Nejlepší cestovní postýlky 2024 – recenze, test, srovnání

Cestovní postýlky "fungují" úplně stejně jako ty, které máte doma. Jsou však podstatně lehčí, vyrobené z lehce omyvatelných materiálů a co je hlavní, můžete je poskládat do kompaktních rozměrů a sbalit do tašky. Většina z nich je vybavena i různými praktickými doplňky, jako je síťka proti hmyzu, ochranná stříška či přebalovací pult. Cestovní postýlku tedy můžete využívat také jako ohrádku na hraní v domácnosti či na zahradě.

Jak vybrat cestovní postýlku?

Uvažujete nad její koupí? Poradíme vám, jak na to.

Nejlepší cestovní postýlky

Názov Hodnotenie Detail
Kinderkraft Joy s doplňky   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
MoMi Smart   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Lionelo Leonie   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Kinderkraft Lovi 3 v 1   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Lionelo Flower   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Bomimi Luna   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt

Cestovní postýlky – recenze

Návod je návod, naše recenze konkrétních cestovních postýlek, ve kterých vám řekneme o všech jejich pozitivech i negativech, vám však mohou při výběru pomoci ještě více. Tedy, alespoň v to doufáme.

Jak vybrat dětskou cestovní postýlku

V první části našeho návodu se podíváme na nejdůležitější parametry, které byste při výběru dětské cestovní postýlky neměli určitě přehlédnout, přičemž se podíváme i na jejich speciální funkce a doplňky. V závěru jsme si pro vás připravili malý přehled cen a několik tipů na kvalitní cestovní postýlky pro dětičky.

Věk dítěte a nosnost cestovní postýlky

Ať už budete kupovat dětskou postýlku do domácnosti nebo na cesty, nosnost je prvním důležitým, ne-li nejdůležitějším parametrem. Obecně lze využívat cestovní postýlky od narození do věku kolem 5 let. O všem však rozhoduje hmotnost vašeho dítěte. Nejčastěji se setkáte s cestovními postýlkami s nosností do 15, 20 nebo 25 kg. Pokud máte dvojčata nebo chcete postýlku využívat opravdu od prvních měsíců života vašeho děťátka, doporučujeme sáhnout po některém z následujících řešení.

Cestovní postýlky pro dvojčata

Pokud máte dvojčata nebo 2 děti v podobném věku a chcete, aby byli na cestách spolu, poohlédněte se po cestovní postýlce pro dvojčata. Tyto modely mají nosnost až kolem 30 kg. Samozřejmě, takovou postýlku si můžete pořídit i tehdy, když máte pouze 1 dítě, plánujete ji však využívat déle než 5 let. Cena těchto modelů většinou překračuje 2500 Kč.

Cestovní postýlky pro děti od narození

Na první pohled se může zdát, že každá cestovní postýlka je vhodná pro děti od narození. To ano, pokud ji však chcete využívat co nejpohodlnější již během prvních měsíců života vašeho prcka, doporučujeme sáhnout po modelu se závěsným lůžkem. To upevníte na vrchní rám postýlky, takže miminko budete mít, doslova, po ruce.

Cestovní postýlka pro nejmenší děti

Závěsné lůžko si můžete dokoupit i samostatně a upevnit ho na, resp. do jakékoli cestovní, ale i klasické dětské postýlky. Cena lůžek se pohybuje okolo 250 až 500 Kč. Většinou natrefíte na modely, které překryjí celou plochu postýlky, proto si všimněte jejich rozměry. Nezapomeňte ani na nosnost, která jen málokdy překročí 10 kg.

Rozměry cestovní postýlky

Při cestovních postýlkách byste se měli zaměřit na 2 údaje o rozměrech, a to na rozměry rozložené a složené postýlky, protože ji budete s největší pravděpodobností převážet v autě či jiném dopravním prostředku. Rozložené cestovní postýlky se velikostí zásadně neliší od těch klasických. Většinou jde o rozměry, které se pohybují okolo 130 x 66 x 75 cm. Velikost poskládané postýlky může být různá, nejčastěji natrefíte na kousky o rozměrech 76 x 20 x 20, 70 x 24 x 22 či 79 x 22 x 21 x cm.

Hmotnost cestovní postýlky

Hmotnost dětských cestovních postýlek souvisí také s jejich kompaktností. Čím těžší je postýlka, tím náročnější bude její přenos. Průměrná hmotnost tohoto dětského "nábytku" se pohybuje v rozmezí od 8 do 11 kg. Je logické, že budete chtít sáhnout po co nejlehčí alternativě, myslete však na to, že příliš nízká hmotnost může způsobit zhoršenou stabilitu postýlky.

Konstrukce cestovní postýlky

Cestovní postýlka se skládá ze 2 hlavních částí, a to nosné konstrukce a bočních stěn. Konstrukce musí být pevná a zároveň lehká, proto doporučujeme sáhnout po lehkých, avšak odolných kovech. Levnější modely bývají vyráběny z oceli, ty dražší z hliníku. Na většině z nich najdete i plastové části. Z plastu by však určitě neměla být vyrobena podstatná část konstrukce.

Všimněte si také to, jak vypadá dno postýlky. To musí být opravdu pevné, aby se pod dítětem neohýbalo. Poslední částí konstrukce jsou nožičky. Pokud se cestovní postýlku chystáte využívat i v exteriéru, měli byste si pořídit kousek s nerezavějícími nožičkami, kterým nedělá problém mokrá tráva ani bláto.

Boční stěny a údržba cestovní postýlky

Boční stěny se vyrábějí z nepromokavých, pevných, rychleschnoucích a omyvatelných materiálů, jako je nylon, polyamid, polyester či PVC, přičemž všechny tyto verze se dají pokládat za přijatelné. Velmi často se setkáte se stěnami se síťoviny, v podstatě se nacházejí na téměř každé postýlce. Rozdíl spočívá pouze v jejich počtu. 2 stěny ze síťoviny jsou možná lepší verzí, protože 4 "otevřené" strany mohou být pro dítě nepříjemné i při mírném vánku.

Šedá cestovní postýlka pro chlapce

INFO: V případě "plastových" materiálů se pokuste dobrat k informaci o tom, zda jsou BPA FREE.

Na většině cestovních postýlek naleznete na boční stěně otvor se zipem. Dítě tak může samo vlézt do nebo vylézt z postýlky. Tento doplněk je určitě velmi příjemným detailem, avšak hlavně při starších mrňousech. Boční stěny jsou vždy připevněny na, resp. kolem horního rámu. Tato část postýlky by měla být "ošetřena" měkkými chrániči, které zabrání vzniku úrazu. Pokud se na ní nenacházejí, určitě vám doporučujeme zapřemýšlet nad jejich dokoupením. V neposlední řadě nepřehlédněte informaci o způsobu údržby. Kvalitní cestovní postýlka musí být 100% omyvatelná vodou a čisticím prostředkem.

Bezpečnost a praktická stránka cestovní postýlky

Pro vaše dítě je nejdůležitější bezpečnost, vy byste se měli dívat i na praktickou stránku "věci". Tyto 2 na první pohled nesouvisející parametry spolu ve skutečnosti souvisejí velmi. Než se necháte ohromit nápisy ve smyslu "speciální systém rychlého skládání a rozkládání", si všimněte i údaj o systému, který zabrání nechtěnému složení postýlky. Nejčastěji natrefíte na tzv. Double Lock System, tedy dvojí ochranu před nechtěným složením. Jinak řečeno, každý model, který se skládá a rozkládá velmi jednoduše, by měl být vybaven kvalitními bezpečnostními pojistkami proti nechtěnému složení.

Dalším parametrem, který souvisí s vaším pohodlím i bezpečností dítěte, jsou nožky, resp. kolečka. Na většině cestovních postýlek najdete 6 nožiček, přičemž na 2 z nich jsou upevněny kolečka. Jejich přítomnost je pozitivní, protože kolečka zjednodušují přesuny, určitě se však ujistěte, že je můžete zamknout či zablokovat.

POZOR: Pokud budete kupovat postýlku v kamenném obchodě, odzkoušejte si i její stabilitu, která je velmi důležitou součástí bezpečnostních prvků.

Polohovatelné cestovní postýlky

S "praktičností" souvisí i možnost polohování dětské postýlky. Na takové modely natrefíte spíše zřídka, existovat však existují. Jejich polohování není polohováním v pravém slova smyslu. V praxi jde o to, že je možné nastavit výšku matrace. Tuto funkci využijete hlavně při zcela maličkých dětičkách, které potřebujete mít uložené trochu výše.

Polohovatelná cestovní postýlka vhodná pro chlapce

TIP: Polohovatelná postýlka, která nás při našem pátrání celkem zaujala, je například model Caretero Basic Plus za cenu kolem 1500 Kč.

Doplňky k cestovní postýlce

Doplňky k cestovní postýlce si můžete buď dokoupit, nebo je dostat už spolu s ní. Druhá možnost je samozřejmě lepší, protože vás odbřemení od dalších finančních výdajů a komplikovaného hledání jednotlivých drobností.

  • Moskytiéra: Vaše dítě ochrání před hmyzem, ale i různými "přírodními nečistotami", jako je například padající listí. Moskytiéra se upevňuje na vrchní rám postýlky a zakrývá celou její plochu. Samostatnou moskytiéru koupíte za cca 750 kč.
  • Stříška: Slouží jako stínítko před sluncem. Všimněte si možnosti jejího odmontování a také rozměry. Některé stříšky splňují spíše funkci módního doplňku a nikoli funkční pomůcky, protože mají extrémně malé rozměry.
  • Cestovní taška: Slouží pro přenos složené postýlky. Určitě doporučujeme sáhnout po modelech s cestovní taškou. Ta vám totiž nejen zjednoduší přenos, ale také ochrání samotnou postýlku.
  • Přebalovací pult: Najdete ho na okraji postýlky. Nejde o pevný, ale rozkládací pult s vyztuženou konstrukcí, který je vyroben z pevné látky. Nezapomeňte na to, že pult využijete pouze při menších dětech, protože jeho nosnost většinou není příliš vysoká (cca 10, max. 15 kg). Pevné pulty se nacházejí jen na postýlkách za 3700 a více korun.
  • Závěsné lůžko: Známe 2 typy závěsných lůžek. První alternativou jsou kousky, které "překrývají" celou plochu postýlky. Jejich výhodou je, že, neexistuje riziko přepadení dítěte, nevýhodou zas menší pohodlí, protože mluvíme pouze o pevnější plachtě zavěšené ve vzduchu. Druhou verzí jsou menší lůžka s výztuží, které připomínají klasickou dětskou kolébku. Toto řešení je lepší z hlediska pohodlí, avšak horší z hlediska bezpečnosti. Navíc menší závěsné lůžka jsou vhodné pouze pro zcela malé dětičky.
  • Hračky: Na postýlkách můžete najít kolotoče, různé zavěšené plyšáky, chrastítka, míčky či pískající knížky. Určitě je fajn, když se dítě má s čím zabavit, na druhé straně, hračky můžete do postýlky nainstalovat i vy.
  • Rukojeti: Mluvíme o rukojetích, které se nacházejí na vnitřní straně postýlky a slouží k tomu, aby se dítě pomocí nich mohlo postavit.

Cestovní postýlka s matrací

Jedním z doplňků cestovních postýlek je matrace. Jelikož jde o jejich velmi důležitou součást, budeme mu věnovat samostatnou pozornost. Prozradíme vám, že matrace dostanete spolu s drtivou většinou postýlek. Bohužel, využije ho jen málokdo z vás. Originální matrace bývají poměrně tvrdé, protože mají tloušťku cca 1, maximálně 2 cm, což je vskutku málo. Řešením může být dokoupení doplňkového dětského matrace nebo koupě zcela nového matrace. Ten originální vám může, teoreticky, vyhovovat když postýlku využijete jen jako ohrádku na hraní.

Cena cestovní postýlky

Cestovní postýlky se dají rozdělit do 3 kategorií, a to na ty za cenu do cca 1500, od 1500 do 2500 a nad 2500 Kč. Při hledání konkrétních produktů a po jejich bližším prozkoumání jsme přišli na to, že cena přímo dokonale kopíruje kvalitativní vlastnosti cestovních postýlek.

Levné cestovní postýlky do 1500 Kč

V této kategorii najdete základní modely bez příslušenství a bohužel mnohdy i bez základních bezpečnostních funkcí. Samozřejmě, můžete narazit i na mnohé světlé výjimky, tedy na velmi levné kousky, které se kvalitou vyrovnají i těm podstatně dražším. Velmi levné a spotřebitelsky přívětivé jsou také cestovní postýlky Touragoo, Petite & Mars a Zopa.

Cestovní postýlky od 1500 do 2500 Kč

Cestovní postýlky za cenu od 1500 do 2500 Kč můžeme označit za zlatou střední cestu. Zpravidla disponují všemi praktickými i bezpečnostními funkcemi, mají nízkou hmotnost, kompaktní rozměry a mnohdy k nim dostanete i velmi bohaté příslušenství včetně přebalovacího pultu, stříšky či moskytiéry. Do této kategorie patří například cestovní postýlky Kinderkraft či Caretero.

Cestovní postýlky nad 2500 Kč

Modely s cenou nad 2500 Kč, která se může vyšplhat až na 5000 Kč, jsou jakýmisi BMW mezi cestovními postýlkami. Hlavní rozdíl spočívá v použitých materiálech, celkové kvalitě a záruce. Jejich konstrukce je většinou vyrobena z hliníku, stěny jsou odolné vůči oděru, na okrajích se nacházejí speciálně vyztužené měkké chrániče, hmotnost je extrémně nízká (pouze kolem 4 – 5 kg) atd. Pokud je součástí takto drahé postýlky i přebalovací pult, je v zásadě pevný, tedy i stabilnější. Originální matrace jsou výrazně tlustší, vyrobené z paměťové pěny a mají pratelný potah.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

Na závěr jsme si pro vás připravili odpovědi na často kladené otázky o cestovních postýlkách. Poradíme vám například v tom, zda je rozumné kupovat použitou postýlku, nebo v tom, jak se o ni starat.

Mohu používat cestovní postýlku namísto té klasické?

Můžete, doporučit vám to však nemůžeme. Cestovní postýlky nemají rošt a spánek na tvrdé, rovné "desce" není nejzdravější. Problémem může být i horší stabilita a menší odolnost materiálů, které se při častém používání opotřebují rychleji.

Jak pečovat o cestovní postýlku?

Před každým odložením ji pořádně vyčistěte. Pokud to výrobce povoluje, použijte houbičku, vodu a neagresivní čisticí prostředek. Následně nechte postýlku důkladně proschnout. Když budete postýlku využívat i v exteriéru, nezapomeňte z jejích nožiček odstranit hrubé nečistoty, jako je hlína čí listí.

Je rozumné kupovat cestovní postýlku z druhé ruky?

Dětské postýlky z druhé ruky nejsou obecně považovány za nejšťastnější volbu. Ty cestovní jsou však výjimkou. Dají se totiž dobře vyčistit, navíc v nich nemusíte používat originální matraci.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(90.6%)
Datum publikování: 02.12.2020
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek