistí, aby vám hlava neuhorela. Při výběru berte v úvahu zejména jejich počet. Více větracích otvorů na jedné straně zajišťuje větší pohodlí, na straně druhé zhoršuje aerodynamiku helmy. Kousky určené na léto je mají většinou více, ty na zimu zas méně. Některé modely mohou být "otevřené" až tak, že připomínají spíše nejednolitou plastovou síť, což se může odrazit na odolnosti, pevnosti a celkové kvalitě. Naopak například downhill přilby mají skutečně málo větracích otvorů.

Větrací otvory na cyklistické přilbě

Velmi příjemným doplňkem jsou síťky proti hmyzu upevněny na spodní části větracích otvorů. Přece jen, moucha bloudící ve vašich vlasech není ten typ zážitku, který chcete při cyklistice zažívat pravidelně. Přilby na silniční a horskou cyklistiku mají podobný tvar, který zajišťuje co nejlepší aerodynamiku. Při běžné, rekreační cyklistice, však tento údaj není až tak důležitý, protože minimální rozdíly váš požitek z jízdy zásadně neovlivní.

Velikost a zapínání

Správná velikost je základem. I přesto, že většina přileb disponuje systémem, pomocí kterého obvod přizpůsobíte vaší hlavě, je třeba vybírat podle příslušných čísel. Takové dotažení slouží spíše na vyladění, nedokáže přilbu zmenšit o dvě velikosti. Přilby jsou nejčastěji číslovány takto:

  • S: 50 – 54 cm
  • M: 54 – 58 cm
  • L: 58 až 62 cm

Jak správně změřit obvod hlavy

  1. Nejlepší pomůckou je klasický ohebný krejčovský metr.
  2. Obvod hlavy si měřte vždy těsně nad ušima.
  3. Metr musí být napnutý a co nejlépe kopírovat tvar vaší hlavy.

Při výběru si všímejte také to, jak vám helma "sedí". Musí se nacházet ve správné, tedy vodorovné poloze na vrchu hlavy, při které nelétá ze strany na stranu, netlačí a nezasahuje do zorného pole cyklistu, zároveň však chrání čelo, vrch a temeno hlavy. Se správnou polohou a velikostí přilby souvisí i zapínání. Nesmí vás tlačit ani být příliš volné. Pod řemínky na krku by se vám měly vejít 2 prsty. Všimněte si také to, zda vás netlačí na uších, popřípadě někde jinde.

Certifikace

Jak můžete vidět, vybrat opravdu dobrou přilbu, může být pro laika nezvládnutelnou výzvou, neboť posoudit jednotlivé parametry, jako například zmíněný materiál není hračka. První pomůckou, díky které odlišíte kvalitní od nekvalitní přilby, jsou certifikace, konkrétně evropská norma CE EN 1078. Pokud se na daném produktu nachází, víte, že kupujete alespoň jakou-takovou kvalitu. Setkat se můžete také s dalšími certifikáty mezinárodního rázu, např. s CPSC, B90A, SNELL, CE či AS/NZS.

Červená silniční přilba na kolo

Cena a oblíbení výrobci

Druhým orientačním parametrem je cena, i když ne každá drahá přilba musí být ta nejlepší. Silniční přilbu přiměřené kvality koupíte od cca 1 000 do 3 700 Kč. MTB přilby bývají paradoxně o něco levnější. Jakýsi průměr je 700 až 1 700 Kč, samozřejmě narazíte i na dražší nebo levné kousky za 500 Kč. O jejich kvalitě se však již dá skutečně pochybovat.

Kvalitní downhill přilby stojí od 1 700 Kč výše, enduro zas koupíte od 1 000 do 3 700 Kč, přičemž zlatá střední cesta je přibližně 1 700 – 2 200 Kč. Tyto cenové kategorie platí u modelů na klasické používání. Pokud byste si chtěli pořídit profesionální závodní přilbu, zaplatili byste za ni mnohem, mnohem, mnohem víc.

Cena z velké části závisí také na konkrétní značce. I u nás dostanete přilby od množství různých výrobců. Mezi populární patří například Decathlon, Rudy Project, Abus, Giro, Mavic, Oxelo, Spartan, MET, Spokey či CTM přilby na kolo. Celkem kvalitní kousky značky Crivit najdete například i v nabídce obchodního řetězce Lidl.

Praktické doplňky

Některé modely mohou být vylepšeny o různé vychytávky. Nejčastěji se setkáte s integrovanou blikačkou na zadní straně nebo reflexními prvky v podobě nálepek či barevných pásů. Plusem je také nastavitelný a odnímatelný horní štít, který je fajn ochranou před svítícím sluncem. Na přilbách se mohou nacházet také praktické úchyty na brýle či držák na GoPro kameru. V rámci jednoduché údržby doporučujeme sáhnout po modelech s odnímatelnou vnitřní výstelkou, kterou je možné vyprat.

Jak vybrat cyklistickou přilbu pro ženu, muže, dítě

Rozdíly mezi pánskými, dámskými a dětskými přilbami spočívají hlavně ve velikosti a hmotnosti, při troše hledání však najdeme i jiné odlišné drobnosti, jako je například design a celkové provedení.

Přilba na kolo dětská

Přilby na kolo pro děti jsou specifickou kategorií, a to zejména z důvodu, že je musíte vyměnit i jednou za rok. Přesto byste na nich neměli šetřit. Nápady, jako: "koupíme větší, hlava doroste", nejsou skutečně rozumné. Tak jako dospělým, musí přilba sedět i dětem.

Květinová cyklistická přilba pro dítě

Dětské přilby na kolo jsou, logicky, menší a lehčí. Z hlediska designu bývají trošku oválnější, velmi často natrefíte i na kousky připomínající kokosky. Jelikož se nepředpokládá, že děti budou jezdit rychlostí světla, aerodynamika není na prvním místě, naopak, větrací otvory se na nich nacházejí ve větším počtu. Důležitá je také měkká vnitřní vložka, jednoduché a pohodlné zapínání a možnost nastavení jejich šířky. Rozdíly ve velikosti dětských hlav jsou totiž, přece jen, trošku větší než u těch "dospěláckých.

Přilba na kolo dámská

Dámské přilby na kolo bývají trošku užší a delší, příznačná je i nižší váha, a to z důvodu, že ženský krk toho snese méně. Hlavním rozdílem je však mnohem širší nabídka barvených kombinací a také všelijakých vzorů. Jinak řečeno, pokud chcete skutečně designovou přilbu, najít takový model pro dámy, je o něco jednodušší.

Přilba na kolo pánská

Pánské helmy, ve srovnání s těmi dámskými, působí o něco robustněji a sportovněji, v některých případech jsou těžší, větší a i výběr barev je podstatně menší. Nejčastěji narazíte na černé, bílé, modré a stříbrné kousky, popřípadě i na různé kombinace těchto barev s metalickou úpravou. Na trhu jsou dostupné také unisex helmy, které jsou většinou provedeny v neutrálních barvách a mají střední váhu.

Jak pečovat o cyklistickou přilbu

Jediná možná péče o přilbu je její občasné otření či opláchnutí pod vodou. Odnímatelnou vnitřní výstelku lze také prát. Z hlediska údržby je však podstatná zejména pravidelná kontrola přilby. Důvodem na její výměnu je i ta nejmenší prasklina. Novou přilbu byste si měli pořídit i v případě, kdy se vám na ni podařilo spadnout, ale nevidíte žádné poškození. Konstrukce uzpůsobena k tomu, aby při nárazu praskla, totiž může být narušena uvnitř, co nemáte jak zjistit pouhým okem.

Dámská cyklistická přilba červené barvy

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Věříme, že nyní bude pro vás výběr přilby na kolo úplnou hračkou. Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik podstatných informací, které byste při koupi, ale i používání přilby měly zohlednit.

Jakou barvu přilby vybrat?

Není to jen věc vkusu. Černá barva přitahuje slunce, takže vám bude tepleji. Křiklavé barvy jsou ideální z hlediska bezpečnosti, protože splňují úlohu reflexních prvků, na druhé straně jsou lákadlem pro hmyz. Zlatou střední cestou jsou dostatečně výrazné, avšak světlejší barvy.

Je rozdíl mezi letní a zimní přilbou?

Letní přilby mají více větracích otvorů. Během nošení za chladného počasí by vám v nich byla zima. Naopak, zimní přilba s menším počtem otvorů je nevhodná do teplého počasí.

Jaká je životnost přilby?

Kvalitní přilba by si měla všechny své vlastnosti zachovat minimálně 8 let. Při skutečně častém používání se však tato doba zkracuje na 3 až 4 roky.

Vaše hodnocení:
(87.6%)
Datum publikování: 30.06.2020
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek