Nejlepší brýle pro virtuální realitu 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší brýle pro virtuální realitu
- Brýle pro virtuální realitu – recenze
- Sony PlayStation VR V2
- Aligator VR BOX2
- HTC Vive Pro
- Jak fungují brýle pro virtuální realitu
- VR brýle, headset nebo standalone?
- Důležité parametry
- Typy VR brýlí – kompatibilita s jinými zařízeními
- Rozdělení brýlí na virtuální realitu podle ceny
- Jak a kde používat VR brýle
- VR a zdraví
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Oculus Quest 64 GB
- HP Reverb Virtual Reality Headset
Brýle pro virtuální realitu nevyužijí pouze milovníci počítačových her, ale také ti, kteří milují sledování 3D filmů či 360 ° fotografií. Pokud jste i vy zatoužili po menším úniku z reálného světa, čtěte dále.
Prozradíme vám vše, co potřebujete vědět před koupí brýlí pro virtuální realitu.
Nejlepší brýle pro virtuální realitu
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
PlayStation VR2 ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Meta Quest Pro (256 GB) ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Aligator VR BOX2 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Meta Quest 3 512 GB ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt | |
HTC Vive XR Elite ✔ PRO NÁROČNÉ | Zobrazit produkt |
Brýle pro virtuální realitu – recenze
Na několik VR brýlí jsme se podívali trochu blíže, abychom si pro vás mohli připravit podrobné recenze. Věříme, že vám pomohou stejně jako náš návod na jejich výběr.
Jak fungují brýle pro virtuální realitu
Jsou poměrně lehké, cenově dostupné, kompatibilní s velkým množstvím jiných zařízení, jejich nošení se dá označit za pohodlné a disponují celou řadou interaktivních funkcí, jako je video, audio či dokonce sledování pohybu. To jsou hlavní důvody, proč se brýle pro virtuální realitu stávají ve světě zábavy stále populárnější.
VR brýle se "chovají" tak, jak byste si na hlavu nasadili dvojici 3D brýlí, protože prostřednictvím polarizovaných čoček zobrazují 2 obrazy najednou, každý na 1 oko. Tento princip, s odborným názvem stereoskopie, stojí za vytvořením hloubkové iluze. No a ta zas za pocitem, že to, co vidíte, je skutečné. Pokrokovější modely VR brýlí, na kterých najdete takzvaný systém sledování hlavy, jsou navíc připojeny k počítači, který vysílá signály upravující obraz, který je zakomponován do reálného prostoru.
Takže, jak fungují brýle pro virtuální realitu? Tato zařízení využívají 2 kanály, které přenášejí obraz na 1 displej, mohou však využívat i 2 samostatné displeje, přičemž polarizované čočky jsou zaostřeny a následně přetvoří obraz tak, aby byl "vysílán" pro každé oko zvlášť. Takto je vytvořen stereoskopický 3D obraz. V této chvíli na scénu vstupují 2 nakloněné 2D obrazy, které napodobují pohyb očí, protože každé z nich se na svět dívá trochu jinak. Tato "poučka" bude asi pro většinu z vás více nesrozumitelná než srozumitelná. Pro lepší představu vám proto doporučujeme toto video:
VR brýle, headset nebo standalone?
Toto je asi první otázka, kterou si položí mnozí z vás. V první řadě vás musíme upozornit, že ani samotní prodejci často tyto 3 zařízení nevědí odlišit zcela přesně nebo je popisují jako "headset virtuální brýle". Doba jde dopředu, technika je stále levnější, a proto mnohé z hlavních rozdílů, o kterých si povíme v následujících řádcích, se pomalu ztrácejí.
Brýle na virtuální realitu
- nemají vlastní displej – využívají obrazovku jiného zařízení (není to však pravidlem)
- většinou jsou kompatibilní pouze s mobilním telefonem (ani toto není neměnným pravidlem)
- nevyužívají vlastní hardware
- jsou levnější (koupíte je už od 120 Kč)
- mohou nebo nemusí mít vlastní software
Headsety
- disponují vlastním hardwarem, softwarem, akcelerometrem a gyroskopem
- mají vlastní obrazovku – většinou 2, přičemž je každá z nich určena pro 1 oko
- většinou mají zabudované sluchátka
- jsou robustnější, těžší
- v porovnání se základními VR brýlemi jsou podstatně dražší
Standalone
Standalone je v podstatě to, co si mnozí představují pod pojmem headset. Jde o zařízení, které má vlastní baterii, hardware, software, paměť, sluchátka, displej, procesory, senzory, ovládací prvky a další doplňky – funkce. Hry nebo filmy určené k virtuální realitě tedy neprohráváte přes mobil, tablet či počítač, ale přímo z tohoto zařízení. Samozřejmě, standalone jsou podstatně dražší hračky.
Důležité parametry
VR brýle musí být kompatibilní se zařízením, které budete využívat, musí vám poskytnout dostatečně reálný dojem z virtuální reality a v neposlední řadě musíte být spokojeni s jejich cenou. K těmto parametrům se dostaneme níže. Nyní se podíváme na několik důležitých "detailů", které ovlivňují vaše pohodlí, souvisí s praktickou stránkou používání VR brýlí, ale také s intenzitou zážitku, který z nich lze "vytřískat".
Napájení
Způsob napájení VR brýlí je opravdu klíčovým parametrem, protože má přímý vliv na to, jak dlouho a jak je můžete používat. Jediným typem brýlí, který nepotřebuje žádné vlastní napájení, jsou takzvané Cardboards, o kterých si povíme více později.
- Napájení prostřednictvím kabelu: Při VR brýlích, které s počítačem či jiným zařízením propojíte pomocí kabelu, máte jistotu, že nedojdou ani po hodinách hraní. Zásadním mínusem však je, že jste docela podstatně omezováni v pohybu.
- Integrovaný akumulátor: Brýle nabijete, takže při hraní her či sledování filmů nejste omezováni kabelem. Nevýhodou je nutnost dobíjení, ale také kapacita baterie na jedno nabití. Zejména levnější VR brýle mohou mít s výdrží problém, proto si ji za každých okolností ověřte ještě před nákupem.
Komfort
Velmi důležitou součástí VR brýlí, ale také headsetů a standalone je popruh, kterým dané zařízení "připevníte" na vaši hlavu. Na levnějších kouscích většinou najdete pouze 1 elastický pásek, který se obepíná po obvodu hlavy. Ten může být podstatně omezující když vlastníte těžší smartphone. Lepším řešením jsou určitě 3-bodové popruhy. Všimněte si také jejich povrchovou úpravu (neměly by vás nikde tlačit) a možnost velikostního nastavení.
Z hlediska komfortu je důležitá i možnost korekce čoček, tedy nastavení vzdálenosti mezi nimi a vašima očima. Říká se, že drtivá většina lidí takovou optickou úpravu potřebuje, a to v rozmezí do 5 mm. Pokud nosíte dioptrické brýle, vybírejte si určitě VR brýle s možností optické korekce čoček, avšak i dostatkem prostoru mezi nimi a tváří, do kterého se pohodlně vejdou.
Doplňky
Pod pojmem doplňky nemáme na mysli příslušenství, ale funkce. V tomto směru vám poradíme pouze jedno: "doplňků není nikdy dost". VR brýle, které disponují několika doplňky, jsou tedy vždy lepší, avšak i dražší volbou. Nejčastěji narazíte na tyto vychytávky:
- Gyroskop a akcelerometr – senzory, které reagují na změny vašeho směru i pohyby.
- 3D audio – jde o podobný princip jako při 3D obraze, zvuk zní v praxi realističtěji.
- Inside-out sledování – doplněk, díky kterému můžete prostřednictvím přídavné kamery sledovat skutečný prostor kolem vás.
- "6 stupňů svobody" – technologie, která umožňuje pohyb v 6 směrech (dopředu, dozadu, doleva, doprava, nahoru a dolů).
Příslušenství
K základnímu příslušenství, které vám v kombinaci s VR brýlemi zajistí opravdu dobrý zážitek, jsou sluchátka nebo reproduktory, speciální VR kamery a ovladače. Virtuální realitu si můžete užít i bez nich, s nimi je to však mnohem lepší.
- Sluchátka: Nejlepší volbou jsou nepochybně integrované sluchátka. Pokud byste se také rozhodli pro koupi samostatných, vyberte si raději model s uzavřenou konstrukcí, který mnohem lépe izoluje okolní zvuky.
- Reproduktory: Ani výkonné reproduktory nemusí být špatnou volbou. Jsou však o něco dražší, hlukem můžete obtěžovat vaše okolí a problémy zvyknou způsobovat i okolní zvuky. Pokud však bydlíte sami, v domě, který leží na okraji vesnice, kde můžete reproduktory vypeckovať na maximum, neexistuje důvod, proč si je nepořídit.
- Ovladače: Toto přídavné zařízení držíte v rukou, což zážitek z virtuální reality podstatně zintenzivňuje. Na výběr máte z modelů drátových i bezdrátových, které mohou být vyhotoveny ve všelijakých tvarech (zbraň, tenisová raketa, volant atd.). Pokrokovější verzí ovladačů jsou speciálně VR rukavice se senzory.
- VR kamery: Mohou mít různé využití– vytvoření 360 ° videa, trekování okolního prostoru atd. Podobně jako ovladače podstatně zvyšují zážitek uživatele.
Typy VR brýlí – kompatibilita s jinými zařízeními
Podobně jako při rozlišování brýlí na virtuální realitu a headsetů platí i v tomto případě, že rozdíly mezi jednotlivými typy VR brýlí někdy nemusí být přesně takové, jaké si uvedeme níže, protože mnohé modely bývají kompatibilní s více zařízeními, tedy například se smartphonem i herní konzolou.
Brýle na virtuální realitu k mobilu
Jde o nejlevnější typ VR brýlí, které nemají vlastní displej. Ten nahrazuje mobil, resp. výkonný smartphone s Full HD displejem, dostatečně velkou operační pamětí a několikajádrovým procesorem. Nezbytností je také akcelerometr a gyroskop, tedy pohybové senzory. Jejich výhodou je nízká cena, mínusem o trochu menší zážitek z virtuální reality.
Minimální požadavky na smartphone
- Úhlopříčka: min. 3,5 ", max. 6 "
- Operační systém: Android, od 4,1 vyšší nebo iOS od 8,0 výše
- Senzory: gyroskop a akcelerometr
VR brýle k PC a notebooku
VR brýle k PC nebo notebooku jsou v podstatě headsetem, protože mají vlastní obrazovku. Mnoho prodejců je však i přesto nabízí v kategorií brýlí, proto je neopomeneme ani my. Největší výhodou takových kousků je nepochybně velmi kvalitní zážitek. Nevýhodou může být vyšší cena, která však v mnoha případech zásadně nepřevyšuje cenu VR brýlí k mobilu.
V tomto případě vás musíme upozornit, že budete potřebovat dostatečně výkonný notebook nebo PC. Zaměřte se na rychlost a velikost disku, výkonnost grafické karty i procesoru a velikost operační paměti (RAM). Nezapomeňte ani na typ konektorů (např. HDMI 1,4), přes které VR brýle s počítačem propojíte.
VR brýle k herní konzole
VR brýle kompatibilní s herními konzolemi patří k velmi populárním, a to zejména proto, že konzola je ve srovnání se speciálním PC na virtuální realitu podstatně levnější. Před nákupem nezapomeňte zkontrolovat i vzájemnou kompatibilitu obou zařízení, tedy zda vaše herní konzole bude fungovat s daným typem VR brýlí. Mnoho lidí na tento "detail" totiž zapomíná.
Rozdělení brýlí na virtuální realitu podle ceny
VR brýle se dají kromě jednotlivých druhů rozdělit také podle ceny. Toto rozdělení je přitom asi nejpřesnější. Možná budete překvapeni, ale "hračky" na virtuální realitu můžete vlastnit již od necelých 120 Kč, dokonce i zdarma. Samozřejmě, s cenou úzce souvisí intenzita zážitku, kterou vám dáno VR brýle nabídnou.
Nejlevnější VR brýle
2 plastové zvětšovací čočky, několik kusů kartonu a hrubší gumička. Přesně z těchto komponentů jsou vyráběny ty nejlevnější VR brýle. Fungují stejně jako jiné základní modely – využívají obrazovku smartphonu, který vložíte do slotu mezi 2 kartony. Jelikož jde o čistě mechanickou záležitost, nepotřebují žádné napájení. Jakousi záštitu nad tímto typem VR brýlí převzal Google, který je prodává pod obchodním jménem Google Cardboard. Pravdou však je, že samotná myšlenka vznikla a byla využívána v praxi již mnohem dříve. Na trhu samozřejmě narazíte i na různé "neznačkové" kousky.
Mezi hlavní výhody kartonových VR brýlí patří jejich nízká cena. Základní model Google Cardboards bez potisku se oficiálně prodává za necelých 200 Kč. Různobarevné kousky z dílny Google, například Irus V2, Vusion V3 či Maxbox VR můžete vlastnit již od 100 do 200 Kč, no a neznačkové kartonové VR brýle jsou dostupné v podobných cenových relacích. Další výhodou kartónových VR brýlí je jejich kompaktnost. když se dohrajete, karton složíte do velikosti, která není větší než obyčejné sluneční brýle.
Z hlediska intenzity zážitku z virtuální reality vám většina Cardboards nabídne pouze jakýsi základ. Nenacházejí se na nich žádné přídavné sledovací senzory či propracovanější ovládací prvky. Při koupi se zaměřte zejména na počet otvorů, resp. páček. Tyto brýle zvyknou mít pouze jeden otvor, přes který prostrčíte prst a ťuknete na obrazovku. Výjimečnější natrefíte i na modely s páčkou, která nahrazuje váš prst, na obrazovku tedy ťuknete pomocí ní. Avšak pozor, slouží pouze na kliknutí na jeden bod na obrazovce, například na menu nebo PLAY. Otvor je tedy tak či onak nezbytností.
Další velkou nevýhodou nejlevnějších VR brýlí je jejich velmi krátká životnost. Karton bohužel nevydrží všechno a navěky. Dobrou zprávou je, že VR Cardboards jsou vyráběny i v plastových nebo hliníkových verzích.
Střední cenová kategorie VR brýlí
VR brýle v cenové relaci od cca 500 do 2 500 Kč jsou podobně jako v předešlém případě kompatibilní s mobilními telefony. S jistotou můžeme říci, že vám poskytnou o něco lepší zážitek, avšak určitě ne ten nejúžasnější. Tyto VR brýle působí velmi designově, často disponují i různými přídavnými sledovacími senzory, pokrokovejšími ovládacími prvky, zaostřovacími kolečky či dokonce vlastním displejem.
Při středně drahých VR brýlích musíte počítat s tím, že většinou disponují vlastním softwarem. Ten je nutné čas od času aktualizovat, což je u některých modelů zpoplatněné. Menší komplikací může být také stahování aplikací, protože mnohé VR brýle jsou kompatibilní pouze s apkami z obchodu daného výrobce, za které si musíte také zaplatit.
Nejdražší VR brýle
Zapamatujte si jedno zlaté pravidlo: "TOP zážitek z virtuální reality z mobilního telefonu nezískáte nikdy". Při nejdražších VR brýlích, které jsou kompatibilní s počítačem nebo herní konzolí, je to skutečně o něčem jiném. Ano, mohli bychom polemizovat, zda vlastně stále mluvíme o brýlích nebo již o headsetu.
VR brýle s cenou od 7 500 Kč výše vám nabízejí sofistikované funkce, vyladěnou grafiku, dokonalý zvuk i obraz, jsou pohodlné a velmi dobře blokují vnější světlo. U většiny modelů se můžete pohybovat v prostoru. Například na VR brýle od Sony a Oculus stačí připevnit LED světla nebo jakékoliv jiné "značkovače", které následně TREK pomocí externí kamery. Tento princip je skutečně efektivní. Největším omezením je velikost místnosti, ve které se právě nacházíte.
Jak a kde používat VR brýle
Když si VR brýle nasadíte poprvé, měli byste postupovat pomalu a opatrně. Na začátek si vyberte některou ze základních a "pomalých" her (vyvarujte se těch, při nichž se ocitnete na kolotočích nebo jezdíte na koni). V případě sledování filmů vám nedoporučujeme horory nebo snímky s množstvím speciálních efektů. Ve všech případech se u vás může velmi rychle dostavit nevolnost, tedy takzvaná kinetóza. Do tohoto stavu se tělo, resp. hlava, dostane když oči vidí něco, co nezažívá tělo – mozek si myslí, že se spouštíte na sáňkách, tělo (srdce, dech, svaly atd.) je však v naprostém klidu.
Velmi důležitou otázkou je také to, kde přesně si budete virtuální realitu vychutnávat. Při této zábavě můžete totiž velmi snadno ztratit pojem o skutečné "realitě". Vhodným prostředím je interiér bez zbytečných překážek. Snažte se, abyste měli z každé strany alespoň 2 m volného prostoru. Exteriér je obecně nevhodnou volbou, stejně tak jako otevřené okno v pokoji nebo schodiště ve vaší bezprostřední blízkosti.
VR a zdraví
Brýle, které obraz přehrávají skutečně blízko očí, mozek, který nechápe, o co jde a vysoká pravděpodobnost vzniku migrény či nevolnosti. Není divu, že se v souvislosti s VR brýlemi vynořuje nemálo otázek ohledně jejich vlivu na zdraví. Bohužel, i přesto, že virtuální realita se stala součástí našich životů před více než 13 lety, ani dnes neexistuje dostatek výzkumů, které by její vliv na zdraví prozkoumali podrobně.
Potvrzeno je zatím to, že VR brýle mohou některým lidem skutečně způsobit problémy, a to nejen v podobě bolesti hlavy nebo nevolnosti. Sem tam narazíte na informace o vzniku deprese nebo krátkodobém poškození mozku. VR brýle s nekvalitní obrazovkou zas mohou opravdu poškodit váš zrak. Pokud chcete takovým nepříjemnostem vyhnout, radíme vám používat kvalitní výrobky. S virtuální realitou to samozřejmě netřeba přehánět. Hodinka až hodinka a půl je víc než dost.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Virtuální realita je takovým zajímavým, a do jisté míry i neprobádaným tématem, že bychom o něm mohli hovořit ještě velmi dlouho. Abychom vás však neunudili na smrt, všechny zajímavosti, které jsme dosud nezmínili, jsme pro vás shrnuli v odpovědích na nejčastější dotazy.
Pro koho nejsou VR brýle vhodné?
Pokud trpíte chronickými bolestmi hlavy či migrénami, VR jako taková pro vás nemusí být nejlepší zábavou. VR brýle nejsou stejně vhodné ani pro osoby, které trpí nevolnostmi nebo mají závažné problémy se zrakem. Opatrní by měli být také psychiatričtí pacienti a lidé s epilepsií.
Jaký je rozdíl mezi virtuální a rozšířenou realitou?
Virtuální realita označuje zážitek, při kterém nadobro ztratíte kontakt s okolním světem. Vše, co vidíte, se odehrává na obrazovce. Při rozšířené realitě vidíte to, co je opravdu kolem vás. Do tohoto prostředí jsou však pomocí technologií "vsunuté" nereálné prvky. Na tomto principu funguje například populární aplikace Pokémon Go.
Jak dostat VR do smartphonu?
Pokud se rozhodnete pro koupi VR brýlí k smartphonu, postup je velmi jednoduchý. Při zařízeních s OS Android navštivte obchod Google Play, při těch s iOS App Store. Do vyhledávače zadejte slova "virtual reality", popřípadě pouze "VR" a můžete jít na to.
Starší modely, které již nejsou dostupné
Vaše hodnocení: (87.8%)Datum publikování: 06.11.2020
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední článkyTestovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek
Pro koho nejsou VR brýle vhodné?
Pokud trpíte chronickými bolestmi hlavy či migrénami, VR jako taková pro vás nemusí být nejlepší zábavou. VR brýle nejsou stejně vhodné ani pro osoby, které trpí nevolnostmi nebo mají závažné problémy se zrakem. Opatrní by měli být také psychiatričtí pacienti a lidé s epilepsií.
Jaký je rozdíl mezi virtuální a rozšířenou realitou?
Virtuální realita označuje zážitek, při kterém nadobro ztratíte kontakt s okolním světem. Vše, co vidíte, se odehrává na obrazovce. Při rozšířené realitě vidíte to, co je opravdu kolem vás. Do tohoto prostředí jsou však pomocí technologií "vsunuté" nereálné prvky. Na tomto principu funguje například populární aplikace Pokémon Go.
Jak dostat VR do smartphonu?
Pokud se rozhodnete pro koupi VR brýlí k smartphonu, postup je velmi jednoduchý. Při zařízeních s OS Android navštivte obchod Google Play, při těch s iOS App Store. Do vyhledávače zadejte slova "virtual reality", popřípadě pouze "VR" a můžete jít na to.
Starší modely, které již nejsou dostupné
Vaše hodnocení: (87.8%)Datum publikování: 06.11.2020
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední článkyTestovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek
Pro koho nejsou VR brýle vhodné?
Jaký je rozdíl mezi virtuální a rozšířenou realitou?
Jak dostat VR do smartphonu?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 20.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek