Nejlepší čajníky 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Pokud jste milovníci kvalitního čaje, čajník by neměl chybět ve vaší domácnosti. Kromě pohodlné přípravy čaje a následného stylového podávání nápoje se tyto nádoby stanou také estetickým doplňkem vaší kuchyně nebo jídelny.
V nabídkách obchodů najdete více typů čajníků. Přestože čajníky nejsou natolik populární jako kávovary, vybírat můžete z množství tvarů, velikostí i materiálů. Dobrý čajník vám zjednoduší přípravu lahodného čaje a vy si pak už jen vychutnáte nápoj. Proč upřednostnit čajník před klasickou rychlovarnou konvicí a co všechno sledovat před jeho koupí? To se dozvíte v článku, který jsme si pro vás připravili.
Nejlepší čajníky
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Orion Bony ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Orion Anett ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
Metalac Capuccino ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
ETA Crystela Premium 9153 ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
Catler BM 8010 ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt | |
Simax Marta ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt |
Čajníky – recenze
Čajník je elegantním a praktickým pomocníkem v domácnostech, v nichž členové rodiny mají v oblibě čaj nebo jiné teplé či studené nápoje. Na trhu najdete čajníky z různých materiálů, přičemž každý z nich má své plusy i mínusy. Vybrali jsme pro vás několik čajníků, které zaujmou svým designem, funkcemi i cenou.
Čajník versus čajové konvice
Mnoho výrobců i běžných lidí používá termín čajník a čajová konvice nesprávné. Ačkoliv se může zdát, že jde o synonyma, není to tak a mezi čajníkem a čajovou konvicí jsou určité rozdíly. Před nákupem čajníku je proto důležité tyto rozdíly poznat a pochopit.
Čajníky jsou obvykle čajové nádoby, ve kterých je horká voda na podávání čaje. Zpravidla nejsou určeny k ohřevu vody na sporáku. Důvodem je fakt, že většina čajníků je vyrobena z křehkých materiálů, jakými je keramika, porcelán či sklo. Tyto materiály vydrží jen určitou teplotu. Při zvýšení teploty by mohly prasknout a nenávratně se poškodit.
To však neznamená, že v obchodech nenajdete čajovou varnou konvici z výše uvedených materiálů. Keramické konvice na čaj opatřené podstavcem z nerezavějící oceli lze použít přímo na sporáku či na kamnech. Proto při mnohých čajových konvicích uvidíte kombinaci více materiálů.
Čajové konvice jsou primárně určeny k ohřevu vody na vaření čaje. Na trhu jsou elektrické čajové konvice, které ohřívají vodu pomocí baterie nebo zapojením do elektrické sítě. Existují také varné konvice na čaj z nerezavějící oceli a mědi, jejichž předností je odolávání vysokým teplotám.
Nalezení vhodného čajníku nebo čajové konvice závisí na vašich konkrétních preferencích. Pokud toužíte po nádobě na ohřev vody, sáhněte po konvici na čaj nebo se rozhodněte pro rychlovarnou konvici. Pokud při podávání čaje upřednostňujete estetiku a vizuální stránku, vybírejte z porcelánových, keramických nebo skleněných čajníků.
Nezapomínejte, že mnoho výrobců zaměňuje pojem čajník a čajová konvice a používá tyto výrazy nesprávně, a proto je na vás, abyste se před koupí ujistili, zda je možné vámi vybranou nádobu používat na ohřev vody na sporáku. Neexistuje jeden univerzální čajník, který bude vyhovovat každému. Nejlepší čajová konvice je ta, která má dlouhou životnost, líbí se vám vizuálně, má dostatečný objem pro vaše potřeby či přídavné funkce, které vám přípravu a následné podávání čaje usnadní. Vzhledem k tomu, že mnozí výrobci nerozlišují pojem čajník a čajová konvice, i my budeme v článku používat slovo čajník (ať už půjde o klasický čajník nebo varnou čajovou konvici).
Výhody čajníku
Čajníky v současnosti nepatří k běžné výbavě domácnosti, což je škoda, protože mají několik výhod. Lidé většinou upřednostňují klasickou rychlovarnou konvici, avšak jen s čajníkem dosáhnete efekt, který ohromí vás i vaše návštěvy.
Mnohé čajníky se vyznačují propracovaným designem, jsou esteticky přitažlivé, a proto zanechají při podávání čaje mnohem lepší dojem, než kdybyste čaj nalévali z jiné nádoby.
Většina čajníků včetně litiny je schopna takzvané čajové patiny. V konvici se po určitém čase používání vytvoří povlak, který dodává připravovanému čaje osobitost. Takové "začajování" dodá čaji originalitu, kterou byste jinak nezískali.
Čajová patina není nic strašné, a proto pokud čajník využíváte jen na přípravu čaje, nemusíte tento povlak drhnout a snažit se ho zbavit. V případě, že konvici používáte i na mléčné čaje, víno, kávu nebo jiné nápoje, raději ji po každém použití důkladně omyjte.
Jak již správně tušíte, čajník je všestranný a na trhu najdete množství propracovaných modelů, které vám umožní kromě čaje pohodlně připravovat i domácí limonády, kávu, horké mléko a další nápoje či jen jednoduše ohřívat vodu.
Převážné množství čajníků můžete použít na všechny zdroje tepla včetně plynu, elektriky, sklokeramiky či indukce. Některé typy čajníků jsou dokonce vhodné do mikrovlnné trouby.
Litinové čajníky musí zahřívat postupně, aby se nepoškodil jejich email a nahřívání je možné jen tehdy, když je konvice naplněna minimálně do dvou třetin celkového objemu. Při litinových čajnících je dobrým zdrojem pro udržování teplého nápoje čajová svíčka. Při litině se rozhodně vyhněte plynovému sporáku a otevřenému typu ohně.
Čajník se postará o pohodlnou přípravu čaje a ty, které mají píšťalku, vás pískáním upozorní na to, že čaj je již hotový. S takovýmto čajníkem se můžete vrátit do svého dětství, protože kdysi byly pískací čajníky velmi oblíbené a nechyběly téměř v žádné domácnosti.
Některé čajníky (závisí na výrobním materiálu) dokáží akumulovat teplo a udržovat ho po delší dobu. Příjemně teplý čaj si tak vychutnáte i několik desítek minut po skončení přípravy.
Čajník má téměř neomezenou životnost. Samozřejmě platí to v případě, že se o něj správně staráte a pokud si vyberete takový, který je vyroben z kvalitních a odolných materiálů. Pokud vám čajník nespadne na zem, jeho výhody si můžete užívat několik let.
Dělení čajníků
Při koupi čajníku nebo čajové konvice je vhodné brát v úvahu styl pití čaje, čas přípravy a váš finanční rozpočet. Čajníky a čajové konvice můžeme dělit podle několika kritérií. Některé kromě přípravy čaje zvládnou i další teplé nebo studené nápoje. Připravit si tak můžete kávu, domácí limonádu či pouze horkou vodu, kterou pak použijete podle vlastního uvážení.
Čajovar a čajové konvice můžeme dělit následovně:
- elektrická čajová konvice
- varná konvice
- čajník na kapsle
- čajník a rychlovarná konvice v jednom
- čajník a kávovar v jednom
- čajník, kávovar a rychlovarná konvice v jednom
Elektrická čajová konvice je vhodná pro ty, kteří mají nedostatek času. Ohřev vody je velmi rychlý a voda dokáže sevřít za méně než 5 minut. Když voda sevře, přístroj se automaticky vypne, proto se nemusíte obávat neočekávané nehody. Elektrické čajové konvice využijete doma, na chatě, ale skvěle se hodí například i pro studenty žijících na koleji. Jelikož na pokojích nejsou sporáky, díky elektrické čajové konvici si mohou bez problémů a pohodlně připravit vždy chutný a teplý čaj.
Varná konvice uvaří vodu za přibližně sedm až deset minut. Je tedy o něco pomalejší než elektrická čajová konvice. Potěší ty, kteří mají rádi rituál přípravy čaje a nikam nespěchají. Varné konvice jsou dostupné v různých tvarech, velikostech i materiálech. Některé materiály použité při výrobě mohou zvýrazňovat chuť čaje. Mnohé varné konvice mají staromódní a atraktivní vzhled, který dodá i moderní kuchyni nádech retra a tradičního stylu.
Čajník na kapsle funguje podobně jako kávovary na kapsle. Příprava čaje je velmi jednoduchá, stačí do přístroje nalít vodu, zapnout ho, umístit šálek na vyhrazené místo a vložit kapsli. Přístroj se automaticky postará o rozpoznání typu čaje, nastavení teploty, dobu louhování a také se po dokončení vaření čaje sám vypne.
Čajník a rychlovarná konvice v jednom je v podstatě elektrický čajník, který má sítko na čaj. Konvice dokáže zahřát a udržovat rozdílnou teplotu, která je důležitá při přípravě čajů, protože černý, zelený, ovocný i bylinkový čaj se vaří při odlišných teplotách. Tyto přístroje nejčastěji disponují třemi až čtyřmi přednastavenými teplotami. U dražších přístrojů je regulace teploty na vás a můžete si ji libovolně nastavovat podle aktuální potřeby. Pro přehledné a jednoduché ovládání jsou vybavenější přístroje doplněny LED displejem. Při ještě dražších elektronických konvicích můžete dokonce narazit na dotykové ovládání.
Čajník a kávovar v jednom může být například i french press. Namísto mleté kávy do skleněné nádoby nasypete čaj, zalijete ho horkou vodou a pro louhování stisknete čajové lístky dolů pomocí tlakového filtru. Obchody však nabízejí i elektrické přístroje, které se podobají klasickým čajníkům. Můžete s nimi připravovat velké množství kávy i čaje současně, protože fungují na principu oddělených ohřívacích systémů. Přístroje jsou rozměrově větší a hodí se zejména do kanceláří, případně do větších rodin.
Čajník, kávovar a rychlovarná konvice v jednom je univerzální přístroj opatřen sítkem, který můžete využít i pro přípravu kávy. Přístroj funguje stejným principem jako rychlovarná konvice se sítkem na čaj. Rozdíl je v tom, že tento multifunkční kuchyňský spotřebič vám v domácnosti ušetří spoustu místa. Pokud jste však milovníkem kvalitní kávy, sáhněte raději po klasickém kávovaru.
Jak vybrat čajník
Před koupí čajníku si promyslete, jestli budete v něm připravovat jen čaj nebo i jiné nápoje. Také si promyslete způsob přípravy čaje a množství čaje. Stanovte si rozpočet, kolik jste ochotni investovat, čímž se výrazně zúží váš výběr. Co všechno je třeba sledovat před koupí čajníku? Zaměřte se na výrobní materiál, objem čajníku, jeho rukojeť, možnost ovládání teploty, doplňkové funkce či jeho design. K jednotlivým parametrům a funkcím si řekneme něco blíže.
Materiál
Čajníky se vyrábějí z více materiálů. Některé mají delší životnost a vědí lépe akumulovat teplo. Jiné vám zas dopřejí z přípravy čaje větší požitek a zanechají ve vás vizuální dojem. Který materiál je nejlepší a jaký čajník bude vhodný pro vás?
Nerezová ocel
Čajníky z nerezavějící oceli patří mezi ty s nejdelší životností. Zahřívají se poměrně rychle a mají skvělou schopnost udržovat teplo. Jsou vhodnou volbou pro lidi, kteří chtějí vařit rychle, případně chtějí vařit vícekrát za sebou.
Při výběru nerezového čajníku dbejte na to, aby čajník neobsahoval olovo, to totiž může způsobovat změnu chuti čaje a zejména olovo je pro lidský organismus nebezpečné z hlediska nežádoucích zdravotních účinků. Nerezové čajníky jsou cenově dostupné, ale protože se dokáží velmi zahřát, zkuste v obchodech pohledat modely, jejichž rukojeti nejsou vyrobeny z nerezavějící oceli, ale na výrobu byl použit jiný materiál (např. plast, dřevo a podobně).
Sklo
Skleněné čajníky jsou velmi křehké a při překročení stanovené maximální teploty nebo rychlém zahřátí mohou prasknout. Vysoké riziko prasknutí hrozí i při pádu či při neopatrné manipulaci nebo čištění konvice. Pro větší bezpečnost se poohlédněte po čajníku z borosilikátového skla, které je pevnější a vyznačuje se vysokou teplotní i chemickou odolností.
Čajník ze skla je perfektní volbou pro lidi, kteří chtějí povýšit přípravu čaje na umění a dodat celému procesu vizuální rozměr. Průhledné sklo umožňuje pozorovat čajové lístky, které se rozvinou a horkou vodu naplní chutí a barvou. Takové čajníky jsou vhodné na vaření kvetoucích čajů, protože můžete pozorovat průběh přípravy nápoje.
I skleněný čajník by měl mít zpevněné dno a je vhodné, pokud je z nerezavějící oceli. Je to nutnost, pokud chcete čajník používat na varné desce. Mnohé skleněné čajníky jsou vhodné do myčky nádobí a snadno se čistí.
Litina
Litinové čajníky jsou populární zejména v asijských zemích, kde si dávají na přípravě čaje mimořádně záležet. Zpravidla mívají nízký profil a širokou varnou komoru. Některé litinové konvice mají smaltovaný povrch, díky kterému připravíte v nádobě několik druhů čaje. Zbývající druhy konvic jsou vyrobeny výhradně z litiny a nejlépe se uplatní při vaření jednoho druhu čaje. Promyslete si proto, který čaj bude váš hlavní, pokud se rozhodnete sáhnout po litině bez smaltu.
Litinové čajové konvice jsou poměrně těžké, ale velmi odolné. K jejich nevýhodám patří, že časem mohou rezavět. Někteří tvrdí, že rez není překážkou a spolu s ní se do čaje přenáší malé množství železa. Jiným zas rez překáží, proto je nutné litinový čajník po každém použití důkladně vysušit. Vaření vody v litině trvá o něco déle ve srovnání s jinými materiály.
Kvalitním čajovým konvicím z litiny nechybí ani rukojeti, které jsou vyrobeny z jiného materiálu a často je jím přírodní bambus. Litina nabízí vynikající udržování tepla a snadné nalévání umožňuje rychlé doplňování čaje do šálku. Mnohé z litinových čajníků jsou vybaveny prvkem z nerezové oceli, díky kterému je vaření sypaného čaje pohodlné.
Měď
Měděný čajník na rozdíl od čajových konvic vyrobených z jiných materiálů dokáže šetřit energie. Důvodem je, že voda se v něm vaří rychlejší a pouze se středním ohněm. Měď je poměrně měkký materiál, který se může snadno poškrábat, proto si čajník zaslouží vaši zvýšenou pozornost. Při čištění používejte pouze jemné hadříky a vyhněte se agresivním čisticím chemickým prostředkům. Měděný čajník vyžaduje občasné leštění, aby si povrch zachoval své původní vlastnosti. Měděný čajník dodá vaší kuchyni nádech venkovského stylu, ale počítejte s tím, že jde o dražší materiál, proto si za takovou konvici připlatíte.
Smalt
Smaltové čajníky jsou elegantní, odolné a snadno se čistí. K dispozici jsou v různých barvách a stylech, proto nebudete mít problém najít takový, který bude ladit s vašimi zbylými spotřebiči v kuchyni.
Čajníky ze smaltu jsou často opatřeny píšťalkou, která vás upozorní, že voda už sevřela. Píšťalka je praktický nástroj a ocení ho hlavně zaneprázdnění lidé, kteří ve spěchu zapomenou, že se v kuchyni vaří voda. Při pádu čajové konvice nebo odření o jiný předmět hrozí, že smalt se otluče a konvice ztratí prvotní estetický dojem. Se smaltovým čajníkem proto zacházejte opatrně a při čištění se řiďte pokyny výrobce.
Hlína a kamenina
Čajníky z hlíny a kameniny nejsou u nás natolik rozšířené, avšak jde o vynikající způsob, jak si vychutnat umění čaje, které se interpretuje tisíce let. Pomocí takových čajníků si připravíte lahodný nápoj tak, jak to dělali naši předkové.
Hliněné čajníky či ty z kameniny jsou krásné v tom, že vyprávějí příběh. Podle barvy hlíny lze určit, ze které oblasti pochází. Některé druhy hliněných čajníků jsou nezbytností při prezentaci tradičního čajového obřadu. Hliněné čajníky ocení tradiční milovníci čaje, kteří si vychutnávají příběh čaje starý tisíce let.
Keramika
Keramické čajníky byly v Číně a Evropě oceňované po celá staletí. Jsou typem hliněné konvice na čaj, která se vypaluje při vysoké teplotě. Jejich povrch většinou tvoří glazura, která má mimo jiné ochrannou funkci a čajník se stává příjemnějším na dotek.
Nejkvalitnější keramické čajníky se nadále vyrábějí ručně různými řemeslníky. Díky procesu výroby, při kterém se používá vysoká teplota, je hlína mimořádně hutná, což zabezpečuje odolnost čajníku vůči teplu.
Pokud si vyberete keramický čajník bez glazury, nezapomeňte, že byste v konvici měli vařit jen jeden druh čaje. Hlína do sebe absorbuje určitou barvu i chuť čajového nálevu. Tím se stává každé vaření hlubší a jemnější, což vede k nových chuťovým zážitkům, ale zároveň se omezuje použití čajníku.
Většinu keramických čajníků není možné používat s varnou deskou, proto si tento údaj před používáním zkontrolujte v návodu nebo pokynech od výrobce. Kvalitní keramický čajník však dokáže udržet příjemnou teplotu čaje po relativně dlouhou dobu.
Další materiály
Při výrobě čajníků nebo čajových konvic se můžete setkat také s dalšími materiály. Používá se eloxovaný hliník, který má skvělou životnost, je energeticky efektivní, dokáže vodu rychle zahřát a navíc je lehký a odolný proti poškrábání. Tento materiál je však drahý. Elektrické konvice na čaj zas mohou být vyrobeny z plastu, nerezové oceli nebo skla. Plastové konvice nevypadají luxusně a nejsou ani natolik esteticky přitažlivé jako čajníky z jiných materiálů. Na druhé straně, elektrické varné konvice na čaj mají praktický design.
Velikost
Při výběru čajníku je důležité věnovat pozornost velikosti, resp. užitnému objemu. Vhodná velikost bude záviset na tom, jak často a v jakých dávkách vaříte čaj. Chcete-li najednou připravit více šálků čaje, vsaďte na čajovou konvici s objemem kolem 1,7 litru. Při přípravě jednoho šálku čaje klidně vybírejte z čajníků o objemu pod 500 ml.
Ideální objem čajníku záleží také na způsobu přípravy. Pokud čaj připravujete na více nálevů, vhodnější budou pro vás menší čajníky s dostatečně velkým sítkem. Takovou přípravou dokážete vytěžit maximum z kvalitního listového čaje. Při ještě menších konvicích s objemem pod 600 ml oceníte zejména nízkou hmotnost čajníku a s ní spojenou snadnou a pohodlnou manipulaci.
Pro standardní přípravu čaje jsou ideálnější čajníky střední velikosti. Sypaný bylinkový čaj nebo porcovaný čaj v sáčcích se zalije větším množství vody a luhuje se déle. Objem konvice vybírejte podle počtu členů domácnosti, resp. podle toho, kolika lidem chcete připravovat čaj současně. Kvalitní sypaný čaj můžete zalít i dvakrát. Středně velké čajníky se hodí také pro přípravu jiných nápojů.
Pokud máte početnější rodinu, případně často k vám chodí návštěvy v podobě dalších rodinných příslušníků či kamarádů, kteří mají rádi čaj, sáhněte po čajníku s velkým objemem. Čím je čajník větší, tím lépe pro vás, protože dokážete udržovat větší množství čaje v požadované teplotě. Počítejte s tím, že čajník s větším objemem, který je naplněn do svého maxima, bude těžký a může vážit i kilogram či v některých případech dokonce více. Takové čajníky jsou vhodné do pevné ruky, která nebude mít problém s obsluhou. Pokud zvolíte čajník s plochým tvarem, usnadní vám to nalévání. Ploché dno zároveň zlepšuje kontakt při ohřevu na plotýnce, krbu nebo podstavci na svíčku.
Ovládání teploty
Elektrické čajové konvice mají zabudovanou regulaci teploty. Vybírat si můžete z přednastavených teplot, obvykle jsou k dispozici tři až čtyři teploty. Takto připravíte dokonalý čaj, protože přístroj ví, jakou teplotu má při konkrétním typu čaje použít. Nikdy se vám nestane, že zelený čaj bude hořký. Některé dražší přístroje nabízejí neomezené možnosti v regulaci teploty a nastavovat si ji můžete podle vlastního uvážení.
Rukojeť
Čajník či varná konvice na čaj musí mít kvůli bezpečnosti pohodlnou rukojeť. Ta by vám měla dobře padnout ruky a manipulace s čajníkem by měla být jednoduchá. Hledejte proto modely, které mají rukojeti z tepelně odolného materiálu. K takovým patří například silikonové, plastové nebo dřevěné rukojeti. Díky tepelně odolné rukojeti předejdete nepříjemnému popálení.
Napouštění čaje
Mnohé čajníky a rychlovarné konvice mají zabudovaný napouštěč čaje, se kterým je vaření sypaného čaje hračkou. Tyto napouštěče jsou často vyrobeny z odolných kovů, jakými jsou nerezová ocel nebo měď. Některé modely mají nálevku ze silikonu nebo bambusu. Je jen na vás, co vám více vyhovuje a zda chcete jít přírodní cestou nebo zvolíte kov, který má vyšší životnost. Dobrá čajová konvice má odnímatelnou nálevku pro snadné použití i následnou údržbu. Snadněji se s ním manipuluje a stejně snadněji se i čistí.
Design
Je vhodné, pokud čajník ladí s vaším zbylým kuchyňským vybavením. Kuchyň tak má ucelený a jednotný vzhled, který lahodí oku. Pokud máte například červenou kuchyňskou linku, můžete zvolit čajník červené barvy, případně vybrat nějakou příbuznou barvu nebo naopak kontrastní.
Bílé varné konvice na čaj jsou méně nápadné a hodí se k bílé kuchyňské lince. I v tomto případě můžete zvolit kontrast a koupit si bílou konvici k tmavé lince. Černé čajníky mají elegantní a luxusní vzhled a skvěle doplňují kuchyně s tmavšími barvami nebo ty, ve kterých je mořené dřevo.
Pokud chcete místnosti přidat barevný odstín nebo ji oživit, sáhněte po odvážné zářivé barvě. Vybírat můžete například ze sluneční žluté, jasné modré nebo pistáciové zelené. Neutrálně působí skleněné čajníky, ale vhodné jsou také k moderním kuchyním či lakovaným linkám.
Nerezové čajníky se uplatní v moderních i tradičních kuchyních. Můžete je sladit s jakoukoliv barvou v kuchyni. Pokud máte rádi retro, vybírejte konvici v jemných barvách, jakými jsou například krémová, starorůžová nebo zelená máta.
Samozřejmě, čajníky se vyrábějí v mnoha provedeních a uvedené berte jen jako tipy. Je na každém z vás, co se vám nejvíce líbí a jak si čajník sladíte s vaším kuchyňským vybavením.
Užitečné funkce některých čajníků
Některé modely čajníků nabízejí užitečné funkce, které usnadní přípravu nápojů. Týká se to zejména dražších digitálních přístrojů, které mohou být opatřeny například automatickým zapnutím a vypnutím, teplotní pojistkou, nastavením teploty podle druhu čaje či nastavením intenzity výluhu. U kvalitních přístrojů nechybí funkce automatického ponoření a vynoření čajového sítka či udržení požadované teploty.
Automatické zapnutí přístroje v přednastaveném čase vám přijde vhod během ranního shonu. Po probuzení si můžete vychutnat šálek čerstvě připraveného čaje. Automatické vypnutí bývá standardní výbavou velké většiny přístrojů a je možné ho kombinovat s manuálním vypnutím. Automatické vypnutí přístroje se stará i o vhodnou dobu louhování čaje.
Tepelná pojistka je bezpečnostní prvek, který chrání váš spotřebič před přehřátím. Například pokud do něj zapomenete před přípravou čaje nalít vodu, nebo se ve spotřebiči nachází příliš málo vody. Pokud čajník touto funkcí disponuje, nemusíte se obávat vzniku požáru.
Každý kvalitní čajník nabízí možnost nastavení teploty podle druhu připravovaného čaje. Jiná teplota je vhodná pro černý, zelený, ovocný či bylinkový čaj. Základní elektrické čajníky nabízejí tři až čtyři možnosti nastavení teploty (např. 70 °C, 80 °C, 90 °C a 100 °C). Dražší a luxusnější modely umožňují plně regulovat teplotu, kterou si nastavíte podle vlastního uvážení.
U některých modelů se setkáte s možností nastavení intenzity čajového výluhu. Na výběr je silný, střední a slabý výluh, přičemž výběr provedete stiskem jediného tlačítka a o vše ostatní se postará přístroj. Funkce automatického ponoření či vynoření čajového sítka při louhování zas zajistí, že připravovaný čaj nebude příliš slabý nebo naopak příliš silný.
K dalším užitečným funkcím patří udržení nastavené teploty po dobu jedné hodiny. Oceníte to, pokud jste zaneprázdněni a šálek čaje si nestihnete vypít hned po jeho přípravě. Pokud se k čaji vrátíte později, bude stále teplý a vy nemusíte přemýšlet nad jeho zahříváním. Několik modelů propracovaných digitálních čajníků umožňuje také opětovné zahřátí čaje na určitou teplotu i po tom, co složíte konvici z podstavce.
Kde koupit čajník a jeho cena
Bohatou nabídku čajníků najdete v obchodech Tescoma, Orion nebo 4home. V nabídce je mají například internetové obchody Alza či Mall a mnohé další.
K oblíbeným značkám kvalitních čajníků, které jsou prověřeny množstvím spokojených spotřebitelů, patří Tescoma, Orion, Klausberg, Simax, Lamart, Beka, Kalorik nebo BergHOFF.
Cena čajníku se pohybuje od několika desítek korun až po více než několika tisíc korun. Nejlevnější čajníky koupíte za méně než 150 Kč. V tomto případě jde o jednoduché čajníky, při jejichž výrobě bylo použito sklo v kombinaci s plastem. Tyto čajníky mají menší objem a jsou vhodné na základní přípravu a servírování čaje či jiných nápojů.
Mezi uživateli se těší oblibě čajníky od 250 do 1 000 Kč. V této cenové kategorii můžete vybírat z skleněných, keramických, porcelánových, nerezových, smaltovaných či litinových čajníků. Kvalitní litinové čajníky si pořídíte od přibližných 1 100 Kč a výše. Zde cena čajníků nekončí a může se vyšplhat až na více než 5 000 Kč. Za takovou sumu získáte luxusní porcelánový, litinový, hliníkový nebo skleněný čajník s propracovaným designem, který se stane ozdobou každé kuchyně či jídelního stolu během podávání nápojů.
Nejčastější otázky a odpovde (FAQ)
Pokud ještě stále váháte, po kterém čajníku nebo varné konvici na čaj sáhnout, možná vám k definitivnímu rozhodnutí dopomohou odpovědi na často kladené otázky spotřebitelů. Mimo jiné se dozvíte i to, co udělat před prvním použitím čajníku, jak dlouho můžete nechat čaj v čajníku nebo co udělat po každém použití čajníku.
Co udělat před prvním použitím čajníku?
Který čajník dokáže nejlépe akumulovat teplo?
Jak dlouho mohu nechat čaj v čajníku?
Co udělat po každém použití čajníku?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek