Nejlepší čtečky paměťových karet 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Čtečka paměťových karet není možná právě zařízením, které nutně vždy potřebujete, ale vězte, že pokud náhodou čtečku paměťových karet potřebovat budete, není úplně jedno, po jaké sáhnete. S čtečkou paměťových karet jste se možná setkali u stolních počítačů nebo u notebooků. Jde v zásadě o integrované čtečky, ale pokud vám z nějakého důvodu toto řešení nevyhovuje, sáhněte po externí čtečce, která je rozhodně lepším řešením.

Jak vybrat čtečku karet?

Výrobci moderních laptopů či netbooků se snaží vždy odstranit nadbytečné gramy a obvykle je to právě na úkor konektivity, která tím pádem utrpí. Zařízení má méně USB portů, chybí vstup na Ethernet (LAN vstup) a někdy není k dispozici ani HDMI. Stále vzácněji jsou však i čtečky paměťových karet, které začínají u nejmodernějších zařízení chybět. Právě proto je následně nutné často řešit různé adaptéry a redukce. Mnohem častěji je objevíte právě ve stolních počítačích. Nicméně pojďme k věci a zaměřme se na to, komu je čtečka paměťových karet určená, podle čeho vybírat a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými druhy.

Nejlepší čtečky paměťových karet

Názov Hodnotenie Detail
Axagon CRE-S2N   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
AlzaPower 2in1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Axagon CRE-SM3N   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Ugreen CM304   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
SanDisk Mobile Mate   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Akasa AK-CR-15BK   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Co je to čtečka paměťových karet?

Čtečka paměťových karet je ve své podstatě náhradou za USB kabel. S tím rozdílem, že v případě, že paměťovou kartu z libovolného zařízení vyberete, následně vložíte do čtečky a zapojíte do počítače, čtečka nevyžaduje žádnou instalaci softwaru jako někteří výrobci fotoaparátů, videokamer nebo mobilních telefonů požadují po připojení přes USB kabel. Rovněž je přenos dat často ovlivněn i dalšími faktory a přenos souborů tedy trvá násobně déle.

Oproti USB kabelům je vyšší i jejich přenosová rychlost. Jde o velmi kompaktní zařízení, které je však velmi univerzální, protože mnoho čteček disponuje rovněž vstupy pro jiné různé typy paměťových karet a jiné druhy paměťových médií. Výhodou čtečky je i to, že pokud chcete něco na kartu zpět vložit, díky tomuto zařízení je to možné. Některé softwary fotoaparátů či kamer totiž nedovolují obsah zpětně ukládat do paměti, pokud je zařízení připojeno k počítači za pomoci USB kabelu, ideálně generace 3.0 nebo 3.1. Díky čtečce však paměťová karta může fungovat jako klasický flash disk.

Pro koho je čtečka paměťových karet určená?

Točíte profesionální videa? Jste profesionální fotograf nebo jen jednoduše rekreačně fotíte fotografie a točíte domácí videa, děláte si sbírku a vše si ukládáte do počítače? Váš fotoaparát nebo vaše videokamera ukládá vaše záznamy právě na SD, SDHC, SDXC nebo na micro SDHC/SDXC kartu? V takovém případě můžete nad čtečkou paměťových karet a její koupí uvažovat.

Externí čtečka paměťových karet

Toto zařízení umožňuje přenášet data z karty do zařízení a rovněž zpět. Čtečka paměťových karet tedy slouží především lidem, kteří pravidelně přesouvají soubory z jednoho zařízení do druhého. Řeč je o fotografech, kameramanech, střihačích, graficích nebo jiných profesích, ve kterých se používání paměťové karty může objevit. Při pravidelném přenosu dat USB kabel rozhodně stačit nemusí. Pokud však přenášíte data čas od času a čtečku paměťových karet často potřebovat nebudete, nad koupí uvažovat nemusíte.

Druhy čteček paměťových karet

  • Integrované – jde o čtečky, které jsou zabudovány přímo v zařízení – stolní počítač, laptop nebo netbook.
  • Externí – jde o čtečky paměťových karet, které lze zakoupit samostatně a s počítačem propojit za pomoci USB kabelu.
  • Univerzální čtečky paměťových karet – jde o čtečky, které podporují více formátů paměťových karet či paměťových médií. Údaje dokáží číst z karet typu SD/SDHC/SDXC nebo micro SDHC/SDXC. Rovněž mohou podporovat například CF, xD karty nebo XC. Disponovat mohou i USB hubem pro připojení USB disku.

Čtečka paměťových karet v noteboocích

Aby se předešlo dilematům, vysvětlíme si, proč čtečka v notebooku rozhodně nemusí být právě to, co potřebujete. Dnes je množství notebooků, které jsou čtečkou paměťových karet vybavené. Nejčastěji jde o schopnost číst údaje z SD/SDHC/SDXC karet. Tyto čtečky svůj účel splní, ale musíte mít s nimi řádnou trpělivost. Čest výjimkám. Proč tolik kritiky?

Drtivá většina takových čteček integrovaných v noteboocích pracuje na starých sběrnicích. Výrobci na takových méně využívaných součástkách přirozeně šetří. Logicky, datový přenos je tedy mnohem pomalejší než v případě externí čtečky paměťových karet. Často tyto sběrnice využívají verzi 2.0 nebo dokonce verzi 1.1, což v případě velkého objemu dat může znamenat, že ztratíte nehorázné množství času. Pokud tedy děláte seriózní práci a nekopírujete jen záběry z rodinné oslavy jednou za rok, vězte, že externí čtečka bude rozumnějším řešením.

Toto platí i o zabudovaných čtečkách paměťových karet ve stolních počítačích, které v mnoha případech také fungují na starších a pomalejších sběrnicích.

Typ paměťové karty

Před výběrem správné čtečky karet musíte rovněž vědět, jaký druh paměťové karty budete ve vašem zařízení využívat. Na trhu totiž existují čtečky paměťových karet, které podporují pouze jeden druh paměťové karty. V případě, že čtečka podporuje například formát paměťové karty SD, ale vy využíváte micro SDHC kartu, nic hrozného se neděje. Použít můžete niekoľkokorunový adaptér, kterým kartu do čtečky vložíte, aby byla kompatibilní s formátem SD. Univerzální čtečky jsou totiž o něco dražší než mono čtečky.

Univerzální čtečka paměťových karet

U univerzálních čteček není problém s podporou klasických formátů SD či micro SD formátů paměťových karet. Avšak vždy myslete na to, že čtečka je napojena na jednu sběrnici přes jeden USB kabel, pokud vložíte karet do zařízení více, přenosová rychlost se zpomalí. Správné je tedy vždy operovat maximálně s jednou paměťovou kartou. Každopádně je skvělé, pokud čtečka paměťových karet podporuje všechny formáty. Například i včetně CF karet nebo xD formátu.

Přenosová rychlost

Rychlost přenosu dat je přesně to, co v mnohém odlišuje čtečku paměťových karet od USB kabelu. Samozřejmě, třeba je správně vybírat. Pokud vaše zařízení, notebook či stolní počítač disponuje USB 3.0 vstupy, určitě se zaměřte na čtečky s takovou rychlostí. Rovněž může jít i o vstupy typu USB-C, ty jsou však vzácnější. Nejčastěji jde o MacBooky, protože v jejich případě žádné jiné porty k dispozici nejsou.

Levné čtečky karet disponují pouze sběrnicí USB 2.0 v nejhorším případě dokonce 1.1, což je skutečně horor v souvislosti s rychlostí přenosu. Délka přenosu dat v případě USB 3.0 – 3.1 či USB 2.0 je nesrovnatelná a věřte, že v případě staršího rozhraní například při přenosu 64 GB dat můžete uvařit kávu a ještě si stihnete i zdřímnout. USB 3.0 rozhraní je násobně, někdy až 10x rychlejší. Naše rada tedy zní – čtečky paměťových karet USB 3.0 a nic starší. Jejich přenosová rychlost může dosahovat násobně větší rychlost v GB/s. Zároveň však je třeba říci i to, že rychlost přenosu dat ovlivňuje i výkon vašeho počítače. To je už však opravdu individuální parametr.

Cena a oblíbení výrobci

Paměťové čtečky na trhu mají široké zastoupení a stejně tak je na trhu i několik výrobců, kteří si konkurují nejen technickými parametry, designem, ale i cenou. Vězte, že nejlevnější čtečky paměťových karet, dokonce i univerzální, seženete už kolem 120 až 250 Kč. Pokud jde o případ nouze, kdy nutně potřebujete přenést soubory z karty do počítače, ani takové řešení nemusí být chybou. Za jiných okolností však takové čtečky, rozhodne, nesplňují parametry, které náročnější uživatel má. Svůj účel však s největší pravděpodobností splní. Některé levné modely mohou dokonce mile překvapit.

Za střední cenovou kategorii bychom označili čtečky v hodnotě od 250 do 750 Kč. Od těchto čteček již lze očekávat vyšší přenosovou rychlost přes USB rozhraní 3.0 nebo dokonce 3.1. No a v neposlední řadě, ten, kdo vlastní kvalitní kartu, potřebuje i kvalitní čtečku. Málokdo už zaplatí za obyčejnou čtečku více než 1 200 Kč, ale v případě této kategorie od 1 200 do 3 700 Kč, koupíte opravdu extrémně rychlé čtečky s garantovanou přenosovou rychlostí.

A kteří výrobci jsou v tomto segmentu považováni za nejvyšší kvalitu? Rozhodně musíme zmínit značky jako Kingston nebo Axagon. Nezaostává však ani Hama či méně známá značka Akasa. Ve vyšší cenové kategorii se zárukou kvality objevíte i čtečky paměťových karet Sony, SanDisk a vysokou kvalitou disponuje i značka D-Link.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Už víte, jak si čtečku paměťových karet vybrat, přesto máte ohledně tohoto zařízení otázky? Na ty nejčastější jsme se rozhodli odpovědět.

Dokáže čtečka paměťových karet pracovat s SD i micro SD kartami?

Ano, dokáže. Při zakázkách však myslete na to, že pokud kupujete čtečku paměťových karet, vyplatí se vám obstarat takovou, která zvládne číst SD kartu. Následně můžete použít adaptér a pohodlně číst údaje i z menších micro formátů.

Je levná čtečka paměťových karet správným řešením?

V případě levných modelů od neznámých výrobců tkví riziko především v životnosti samotného zařízení. Rovněž se často setkáte s modely, které garantují rozhraní USB 3.0, ale ve skutečnosti je přenosová rychlost pouze na úrovni rozhraní 2.0 nebo dokonce 1.1. Nákup levných čteček paměťových karet od neověřených výrobců tedy často může skončit zklamáním. Ideální je zlatá střední cesta.

Je možné na čtečku ukládat data?

Ne, čtečka paměťových karet je pouze zprostředkujícím prvkem, ne paměťovým médiem. Avšak v čtečce může být zastrčena samotná paměťová karta s libovolnou kapacitou, například 128 GB, a za pomoci USB rozhraní připojena k zařízení. V takovém případě funguje nepřímo jako USB flash disk. Data jsou však stále uloženy pouze na paměťové kartě a ne v samotné čtečce, která žádným úložištěm nedisponuje.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 24.11.2020
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek