Nejlepší boxovací pytle 2024 – recenze, test, srovnání
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
- Nejlepší boxovací pytle
- Boxovací pytle – recenze
- Sulov Boxovací hruška
- Bushido DBX ARS-1152M
- Sulov Artific 120x40 cm
- SportKO Leather 35x110 cm
- Zdravotní benefity pohybu s boxovacím pytlem
- Jak si vybrat boxovací pytel
- Typy boxovacích pytlů
- Jak vybrat vhodný materiál boxovacího pytle
- Naplněné versus plnící boxovací pytle
- Jak vybrat vhodnou náplň do boxovacího pytle
- Jak si vybrat správnou velikost, výšku a hmotnost boxovacího pytle
- Jak upevnit závěsný boxovací pytel
- Jak vybrat dětské boxovací pytel
- Jak si vyrobit boxovací pytel
- Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
- Klarfit Maxxmma C
- Klarfit Big Punch
- Outshock 850
- Master 120 cm
MMA se stává pomalu, ale jistě populární téměř stejně jako fotbal a tradiční box předběhlo už dávno. UFC Fighter zaplňují "stránky" YouTube, živé přenosy mezinárodních zápasů můžeme sledovat i s live českým studiem a Conor McGregor se stal novodobým idolem mladých chlapců i dívek. Pokud jste i vy propadli tomuto šílenství, možná uvažujete nad skutečným tréninkem. No a na ten potřebujete příslušné pomůcky, zejména boxovací pytel.
Poradíme vám, jak vybrat takový, který bude ideální pro vás.
Nejlepší boxovací pytle
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Bushido DBX 160 cm ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Acra BP06 ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
Bushido Pusty 150 cm ✔ DOBRÉ RECENZE | Zobrazit produkt | |
Katsudo 150 cm ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Outshock 500 Strike ✔ ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA | Zobrazit produkt | |
DBX Bushido GymPro ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt |
Boxovací pytle – recenze
Orientovat se pouze podle váhy, materiálů a jednotlivých typů boxovacích pytlů nemusí být pro úplného laika dostačující. Pokud by vám náš návod na výběr vhodného modelu náhodou nestačil, viz i naše recenze boxovacích pytlů pro začátečníky i pokročilé.
Zdravotní benefity pohybu s boxovacím pytlem
Boxovací pytle nejsou určeny jen pro ty, kteří si zamilovali box nebo MMA. Tento trénink vám pomůže v mnoha směrech. Údery do pytle můžete spálit nadbytečný tuk, zdokonalit vaši fyzickou kondici, posílit svaly na celém těle, získat sílu a výdrž, zlepšit koordinaci a stabilitu, posílit celý kardiovaskulární systém a v neposlední řadě odbourat stres.
Údery do pytle jsou navíc považovány za velmi vhodný sport pro děti. Nenechte se splést, že takto můžete u vašeho prcka podpořit agresivitu. Právě naopak. Dítě se při boxování zbaví veškeré nadbytečné energie. Tento trénink navíc můžete přizpůsobit jeho věku i fyzickým schopnostem, takže ho nebude nadměrně zatěžovat.
Jak si vybrat boxovací pytel
Předtím, než si začnete prohlížet naše recenze, nabídky obchodů a číst náš návod na výběr nejlepšího boxovacího pytle, byste si měli položit několik důležitých otázek. Na základě vašich odpovědí si utvoříte lepší představu o tom, co od tohoto sportovního náčiní očekáváte.
Jaké jsou vaše cíle?
Chcete zhubnout, zlepšit vaši kondičku, sílu, rychlost či přesnost, vyrýsovat svaly, nebo chcete jednoho dne vkročit do skutečného ringu? V závislosti na odpovědi si pytel vybírejte nějak takto:
- Těžké boxovací pytle (nad 19 kg): Tyto modely jsou vhodné na trénování síly a také kardio trénink
- Lehké boxovací pytle (cca od 10 do 19 kg): Jsou ideální na trénink rychlosti a přesnosti, zlepšování fyzické kondice a spalování tuku
Jaké jsou vaše dovednosti?
Začátečník bez jakýchkoliv zkušeností si musí pytel vybírat jinak než ten, který si už své "odmlátil". Začínající sportovci by měly obecně sáhnout po lehčích, ale větších pytlích. Nekladou velký odpor, zároveň je však snadněji trefíte. Pokročilým budou vyhovovat těžší kousky a zvládnou "bojovat" i s těmi s menší plochou.
Máte prostor na umístění boxovací pytle?
Toto je velmi důležitá otázka. Závěsné boxovací pytle musí být upevněny přímo na stropě, popřípadě na dostatečně hrubé a pevné větvi. Pokud takové místo nemáte, zvažte stacionární model nebo boxovací terč.
Typy boxovacích pytlů
Typ boxovacího pytle je základním parametrem. V závislosti na tvaru a způsobu upevnění je daný model vhodný na určitý druh tréninku a nevhodný na jiný. Důležité je také to, abyste ho měli kam umístit. Přece jen, ne každý strop unese XY létajících kilogramů. No a v neposlední řadě nezapomínejte ani na vaše cíle a zkušenosti, o kterých jsme si řekli výše.
Závěsné boxovací pytle
Závěsné boxovací pytle jsou přesně tím, co si většina laiků představí pod pojmem "boxovací pytel". Mají tvar válce, který visí ze stropu. Obecně je můžeme rozdělit do 2 kategorií, a to na lehké a těžké pytle. Těžké jsou nejčastěji plněné pískem a váží od 30 do 90 kg.
V porovnání s ostatními modely mají horší stabilitu, za níž stojí právě jejich vysoká váha. To v praxi znamená, že mezi jednotlivými údery, a to zejména ze začátku, musíte pytel zastabilizovať. Tyto modely slouží na silový a kardio trénink, nácvik úderů, ty vyšší i na kopy. Jejich hlavní nevýhodou je poněkud problematické umístění. Ne každý strop totiž unese váhu od 30 kg výše.
Lehké závěsné boxovací pytle jsou ideální na domácí trénink pro začátečníky a také pro ty, kteří nemají dostatek místa. Mohou být plněné pískem nebo stlačenou textilií, nejčastěji však kombinací těchto materiálů. Jsou vhodné na procvičení fyzické kondice, ale také kopů, úderů a přesnosti.
Těžké závěsné boxovací hrušky
Boxovací pytle ve tvaru hrušky (pozor, nepleťte si je s maličkými boxovacího hruškami) mohou vážit 20 až 80 kg, někdy i více. Nejčastěji jsou zavěšeny na stropě nebo osazené ve stojanu. Od předchozího typu se liší hlavně tvarem, který lépe kopíruje lidskou postavu. Jsou více hbité, a proto je využijete zejména při nácviku horních úderů a kopů, kondičním tréninku a zvyšování rozsahu pohybu nohou i rukou.
Malé boxovací hrušky – slzy
Boxovací hruška nebo slza je maličký, lehký pytel, které je upevněn ve speciálním stojanu, popřípadě visí na jedném řetězu a druhým je upevněn o podlahu. Nejčastěji je naplněn vzduchem a váží 3 kilogramy. Boxovací hrušky slouží na kondiční trénink, nácvik rychlých a přesných úderů, procvičení reflexů, koordinaci zraku a pohybu a posilování zápěstí.
Stacionární boxovací pytle
Stacionární boxovací pytle jsou upevněny ve stojanu, takže stojí na zemi. Stojan je dutý, většinou vyrobený z plastu. Před tréninkem ho musíte zatížit vodou nebo pískem. Obrovskou výhodou stojících boxovacích pytlů je jejich snadné umístění a také přenášení. Nepotřebujete žádný strop s extrémní nosností a ani jedno fixní místo.
Stojící boxovací pytle jsou ideální na procvičování kopů a svalového tonu (reflexní udržování napětí svalů). Z logických důvodů jsou umístěny níže, takže trénink úderů rukama může být trochu náročný.
Boxovací pytle s dvěma konci
Tyto boxovací pytle zavěsíte na strop a upevníte o podlahu. Mohou mít různý tvar (klasický tunel, hruška atd.). Při úderech jsou stabilní, zároveň však velmi flexibilní, lépe napodobují živého člověka – po ráně se vrátí zpět – a uživateli umožňují přirozeně se pohybovat kolem cíle. Proto jsou vhodné zejména na trénink reflexů, dynamiky a pohybu jako takového.
Tyto pytle využívají zejména profesionální sportovci, pokud vás však box chytí naplno, klidně si je pořiďte. Myslete pouze na to, že musíte najít dostatečně prostorné místo, kde se nachází strop s postačující nosností a zároveň pevnou podlahou, přičemž pytel nemůžete pravidelně přemisťovat.
Boxovací trenažér
Boxovací trenažér tvarem napodobuje reálnou lidskou postavu, přičemž může jít jen o torzo, tedy trup a hlavu, nebo o celé tělo s nohama i rukama. Trenažér je v zásadě upevněn ve stojanu a stojí na zemi. V prapodstatě funguje podobně jako stacionární boxovací pytel, ovšem s tím rozdílem, že lépe imituje lidské pohyby. Navíc si na něm můžete trénovat údery na přesné části těla.
MMA boxovací pytle
MMA boxovací pytle jsou nejčastěji upevněny na stropě a mají váhu od 30 do 70 kg, podobně jako ty klasické. Odlišují se zejména tvarem. Jsou speciálně tvarované tak, aby připomínaly lidskou postavu (zúžené a vypouklé místa). Jsou vhodné pro klasický boxerský, ale i MMA trénink, procvičování úderů lokty, kopy koleny a taktéž na zalehnutí a údery na zemi.
Boxovací blok
Boxovací bloky nebo takzvané úderové terče jsou ideální alternativou pro ty, kteří nemají na boxování dostatek místa. Jsou vhodné pro nácvik úderů pěstmi, lokty i koleny. Mohou mít různý tvar, nejčastěji se však setkáte s obdélníky nebo čtverci, které mohou být jednolité nebo doplněné o kónické výstupky. Boxovací terče se připevňují na svislou stěnu. Na výběr máte různé velikosti, nejčastěji 20 x 20, 30 x 30, 40 x 40 nebo 40 x 60 cm.
Jak vybrat vhodný materiál boxovacího pytle
Boxovací pytel je tvořen vždy 2 různými materiály – obal a vnitřní náplň. Nejprve se podíváme na obal, který může být vyroben z pravé nebo syntetické kůže, plastu a tkaniny. Pamatujte, že materiál rozhoduje jako o kvalitě a životnosti daného pytle, tak i pohodlí při tréninku.
Kožené boxovací pytle
Pravá kůže je na výrobu boxovacích pytlů používána nejčastěji. Tyto modely jsou zároveň nejdražší, příjemné na dotek, tedy úder, poměrně nenáročné na údržbu a mají dlouhou životnost. Pytle z pravé kůže nejsou vhodné pro dlouhodobé umístění v exteriéru nebo vlhkých vnitřních prostorech, přesto jde o nejlepší alternativu.
Boxovací pytle ze syntetické kůže
Syntetická kůže se stává stále populárnější. Tyto boxovací pytle jsou levnější, zároveň však nabízejí téměř všechny benefity pravé kůže – jsou příjemné na dotek a nenáročné na údržbu. Na rozdíl od pravé kůže je můžete používat i v exteriéru nebo vlhkém interiéru. K zahození není ani fakt, že jde o vegan friendly řešení.
Boxovací pytle z polyuretanové textilie
Polyuretan má podobné vlastnosti jako syntetická kůže, je však o něco levnější a méně kvalitní. Při výběru pytlů z tohoto materiálu si dejte pozor, aby neměli příliš drsný povrch, který vás může při tréninku nepěkně poranit. Většina polyuretanových modelů patří k těm plnícím.
Plastové boxovací pytle
Boxovací pytle s obalem z plastu (např. PVC) jsou extrémně levné a extrémně nekvalitní. Pro lepší představu vám můžeme říci, že v tělocvičnách profesionálních sportovců na takové kousky s největší pravděpodobností nikdy nenarazíte. Plast se zvykne velmi rychle opotřebovat, navíc není příjemný na dotek. Jediným plusem je opravdu nenáročná údržba. S tímto materiálem se nejčastěji setkáte při pytlích plněných vodou a vzduchem.
Naplněné versus plnící boxovací pytle
Toto je další, velmi důležitý parametr při výběru boxovacího pytle. Můžete si vybrat z modelů, které jsou naplněné a mají fixní váhu i tuhost, nebo ty, které můžete vyplnit podle vašich požadavků. Obě alternativy mají své výhody i nevýhody.
- Naplněné boxovací pytle: Mají fixní váhu, proto vám nemusí vyhovovat po zlepšení vašich skills. Problémem bývá i usazení plnícího materiálu po delším používání pytle, protože náplň nemůžete vyměnit ani upravit. Na druhé straně je stačí koupit, přinést domů, upevnit a začít s tréninkem.
- Nenaplněná boxovací pytle: Jestliže s tréninkem pouze začínáte, určitě vám doporučujeme tuto verzi, protože váhu i tuhost boxovacího pytle můžete přizpůsobit vašim zkušenostem a hmotnosti. Po usazení materiálu ho víte navíc jednoduše upravit. Nevýhodou je nutnost dokoupení vhodného plnícího materiálu a nezbytné úpravy předtím, než začnete trénovat.
Jak vybrat vhodnou náplň do boxovacího pytle
Ať už se rozhodnete pro boxovací pytel naplněný nebo nenaplněný, je nutné přihlížet i na plnicí materiál. Právě ten rozhoduje o kvalitě, váze, pevnosti, pohodlí a ceně. To je zároveň další rozdíl mezi zmíněnými typy pytlů. Pokud sáhnete po kousku s náplní, nemůžete ji vyměnit. Nenaplněné pytle víte vyplnit takovým materiálem, který bude vyhovovat vám.
Vodní boxovací pytle
Vodní boxovací pytle nebo takzvané močové měchýře si koupíte vždy nenaplněné, vodu do nich musíte napustit vy. To je zároveň jejich první plus – namísto kupování písku nebo jiných materiálů stačí pytel rychle napustit v umyvadle a dofouknout na míru. Tyto kousky však uživateli nabízejí i další benefity. Vodní boxovací pytle v první řadě imitují skutečné lidské tělo, při boxování proto zažijete reálnější pocit. Kromě toho lépe absorbují nárazy, takže šetří vaše klouby a také jiné části těla, kterými do nich narážíte. Jelikož mohou mít různý objem – váhu, jsou vhodné jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé, ty, kteří chtějí zlepšovat svou kondičku či vyrýsovat svaly.
Při výběru se zaměřte hlavně na kvalitní provedení. Tyto pytle váží od cca 20 do 90 kg, což znamená, že mohou být naplněny až 90 litry vody. No, a pokud se takové kvantum vody vylije uprostřed obýváku, není to žádná legrace.
Pískové boxovací pytle
Pískem jsou nejčastěji plněné těžké závěsné pytle ve tvaru tunelu. Samozřejmě, můžete jím naplnit i ty plnící. Tento materiál je těžký a tuhý, proto je ideální na silový a kardio trénink, pro začátečníky však není ideální volbou. Nevýhodou písku je i to, že je náchylný na zvlhnutí. Pokud takový pytel umístěte do exteriéru nebo vlhkého interiéru, může několikanásobně zvětšit svoji váhu a ztvrdnout. V důsledku toho praskne, vytrhne kousek stropu nebo na něm nebude možné dále trénovat.
Dalším problémem je usazování písku v dolní části pytle, které se deformuje. Jeho horní část může časem zůstat zcela prázdná, což způsobí jeho nadměrné otáčení.
Textilní boxovací pytle
Podobně jako v předešlém případě si můžete textilní boxovací pytel koupit nebo textilií naplnit to plnící. Tyto kousky, logicky, patří k lehčím, měkčím a méně tuhým. Proto je ocení začátečníci, ženy, děti a také ti, kteří se chtějí věnovat hlavně kondičnímu tréninku a nácviku obratnosti či rychlosti.
Textilní pytle lépe drží tvar – textilie se neusazuje ve spodní části – a nejsou náchylné na zvlhnutí. Pokud by i navlhly, po krátkém čase dostatečně proschnou. Textil můžeme navíc označit za ekologický materiál, protože takto víte využít staré a nepotřebné oblečení či hadry.
Vzduchové boxovací pytle
Boxovací pytle plněné vzduchem jsou levnější a přímo stvořené pro začátečníky i děti. Jsou méně tuhé, proto vám při tréninku nehrozí vážnější zranění (např. prasklá kostička v ruce, naražené zápěstí). Využijete je hlavně při rychlostním a kondičním tréninku. Pokud chcete zapracovat na XXL svalech nebo síle, určitě pro vás nebudou vhodné. Nevýhodou vzduchových boxovacích pytlů je zejména to, že je musíte pravidelně dofukovat. Při každodenním tréninku se vytažení pumpy nevyhnete každý 2. až 3. den.
Alternativní náplně do boxovacích pytlů
Žádný z následujících materiálů nenajdete v již naplněném pytli. Můžete je však využít na vlastní plnění.
- Rýže a mouka: Jediným problémem tohoto řešení jsou pohledy lidí v supermarketu, když budete do vozíku nakládat 80 kg rýže a mouky. V jiných směrech jde o velmi vhodný materiál. Ovšem pozor. Pytel nikdy neplňte pouze rýží. Ta ho může poškodit. Musíte ji vždy zkombinovat s moukou, popřípadě jinou sypkou surovinou.
- Piliny: Toto je vskutku šikovné a levné řešení. Pokud chcete lehčí boxovací pytel, naplňte ho jemnými pilinami. Vyšší hmotnost získáte použitím těch hrubých. Dejte si však pozor, aby pytel nenavlhl, piliny totiž mohou zplesnivět a zcela ho znehodnotit.
Jak si vybrat správnou velikost, výšku a hmotnost boxovacího pytle
Zapamatujte si jedno velmi jednoduché pravidlo, a to, že pytel by měl vážit o polovinu méně než vy. V překladu, člověk s hmotností 70 kg potřebuje 35 kg boxovací pytel. O váze tohoto sportovního náčiní však do jisté míry rozhodují i vaše zkušenosti.
- Na začátek je lepší sáhnout po lehčích kouscích. Za ideální hmotnost je považovaných 35 % z vaší hmotnosti.
- Naopak, profíci mohou používat i těžší pytle, jejichž hmotnost činí až 80 % z váhy trénujícího.
O tom, zda si vyberete větší nebo menší pytel, rozhoduje konkrétní činnost, které se chcete věnovat, z jisté části i vaše výška.
- Pro průměrného dospělého (muž i žena) by měly být vhodné pytle s výškou 100 až 150 cm.
- Orientovat se však můžete i podle druhu tréninku. Platí, že pytle s výškou od 80 do 120 cm jsou vhodné k procvičování úderů rukama.
- Pytle vysoké 150 až 200 cm využijete při nácviku kopů.
Jak upevnit závěsný boxovací pytel
Nebudeme se věnovat přesnému postupu upevnění závěsného boxovacího pytle, ale možnostem, které máte. První z nich je použití kovového stropního držáku. Ten je nejčastěji obdélníkový nebo křížový a může mít 2 nebo 4 kotvící body. Asi není třeba vysvětlovat, že čím více šroubů do něj můžete zavrtat, tím lépe. Na držáku se může nacházet hák s otevřeným koncem nebo ocelový kroužek. Nevýhodou háku je riziko, že z něj může pytel vyletět, výhodou zas jdnodušší manipulace s boxovacím pytlem. Kroužky jsou jistější volbou, při každém odkládání pytle však musíte lézt až ke stropu.
Druhou možností, jak upevnit závěsné boxovací pytel, je využití hrazdy nebo závěsné konstrukce, kterou namontujete na svislou stěnu. Plusem tohoto řešení je, že můžete velmi jednoduše přizpůsobit výšku, v níž se bude pytel nacházet. Navíc, pokud sáhnete po hrazdě, můžete ji využívat i na cvičení.
Poslední alternativou, kterou ocení všichni se sádrokartonovými stěnami a stropy s nízkou nosností, jsou samonosné stojany. Ty položíte na zem a pytel zavěsíte do nich. Při výběru si však dejte pozor na tvar konstrukce, která by vás neměla nijak omezovat v pohybu, a samozřejmě i na její nosnost.
Jak vybrat dětské boxovací pytel
Při výběru dětského boxovacího pytle se orientuje podle všech dosud zmíněných parametrů. Za obecně lepší volbu jsou považovány stacionární modely, při kterých se snižuje riziko úrazu. Důležité je také to, jak staré dítě bude s pytlem trénovat. Pro mrňouse do věku 5 let jsou ideální nafukovací pytle, které neváží skoro nic. Často mají na sobě barevný potisk (různé postavičky, zvířata atd.). Starším dětem, které to s tímto sportem myslí vážně, můžete pořídit i pytle s textilní výplní.
Jak si vyrobit boxovací pytel
Návodů na to, jak si vyrobit boxovací pytel, existují desítky. Můžete na to využít starý fotbalový míč, klasický pytel na brambory nebo vyřazené kalhoty. Nás zaujal právě poslední zmíněný způsob. Na YouTube najdete několik postupů pro výrobu boxovacího pytle ze starých kalhot. My jsme pro vás vybrali tento:
Je sice trošku zdlouhavější, ale zároveň velmi podrobný a s výsledným efektem byste měli být spokojeni. Abyste nemuseli z videa odečítat seznam pracovních pomůcek a materiálu, můžete si ho prohlédnout níže:
- Staré kalhoty, ideálně rifle větších rozměrů
- Několik kusů starého oblečení nebo hadrů
- Pevný provázek – nit
- Kousek tenkého molitanu (cca 5 mm)
- Novinový papír
- Karton
- Prosátý písek bez kamínků
- Delší a hrubší jehla
- Ostré nůžky
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Na závěr našeho návodu vám přinášíme několik otázek a odpovědí souvisejících s boxovacími pytlemi, ale i jejich využitím.
Jaké příslušenství je nezbytné k boxovacímu pytli?
Kolikrát do týdne mám boxovat pro redukci váhy?
Kde koupit boxovací pytel?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek