Nejlepší čističky vzduchu 2024 – recenze, test, srovnání

Pokud máte doma alergika nebo vám překáží zápach v domácnosti, řešením pro vás může být zařízení zvané čistička vzduchu.

Čistička vzduchu

Na trhu najdete desítky různých modelů, proto vám poradíme, jak si vybrat ten, který vyhoví vašim požadavkům. Představíme vám také pár modelů čističek, které si spotřebitelé oblíbili.

Nejlepší čističky vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Ionic-CARE Triton X6   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Levoit Core300S   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
TESLA Smart Air Purifier Pro   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Winix ZERO   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Dyson TP09   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Perfect Air Smart CA1030   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Čistička nebo zvlhčovač?

Zpravidla si neuvědomujeme, že vzduch, který dýcháme, je plný škodlivých látek. Mezi ně patří např. prach, roztoči, částečky plísní, bakterie, viry, různé spaliny či chemické látky. Pro alergiky je nebezpečný zejména pyl a výměšky roztočů, které se nacházejí v prachu.

Čistička vzduchu je jednoduché zařízení, které je zpravidla osazeno jedním či několika ventilátory. Ty ženou vzduch z místnosti přes filtr nebo soustavu filtrů, na kterých se škodlivé látky zachytí. Některé čističky se speciálními filtry ventilátor nepotřebují, jsou tedy tišší.

Designová čistička vzduchu

Mnoho lidí si čističku zaměňuje s podobnými zařízeními, jako např.:

  • Zvlhčovač vzduchu – vzduch nezbavuje nečistot, ale přidává do něj přirozenou vlhkost. Tím napomáhá zvlhčování sliznic, což prospívá vaší dýchací soustavě i očím.
  • Pračka vzduchu – je vybavena dvěma kotouči, které rotují a jsou částečně namočené ve vodní lázni. Vzduch tedy zvlhčují a do jisté míry i zbavují prachu a škodlivých látek, nejde však o takový dokonalý proces jako při čističkách.

Základem je kvalitní filtrace

Většina čističek vzduchu je osazena soustavou několika filtrů, protože každý filtr dokáže účinně odfiltrovat jiný druh látek. Celková účinnost filtrace by měla být vyšší než 80 %, u nejdražších modelů se ale setkáte až s 99 % účinností.

Nejčastěji používané filtry v čističkách vzduchu:

  • HEPA filtr – jde o nejčastěji používaný a současně i nejdokonalejší způsob filtrace, který byl vyvinut v NASA na ochranu před radioaktivními částicemi. Filtry HEPA se označují číslem od 10 do 17 v závislosti na jejich účinnosti. Zatímco HEPA 10 odstraní ze vzduchu 85 % částic, při nejpoužívanějším filtru HEPA 13 je to více než 99,95 % částic. HEPA filtry třeba poměrně často měnit a čističky s nimi jsou hlučnější.
  • Elektrostatický filtr – pomocí vysokého napětí přitahuje částice s elektrostatickým nábojem, které se zachytí na omyvatelném filtru. Není tak účinný jako HEPA filtr – zachytí pyl a mikroby, ale s kouřem či zápachem si neporadí.

ČIstička vzduchu s HEPA filtrem

  • Fotokatalytický filtr – obsahuje fotokatalyzátory, což jsou látky schopné po aktivaci světlem (nejčastěji UV zářením) rozkládat chemické látky způsobující zápach, jako např. oxidy síry, čpavek, aromatické uhlovodíky a další sloučeniny. Také zlikviduje bakterie, viry, plísně, pesticidy či mikročástice prachu. Podobnou funkci má tzv. studený katalytický filtr, ten však funguje bez aktivace UV zářením.
  • Uhlíkový filtr – obsahuje aktivní uhlí, díky kterému dokáže odfiltrovat kouř a zápach.
  • Vodní filtr – nečistoty zachycuje do vody, kterou musíte pravidelně měnit. Jeho nevýhodou je slabší účinnost (cca 50 – 70 %), výhodou naopak tichý provoz. Zároveň vzduch v menší míře zvlhčuje.

Výkon volte podle místnosti

Udává se v m3/h a vyjadřuje, jaké množství vzduchu dokáže čistička přefiltrovat za hodinu. Mnoho výrobců udává pro své modely i vhodnou plochu místnosti, pokud tento údaj nenajdete, můžete si potřebný výkon čističky jednoduše vypočítat.

V místnostech, kde se pohybují běžní lidé, by měla čistička být schopna vyměnit celý objem vzduchu 2,5-krát za hodinu. Tam, kde se pohybují alergici, by to mělo být až 4-krát za hodinu.

Potřebný výkon čističky pro běžné lidi:

výkon (m3/h) = délka místnosti (m) × šířka místnosti (m) × výška stropu (m) × 2,5

Potřebný výkon čističky pro alergiky:

výkon (m3/h) = délka místnosti (m) × šířka místnosti (m) × výška stropu (m) × 4

Příklad:

Váš obývák má délku 5 m, šířku 3 m a výška stropu je 2,7 m a máte doma alergika. Potřebný výkon čističky vzduchu bude vypadat následovně:

5 m × 3 m × 2,7 m × 4 = 162 m3/h

Další parametry čističek vzduchu

  • Hlučnost – bohužel zde zpravidla platí přímá úměra, že čím výkonnější čistička, tím vyšší hlučnost. Přijatelné maximum hlučnosti je 50 dB pro denní provoz čističky a 30 dB pro noční. V praxi se setkáte s hodnotami 20 – 70 dB.
  • Spotřeba elektřiny – výrobci pro čističky vzduchu neudávají roční spotřebu (jako např. u chladniček či praček), nezbývá vám tedy nic jiného, ​​jen odhadnout spotřebu z el. příkonu. Ten se pohybuje na úrovni cca 3 W při nejslabších čističkách až po více než 300 W při nejsilnějších modelech.

Výkonná čistička vzduchu v obývacím pokoji

  • Hmotnost – nejtěžší modely mohou vážit i přes 10 kg. Myslete na to, pokud budete chtít čističku položit např. na polici či jiný kus nábytku.
  • Cena filtrů – nákup levné čističky se vám může vymstít právě v podobě potřeby nákupu drahých originálních filtrů. Před nákupem zařízení si tedy pro jistotu prověřte cenu filtrů předem.

Funkce čističek vzduchu

  • Regulace proudění – díky této funkci můžete nastavit nejen intenzitu, ale i směr proudění vzduchu tak, abyste kvůli tomu čističku nemuseli přesouvat na jiné místo.
  • Časovač – umožní vám nastavit, jak dlouho má být čistička v provozu. Po této době se automaticky vypne.
  • Odložený start – s touto funkcí si můžete nastavit čas, kdy se má čistička spustit. Může být tedy v provozu, dokud budete mimo domácnost, takže vás nebude rušit svým hlukem.
  • Indikátor potřeby výměny filtru – čistička s touto funkcí vám oznámí, kdy je třeba vyměnit filtry. Díky ní tedy nebudete muset ztrácet čas sledováním intervalů výměny filtrů. Levnější modely rozsvítí kontrolku, ty dražší vás upozorní i zvukovým signálem.
  • UV lampa – dezinfikuje vzduch a likviduje bakterie, viry a plísně pomocí ultrafialového záření. Lampa, která je zdrojem záření, je uzavřena uvnitř čističky, takže UV záření na vás nebude mít žádný negativní vliv.
  • Ionizátor – vytváří záporné ionty a pomáhá přitahovat pevné nečistoty k filtrům.
  • Noční režim – dokáže částečně snížit hlučnost, případně vypnout podsvícení displeje nebo informační kontrolky, aby vás čistička v noci nerušila.
  • Senzor kvality vzduchu – čistička, která je jím vybavena, dokáže sama nastavit rychlost proudění vzduchu a odhadnout, kolik času bude trvat vyčištění vzduchu v místnosti, případně vás informovat, že čištění už není nutné.
  • Displej – nejlevnější modely jsou vybaveny pouze jednoduchými světelnými kontrolkami. Ty dražší disponují displeji, které zobrazují aktuální zvolené funkce, výkon či čas potřebný k vyčištění vzduchu nebo nastavený uživatelem.
  • Dálkový ovladač – dokáže ovládat některé, případně všechny funkce čističky. Najdete ho na modelech dražších než 2 000 Kč.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Při výběru jakéhokoliv spotřebiče či zařízení do domácnosti se spotřebitelé často zamýšlejí nad jejich praktickým využitím. Pokud i vy v souvislosti s čističkami vzduchu přemýšlíte nad různými praktickými problémy, nezoufejte. Na vaše nejčastější dotazy vám odpovíme.

Kam mám umístit čističku vzduchu?

To závisí na tom, kde trávíte nejvíce času. Některé čističky jsou určeny na zem, jiné třeba umístit na poličku. Vzduch by měl v obou případech proudit k místu, kde trávíte nejvíce času, nejlépe směrem do volného prostoru bez překážek. Neměli byste ji umisťovat k oknům ani ke dveřím.

V čem spočívá údržba čističky vzduchu?

Pokud má vaše čistička omyvatelný filtr, tak ho třeba pravidelně čistit. Pokud ho nemá, budete muset filtry pravidelně měnit. Některé modely mají senzor znečištění, který vás upozorní, kdy je nutná výměna filtru. Zapomínat byste neměli ani na utírání prachu ze samotného přístroje.

Dají se v čističce kombinovat filtry?

Ano, dokonce je to běžné. Obvykle čističky vzduchu kombinují minimálně dva a více filtrů. Kombinuje se např. HEPA filtr s UV lampou, přičemž HEPA filtr zachycuje pevné nečistoty a UV lampa ničí bakterie a sterilizuje vzduch.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Seznam článků

Vyplatí se výkonná čistička vzduchu? Jak funguje UV čistička vzduchu, čistička s ionizátorem, s HEPA a uhlíkovým filtrem

Vyplatí se výkonná čistička vzduchu? Jak funguje UV čistička vzduchu, čistička s ionizátorem, s HEPA a uhlíkovým filtrem

Jak funguje čistička vzduchu, HEPA či uhlíkový filtr, ionizátor nebo UV-C světlo? A fungují vůbec nebo jde jen o předražené a neefektivní zařízení pro ty, kteří nevědí co od rozkoše? Konečný verdikt necháme na vás. V následujícím článku se vám však pokusíme co nejpřesněji a... Přečíst článek

Vaše hodnocení:
(89.4%)
Datum publikování: 31.07.2017
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek