Nejlepší cestovní žehličky 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší cestovní žehličky
- Cestovní žehličky – recenze
- Electrolux EDBT 800
- Rowenta DA1511F1
- Sencor SSI 1010GR
- Jak vybrat malou cestovní žehličku
- Typy cestovních žehliček
- Nejdůležitější parametry
- Žehlicí plocha
- Trvalý parní výkon
- Parní ráz
- Objem nádržky na vodu
- Napájení
- Příkon a výkon
- Rozměry, hmotnost, design a provedení
- Praktické funkce a doplňky
- Jak prodloužit životnost cestovní žehličky
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- ETA Leila 0271 90000
Cestovní žehličky jsou zcela normální žehličky, které disponují stejnými funkcemi jako ty klasické. Samozřejmě, v závislosti na konkrétním typu či značce. Ve srovnání s nimi jsou však podstatně menší a lehčí, mají nižší příkon, a tedy i výkon, menší nádobku na vodu a většinou i méně funkcí. Jinak řečeno, jsou stvořené na cesty.
Pokud si plánujete takový kousek pořídit, poradíme vám jak na to.
Nejlepší cestovní žehličky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Severin BA 3234 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Sencor SSI 1050 GR ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Hyundai SI 990 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Electrolux EDBT 800 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
ETA Sophia 1271 90000 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Sencor SSI 1010 GR ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt |
Cestovní žehličky – recenze
Abychom vám vaše cesty zpříjemnili co nejvíce, připravili jsme si pro vás recenze cestovních žehliček dostupných na našem trhu. A abychom ulahodily všem z vás, vybrali jsme pro vás modely z každé cenové kategorie.
Jak vybrat malou cestovní žehličku
Funkce a vlastnosti cestovních žehliček se nijak zásadně neliší od těch, které byste si měli všímat při koupi klasické žehličky do domácnosti. Rozdíl spočívá zejména v tom, že cestovní žehličku budete využívat mimo domov, proto musí být kompaktní, ale zároveň dostatečně výkonná. Při výběru byste se proto měli orientovat hlavně na základě následujících parametrů.
Typy cestovních žehliček
Suchá, napařovací, klasická či žehlička, která připomíná pomůcku pro úpravu vlasů? To je otázka. Zcela prvním krokem, který byste měli udělat na cestě ke koupi vaší nové cestovní žehličky, je výběr toho správného typu. Někomu může vyhovovat stará dobrá klasika, tedy modely bez zásobníku na vodu, někdo zas ani nepotřebuje žehličku, ale spíše cestovní napařovač.
Suché cestovní žehličky
Suché žehličky, a to bez rozdílu toho, zda jde o cestovní nebo klasický model pro domácí použití, jsou dnes již obecně považovány za retro kousky. Hovoříme o velmi jednoduchých zařízeních s rukojetí, jediným ovládacím kolečkem pro nastavení teploty a žehlící plochou bez otvorů. Suché žehličky jsou velmi levné, mají podstatně nižší hmotnost, protože se v nich nenachází nádržka na vodu, a nevyžadují téměř žádnou údržbu.
Dá se říci, že na klasickou suchou žehličku dnes natrefíte spíše zřídka. Cestovní modely jsou však výjimkou. Nízká hmotnost a jednoduchost ovládání, to jsou při cestování nenahraditelné výhody. Naopak největší nevýhodou suchých žehliček je, že nevíte přesně regulovat jejich teplotu, resp. nahřívají se rychleji a na závratné teploty, proto je s nimi mnohem jednodušší "propálit" prádlo. Pokud tedy potřebujete žehlit hlavně oblečení z jemných materiálů, suchá žehlička pro vás není vhodná. Stejně tak s ní nemusí být jednoduché vyžehlit ani extrémně zmačkané oblečení.
Napařovací cestovní žehličky
Napařovací žehličky patří k nejvyužívanějším typům žehliček vůbec. Proto na ně natrefíte nejčastěji iv kategorií těch cestovních. Napařovací žehlička má v porovnání s tou suchou více částí a komplikovanější konstrukci (jde zejména o nádobku s vodou a části, které se starají o generování horké páry). Na žehlící ploše musí být navíc přítomny otvory, přes které vychází pára. Z tohoto důvodu jsou napařovací modely o něco těžší, dražší a náročnější na údržbu.
Nevyvratitelnou výhodou napařovacích cestovních žehliček je plynulá a velmi přesná regulace teploty během žehlení a samozřejmě horká pára, která celý proces podstatně zjednodušuje. Při napařovacích žehličkách navíc existuje mnohem menší riziko, že oblečení nechtěně propálite.
Cestovní napařovač prádla
Napařovače prádla jsou ve světě pomůcek k žehlení stále novinkou, ale i přesto existují i jejich cestovní verze. Napařovače jsou vhodné zejména pro rychlé žehlení prádla z jemné látky, která není extrémně pokrčená. Prádlo v podstatě nevyžehlí, ale pouze osvěží – ideální na oblečení, které jste právě vytáhli z kufru, nemyslíte?
Plusem je také to, že po ruce nemusíte mít žádné žehlící prkno nebo jinou rovnou a pevnou plochu. Oblečení stačí zavěsit na věšák nebo přehodit přes rám dveří. Nevýhodou cestovních napařovačů, tedy kromě faktu, že s nimi nedáte dohromady tričko, které jste si zabalili v extra pomačkaným stavu, je jejich vyšší cena.
Mini cestovní žehličky alias žehličky na vlasy
Na trhu jsou dostupné i speciální cestovní žehličky, které na první pohled připomínají širší žehličku na vlasy. Nemají přesný název, takže takový popis vám bude muset stačit. Většinou jsou vybaveny i integrovanou nádobkou na vodu (jsou napařovací) a mají rozměry kolem 30 x 10 až 15 cm. U některých modelů najdete i speciální textilní protektory. Určitě s nimi neožehlíte tuny prádla, na druhé straně nepotřebujete mít po ruce žehlicí prkno. Oblečení do nich "zacvakněte", takže jej můžete žehlit podobně jako s napařovačem.
Nejdůležitější parametry
Žehlicí plocha, příkon, způsob napájení, objem nádržky na vodu, funkce, parní výkon a ráz. To jsou ve zkratce ty nejdůležitější parametry, na které byste se měli dívat při výběru cestovní žehličky. Jak jsme si řekli na začátku, vlastnosti cestovních modelů se v prazákladu neliší od těch pro domácí použití. Na cestách však oceníte něco jiného než při žehlení tun prádla v pohodlí obývacího pokoje. Výběr cestovních žehliček je proto přece jen trochu odlišný.
Žehlicí plocha
Žehlicí plocha je ta část žehličky, která přichází do přímého kontaktu s prádlem. Proto jde o velmi důležitý parametr. Při cestovních žehličkách byste se měli soustředit na materiál, její rozměry i tvar a také na rozmístění a počet parních otvorů.
Materiál žehlící plochy
Žehlicí plocha může být vyrobena z nerezové oceli nebo keramiky. Třetí možností jsou takzvané eloxované plochy, na kterých se nachází speciální povlak.
Nerezová ocel
Nerezavějící ocel je náchylnější na poškrábání. Rýhy se následně zanášejí, mohou zrezivět a poškodit prádlo. Asi největší nevýhodou nerezavějící oceli je její nadměrné nahřívání a zároveň pomalejší reakce na snížení teploty, což je nebezpečné hlavně při žehlení jemných materiálů (např. hedvábí). Tuto negativní vlastnost však oceníte při žehlení hrubých a extrémně zmačkaných látek. Výhodou nerezavějící oceli je nižší cena, dobrý skluz a extrémně rychlé nahřívání.
Keramika
Keramika je obecně považována za lepší volbu. Tento materiál má výborné kluzné vlastnosti, je odolný proti poškrábání, nepřehřívá se a dobře reaguje na změny teploty. S keramickou žehlící plochou můžete navíc bez obav žehlit i jemné materiály. Jediným problémem je pomalejší nahřívání v začátku žehlení.
Žehlicí plocha s eloxovaným povlakem
Eloxovaný povlak způsobuje to, že žehlicí plocha žehličky získá mnohem lepší vlastnosti včetně větší odolnosti vůči poškrábání. S takovými modely můžete bez obav procházet i přímo přes knoflíky či kovové zipy. Eloxace povrchu navíc stojí za jeho delší životností a zvyšuje jeho odolnost vůči korozi.
Žehličky s eloxovaným povlakem bývají poměrně lehké a mají výbornou klouzavost po všech typech materiálů. Tento povrch je nelepivý, takže jím můžete žehlit i skutečně jemné materiály.
Rozměry a tvar žehlící plochy
Žehlicí plocha na cestovních žehličkách je vždy poměrně malá. Tento parametr však nemáte jak ovlivnit, protože hlavní podstatou cestovních žehliček jsou jejich kompaktní rozměry. Tvar žehlící plochy? To už je něco jiného.
- Rovná plocha: Jde o klasiku, kterou nic nezkazíte, na druhé straně vám neposkytne ani žádný extra zážitek ze žehlení... tedy, pokud se to vůbec dá.
- 3D plocha: Jde o žehlící plochu se zkosenými stěnami a zaoblenými okraji. Na první pohled připomíná tvar snowboardu a stojí za jednodušším manévrováním se žehličkou.
Parní otvory: uspořádání a počet
Z parních otvorů během žehlení vychází pára, která celý proces podstatně usnadňuje. Prvním důležitým údajem je počet parních otvorů. Čím více jich je, tím lépe. Na kvalitních klasických žehličkách by se mělo nacházet alespoň 50 otvorů. Jelikož ty cestovní mají podstatně menší rozměry, za postačující počet se dá považovat cca 20 – 25 parních otvorů.
Důležité, ne-li důležitější, je však i jejich rozmístění. Hlavně na levných cestovních žehličkách jsou parní otvory "shromážděné" pouze ve středu žehlící plochy. Lepším řešením je uspořádání v několika zónách, které pokryjí celou plochu. Příjemným bonusem jsou otvory na špičce, díky kterým můžete horkou páru využít i při žehlení těžko dostupných míst (límce, volánky, oblasti kolem knoflíků atd.).
Trvalý parní výkon
Tento parametr je důležitý, logicky, jen u parních žehliček. Trvalý parní výkon hovoří o tom, kolik páry daná žehlička generuje za minutu nepřetržitě, tedy po celou dobu žehlení. Cestovní žehličky disponují trvalým parním výkonem od 10 do 30 g/min. Určitě doporučujeme sáhnout po modelu s co nejvyšším parním výkonem. Pro lepší představu, trvalý parní výkon klasické, průměrně kvalitní žehličky je cca 50 g/min.
Parní ráz
Parní ráz, úder nebo tzv. šok je schopnost žehličky po stisknutí příslušného tlačítka vyprodukovat velké množství páry v jednom okamžiku. Tato funkce je nápomocná při žehlení skutečně zmačkaného prádla či záhybů a také při vertikálním napařování.
V první řadě si všimněte, zda vámi vybraná cestovní žehlička vůbec touto možností disponuje. V řadě druhém si všimněte údaj o výkonu parního rázu. I v tomto případě platí, že čím vyšší ráz, tím efektivnější žehlení. Drtivá většina cestovních žehliček disponuje parním rázem 40 až 50 g/min. Pro srovnání, klasická kvalitní žehlička na domácí použití dokáže za minutu vyprodukovat až 220 g páry (220 g/min.).
Objem nádržky na vodu
Žehličky pro domácí použití jsou většinou vybaveny nádržkou o objemu okolo 200 až 300 ml. Nádobky v těch cestovních mají objem od 30 do 100 ml. Pamatujte, že větší nádobka stojí i za vyšší hmotností a většími rozměry žehličky, což se odrazí na její horší skladnosti. Pro 1 osobu, která chce na dovolené či pracovní cestě pouze občasně vyžehlit košili, tričko nebo kalhoty, je přitom nádobka s objemem okolo 30 až 40 ml zcela dostačující.
Napájení
Napájení je při cestovních žehličkách hotová věda. OK, není to až tak komplikované, jen důležitější než při nákupu jiných elektrospotřebičů. Na výběr máte 2 typy žehliček, a to ty s kabelem nebo bez něj.
Cestovní žehličky s kabelem
- jde o nejčastější a zároveň levnější řešení
- nevýhodou je, že kabel je u všech elektrospotřebičů trochu omezující
- výhodou je možnost nepřetržitého provozu
- všimněte si údaj o délce kabelu, při cestovních žehličkách zvykne mít 1,9 m, což je zároveň postačující
- nejlepším řešením je kabel s kloubem, který se může otáčet v 360 ° úhlu
Bezdrátové cestovní žehličky
Součástí bezdrátových žehliček je akumulátor a nabíjecí stanice, kterou připojíte do elektrické zásuvky. Zároveň splňuje úlohu stojanu, ve kterém se žehlička průběžně nabíjí. Nepochybnou výhodou tohoto řešení je jednoduchá manipulace, nevýhodou vyšší cena.
Duální nastavení napětí
Všechny žehličky na domácí použití, které si koupíte u našich prodejců, pracují při klasickém evropském napětí 220 – 240 V a frekvenci 50 Hz, které proudí v našich zásuvkách. Když se však vyberete do jiné země, můžete narazit na zásuvky s napětím 110 – 127 V a frekvencí 60 Hz. Takže, pokud nemáte jasno v tom, kde přesně půjdete na dovolenou příští rok, pořiďte si cestovní žehličku s duálním nastavením napětí.
S napětím a frekvencí souvisí i typ zásuvky a zástrčky. V České republice využíváme hlavně zásuvky typu C, D, E a F. Stejné je to i v téměř celém zbytku Evropy. Nicméně tam, kde v zásuvkách "proudí" proud s napětím 110 – 127 V/60 Hz, se setkáte hlavně se zásuvkami typu A a B (2 podlouhlé a úzké vstupy). Pokud daná cestovní žehlička disponuje funkcí duálního nastavení napětí, měli byste k ní automaticky dostat i redukci, která se "nainstaluje" do zásuvky.
Příkon a výkon
Příkon ovlivňuje výkon žehličky, tedy na rychlost jejího nahřívání a maximální teplotu, na kterou se dokáže "rozžhavit". Opět začneme tak trochu z druhé strany. Průměrné žehličky, které používáme v domácnostech, mají příkon v rozmezí od cca 1 500 do 2 200 W. Ty cestovní jsou podstatně "slabší". Jejich příkon dosahuje maximálně něco okolo 1 200 W. Jakousi klasikou jsou však spíše modely s příkonem 800 W. Bohužel ani v tomto případě nemáte na výběr.
Rozměry, hmotnost, design a provedení
Cestovní žehličky jsou podstatně menší, což je jejich hlavní podstatou. Tradičně mají kolem 23 x 10 x 11 či 26 x 11 x 12 cm. Sem tam však narazíte i na skutečně mini cestovní žehličky o rozměrech cca 18 x 6 x 7 cm. Nezapomeňte, že menší žehličky jsou kompaktnější, ale mají menší nádobku na vodu a většinou i slabší výkon.
Hmotnost cestovních žehliček se pohybuje v rozmezí od 500 do 800 g. Na váhu žehličky myslete zejména proto, že při cestování leteckou dopravou je hmotnost zavazadel limitovaná. Jinak řečeno, lehčí model je určitě lepší model.
Design cestovních žehliček se od toho, se kterým se setkáte při těch klasických, nijak neliší. Rozdílný je zejména jeden detail, a to jejich rukojeť, která se dá většinou složit a uzamknout. Nejlepší volbou jsou nepochybně žehličky s ergonomicky tvarovanou rukojetí.
Praktické funkce a doplňky
- Funkce Anti-Drip: Zabraňuje tomu, aby ze žehličky kapala voda. Funkce Anti-Drip se zapne automaticky při žehlení na nejnižších stupních.
- Automatické vypnutí: Když zapomenete žehličku vytáhnout ze zásuvky nebo si při žehlení pouze dáte delší pauzu, automaticky se vypne.
- Samočištění: Díky této funkci se nemusíte trápit s pravidelným odvápňováním žehličky.
- Režim suchého a parního žehlení: Na některých žehličkách máte možnost výběru z 2 režimů, tedy suchého nebo parního žehlení.
- Regulace teploty: Tato funkce by se měla nacházet na každé cestovní žehličce. Pokud však sáhnete po kousku z e-shopu s extrémně levným čínským zbožím, může se stát, že teplotu na žehličce nebudete moci regulovat. Čím větším teplotním rozsahem žehlička disponuje, tím lépe.
- Funkce automatické regulace páry: Žehlička průběžně reguluje intenzitu generované páry, a to v závislosti na nastavení teploty.
- Vertikální napařování: Jestliže daná žehlička disponuje možností vertikálního napařování, znamená to, že s ní můžete pracovat i ve svislé poloze. Vertikální napařování slouží k rychlému "oživení" málo pokrčeného prádla, kterou stačí zavěsit na věšák.
- Světelná kontrolka nahřívání: Upozorní vás, když se žehlička nahřeje na vámi stanovenou teplotu.
- Textilní protektory: Jde o ochranné kryty, které se nasadí na žehlicí plochu, takže na žehličce můžete nastavit "plný výkon" i při žehlení jemných materiálů. Nejčastěji se setkáte s 2 typy protektorů, univerzálními a soft, které slouží k ochraně toho nejjemnějšího prádla.
Jak prodloužit životnost cestovní žehličky
Cestovní žehličku budete nosit v kufrech, nejednou s ní omylem někde ťuknete a navíc, nebudete ji požívat tak často jako tu v domácnosti. Proto není vůbec těžké žehličce omylem zkrátit životnost. Pokud se budete držet následujících rad, nemusíte mít obavy, že se vaše cestovní žehlička nedožije ani konce záruky.
- Při cestování žehličku skladujte v měkkém obalu, který zabrání jejímu "obouchání"
- Doma, ale i tehdy, když dojedete do cíle vaší cesty, žehličku vyjměte z obalu a skladujte ji ve vertikální poloze, nejlépe chráněnou před vlhkostí a prachem
- Různé druhy látky žehlete na takové teplotě, jakou doporučuje výrobce
- Usazování vodního kamene zpomalíte tak, že budete používat destilovanou vodu, kterou po každém žehlení z nádržky vylijete
- Pokud se v žehličce i tak usadí vodní kámen, odvápněte ji
- Pokud se cokoliv připálí na žehlící plochu nebo se zanese vodním kamenem, co nejdříve ji vyčistěte
- Při žehlení se snažte zbytečně neprojíždět po ostrých částech prádla (kovové zipy, knoflíky), pokud by se vám přece jen podařilo žehlící plochu poškrábat, pokuste se ji co nejdříve "opravit"
Jak odvápnit cestovní žehličku
Na dovolené či pracovní cestě nemusíte mít destilovanou vodu stále po ruce, takže odvápnění vaší cestovní žehličky se jednoho dne stane nezbytností. Vodní kámen se usazuje uvnitř žehličky. Von se dostává přes parní otvory při jejím nahřátí. No a to je problém, protože vodní kámen dokáže oblečení celkem nepěkně zašpinit. Nemějte obavy, odvápňování je hračka.
- Smíchejte 8% kuchyňský ocet s destilovanou vodou v poměru 1:1
- Roztok nalijte do nádržky na vodu
- Nechte ho několik minut působit
- Zapněte žehličku, nechte ji nahřát a následně napařovat cca 1 – 2 min.
- Roztok z nádržky vylijte a několikrát ji propláchněte čistou vodou
Jak vyčistit žehlící plochu na cestovní žehličce
Na žehlící plochu lze připálit kousek látky, i když na modelech s nepřilnavým povrchem jde spíše o výjimečnou nehodu. Dalším problémem je ztvrdlý vodní kámen, který může ucpat i parní otvory. Těchto problémů se zbavíte pomocí důkladného vyčištění žehlící plochy.
Prvním způsobem je použití speciálního spreje (např. Hama Xavas) nebo čistící tyčinky na žehličky (např. Nedis). Samozřejmě, můžete sáhnout i po některém z populárních domácích triků. Musíme vás však upozornit, že většina výrobců žehliček je vysloveně zakazuje. Proto si pro jistotu předem přečtěte návod.
- Na vyčištění žehlící plochy můžete použít obyčejný ocet nebo zubní pastu
- Účinný je také roztok připravený z kuchyňské soli a vody nebo sody a vody
- Pokud vodní kámen ucpal parní otvory, na jejich vyčištění použijte vatovou ušní tyčinku namočenou v octě
- Pokud se na žehlící ploše nachází extrémně silná připálenina nebo vodní kámen, nechte ji "odmočit" octem – nalijte ho do mělké, dostatečně velké nádoby a žehlící plochu ponořte do octa
Jak se zbavit škrábanců na žehlící ploše
Ano, i to se dá, do tohoto procesu se však určitě nepouštějte v době, kdy je žehlička v záruční době. Když budete opatrní a použijete správné pomůcky, existuje jen malá šance, že žehlící plochu poškodíte. Pokud by však k tomu náhodou došlo, prodejce by vám záruku pravděpodobně neuznal.
- Budete potřebovat ručník a brusný papír s jemným zrnem (120) na nerezovou ocel
- Pokud máte napařovací žehličku, z nádržky vylijte vodu
- Na rovnou a pevnou podložku rozprostřete ručník
- Položte na něj žehličku (žehlící plochou směrem dolů)
- Mezi ručník a žehličku vsuňte brusný papír
- Nyní žehličku pomalu zatáhněte – pozor, vždy pouze jedním směrem
- Tento proces opakujte asi 3-krát
- Nakonec přetřete žehličku čistým hadříkem
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
No a na závěr jsme si pro vás připravili několik otázek s odpověďmi, které se spotřebitelé ptají poměrně často. Prozradíme vám, kolik cestovní žehličky stojí, zda jsou vhodné pro domácí použití a kde je koupit.
Mohu používat cestovní žehličku namísto té klasické "domácí"?
Jaká je cena cestovních žehliček?
Kde koupit cestovní žehličku?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek