Nejlepší biokrby do bytu na stěnu 2024 – recenze, test, srovnání, zkušenosti
Obsah článku: + Zobrazit obsah článku
Přáli byste si mít doma krb, ale nemáte k dispozici komín a elektrické krby s imitací plamene se vám zdají nepřirozené? Je tu ještě jedna možnost – tzv. bio krby se skutečným plamenem, ale bez zápachu.
Vysvětlíme vám, na jakém principu fungují, jak si takový bio krb vybrat a představíme vám i nejoblíbenější modely.
Nejlepší bio krby
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
GNT Home ✔ LIDOVÁ VOLBA | Zobrazit produkt | |
OneConcept Phantasma Tower ✔ VÝPRODEJ | Zobrazit produkt | |
Kratki Tango 2 ✔ NÁŠ TIP | Zobrazit produkt | |
Kratki Galina ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ | Zobrazit produkt | |
Blumfeldt Fiamme Scoppi ✔ DNES V AKCI | Zobrazit produkt | |
Kratki Delta 3 ✔ VÍTĚZ TESTU | Zobrazit produkt |
Bio krby – recenze
Líbí se vám klasické krby, avšak nemáte komín? Řešením může být elektrický nebo bio krb. Pokud se vám elektrická verze zdá nepřirozená, měli byste sáhnout po bio krbu. Nabídne skutečný oheň, avšak velmi nezahřeje. Jaký model zvolit? Naše recenze vám při rozhodování pomohou.
Skutečný plamen bez zápachu
Tzv. bio krby využívají namísto dřeva či podobného materiálu jako palivo tzv. biolíh. Ten, na rozdíl od klasického lihu, obsahuje složky ovlivňující barvu plamene a omezující zápach. Díky tomu plamen hořícího biolihu připomíná ten ve skutečném krbu na pevná paliva.
Bio krby nezapáchají, při hoření produkují pouze oxid uhličitý a vodu – nepotřebují tedy komín pro odvod spalin, nevytvářejí žádné saze ani popel.
Aby byl krb bezpečný
Při používání bio krbu byste měli dodržet několik bezpečnostních zásad.
Jako každý plamen, i ten z biolihu potřebuje na své hoření kyslík. Při běžných krbech to nebývá problém, mnoho z nich má totiž externí přívod vzduchu. Při používání bio krbu vždy musíte zajistit dostatečné větrání, aby hladina kyslíku v místnosti neklesla pod kritickou hodnotu. Při hořícím bio krbu raději nikdy nespěte.
Z uvedených důvodů výrobci zpravidla doporučují používání bio krbů v místnostech s určitým minimálním objemem. U nejmenších modelech je to 30 m3, při středně velkých cca 60 m3.
Dbejte i na bezpečné umístění krbu, volně stojící krb uložte na místo, kde je malá pravděpodobnost, že ho nechtěně otočeními. Krb neumisťujte do blízkosti záclon, polic ani jiného nábytku. Výrobci doporučují umístění alespoň 60 cm od podlahy a 180 cm od stropu.
Bio krb jako ohřívač? Spíše estetický doplněk
Bio krby se vyrábějí ve variantách s výkonem 1 – 5 kW, což postačí na vaše zahřátí, ale nepočítejte s tím, že by dokázali vytopit celou místnost. Poslouží vám tedy spíše jako estetický doplněk. U některých modelů výrobci z tohoto důvodu výkon ani neuvádějí.
Výkon i velikost plamene závisí na velikosti hořáku. Některé bio krby umožňují velikost plamene i regulovat. Od výkonu pak závisí i doba hoření na jednu nádrž. Bio krby jsou totiž vybaveny vestavěnou nádržkou na biolíh, který musíte po vyčerpání dolévat.
Objem nádržky se obvykle pohybuje okolo 3 dl, spotřeba je přes 1 dl na každý kW výkonu za hodinu hoření.
Do bytu i do domu
Montáž a ani používání bio krbu není legislativní omezené a na tuto činnost nepotřebujete žádné povolení.
Bio krby se hodí do bytu, domu i na chatu, protože se vyrábějí v různých konstrukčních provedeních:
- Vestavěné bio krby – jsou určeny k zabudování do zdi, vzhledem asi nejvíce připomínají klasické krby na pevná paliva. Jsou mělčí, přesto si při těchto typech všímejte jejich hloubku, protože čím mělčí krb, tím méně budete muset sekat do stěny. Najdete je i v rohovém provedení pro zabudování do výklenku.
- Nástěnné (závěsné) bio krby – můžete je jednoduše zavěsit na stěnu na téměř libovolné místo (při dodržení bezpečnostních doporučení výrobce) podobně, jako např. obraz. Nemusíte tedy vysekávat do zdi žádné otvory, při mnohých stačí použít klasické rozpěrky (hmoždinky) a šrouby. Montážní sada je zpravidla součástí balení. Některé závěsné bio krby můžete také zabudovat do stěny, tak jako vestavěné, obvykle k nim musíte dokoupit tepelnou izolaci.
- Volně stojící bio krby – jejich výhodou je především mobilita, protože je můžete umístit téměř kamkoliv. Některé modely jsou určeny k přisunutí ke stěně či do rohu, jiné jsou zase designově přizpůsobené na položení na podlahu do středu místnosti. Jelikož jsou přenosné, můžete si je s sebou vzít např. i na chatu. Pokud máte doma neposedné děti, volně stojící krb možná nebude nejlepší volbou kvůli riziku převrácení. Z toho důvodu by měl být volně stojící bio krb robustní a mít vysokou hmotnost.
Bio krby jsou nejčastěji konstruovány z oceli, volně stojící modely často i z designově přívětivé kombinace nerezavějící oceli a skla. Vestavěné či závěsné bio krby jsou vybaveny tepelnou izolací v podobě izolační keramické vaty či dvojitého opláštění. Nejlepší modely jsou vybaveny i izolačním sklem.
K některým si můžete dokoupit i dekorační kameny nebo falešné dekorační polínka pro autentický pocit z pravého krbu.
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Biokrb je skvělou volbou pro každého, kdo touží po klasickém krbu, ale nemá k dispozici komín. Jde sice spíše o estetický doplněk jako ohřívač, i tak si před jeho výběrem třeba ujasnit několik věcí. Odpovězte si na několik základních otázek:
Mohu zavěsit biokrb na sádrokartonovou stěnu?
Je biokrb i na topení nebo jde o designovou záležitost?
Je bioetanol škodlivý?
Starší modely, které již nejsou dostupné
Seznam článků
Nejlepší ohřívače? Halogenové, olejové, plynové nebo infrazářiče
Když zima zaklepe na dveře a pocítíte ji v plné síle u vás doma, v garáži či na chatě, nezůstane vám na výběr ohřívače příliš mnoho času. Přinášíme vám proto přehled jednotlivých druhů elektrických i plynových ohřívačů spolu s jejich pozitivy i negativy. Poradíme vám, jak vyměnit hrubé... Přečíst článek
Datum poslední aktualizace: 23.09.2024
Přidat komentář
Poslední články
Testovali jsme kuchyňské pomocníky MioMat a Luli Chef Midi: Který si vybrat?
Rychlá doba vyžaduje „smart“ řešení. A to nejen v práci, při sportu, péči o rodinu či domácnost, ale také při vaření. Právě... Přečíst článek
Jak vyčistit pračku od zápachu, plísně, vodního kamene – octem, kyselinou citrónovou, sodou bikarbonou
Ať už používáte pračku denně nebo několikrát do týdne, při každém praní se v jejích útrobách hromadí neodpařená voda a vodní... Přečíst článek
Elektrokoloběžka AERIUM H800 zvládne město i terén. Jaké jsou její hlavní přednosti?
Hledáte praktický dopravní prostředek do města i na vyjížďky do přírody? Elektrokoloběžka AERIUM H800 je skvělou volbou.... Přečíst článek
Jak vyčistit myčku nádobí Electrolux, Bosch, Beko: octem, kyselinou citrónovou nebo sodou?
Přestože myčku nádobí používáte denně, na její čištění často zapomínáte. Přistoupíte k němu až tehdy, když myčka najednou... Přečíst článek