Nejlepší chladiče na procesory 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší chladiče na procesory
- Nejlepší vodní chladiče na procesory
- Chladiče na procesory – recenze
- SilentiumPC Fera 3 HE1224
- Arctic Freezer 34 eSports DUO
- Noctua NH-D15
- Kdy je třeba přemýšlet nad koupí chladiče procesoru
- Typy chladičů
- Jak vybrat chladič procesoru
- Pasivní versus aktivní chlazení
- Vzduchový versus vodní chladič na procesor
- TDP chladiče CPU versus TDP CPU
- Rozměry chladiče CPU
- Kompatibilita chladiče CPU se socketem základní desky
- 3-pólový versus 4-pólový chladicí ventilátor
- Hlučnost ventilátoru do PC
- Další důležité parametry při výběru chlazení procesorů
- Cena chladičů na procesory
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- NZXT Kraken X53
- Be quiet! Dark Rock Pro 4
Koupili jste si procesor bez chladiče, nejste spokojeni s jeho výkonem nebo přemýšlíte nad vlastnoručně vyrobenou PC sestavou? Ve všech těchto případech vám padne vhod náš návod na výběr vhodného chladiče CPU.
Podíváme se na všechny důležité parametry, prozradíme vám několik praktických tipů, uděláme jasno v cenách a na závěr zodpovíme několik zajímavých otázek.
Nejlepší chladiče na procesory
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Noctua NH-U14S ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Arctic Freezer 34 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Endorfy Spartan 5 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Noctua NH-D15 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Endorfy Fera 5 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Nejlepší vodní chladiče na procesory
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
NZXT Kraken 360 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Akasa AK-LC4002HS01 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Arctic Liquid Freezer II 420 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Cooler Master ML120L RGB V2 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Corsair iCUE H170i ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Chladiče na procesory – recenze
Výběr vhodného chladiče na procesor není příliš komplikovaný, přesto však při něm musíte zohlednit několik samostatných faktorů. Pokud patříte k těm, kteří nemají rádi teorii, máme pro vás naše vlastní recenze a srovnání několika chladičů CPU, které patří v současnosti k těm nejlepším.
Kdy je třeba přemýšlet nad koupí chladiče procesoru
Existuje několik případů, kdy byste měli přemýšlet nad koupí samostatného CPU chladiče. Nejprve se však podívejme na ty, kdy ho určitě nepotřebujete. Prvním z nich je koupě CPU s dostatečně výkonným chladičem. Nejnovější procesory AMD a Intel jsou zpravidla dodávány spolu s velmi výkonnými chladiči samozřejmě najdou se i výjimky.
Druhým případem je, že ve vašem PC využíváte méně výkonný procesor nebo ho používáte jen na nenáročné operace – psaní/čtení, sledování filmů/videí, tzv. kancelářská práce atd. Nad koupí samostatného chladiče byste měli přemýšlet, když:
- jste si pořídili procesor bez chladiče (dokoupit si musíte např. chladič na Ryzen 5 1600x);
- jste si pořídili výkonný procesor, který je dodáván s nedostatečně výkonným chladičem (např. chladič na procesor AMD Ryzen 5 3600, Wraith Stealth je postačující pouze při základních taktovacích rychlostech, při jeho přetaktování na vyšší frekvence to Wraith Stealth neutáhne);
- máte výkonný procesor s výkonným chladičem, který je však nadměrně hlučný, poškozený nebo opotřebovaný.
Typy chladičů
Náš návod je zaměřen na chladiče k procesorům, abyste si však věděli vybrat vhodný model, měli byste vědět i o dalších typech chladičů, které lze využívat v PC sestavě. Aby se vám do PC totiž "nacpali" všechny, které chcete použít, musíte už dopředu myslet na velikost skříňky a samozřejmě i na rozměry chladičů samotných.
Chladič na grafickou kartu
Novější grafické karty během chodu produkují opravdu hodně tepla, protože jsou zpravidla nadprůměrně výkonné. Proto se vyplatí popřemýšlet nad dostatečně výkonným aktivním chlazením. Pozor, chladiče na grafické karty bývají velmi hlučné (mají malé rozměry, ventilátor se proto musí "točit" mnohem rychleji). Chlazení, aspoň to pasivní, však není na škodu ani při "slabších" grafických kartách.
Chladič na PC (základní desku)
Chladič na PC, tedy na základní desku, slouží k chlazení jejích čipsetu. Obecně se za lepší řešení považují pasivní chladiče, protože aktivní vydávají opravdu nesnesitelný hluk. Pokud váš PC využíváte jen na obyčejné (psaní, sledování filmů, YouTube...), popřípadě i trochu náročnější operace (např. hraní her), vystačíte si i s původním chlazením. Extra chladič potřebujete zejména tehdy, když plánujete pravidelné přetaktování procesoru na vyšší frekvence.
Chladič na paměťové moduly
Chladiče na paměťové moduly jsou zpravidla pasivní. Opět platí, že pokud počítač využíváte "normálně", tento chladič nepotřebujete. Ti, kteří dávají pěkně zabrat, však chladící element navíc určitě pocítí na konečném výkonu PC. Na trhu jsou dostupné 2 verze tohoto typu chlazení:
- Kovové kryty/návleky – nasazují se přímo na paměťový modul
- Malé měděné chladiče – každý z nich se připevní přímo na paměťový čip
Chladič na pevný disk
Pevné disky se přehřívají pouze výjimečně. Pokud však tento problém máte, pomůže vám chladič. Opět máte na výběr z aktivních a pasivních modelů. Pasivní chlazení je v tomto případě o něco lepší volbou. Kromě toho, že zefektivní odvádění teplého vzduchu od pevného disku, jej do jisté míry "ztiší". Jde o součástku, která připomíná plastový box. Disk se do něj zasune, a proto hučí o něco méně. Aktivní chlazení je samozřejmě účinnější.
Chladič na notebook
Chladiče na notebooky jsou specifickou kategorií, protože se neinstalují do jejich "útrob". Vzpomínáme je spíše pro úplnost informací. Pokud máte pocit, že to váš notebook nezvládá a přehřívání je opravdu silné, pořiďte si speciální chladicí podložku. Podložky jsou dostupné v různých provedeních za přijatelné ceny. Podobně jako v předešlých případech si můžete vybrat z pasivních a aktivních chladicích podložek se zabudovanými ventilátory, které do notebooku zapojíte prostřednictvím USB portu. Nezapomínejte, že aktivní podložky jsou efektivnější, ale hlučnější.
Nejlepší chladicí podložky pod notebook 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Chladící podložka pod notebook je praktickým a efektivním příslušenstvím, které prokazatelně prodlužuje životnost elektromechanických součástek notebooku či laptopu. Každý notebook během svého provozu produkuje svým výkonem jisté teplo. Časem se teplota jádra zvyšuje a zvyšuje se také riziko přehřívání zdroje a komponentů. Právě chladící podložka dokáže efektivně chladit zdroj a zajistit jeho... Přečíst článek
Jak vybrat chladič procesoru
Při výběru chladiče procesoru postupuje logicky. Pokud již procesor, základní desku a kryty máte, nezapomeňte na to, aby byl vámi vybraný chladič kompatibilní se všemi těmito součástkami. Pokud se chystáte PC sestavit, máte o něco volnější ruce. Kromě kompatibility je důležité také to, jaký výkonný procesor používáte, jak moc dáváte zabrat vašemu PC a, v neposlední řadě, i váš rozpočet.
Pasivní versus aktivní chlazení
Pasivní chlazení CPU není vybaveno žádnými aktivními prvky, které "vykonávají" samostatnou činnost (mimochodem, právě proto nespotřebovávají žádnou elektřinu navíc). Jde o součástku z materiálu, který dobře odvádí teplo, nejčastěji tedy z kovu, resp. z různých slitin.
- Ocelové pasivní chladiče: Jsou nejlevnější a nejméně účinné.
- Hliníkové pasivní chladiče: Jde o zlatou střední cestu z hlediska ceny i "výkonu". Hliník teplo odvádí vcelku efektivně, avšak ne nejlépe.
- Měděné pasivní chladiče: Jde o nejlepší alternativu. Měď je ze všech používaných materiálů nejdražší, z hlediska odvádění tepla však nejefektivnější.
Princip pasivního chlazení je velmi jednoduchý. Spočívá v tom, že do sebe "natáhne" teplo z procesoru, to se rozvede na celou jeho plochu, no a jelikož je tato plocha větší a žebrovaná/mřížkovaná, teplo je z ní odvedeno do okolního prostředí. Hlavními výhodami pasivního chlazení jsou nižší pořizovací cena a nižší hlučnost, hlavní nevýhodou je jeho nižší účinnost.
Aktivní chlazení je, jak napovídá název samotný, aktivnější. Obsahuje prvky, které zvyšují jeho účinnost. Nejčastěji jde o elektrický ventilátor, který zefektivňuje proudění vzduchu, a tedy i jeho odvádění od procesoru.
Která z těchto alternativ je pro vás lepší? Pasivní chlazení je dostačující při méně výkonných procesorů, které nedostávají až tak zabrat (např. kancelářské či domácí počítače). Pokud jste si však pořídili výkonný procesor na hraní her, práci s médii či jiné náročnější operace, měli byste určitě sáhnout po chlazení aktivním.
Vzduchový versus vodní chladič na procesor
To, zda se rozhodnete pro chladič, který na chlazení využívá vzduch nebo vodu, resp. kapalinu, je nesmírně důležitý parametr. Každá z těchto možností má své plusy i mínusy. Zásadním rozdílem je samozřejmě i cena. Vodní chladiče jsou zpravidla o něco dražší, doba však jde dopředu, cenové rozdíly se proto postupně ztrácejí.
Vodní chladiče na procesor
Plusy:
- V porovnání se vzdušnými chladiči teplo odvádějí podstatně efektivněji
- Mají nižší profil (v překladu, jsou menší), což má přímý vliv na kompatibilitu s PC skříňkami/základními deskami – zabírají méně prostoru, proto je "natlačíte" téměř všude
- V teoretické rovině pracují, ve srovnání se vzduchovými modely, efektivněji i tehdy, když jsou zanesené prachem a jinými nečistotami
Mínusy:
- Horší poměr mezi cenou a výkonem – jsou dražší
- Vyžadují náročnější údržbu
- Hrozí riziko úniku kapaliny, a tedy i jejich poškození
Vzduchové chladiče na procesor
Plusy:
- Velmi dobrý poměr mezi cenou a výkonem – jsou levnější
- Nevyžadují téměř žádnou údržbu
- Mají delší životnost + riziko jejich poškození/znehodnocení je minimální
Minusy:
- Nejsou dostačující pro extrémně výkonné procesory
- Ve srovnání s vodními chladiči mají velké rozměry – horší kompatibilita s PC skříňkou/základní deskou
TDP chladiče CPU versus TDP CPU
Při koupi procesoru jste určitě natrefili (nebo natrefíte) na zkratku TDP (Thermal Design Power). TDP je udávané ve wattech a hovoří o maximálním teple, které dokáže daný procesor generovat. Někdy tento údaj prodejci označují také jako výkon procesoru. Starší, resp. méně výkonné procesory mají TDP od cca 40 do 70 W, ty novější a výkonnější klidně i 125 W.
Existují různé vzorce, jejichž prostřednictvím lze vypočítat ideální TDP chladiče vzhledem k TDP procesoru. Pokud se však na vašem PC nechystáte sestříhat volné pokračování Avengers, bohatě vám postačí informace, že hodnocení TDP chladiče by mělo být vždy aspoň o něco vyšší než TDP vámi používaného procesoru.
Samozřejmě i chladič s mírně nižším TDP by měl procesor ochladit dostatečně. TDP procesoru je totiž údaj o jeho maximálním teplotním výkonu, který dosáhne až při přetaktování na maximální hodnoty. No a procesor nemůže být přetaktován na maximum nepřetržitě.
Rozměry chladiče CPU
Rozměry chladiče CPU jsou důležitější, než se může jevit na první pohled, protože mají přímý vliv na jeho efektivitu, hlučnost a také na to, zda se vejde do vaší skříňky. Obecně se dá říci, že čím je chladič větší, tím je výkonnější. Navíc rozměrnější modely s ventilátorem jsou zpravidla tišší – mají větší lopatky, proto se mohou otáčet pomaleji, aniž měla nižší rychlost zásadní vliv na jejich účinnost.
Pokud používáte méně výkonný procesor, cca od 40 do 70 W TDP, nemá smysl investovat do XXL chladiče. Vystačíte si i s menším až středně velkým kouskem. U procesorů s TDP nad 70 W doporučujeme sáhnout po větších a výkonnějších chladičích.
Informace o rozměrech daného chladiče CPU by měly být uvedeny v jeho popisu. Před definitivním rozhodnutím o koupi toho či onoho modelu si minimálně třikrát proměřte "prostorové možnosti" vaší PC skříně. Obzvlášť opatrní buďte zejména tehdy, když se chystáte využívat i některé další chladiče, o kterých jsme hovořili v úvodu našeho návodu.
Kompatibilita chladiče CPU se socketem základní desky
Před koupí chladiče musíte vědět, jaký typ socketu/patice se nachází na vaší základní desce. Dnes je většina novějších chladičů kompatibilní s většinou novějších socketů, tuto informaci si však i přesto pro jistotu ověřte. Některé chladiče mohou být i v současnosti kompatibilní pouze s jedním či několika konkrétními sockety.
Mnozí výrobci/prodejci chladičů CPU při daných produktech uvádějí i kompatibilitu s konkrétními sockety. Např. pokud natrefíte na označení chladič CPU AM3+, AM4 atd., víte, že jde o model kompatibilní s AMD sockety. Častým problémem však je, že tyto údaje nejsou aktualizovány.
3-pólový versus 4-pólový chladicí ventilátor
Tyto 2 typy chladicích ventilátorů rozeznáte velmi snadno. Na 3-pólovém ventilátoru se nacházejí 3 kabely, na tom 4-pólovém až 4. To samozřejmě není jediný rozdíl. Při rozhodování mezi těmito 2 typy ventilátorů si pro jistotu ověřte, kolik pinů má vaše základní deska. Na drtivé většině novějších základních desek se nacházejí 4-pinové konektory, protože je však velmi obtížné přesně určit, co je novější a co starší deska, raději zbytečně neriskujte. Chladič procesoru přece jen nepatří k nejlevnějším záležitostem.
3-pólový chladicí ventilátor
První z kabelů slouží k jeho napojení, druhý na uzemnění a třetí pro přenos signálu. Tento typ ventilátoru proto není možné regulovat přes BIOS nebo příslušný software. Jeho rychlost je regulována pouze zvyšováním nebo snižováním napětí na silovém vodiči. 3-pólové chladicí ventilátory jsou vhodné pro slabší procesory s nižší spotřebou energie (resp. nižším TDP).
4-pólový chladicí ventilátor
První 3 kabely mají stejnou funkci jako v předešlém případě. Čtvrtý z nich slouží k řízení a odesílání signálů do ventilátoru. Ten má na sobě zpravidla čip, který ho "informuje", zda má zpomalit nebo zrychlit. Přes BIOS nebo dodávaný software je tak možné nastavit poměr mezi teplotou procesoru a rychlostí ventilátoru. Tato alternativa je proto vhodná pro výkonnější procesory s vyšší spotřebou energie.
Např. pokud máte procesor s 95 W maximálním TDP, v BIOSu si nastavíte, že ventilátor může běžet na nejnižší otáčky do chvíle, dokud procesor nedosáhne teploty 85 °C. Dokonce si můžete nastavit i to, zda po dosažení jisté teplotní hranice začne ventilátor pracovat na střední nebo maximální otáčky.
V tomto směru je rozhodující i kvalita samotné základní desky. Na těch lepších je možné ventilátor regulovat na procento přesně, zpravidla v rozmezí jeho 40 až do 100 % výkonu. Levnější základní desky umožňují pouze orientační regulaci v několika, nejčastěji v 3, rychlostních stupních – pomalé, střední nebo rychlé otáčky.
Hlučnost ventilátoru do PC
Jednou z nejhlasitějších částí PC je právě ventilátor spojený s chladičem procesoru. Jak bylo již jednou zmíněno, chladiče s většími ventilátory jsou zpravidla tišší než ty s menšími (větší ventilátor se může otáčet pomaleji). 150 mm ventilátor proto bude vždy o něco tišší než ten 120 mm. Hlučnost ovlivňuje i počet ventilátorů na chladiči. Pokud se na něm nachází několik ventilátorů, každý z nich může pracovat při nižších otáčkách, chladič proto bude v konečném důsledku o něco tišší.
Pokud již s chladiči máte nějaké ty zkušenosti, určitě víte, že údaj o jejich hlučnosti není zanedbatelný. Chladič může být, doslova, nesnesitelný zejména v případě, pokud máte PC zapnutý i během noci. Může se nacházet klidně ve vedlejší místnosti, při hlučnějším – výkonnějším chladiči ho však uslyšíte až do ložnice.
Další důležité parametry při výběru chlazení procesorů
- Počet otáček za minutu: Procesory, které pracují při vyšších otáčkách, jsou automaticky výkonnější, ovšem pozor, i hlučnější. Není možné říci přesně, kolik otáček je málo a kolik již mnoho, pro lepší představu vám však můžeme prozradit, že model, který pracuje při 500 až 2 800 ot./min. je již zcela výkonné dělo.
- LED podsvícení: S LED podsvícením, nejčastěji s LED RGB (chladič nejenže svítí, ale i mění barvy), se setkáte hlavně při aktivních a novějších chladičích. Jde o pěkný designový doplněk, určitě si však ověřte, zda je možné LED podsvícení vypnout. Podobně jako při hlučnosti není ani měnící se světlo příjemné za všech okolností, zejména v noci.
- Životnost chladiče: Někteří výrobci v popisu chladičů uvádějí i informaci o jejich životnosti. Životnost kvalitnějších kousků se zpravidla pohybuje kolem 6 let (nebo 60 000 hodin).
- Heatpipes (teplovody): Heatpipes se nacházejí v aktivních i pasivních chladičích. Jde o měděné trubičky naplněné speciální tekutinou, která odvádí teplo z/od procesoru do samotného chladiče. Kapalina se v heatpipes pohybuje samovolně, jde tedy jen o mechanickou část chladiče. Je těžké říci, kolik heatpipes je ideálních pro váš procesor. Pravidlem však je, že čím více těchto trubiček chladič CPU má, tím je odvod teplého vzduchu efektivnější.
Cena chladičů na procesory
Nejlevnější chladiče na procesory jsou dostupné již od cca 250 Kč. Takto levné kousky patří zpravidla k těm pasivním (nemusí to tak být vždy), vzduchovým a méně výkonným. Vysloveně levné chladiče vám většinou poslouží pouze v kombinaci s méně výkonným procesorem.
Jakási střední třída chladičů za cenu od 750 do 2 500 Kč je vhodná pro středně výkonné procesory. Pozor, pokud na PC editujete video či fotografie, hrajete hry nebo streamy, nemusí být pro vás dostačující. Procesoru dává nejvíce zabrat multitasking, tehdy pracují naplno všechny, resp. několik z jeho jader, a samozřejmě i vyšší taktovací rychlosti. Pokud tedy počítač využíváte právě takovým způsobem, hledejte v třídě chladičů za cenu od 2 500 Kč výše.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Nenašli jste v našem návodu odpovědi na otázky, které trápí při hledání toho nejlepšího chladiče CPU pro vás? Věříme, že je najdete právě v následujících řádcích, tedy v našich odpovědích na nejčastější dotazy spotřebitelů.
Existuje univerzální chladič na procesor?
Mohu spustit procesor bez chladiče?
Které CPU chladiče jsou nejlepší na gaming?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek