Nejlepší boxerské rukavice 2024 – recenze, test, srovnání

Výběr vhodných rukavic na box patří k jednomu z klíčových faktorů. Ovlivňují kvalitu tréninku a mají dopad i na vaši bezpečnost. Jinak řečeno, vhodné boxerské rukavice zvyšují vaše pohodlí a zároveň snižují riziko úrazu.

Jak vybrat boxerské rukavice?

V následujících řádcích vám poradíme, jak vybrat ty nejlepší boxerské rukavice pro začátečníky, ale i pokročilé, kousky vhodné na trénink na pytli a také na sparing v ringu.

Nejlepší boxerské rukavice

Názov Hodnotenie Detail
Hayabusa T3   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Outshock 500   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Venum Contender 2.0   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Venum Challenger 3.0   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Bail Leopard   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Twins Special   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Boxerské rukavice – recenze

Zhodnotit jednotlivé parametry a cenu, to je jedna věc. Vybrat boxerské rukavice, které vám padnou skutečně jako ulité, to už může být náročnější. Abychom vám celou problematiku výběru ještě o něco zjednodušili, připravili jsme si pro vás recenze několika konkrétních produktů.

Jak vybrat nejlepší boxerské rukavice

Při výběru rukavic je důležité zhodnotit, na co přesně je budete využívat. Rozhodující je druh bojového umění, ale i to, zda se chystáte trénovat na pytli nebo s takzvaným sparing partnerem. Stejně důležitý je výběr správné velikosti a hmotnosti. No a na závěr, když budete mít jasno v těchto parametrech, nezapomeňte ani na materiál, celkové provedení, design a způsob vázání. Možná jsme vás trošku vystrašili. Všemi kroky výběru těch nejlepších boxerských rukavic vás však co nejsrozumitelněji provedeme už o chvilku.

Typy boxerských rukavic

Existují desítky, ne-li stovky boxerských rukavic, nemluvě o bezpočtu různých značek. První věc, který byste měli zohlednit při výběru, je tedy právě to, na co přesně je budete využívat. Mezi rukavicemi na box, boxování do pytle nebo na smíšené bojová umění jsou totiž docela podstatné rozdíly.

Boxerské rukavice na box

Boxerské rukavice na box jsou přesně tím, co si představíte jako první. Jde o mohutné a nahrubo vystlané rukavice, při kterých jsou všechny prsty pohromadě. Oddělený je jen velký palec, avšak ani to není pravidlem. Využívají se při klasickém boxu, zejména při "reálném boji" s druhou osobou, tedy ne při tréninku s pytlem, popřípadě i jiných typech boxu, jako je thajský box, muay thai či kickbox.

Boxerské rukavice na pytel

Boxerské rukavice na pytel nebo takzvané pytlovky jsou určeny pouze na trénink na pytli. Ve srovnání s předešlým typem jsou o něco méně vycpané a mají plošší tvar, protože pytel není až tak tvrdý. Díky těmto vlastnostem máte navíc v rukou více citu. Hlavní nevýhodou rukavic na box do pytle je, že se poměrně rychle opotřebují, za čímž stojí neustálý střet mezi nimi a pytlem. Na druhé straně bývají podstatně levnější, takže jejich častější výměna není až taková "bolestivá".

Boxerské rukavice na pytel – pytlovky

TIP: Pokud nechcete investovat do 2 párů boxerských rukavic (na pytel a na sparing), pořiďte si spíše model vhodný na sparing, a to i přesto, že při něm pravděpodobně najdete informaci: "nepoužívat na box na pytli". Rukavice na box do pytle jsou totiž tvrdší, proto byste mohli vašemu partnerovi ublížit.

Rukavice na MMA

Rukavice na MMA jsou zcela samostatnou kategorií, jejíž v našem článku nebudeme věnovat speciální pozornost. Na rozdíl od předešlých typů rukavic mají oddělené všechny prsty, takže jimi můžete protivníka pěkně krásně uchopit. Jakousi podkategorií MMA rukavic jsou modely s označením "sparring". Ty jsou určeny přednostně na boj se soupeřem. Vyznačují se zejména hrubší výstelkou.

Jak vybrat správnou velikost boxerských rukavic

Abyste mohli boxerské rukavice využívat na 100%, musíte si vybrat jejich správnou velikost. Dá se říci, že tento parametr patří, v podstatě, k těm nejdůležitějším. Velikost boxerských rukavic je značená v uncích (oz.), Které hovoří o jejich váze. Nejběžnějšími velikostmi jsou 8, 10, 12, 14 nebo 16 oz., výjimečně narazíte i na 6 oz. rukavice. Tyto údaje mohou být matoucí, a to zejména pro začátečníky. Proto si zapamatujte jedno velmi jednoduché pravidlo: vyšší číslo označuje těžší rukavice, které mají hrubší výstelku, takže jsou měkčí.

V případě, kdy si před nákupem nemůžete rukavice vyzkoušet (např. přes e-shop), se orientujte podle vaší váhy, hmotnosti a obvodu ruky – dlaně.

  • Vaše váha = 40 – 54 kg, obvod dlaně = od 13,9 do 16,5 cm, velikost rukavic = 8 oz.
  • Vaše váha = 54 – 68 kg, obvod dlaně = od 16,5 do 19,0 cm, velikost rukavic = 10 oz.
  • Vaše váha = 68 – 84 kg, obvod dlaně = od 19,1 do 21,5 cm, velikost rukavic = 12 oz.
  • Vaše váha = 84 +, obvod dlaně = od 21,6 do 24,1 cm, velikost rukavic = 14 – 16 oz.

Pokud si před nákupem můžete rukavice fyzicky vyzkoušet, berte ohled i na následující faktory:

  • Rukavice vás v první řadě nesmí tlačit a omezovat v pohybu (mluvíme o pohybu rukou).
  • Vaše konečky prstů by měly z vnitřní strany jemně dotýkat rukavic.
  • Rukavice vám na rukou nesmí "létat".
  • Rukavice musí být dostatečně pevné, zároveň vás však nesmí nikde tlačit.
  • Při zkoušení nezapomeňte zvednout ruce – v této poloze se vaše prsty trošku "protáhnou".

Jak změřit obvod dlaně

Pokud si budete kupovat rukavice přes internet, a tedy jejich vyzkoušení na rukou nebude možné, musíte si změřit obvod dlaně. Takto to uděláte správně:

  1. Použijte klasický krejčovský metr, který můžete kolem dlaně jednoduše ovinout.
  2. Vždy měřte obvod vaší dominantní dlaně (praváci pravou, leváci levou).
  3. Dlaň při měření narovnejte, prsty mějte pohromadě.
  4. Dlaň nedržte v křeči, prsty mají být rovné, avšak uvolněné.
  5. Meter omotejte kolem celé dlaně, ovšem pozor, bez palce, tedy kolem 4 prstů.

Jak vybrat správnou velikost boxerských rukavic pro začátečníky

Při výběru správné velikosti boxerských rukavic pro začátečníky byste se měli orientovat podle podobných pravidel, o kterých jsme hovořili výše. Jedno "ale" tu však je. Jelikož větší rukavice jsou i měkčí, mnozí začátečníci sahají po takové volbě. Ani v tomto případě však nesmíte zapomínat na obvod ruky a vaši váhu. Příliš velké rukavice vám nebudou "sedět" na dlaních, navíc pro vás mohou být příliš těžké. Bohužel, neexistuje žádné univerzální pravidlo, o kolik čísel větší rukavice budou pro vás vyhovující v začátcích tréninku. V tomto směru vám proto doporučujeme, abyste si je vždy vyzkoušeli.

Dámské boxerské rukavice pro začátečníky

Jak vybrat správnou velikost boxerských rukavic: trénink versus zápas

Poslední věcí, kterou potřebujete vědět při výběru vhodné velikosti rukavic, je způsob jejich využití. V překladu, mluvíme o tom, zda je budete využívat pouze na sparing trénink nebo také na "skutečný" boj v ringu. V tomto případě se orientujte následovně:

  • 8 oz. rukavice – vhodné na trénink pro děti ve věku od 6 do 12 let
  • 10 oz. rukavice – vhodné na trénink i zápasy pro osoby s váhou od cca 45 do 60 kg (zejména pro juniory)
  • 12 oz. rukavice – vhodné na tréninky pro osoby s váhou 60 až 67 kg
  • 14 oz. rukavice – vhodné na tréninky pro osoby s váhou 67 – 79 kg
  • 16 oz. rukavice – vhodné na trénink pro osoby s váhou nad 79 kg

Zapínání boxerských rukavic

Boxerské rukavice mohou zapínat 2 způsoby, a to šňůrkami nebo suchým zipem. Podle mnohých jsou rozdíly mezi oběma typy vázání téměř minimální. Největší výhodou suchého zipu je velmi jednoduché a rychlé upevnění rukavic. Tuto činnost navíc zvládnete i sami. Drobnou nevýhodou je, že suchý zip nevydrží všechno, a proto není vyloučeno, že rukavice během tréninku trochu povolí.

INFO: Pokud je manžeta se suchým zipem dostatečně široká a pevná, splňuje také roli zápěstní bandáže, která zpevní vaše zápěstí.

Vázání šňůrkami využívají hlavně profesionální boxeři. Na trénink a pro začátečníky jsou, víceméně, zbytečností. V tomto případě máte 100% jistotu, že se během tréninku či zápasu nic neuvolní. Bohužel, šňůrky si sami zavážete jen na té rukavici, kterou si nasadíte jako první. S druhou vám bude muset pomoci někdo jiný.

INFO: Tkaničky najdete zejména na profesionálních boxerských rukavicích, které jsou automaticky o něco dražší.

Povrchový materiál boxerských rukavic

Boxerské rukavice jsou nejčastěji vyrobeny z 2 typů materiálů, a to přírodních nebo syntetických. Pozor, nyní mluvíme pouze o jejich povrchové úpravě. V první kategorii se setkáte hlavně s hovězí kůží. Mezi její plusy patří pevnost, odolnost vůči mechanickému poškození, včetně oděrek, dlouhá životnost a do jisté míry i lepší prodyšnost. Pravá kůže je využívána hlavně profesionály, protože takové rukavice patří k těm nejdražším.

Boxerské rukavice vyrobené ze syntetických materiálů jsou podstatně levnější, ale i o něco méně kvalitní. Na druhé straně, pokud jste začátečníkem, a pokud je chcete využívat jen na trénink, měli by vám vyhovovat. Nejčastěji používanými materiály jsou syntetická kůže (PU) nebo vinyl (PVC), mezi nimiž neexistuje příliš mnoho rozdílů.

Kožené boxerské rukavice se šňůrkami

Poslední možností, která je zároveň velmi dobrým kompromisem, jsou boxerské rukavice vyrobené z přírodních i syntetických materiálů. Pravá kůže se nachází na nejvíce namáhané části rukavic, tedy na té, kterou bijete do pytle nebo sparing partnera. Zbytek je vyroben z kůže umělé.

Materiál výplně

Nejčastější výplní boxerských rukavic je polyuretanová pěna. Výjimečně se setkáte i s kombinacemi, jako je pěna a latex. V tomto směru vám nemůžeme poradit přesně, který z výplňových materiálů je nejlepší volbou. Základem je, aby byly rukavice pohodlné pro vás.

Někdo může mít citlivější klouby, proto potřebuje skutečně měkké rukavice. Jak jsme si řekli už několikrát, při sparing tréninku nebo zápase se používají také o něco měkčí, a tedy i hrubší rukavice, při tréninku na pytli vám naopak postačí i tvrdší kousky. Proto vám doporučujeme, abyste se nesoustředili ani tak na typ výplňového materiálu, ale na měkkost a tvarování rukavic.

Provedení a design boxerských rukavic

S povrchovým materiálem a výstelkou souvisí také prodyšnost boxerských rukavic. Chcete-li zabránit nadměrnému pocení dlaní a zároveň alespoň trošku eliminovat nepříjemný zápach, poohlédněte se po modelech s děrováním v oblasti prstů. K zahození není ani antibakteriální vložka, která zabraňuje množení patogenů. Poměrně běžně můžete narazit také na různé moderní technologie, které zlepšují prodyšnost materiálů.

Z hlediska provedení se zaměřte zejména na to, zda je palec pomocí jakéhosi lanka připevněn ke zbytku rukavice. Takové řešení do jisté míry předchází vzniku jeho vykloubení či natažení. Při designu se pozastavíme jen na chviličku. V nabídce prodejců narazíte na modely od výmyslu světa. Ať už chcete růžové boxerské rukavice nebo jste fanouškem Rockyho, na své si jistě přijde každý z vás.

Jak vybrat boxerské bandáže

Pro dosažení maximálního komfortu, ale i bezpečí budete kromě rukavic potřebovat také kvalitní boxerské bandáže. Ty v první řadě chrání vaše dlaně a klouby, které zpevní. Bandáže však splňují ještě jednu funkci. Jak jsme si řekli výše, v začátcích tréninku s největší pravděpodobností sáhnete po těžších, takže i větších rukavicích.

Červené boxerské bandáže

V případě, že vám bude vyhovovat jejich hmotnost, a tedy i tloušťka, ale budou příliš velké, prostor mezi dlaní a vnitřní stranou rukavice vyplníte právě bandáží. Při výběru se dívejte na její správnou délku. Většinou si můžete vybrat mezi 2,5, 3,5, 4,5 nebo 5,5 m verzemi. V praxi to funguje tak, že čím je bandáž delší, tím větší objem získá vaše dlaň.

Jak vybrat boxerské rukavice pro děti

Při výběru boxerských rukavic pro děti se řiďte podle všech rad, o kterých jsme si řekli výše. Jediným zásadním rozdílem je jejich velikost. Obecně platí, že pro juniory do věku kolem 12 – 14 let jsou vhodné kousky s velikostí od 8 do 14 oz. Vaše dítě však nemusí být takříkajíc "tabulkovým případem". Proto je vždy lepší, pokud si rukavice před koupí vyzkouší.

TIP: Do juniorských boxerských rukavic nemusíte investovat tisíce korun. Levnější model ze syntetické kůže bude pro vaši ratolest zcela postačující.

Jak pečovat o boxerské rukavice

Když budete trénovat poctivě, věřte, že vaše rukavice nebudou vonět jako jarní květiny, a to již za velmi krátkou dobu. Dlaně jsou navíc jednou z těch částí těla, které se při pohybu potí nejvíce. Abyste nepříjemným zápachem neobtěžovali váš, ale ani nosy ostatních, doporučujeme nezapomínat na pravidelnou péči o vaše boxerské rukavice. Zde je několik tipů, které porazí zápach a zároveň rukavicím prodlouží životnost.

  • Péče začíná již přímo při tréninku. Pod rukavicemi byste měli mít vždy 100% čisté bandáže. Kromě toho, že ochrání vaše klouby, vsáknou i podstatnou část potu.
  • Ihned po skončení tréninku byste měli rukavice zvenku i zevnitř přetřít antibakteriálním vlhčeným ubrouskem. Právě bakterie, které se množí každou vteřinou, totiž stojí za nepříjemným zápachem zpoceného oblečení, ale i částí těla (např. podpaží).
  • Během tréninku nenavlhne pouze vnitřní a vnější část rukavic, ale také jejich výplň. Tato vlhkost se bude odpařovat delší dobu. Než rukavice odložíte, do nich proto vložte cokoliv, co absorbuje vlhkost a ideálně i zápach. Můžete použít textilní sáček naplněný sodou, cedrové dřívka nebo speciální sáčky určené pro tento účel. Takovou absorpční "výplň" v rukavicích nechte až do dalšího tréninku.
  • Boxerské rukavice skladujte na dobře větraném místě. Nikdy je nenechávejte ve sportovní tašce a ani uzavřená skříň není ideálním řešením. Nejlepší je, pokud je zavěsíte na vzduch a do sucha, například na šňůru.
  • Rukavice můžete samozřejmě také vyprat, avšak velmi opatrně. Vlažnou vodou napusťte umyvadlo nebo lavor. Přidejte do ní trochu mýdla a rukavice vymáchejte v rukách. Pak je co nejlépe vyždímejte a nechte vysušit na dobře větraném místě.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

I když věříme, že jsme vám o výběru boxerských rukavic řekli vše potřebné, připravili jsme si pro vás ještě několik odpovědí na často kladené otázky spotřebitelů.

Jak často vyměňovat boxerské rukavice?

Ani při té nejlepší péče vám boxerské rukavice nevydrží navěky. Obecné pravidlo zní, že byste je měli, v závislosti na intenzitě používání, vyměnit jednou za každých 6 až 12 měsíců.

Jak přepočítat váhu boxerských rukavic na gramy?

1 oz. představuje 28,3495 g. To znamená, že například rukavice s označením 12 oz. váží kolem 430 g.

Mohu využívat MMA rukavice i při tréninku na pytel?

Pokud se chcete věnovat MMA, tak určitě ano. Ani v tomto případě však nezapomeňte, že modely vhodné na trénink na pytli zvyknou být o něco tužší, proto nejsou vhodné pro sparing ani zápas, což platí i naopak.

Starší modely, které již nejsou dostupné

Vaše hodnocení:
(88.2%)
Datum publikování: 19.10.2020
Datum poslední aktualizace: 24.09.2024

Autor
Tomáš Polakovič

Tomáš Polakovič

Připravujeme pro vás recenze, testy, hodnocení. Snažíme se vám poskytnout všechny informace, které vám pomohou při rozhodování s nákupem spotřebiče, elektroniky nebo jiného produktu. Zapojte se i vy do diskuse pomocí komentáře a pomozte někomu dalšímu.


Přidat komentář


Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?

Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou

Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?

Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?

Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek